صفحه نخست > دیدگاه > جهاد چیست و مجاهد کیست؟

جهاد چیست و مجاهد کیست؟

نويسنده: احمد طارق فیض
جمعه 25 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

امروز در جهان و بالخصوص در غرب بر جامعه و قلوب افراد شکاکیت حکومت میکند و بنا فرهنگ شکل گرفته در این جوامعه بر خورد مشکوکانه با هر پدیده و اصل می باشد. دین یکی از مظلوم ترین اصول می باشد که قربانی فراوان را در نتیجه برخورد شکاکیت گرایانه و مشکوکانه غرب متقبل میشود. ایمان هم یک ارزش دینی است که به اصطلاح در اثر برخورد ظالمانه و نامطلوب به یک اصل و پدیده میان تهی و پوچ مبدل گردیده است.

مسئله دیگر اینکه از شروع ظهور اسلام در منطقه، افغانستان از همان آغاز مظلوم و فقیر قرار گرفت در درک درست اسلام و بدست آوردن متون دینی و حتی امروز در عصر تکنالوژی ما به زبان های ملی خویش نه به پشتو و نه هم به دری دست رسی شامل و کامل به متونی دینی نداریم. حتی چند فیصد اندکی هم در جامعه افغانی از دولت دین محروم هستیم، بنا حال شما قیاس کنید قراءت افغانی از اسلام دیگر چه نوع قراءت خواهد بود!!!!!

طبقه دل سوز و منور وطن وجوهات بیشماری را پیش کردند در بروز و پخش مکتب کمونیسم که گره خورده با ماتریالیسم بود. اما این سوال ندرتا مطرح میشود که چرا در کشور چون افغانستان که مردم از هفت پیشت مسلمان و سخت خدا باوری متوکل هستند، دفعتا گروه کوچک دست به خیانت علیه ارزشهای اعتقادی و اخلاقی جامعه می زنند؟ و یا اینکه چرا برخورد افغانهایی که از افغانستان خارج و به غرب آمده اند یک نوع برخورد لباس گونه با دین داشتند و دارند؟ و تصور میکنند اسلام هم لباس شرقی است که محدود به افغانستان و ممالک اسلامی میشود و به محض اینکه از افغانستان خارج شدند لباس اسلام را از تن کشیده و آ نچه را غرب در خور شان داد به تن نمودند. با جراءت تام باید بگویم که عمده ترین وجه بیگانه شدن اینها از اصل شان ناقص بودن اسلام افغانی که تاب و توانمندی جوابگویی سوالات اینها را نداشت و ثانیا فهم مقصور شان از اسلام.

بنا با مدنظر گرفتن ملحوظات مطروحه هم فقر اسلام در جامعه افغانی و هم برخورد غیر عادلانه غرب با دین، دیده میشود که دیگر اکثرا افغان مسلمان چه در غرب و چه هم در شرق با یک نوع ایمان پوک، پوچ و احاطه شده با هزار گندگی های فکری و گرایشات عصبیت گرایانه خشک مواجع است. یعنی امروز ما فاقد آن ایمان مومنانه اصحاب و شاگردان رسول اکرم صلی الله علیه وسلم هستیم که استوار بر فرهنگ (سمعنا و اطعنا) شنیدیم حکم خدا و رسول اش را و اطاعت میکنیم و آن ایمان مثمر که میزان دوستی و دشمنی صرف بر اساس یک ارزش استوار بود و آن (الله) سبحانه و تعالی میباشد نه قوم، سمت، لسان، نژاد و دیگر کفریات که امروز در پهلوی پروردگار منحیث میزان دوستی و دشمنی نزد ما مطرح است.

بنا در چنین شرایط بحران زا دیده میشود بعضی دین را بشکل ابزارگونه در خدمتی گرفته اند و با بسیار بی شرمی و ناجوانمردانه از شعائر دینی سوء استفاده میکنند. جهاد و مجاهد این دو اصطلاح اسلامی و یکی از شعائر دین می باشند که متاسفانه تصویر قرآنی خویش را امروز در جامعه باخته و تصویر ترسیم شده بر اساس عمل کرد چند مفسد الهویه و دین به دنیا فروشان را تحمیلا به خود گرفته است.

از این رو براین شدم تا تصویر مختصر قرآنی و سنت رسول الله صلی الله علیه وسلم از جهاد نزد عزیزان در حد مقاله پیش نمایم تا اولا بدانیم آخر جهاد چیست؟ و ثانیا این وجیبه دینی متوجه همه ما است که با صداقت تمام باید انجام بدهیم و ثالثا برای کوتا نمودن زبانهای دین فروشان کابل نشین که از دامن امریکا رذیل و متجاوز به ننگ و ناموس داد از جهاد و مجاهدت می زنند و از جهاد بشکل وسیله برای رسیدن به قدرت استفاده میکنند.

جهاد نهایتا اصطلاح جامع در قاموس اسلامی می باشد. بشکل کل باید گفت جهاد یعنی سعی و مساعی، کوشش، جد و جهد در راستای برپایی کلمه الله است. در کل اکثریت قاطع علماء به این عقیده هستند که اگر شهر و یا مملکت اسلامی تحت تجاوز کفار قرار گیرد جهاد حکم فرض را به خویش میگیرد برای ساکنین آن دیار و در اینصورت طبق مذهب حنفی بانوان بدون اجازه شوهرخود، غلام بدون اجازه آقای خود، پسران بدون اجازه والدین خود و مدیون بدون اذن داین در جهاد اشتراک کرده میتوانند.

حکم جهاد در مدینه برای مسلمانان نازل میشود و خداوند سبحانه و تعالی با فصیح ترین کلام تکلیف مسلمین را روشن میکند چنانچه در سوره البقره آیه 216 میفرماید:

كُتِبَ عَلَيْكُمُ الْقِتَالُ وَهُوَ كُرْهٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تَكْرَهُواْ شَيْئًا وَهُوَ خَيْرٌ لَّكُمْ وَعَسَى أَن تُحِبُّواْ شَيْئًا وَهُوَ شَرٌّ لَّكُمْ وَاللّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ ﴿216﴾
ترجمه: لازم کرده شد بر شما جنگ و آن دشوار است شما را و شاید که شما ناخوش دارید چیزی را حال آنکه وی بهتر باشد شما را و شاید که دوست دارید چیزی را حال آنه وی بد باشد شما را و خدا میداند و شما نمی دانید.

در آیت دیگر الله سبحانه و تعالی میفرمایدکه:

إِنَّ اللّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بِأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِ اللّهِ فَيَقْتُلُونَ وَيُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَيْهِ حَقًّا فِي التَّوْرَاةِ وَالإِنجِيلِ وَالْقُرْآنِ وَمَنْ أَوْفَى بِعَهْدِهِ مِنَ اللّهِ فَاسْتَبْشِرُواْ بِبَيْعِكُمُ الَّذِي بَايَعْتُم بِهِ وَذَلِكَ هُوَ الْفَوْزُ الْعَظِيمُ ﴿111﴾

ترجمه: هر آئینه خدا خریده است از مسلمانان جانهای ایشان را و مالهای ایشان را بعوض آنکه ایشان را باشد بهشت، جنگ می کنند در راه خدا پس می کشند و کشته می شوند وعده لازمی است بر خدا ثابت در تورات و انجیل و قرآن و کیست وفاکننده تر بعهد خویش از خدا پس شادمان باشید باین فروختن خود که معامله کردید بآن و این است پیروزی بزرگ.

و به همین خاطر است که رسول اکرم صلی الله علیه وسلم میفرماید: من این را خیلی ها می پسندم که در راه خدای تعالی قتل شوم بار دیگر زنده شوم، بار دیگر قتل شوم، بار دیگر زنده شوم، بار دیگر قتل شوم.
(رواه متفق علیه)

و در حدیث دیگر پیامبر خدا صلی الله علیه وسلم میفرمایند که:


همانا یکبار رفتن در اول صبح (برای جهاد) یا اول شب از دنیا و آنچه در آن است بهتر می باشد.

(رواه متفق علیه)

ابن القیم جوزی رحمه الله بسیار تصویر زیبا از (بهترین عبادت) میکشند.آنها میگویندکه بهترین عبادت عبارت از انجام عبادت در زمان و وقت اش است یعنی اگر وقتی یکی از نماز های پنجگانه است پس بر پاداشتن آن بهترین عبادت است، یا اگر به فقر اقتصادی مواجع هستید بهترین عبادت صرف اوقات و سعی و کوشش جهت بالا بردن اقتصاد و به همین ترتیب اگر حریم و نوامیس فرد و یا ملتی تحت اشغال و تجاوز بیگانگان قرار میگیرد بهترین عبادت دفاع از ارزشهای اعتقادی، اخلاقی و راندن متجاوز از سرزمین می باشد.

بنا این دفاع مشروع چیزیکه به اسم جهاد در جامعه ما مفهوم است در اسلام در قالب عبادت مطرح می باشد. پس جهاد بهترین عبادتی است که در زمانهای مختلف، مکان های مختلف، شکل های مختلف دارد که همه اش ترسیم شده ای اسلام و ریشه در متون دینی دارند.

آیات و احادیث رسول مقبول صلی الله علیه وسلم در فضایل جهاد و مجاهد لاتعداد است اما بنده صرف به چند حدیث اکتفاء میکنم.

1- از ابو سعید الخدری رضی الله عنه روایت شده که گفت:

مردی به حضور رسول الله علیه وسلم آمده گفت: بهتر مردم کیست؟ فرمود: مسلمانی که به جان و مالش در راه خدا جهاد می کند. گفت باز کی؟ فرمود مؤمنی که در قله کوهی زندگی نموده و خدا را پرستیده و مردم را از شر خویش در امان می دارد.
(رواه متفق علیه)

2- از ابو ذر رضی الله عنه روایت است که گفت:

گفتم یا رسول الله کدام عمل بهتر است؟ فرمود ایمان به خدا و جهاد در راهش
(رواه متفق علیه)

3- نسائی از راشد بن سعد رضی الله عنه و وی از یکی از صحابه روایت میکند:

که شخص از رسول کریم صلی الله علیه وسلم پرسید: یا رسول الله چه حال دارند مؤمنانیکه دوره آزمائش را در قبور خود میگزرانند جزء از شهدا؟ پیامبر صلی الله علیه وسلم در پاسخ گفت: که برای آزمائش آنها شمشیریکه بالای شان می درخشند کافی است.

مجاهد هم بندگان محبوب و معززی هستند که بخاطر خدا و در راه خدا به کارزار می پردازند.

یک مسئوولیت بزرگ متوجه همه طبقات و اقشار جامعه میشود آن برخورد غیر آگاهانه و بدون حفظ عفت کلام و قلم با جهاد و مجاهدت می باشد. همه اقشار در قالب مصرفگران رول بازی کردن و هر آنچه غرب و دشمنان دین و ملت در خور شان داد آن را متاسفانه دارند مصرف میکنند و در این عمل منفور و غیر اخلاقی طبقه تحصیل کرده و روشنفکر بیشتر سهیم و همکار غرب بودند.

حیف و هزار تاسف به ملتی که امروز طبقه تحصیل کرده و روسنفکرش گوسفند صفتانه رول مصرفگران را بازی میکنند و از خود تاب و توانمندی، رشد و ثلیقه ندارند که برای معضلات و گره های جامعه، خود راه حل تولید کنند و درمان شوند دردهای طویل المدت مادروطن را.

مسئله جهاد و مجاهدت برای کابل نشین ها دیگر آن مسئله عبادی و اخلاقی نیست که اسلام عزیز تصویر پرفروغترین شمع و مومنترین پروانه از جهاد و مجاهد میکشد. بلکه برخورد آنها با این بهترین عبادت یکنوع برخورد ابزارگونه است یعنی میخواهند جهاد را وسیله و پل برای رسیدن به قدرت قرار بدهند کاریکه ابلیس هم به حیرت افتاده.

خداوند سبحانه و تعالی در سوره المائده آیه های 44، 45 و 47 با بسیار وضاحت و حکمت کلام میفرماید:

وَمَن لَّمْ يَحْكُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْكَافِرُونَ ﴿44﴾

هر کس به آنچه خداوند نازل نموده حکم نکنند، آنانند که کافر هستند

وَمَن لَّمْ يَحْكُم بِمَا أنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ ﴿45﴾

هر کس به آنچه خداوند نازل نموده حکم نکنند، آنانند که ستمکارند

وَمَن لَّمْ يَحْكُم بِمَا أَنزَلَ اللّهُ فَأُوْلَئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿47﴾

و هر کس به آنچه خداوند نازل نموده حکم ننماید، آنانند که فاسقند

پس کابل نشین ها و دوکانداران دین فروش که امروز در کابل دوکان دینفروشی را باز نموده اند که البته در راس شان پروفیسور ها، شیخ الحدیث ها، صبفت الله ها و آیت الله ها می باشند اگر بل فرض از اصل اول که کفر این دین فروشان کابل نشین است عاجزانه بگذریم بدون شک و با اطمینان خاطر و با هزار و یک دلیل میتوان گفت که این ها فاسق و ظالم هستند. بنا در این برههء از زمان ضرورت به ابوبکری داریم که تا بدون هیچ نوع گرایش، مومنانه در مقابل کسانیکه به دین خدا عملا تمسخر کردند و با خلق خدا نهایتا ظالمانه برخورد کردند، صفوف را باید آراست.

بسیار تعجب آور است کسانیکه داد از اسلام و دین می زنند امروز از دامن امریکا برای سهم بیشتر قدرت در حکومت پوشالی و دست نشانده کابل که در خدمتی دستی است که آنرا نشانده، تهدید میکنند.
در اخیر چند نقطه قابل یاد آوری است. اولا اینکه جهاد غسل کلیسایی و یا لباس راهب نیست که هرکس آن را برتن کند عمل کردش حجت قرار گیرد، این یک پندار ابلیسانه است بلکه جهاد عبادتی است که مستقیما به نیت بستگی دارد.

ثانیا بنده ذاتا با کابل نشین ها کار ندارم حتی تاختن و زیر سوال بردن نیات آنها را هم بالاتر از قدرت و توانمدی انسانی می دانم، چیزیکه حق مسلم هر فرد است حتی نه تنها حق بلکه وجیبه دینی هر مسلمان می باشد آن نقد ثلیقه و عمل کرد افراد است. بناه بنده عمل کابل نشین ها را نقد میکنم که امروز در سرحد کفر و ایمان قرار دارند و حتی جهاد در مقابل اینها واجب است، دیده میشود اینها در چنین موقفی داد از جهاد و مجاهدت می زنند و میخواهند از این عمل دینی استفاده سوء کنند.

در خاتمه همه عزیزان را دعوت به فرهنگ ناب اسلامی می نمائیم چنانچه خداوند میفرماید:

الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِكَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ ﴿18﴾ سوره الزمر

کسانیکه می شنوند سخن پس پیروی می نمایند نیکوترین آن را ایشانند آنانکه هدایت کرده است ایشانرا خدا و ایشانند خداوندان خرد.


کابل پرس آرای گوناگون و متضاد را بازتاب می دهد. آرای طرح شده الزاما آرای کابل پرس نمی باشد.

loading...
loading...

پيام‌ها

 • الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم

  اینانی که دکان دین فروشی را باز کرده و با تبر دین اسلام بر فرق مخالفان میکوبند، ظالمانی اند که حضرت علی (رض) آنان را بر کافران بدتر دانسته است.

  پس بگذار که ما در کفر خود بمیریم - ما را تیر از این مسلمانی که نه زن، نه فرزند، نه مال و نه ناموس و وطن ما در امان باشد!

  کدام عمل این کثافت ها عمل مسلمانی است که حال به خود حق میدهند پرویز کامبخش را زیر نام "کفر" محکوم به اعدام کنند؟

  اگر قرار میبود برای اعمال ضد اسلامی اعدام صورت گیرد، تا حال ربانی، محقق، سیاف، مجدد، گلبدین، ملاعمر، فهیم، دوستم، شیخ محسنی، خلیلی و .... باید صد بار اعدام میشدند!!!!

 • احمد طارق فیض سلام عرض میکنم : ثانیآ اینکه نوشته تانرا مطالعه کردم با شما موافقم اما نه کاملآ . اول اینکه شما از پوشیدن لباس هموطنان در غرب انتقاد کرده اید افغان ها آیا خلاف قانون ونزاکت اجتماع اسلام عمل کرده و نقض شریعت کردن ؟ چرا بُرقه و چادری و یا اینکه پیراهن و تنبان نمی پوشند که شریعیت را بجا کنند ؟ آیا شما کدام افغانی راکه قلبش الله میگوید در غرب دیده اید که با تقلید از غربی ها لباسهای نا جایز را بر تن کند ؟ اگراین همه لباس نورمالی که وطنداران میپوشند غلط است پس لطف کنید و همه را مدلل سازید که چنوع لباس را بپوشند که خاطر شمانرنجیده وهمچنان مورد انتقاد جمعیت غربی هاهم قرار نگیرد . ثالثآاز کابل نشینان ودولتمردان کابل و یا مجاهدین اسلام نما هر قدر بنویسیم کم است از جنایات از خیانت از تمردوعدول شان در مقابل احکام دین مقدس اسلام که اسلام مبارک همه شانرا بشرماند . انشاءالله و تعالی شرمنده و روی سیاه شده و این قضات از خدا بی خبر مانند قضات شهر مزار شریف که حکم ناعادلانه و نا اتسانی در قضیه آقای کامبخش ابلاغ کرده اند من فکر میکنم که این جناوران اعم از رهبر و قاضی قوماندان ......... دشمنان دین اسلام اند که میخواهند چهره اسلام را در دنیا خدای ناخواسته منفور و زشت معرفی کنند .که کامیاب نمیشوند. و همچنان اینرا باور داریم که این حکم را تطبیق نمی کنند صرف زور شان را کرزی را نشان میدهند .همه شان روی سیاه و خجل میشوند .

 • افغانستان يكي از ممالك بود كه يك صد سال برضد سلاطين و خلفاي عرب و مذهب صادراتي آنها
  مبارزه كرد. بعضي مناطق آن ( بطور مثال نورستان) حتي تا قرن 19 هنوز مسلمان نشده بود.
  در بقيه مناطق (بطور مثال مناطق مركزي و شرقي) اسلام را به شكل بسيار ساده و مختصر آن
  پزيرفتند. و هنوز هم بقاياي مذاهب قبل از اسلام ( مذهب بودايي و زردشتي) با اسلام آميخته
  است. از همين لحاظ به ما مردم به زبان عاميانه “ سوته مسلمان“ ميگويند. يعني اسلام را
  به زور چوب و چماق پذيرفته ايم.

  اما دردآور اينست كه با همهء اين مبارزهء صدسالهء مردم ما عليهء يك مذهب بيگانه و صادر شده‚
  داريم از صدها سال به اين طرف براي بقاي آن مبارزه ميكنيم. اين عمل ما مشابه به اين است كه اگر احياناّ روسها در افعانستان موفق ميشدند‚ با وجود همه قربانيهاي كه در مبارزهء ضد روسي متحمل شديم‚ روزي نواسه هاي ما براي بقاي كمونيزم روسي مبارزه ميكردند. آنوقت شايد روح ما در آن دنيا عذاب ميكشيد. ( اگر آن دنياي واقعاّ وجود داشته باشد)

  مبارزه براي بقاي يك فرهنگ بيگانه زماني ممكن ميشود كه هويت اصلي يك ملت بكلي محؤ و نابود
  گردد. طوريكه عربها مؤفق شدند به مرور زمان هويت اصلي (هويت بودايي و زردشتي) ما را بكلي
  محؤ و نابود كنند و در عوض آن هويت بيگانهء شانرا (آنهم نامكمل) بالاي ما تحميل كنند.

  مقصد من ازين نيست كه ما بايد دوباره بودايي يا زردشتي شويم‚ مقصد من اينست كه لاعقل
  به ديگران اين حق و اجازه را بدهيم كه اگر ديگر به اين فريب تاريخي عقيده نداشته باشند و بخواهند كه تچديد هؤيت كنند‚ به او حكم كفر و در نتيجه حكم اعدام او را صادر نكنيم.

  احترام

  • من کاملا با شما موافقم

   و جهادی هم که درین مقاله از آن صحبت میشود چیزی نیست مگر تیوری اسلامی برای خونریزی، قتل و غارت و رواج دادن فرهنگ عدم تحمل در مقابل سایر مذاهب. مگر ما کم تجربه جهاد را در افغانستان داریم؟‌مگر بدترین و خونین ترین و شرم آورترین دروانهای تاریخ ما همانهایی نیستند که زیر نام جهاد وطن نابود شد و انسانهای بیگناه فراوانی از زیر تیغ گذشت؟؟

   اسلام مذهبی بسته‌ایست که دست و دهان و گوش و چشم پیروانش را میبندد و از آنان میخواهد که همچو اسب گادی در مسیری که برایش تعیین میشود حرکت کند در غیر آن برای اندکترین "نافرمانی" سزای سنگین تعیین میکند.

   اگر امروز پرویز کامبخش به اعدام محکوم میشود بازهم ریشه اش در اسلام و فرهنگ عدم تحمل آنست، اگر انسانهای بیمار و پر ریش و پشمی به قدرت رسیده اند و بلیونها دالر کمایی کرده اند بازهم این تیوری های اسلامی بود که آنان زمینه سواستفاده و استفاده را میسر ساخت که مخالفان را به کنار زنند و خود راج بچلانند.

   اما حالا قرن بیست و یکم و قرن بیداری ملت هاست! بیایید اندیشه های خود را پالایش دهیم و دیگر با جهالت قطع و برید کنیم.

   ظهور دین نتیجه عقل ناقص بشر بود، اما فکر میکنم دیگر آنقدر علم رشد کرده که با این عقاید دوران اولیه خداحافظی کنیم!

 • Proud 2b an Atheist

  Atheism is inspired by one thing most of all, honesty with yourself. If you look at ALL of the evidence and make an honest decision without clouding your judgment with fear, guilt, love, duty or anything else, you will come to one logical conclusion. There are no gods. Even if there were, they have made no contact with humans or even claimed to exist at all. The only evidence there is, supports the conclusion that gods are fictitious and no more likely to exist than elves, fairies, gnomes, trolls, ogres, goblins, sprites or pixies.

 • I want to describe about burqa or hejab about the women who are fully covering thier face and thinking that is an islamic way, when islam came to Arab lands before Islam the women who were prostitues and they were ashamed to be seen by people after islam therefore they were covering fully thier faces

  About turban or (languta) is not related to islam the turban came from Seks from India

  The burqa or (chadari) is also coming from India and the hindo women wearing that even now if you go to the villages in India hindo women are wearing burqa even they are hindo

  about Jahad as far as we see in the history only to kill and loot the property of others like the arabs did in afghanistan and other countries

  Do you know the morocans or we call it (marakesh) are not arab but the king is arab why when islam was occopying the non arab lands then they were giving the job of khalifa or king to arab from iraq to marakesh were rulled by arabs under the name of islam on non arabs people

  I am asking this man who is writing this topic do you call then Taliban good muslim who were bring our country almost like hell and we were treated like slaves by pakis and arabs if that is islam then I like to announce I am not that any more muslim like taliban or syaaf,rabbani and others

  since I have seen the taliban action against women,poor people killing thousands in bamyan,burning the houses in north of kabul parwan and making kabul gada khana many people now have doubt about islam and we must not accuse them becuase of the act of such people even making us to change our direction

  I have to decide about my faith who is talib or mujahid to guide me they are not angel they are also eating and .............

  ba hetram,Shah dowla,Aimerul momenen

  • salam, bad az salam kalam! I am so agree with you Sha dawla, !! The problem is in afghanistan is Noligh, aqel, wa be sawadi, They did not want to learn and read a world history, B-caz they says its haram, and just quran is halal and they dont know whats is the Quran B-caz its worten in arabic, and no body can not write Quran in other languichs. So how the mulla can be sure whats is in the Quran. So i think afghanistan have to lose 3 more generetion to become a good country, and its not sure if they should be islam. Actullay afghanistan have nothing, is have no border to the sea, baher, no oil, the georafi is it in wrong direktion. You are so for away from development. my english is not so good hope they undranstand. Keep it upp sha dawla ameerol momenin hahaha....hugs and regards.

  • Afghanistan jan thanks for your agreement with me, I want to mention one important things here as well and I am sking this man who is talking about jahad and mujahid and he knows arabic I am asking him what does it mean sayeed that we call those who are not from afghanistan Sayed it mean sayed in arabic Sir it means we have to call arabs who came to our land by force and call them SIR example sayd hamid gelani,sayed isaq gelani and so on

   What is the difference of birtish while they were rulling India or africa and they must be called Sir or madam in arabic we have to call those imegrants sayeed means Sir or sayeda Madam

   By the name of Islam still we are happy to be slave and call them sayed or sayeed so the Shah dowla was born but not yesterday to make us stupid any more by the name of jahad or mujahid

   In my point of view jahad means to do not still,kill, and be good person with love and goodness not kill the innocent people so those who are support jahad it means their wives daughters were taking kaneez by arabs still they are not understanding what is wrong and what is right

   Wasalam Sayed Shah dowla Amirul Momenen

 • Salam! o bradar dar kudam qarn zendagi mekoni, khabar nadari ke pool hai jahad ya dar bank hi Swees ast, ba khater. Khana ha wa bullding ha dar Dubai ast. Boro bebi bullding Zeya massod dar Dubai wa khane Qanoni ra dar London. Tame shaan afghanistan ra waqt forokhtand faqat matel ame astand ke feker hai mardom ra ra kharab konand baz az injaa meraan ba khiar dar dega molka ha. Feker mekoni ke koshtan rahbar ha bar USA kare moshkel sat, nakhair, agar USA khosta basha dar yak roz tame shana koshta metani, magar een kar ra namekona, ba khater ke bar wa zarorat dara ba khater koshtand wa az bian bordan mardom begona. Baz dar afganistan mekhoa ke mesle Israel yak mamlakat qawee wa dest nashanda ba khater kantroll manteqa qa kantroll Til (Oil) Ee gap ha ba islam hech kudam ertebat nadara faqat ba khater feereb dadan mardom wa feker mardom ra ba taraf deega kashidan ee gap raeej sakhta. Ale bash ke mara kas pyda nakona , wa nakoshta, farar ko...

جستجو در کابل پرس