در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > بوکس > مردان طلایی تاریخ بوکس ـ قسمت اول

مردان طلایی تاریخ بوکس ـ قسمت اول

علی جواد دهقان
جمعه 11 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

لی گراوس نویسنده سایت ورزشی مکس بوکسینگ maxboxing.com مقاله ای نوشته است که در آن بهترین سالهای بوکس را از نظر خود معرفی می کند. این مقاله با اضافه شدن و کم شدن بعضی مطالب بگونه ای که راحت تر برای شما خوانندگان قابل درک باشد در چند قسمت خدمتتان تقدیم می گردد.

جو گانز
جو گانر متولد 25 نوامبر 1974 میلادی در شهر بالتیمور از ایالت ماریلند آمریکا است. جو گانز یا بطور کامل جوزف گاینز از سوی نشریه رد مگزین به سردبیری نت فلیشر که خود اولین ورزشی نویس در عرصه بوکس است بعنوان برترین بوکسور دسته خروس وزن جهان شناخته شده است. جو از سال 1891 فعالیت ورزشی اش را شروع کرد و تا سال 1909 ادامه داد.

گانز در سال 1900 توسط فرانک ارن قهرمان خروس وزن بوکس جهان شکست خورد و نتوانست به قهرمانی در این وزن برسد. دو سال بعد در مسابقه تکراری مابین این دو، این بار جونز بود که با شکست رقیب دیرین خود قهرمانی را از آن خود کرد. با این قهرمانی گانز توانست نام خود را به عنوان اولین سیاهپوست ایالات متحده معرفی کند که به چنین افتخاری دست می یابد. از نکات جالب پیرامون این رقابت هیجان انگیز مابین گانز و فرنک ارن این است که در مسابقه اول و در راند دوازدهم گانز می بیند که چشم چپش صدمه دیده است و ادامه کار خطرناک بنابراین انصراف می دهد و شکست را می پذیرد. گانز فعالیت های فرانک ارن را در طی دو سال متوالی زیرنظر داشته است تا به روشی مطمئن برای غلبه بر او دست یابد تا بدانجا که این ورزشکار نامی توانسته در بازی دوم و در راند اول حریف دیرین خود را شکست دهد.

او از سال 1902 الی 1908 در اوج قرار داشت. می گویند یکی از مهمترین مسابقاتی که گانز انجام داد در تاریخ 3 سپتامبر سال 1906 میلادی بود که گانز توانست دورابل دین را شکست دهد. دورابل دین دو سال بعد که گانز بخاطر مرض سل ضعیفتر شده بود توانست با ناک اوت این قهرمان سیاهپوست را شکست دهد. گانز یکسال پس از کناره گیری رسمی از عرصه حرفه ای بوکس در سال 1910 میلادی تسلیم بیماری سل شد و از دنیا رفت.

از نکات دیگر که باید ذکر شود اینکه هرفولد مربی گانز بود و نقش مهمی را در قهرمانی هایش ایفا کرد. گانز در طول دوران حرفه ای اش با بسیاری از بزرگان دوران اش همچون کید مکپارتلند، گاس گاردنر، روگ ترنر و ... مسابقه داد.
گانز را بزرگترین بوکسور دورن نیز می نامند. او هنگام مرگ 36 ساله بود.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس