صفحه نخست > خبر و گزارش > پناهجویان؛ جان افغانستانی ها دو افغانی برای حکومت ارزش ندارد!

پناهجویان؛ جان افغانستانی ها دو افغانی برای حکومت ارزش ندارد!

با توجه به نفوذ عوامل وابسته به دولت و گروه های بنیادگرا در نهادهای بین المللی از جمله یو. ان. اچ. سی. آر، به آمار و ارقام این نهادها باید به دیده ی تردید نگریست.
کابل پرس
يكشنبه 18 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: آخرین خبرها از پناهجویانی که کشتی آنان روز گذشته در نزدیکی جزیره جاوای اندونزی غرق شده، حاکی از آن است که تلاش ها برای نجات و پیدا کردن اجساد همچنان ادامه دارد. برخی از رسانه های استرالیایی اعلام کرده اند که در این حادثه حدود 200 تن جانشان را از دست داده اند و تنها کمتر از 40 تن نجات پیدا کرده اند.

هنوز در مورد تعداد پناهجویان سرنشین در کشتی غرق شده گمانه زنی وجود دارد. برخی از رسانه های تعداد سرنشینان را 380 تن اعلام کرده اند.

در همین حال پلیس اندونزی برای دستگیری قاچاقچیانی که این کشتی را به حرکت درآورده اند، فعالیت می کند. قاچاقچی یا قاچاقچیانی که این کشتی چوبی را به حرکت درآورده بودند، بیش از دو برابر ظرفیت آن پناهجو سوار کشتی کرده بودند.

برخی از رسانه ها از شخصی به نام "حاجی اسماعیل" که به نام "سید آزاد" یا "سید جلال" نیز معروف است، به عنوان کسی یاد کرده اند که این کشتی چوبی و غرق شده را به حرکت درآورده بود.

در همین حال برخی رسانه های استرالیایی با انتشار گرافی ، تعداد پناهجویان کشته شده در آب های اندونزی- استرالیا را از سال 2001 به این سو حدود هشتصد تن اعلام کرده اند. مرگبارترین حادثه در سال 19 اکتبر

گراف مرگ پناهجویان در آب های اندونزی- استرالیا از سال 2001 به اینسو

2001 اتفاق افتاد که تمام سرنشینان یک کشتی که 353 تن بودند، جانشان را از دست دادند. پس از تراژدی 19 اکتبر 2001، حادثه ی روز گذشته، مرگبارترین حادثه برای پناهجویان در آبهای اندونزی- استرالیا خوانده شده است.

از میان این تعداد پناهجویان درصد بالای آنان را پناهجویان افغانستانی تشکیل می دهد. افغانستان کشوری که بیش از دو قرن درگیر جنگ و جنایت است، بزرگترین کشوری ست که پناهجویان از آنجا فرار کرده و برای زندگی بدون وحشت، ترور و خشونت، مسیر پرخطر مهاجرت را می پیمایند.

گرچه با توجه به نفوذ عوامل وابسته به دولت و گروه های بنیادگرا در نهادهای بین المللی از جمله یو. ان. اچ. سی. آر، به آمار و ارقام این نهادها باید به دیده ی تردید نگریست اما، آمارهای یو. ان. اچ. سی. آر نشان می دهد که رقم پناهجویان پناهندگان افغانستانی همچنان بیشتر از سایر کشورهاست.

طبق آمار یو. ان. اچ. سی. آر تا ماه نخست سال 2011، 5 میلیون 54 هزار و 709 پناهنده افغانستانی وجود دارد و 37 هزار و 120 پناهجو. تعداد بی جای شدگان در داخل افغانستان نیز 351 هزار و 907 تن می باشد که به هیچ عنوان شامل همه بیجا شدگان بويژه قربانیان حملات کوچی طالبان نمی باشد.
این ارقام تنها مربوط به پناهندگان و پناهجویانی ست که مسیر این سازمان را برای پناهندگی طی کرده یا می کنند.

همین اکنون میلیون ها پناهجوی افغانستانی در کشورهای مختلف از جمله پاکستان و ایران بسر می برند که هیچ ارتباطی به یو. ان. اچ. سی. آر ندارند. ده ها هزار پناهجو نیز در مسیر راه های استرالیا یا کشورهای اروپایی در کشورهایی مانند مالزی، اندونزی، تورکیه و یونان هستند. گرچه آمار دقیقی از پناهجویان زندانی وجود ندارد، اما گفته می شود هزاران پناهجو به شمول زنان و کودکان در زندان های کشورهای مختلف هستند.

افزایش تعداد پناهجویان افغانستانی و افزایش تعداد کشته شدگان در میان پناهجویان در حالی ست که برای حکومت مافیایی افغانستان، مرگ و کشته شدن انسان ها در داخل و بیرون هیچ اهمیتی ندارد و تنها بر اساس پلان های شوم قومی- قبیله ای پالیسی مرگ آور را پیش می برد. سیاست های دولت مافیایی- طالبانی کرزی در همراهی با جنایتکاران طالب و گروه افغان ملت باعث شده که نه تنها در داخل، بلکه در خارج از افغانستان نیز، حکومت بلای جان مردم افغانستان باشد. امضای قراردادهای بازگشت اجباری با کشورهایی چون استرالیا و ناروی، بخوبی نشان می دهد که سیاست های شومی را حکوت افغان درباره پناهجویان تعقیب می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • لعنت بر کرزی و فاشیستهای اوغون ملتی

 • باقی سمندر
  قوس سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  ما کشتی نشسته ګانیم ای باد شرطه برخیز !

  یاد غرق شده ګان و رفته ګان به کام نهنګان ګرامی باد !

  سلام به خوانندګان عزیز کابل پرس?

  بازهم خبردردناک رادر مورد هموطنان آواره وغرق شده ام درآبهای مجمع الجزایر اندونیزیا بخوانش ګرفتم - نفرت وانزجار بی پایان خود را برای مسببین اصلی این همه اواره ګی ها درافغانستان که حاکمیت سر تا پا فاسد حامدکرزی وشرکای جرمش و طالبا ن وحزب اسلامی و ناتو وشرکای جرم شان ومافیای چاق انسان درافغانستان وهرکجای دنیا است ،بیان میدارم .
  اینکه ازدرد و رنج هموطنانم در یونان یا درابهای جزایرای دوردست در اندونیزیا یا آسترالیا خبر میشویم یا از برخوردهای فاشیستی برضد مردمان سرزمینم در روز عاشورا در کابل - قندهار یا مزار شریف با اینکه نفرت وانزجار خود را بیان میداریم بایست در پی ان باشیم تا درقدم نخست برای پناهګزینان که ازغرق شدن نجات یافته اند ودر اندونیزیا درحالت بد بسر میبرند وهرجای دیګرتاحد توانایی کمک های مادی ومعنوی بنماییم . من برای بازماندګان غرق شده ګان و شهدای ابهای اندونیزیاکه طعمه نهنګان شده اند - صبر جمیل ارزو دارم وبه شکل غیر مستقیم میدانم که در شکم نهنګان درقهر دریا رفتن چه دردناک است .
  در کهدامن زمین جوانان میخواندند که :
  دو سه روز است که یارم نیست وپیدا
  مګر ماهی شده رفته است به دریا
  بسازم چنګګ ای از مغز فولاد
  بکشم یار خویش از قهر دریا
  مګر اینک میخوانم که فرزندان میهنم با انسانهای اواره دیګرغرق در دریا ګردیده وطعمه نهنګان وکوسه ماهی هاشده اند - زیرا انسانهای حاکم ومستبد در اریکه های فرمانروایی در فغانستان و بسا کشور ها غرق در فساد و لجن زار قدرت های استبدادی و لوش دلار و پوند استرلنګ و اویرو و شلینګ وتومان و کلدار شده اند .
  من همبستګی خود را با بیان نمودن چند واژه که به تنهایی نصف کار است بشما خوانندګان ارجمند نیز اعلان مینمایم اما باور دارم که وارد عمل شدن اصل کار است و بایست در این ماه های زمستان به داد آوارّه ګان فغان ستان هر چه زود تر برسیم ونامه های اعتراضی برضد رژیم حامد کرزی نوشته و به کمیسریای ملل متحد - و سازمانهای دفاع از حقوق پناهندګان و حقوق بشرګسیل داریم و فریاد انسانهای اواره را نګذاریم که همه درکام نهنګان فرو رفته وبلعیده شوند .
  اګر آوارګان فغان ستان در هر ګوشه ای که میباشند برایشان کدام حساب بانکی باز نمایند و شماره حساب شان را کابل پرس منتشر نماید وهرکه به قدر توان خود کمک مالی نماید - بهتر خواهد شد. اګر فریاد هموطنان غرق شده خود را به سایر هموطنان خویش برسانیم وبرای متشکل شدن در اتحادیه ها وبنیادهای حمایت از پناهندګان همت بګزاریم - کم از کم کاری انجام داده ایم .

  یاد غرق شده ګان در قهردریا وفرورفته ګان در کام نهنګان را ګرامی میدارم !
  اتحاد - مبارزه - پیروزی

  آنلاین : یاد رفته ګان به ګام نهنګان ګرامی باد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس