در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > بوکس > مردان طلایی تاریخ بوکس ـ قسمت دوم

مردان طلایی تاریخ بوکس ـ قسمت دوم

علی جواد دهقان
يكشنبه 20 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

جیمی وایلد
جیمی وایلد متولد 12 می 1892 یک بوکسور ولزی تبار بود. گفته شده است که وایلد فقید که در 10 مارچ 1969 میلادی از دنیا رفت اولین قهرمان رسمی دسته مگس وزن بوکس می باشد و همچنین از سوی بسیاری نهادهای رسمی بوکس به عنوان قهرمان تمام ادوار این وزن شناخته می شود. وایلد به القاب گوناگونی از سوی دوستدارانش مفتخر شد که می توان به مهمترین آن «روح و چکش در دست» اشاره کرد.

جیمی که پسر یک معدنچی بود به همراه پدرش از دوازده سالگی در معدن کار می کرد و از آن زمان بود که استعدادهای خود را بروز داد. او بواسطه حضور در محیط خشن کارگری آن روزگار توانست قدرت خدادادی اش را بروز بدهد. جیمی در سن 21 سالگی توانست نخستین قهرمانی خود را در بریتانیا کسب کند. بوکسور افسانه ای در سال 1909 تن به ازدواج داد و همسرش الیزابت نام داشت و در سال 1912 بود که پدر شود. جیمی در سال 1916 به ارتش پیوست.
از نکات مورد توجه در کارنامه این بوکسور 103 مسابقه بدون شکست است. کسی که توانست این بوکسور بریتانیایی را شکست دهد و رکورد شکنی هایش را پایان دهد تینسی لی بود که هم عنوان قهرمانی در اروپا و هم بریتانیا را با نبردی 17 رانده از جیمی تصاحب کرد.

جیمی به طور حرفه ای در سال 1910 اولین مسابقه اش را برگزار کرد که در مقابل لس ویلیامز بود و در سال 1923 میلادی بود که او به پانچو ویلا نخستین قهرمان بوکس فیلیپین باخت و بعد از آن اعلام کرد که قصد بازنشستگی از دنیای ورزش حرفه ای را دارد. وایلد مابقی عمرش را نیز در وطنش ولز به سر کرد تا اینکه در بیمارستانی در کاردیف ولز درگذشت.

مروری بر کارنامه جیمی وایلد:
131 برد، 3 باخت، 2 تساوی، 99 برد با ناک اوت که همین آمار آخری سبب شد تا به عنوان یکی از برترین بوکسورهای تاریخ شناخته شود که ناک اوت بیشتری در کارنامه اش دارد.

نت فلیشر، چارلی رز و ارب گلدمن که همگی جزو کارشناسان بزرگ دنیای بوکس هستند او را به عنوان فرد مورد نظر خود در رتبه های بالای بوکس می دانستند. نام این بوکسور بزرگ در تالار بین المللی افتخارات بوکس نیز درج شده است.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس