صفحه نخست > خبر و گزارش > فرار 30 پناهجو از زندان اندونزی و تراژدی جاوا به روایت پناهجوی افغانستانی (…)

فرار 30 پناهجو از زندان اندونزی و تراژدی جاوا به روایت پناهجوی افغانستانی عصمت آدینه

کابل پرس
چهار شنبه 18 جنوری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: آخرین روزهای سال 2011 میلادی، تراژدی بزرگی در آب های اندونزی (جاوای شرقی) اتفاق افتاد که در آن ده ها پناهجو به شمول پناهجویان افغانستانی، در پی از غرق شدن کشتی چوبی آنان، جان خود را از دست دادند. این تراژدی روز هفدهم دسامبر روی داد و در نوع خود در ده سال اخیر بی سابقه بود.
از این حادثه عده ی کمی جان سالم بدر بردند و خانواده ها و وابستگان تراژدی جاوا هنوز به دنبال نزدیکان خود هستند. بسیاری از اجساد بدست آمده از آب، هنوز قابل شناسایی نیستند و نزدیکان قربانیان باید آزمایش دی ان ای داده و از این طریق بتوانند قربانیان را شناسایی کنند. آزمایش دی ان ای در اندونزی گران است و هیچ کشوری تاکنون به شمول کشورهای متبوع، آمادگی خود را برای پرداخت هزینه های آن اعلام نکرده اند. بیشتر قربانیان از کشور افغانستان و ایران هستند.

در همین حال آنانی که از تراژدی جاوا جان سالم بدر بردند، به بازداشتگاه های ويژه پناهجویان در اندونزی منتقل شده اند. جایی که به هیچ عنوان به وضعیت آنان رسیدگی چندانی نمی شود. پولیس و مقامات مهاجرت این کشور در فساد گسترده غرق می باشند و به نظر می رسد تنها راه نجات از این زندان ها، پرداخت رشوه است.
روز دوشنبه به وقت اندونزی، برخی از رسانه های این کشور گزارش کردند که 30 پناهجوی افغانستانی و ایرانی با حفر تونلی از داخل زندان به بیرون موفق به فرار شدند. با این وجود برخی از رسانه ها تا لحظه نوشتن این خبر گزارش کرده اند که پلیس اندونزی متاسفانه 11 تن از این پناهجویان را بازداشت کرده است.

افزایش تعداد پناهجویان افغانستانی و افزایش تعداد کشته شدگان در میان پناهجویان در حالی ست که برای حکومت مافیایی افغانستان، مرگ و کشته شدن انسان ها در داخل و بیرون هیچ اهمیتی ندارد و تنها بر اساس پلان های شوم قومی- قبیله ای پالیسی مرگ آور را پیش می برد. سیاست های دولت مافیایی- طالبانی کرزی در همراهی با جنایتکاران طالب و گروه افغان ملت باعث شده که نه تنها در داخل، بلکه در خارج از افغانستان نیز، حکومت بلای جان مردم افغانستان باشد. امضای قراردادهای بازگشت اجباری با کشورهایی چون استرالیا و ناروی، بخوبی نشان می دهد که سیاست های شومی را حکوت افغان درباره پناهجویان تعقیب می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس