کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > آشنایی با جام ملتهای آفریقا

آشنایی با جام ملتهای آفریقا

جمعه 25 جنوری 2008, بوسيله‌ى علی جواد دهقان

این جام معتبر به سال 1957 میلادی تاسیس شده است و اکنون 16 تیم در آن به بازی می پردازند. همانگونه که می دانید مصر مدافع قهرمانی به شمار می آید در حالیکه غنای میزبان نیز جزو امیدهای قهرمانی است به همراه کامرون و نیجریه.

برگزارکننده این بازیها کنفدراسیون فوتبال آفریقا یا همان CAF است. تا سال 1968 این جام هر دو سال یکبار برگزار می شد ولی بعد از آن به چهار سال یکبار تبدیل شد.

مهمترین مسئله ای که در چند سال اخیر و با فراوان شدن حضور بازیکنان آفریقایی در جمع تیمهای نامدار باشگاهی اروپا سر و صدا به پا کرده است همزمانی این جام با بازیهای باشگاه های اروپایی است. این مسئله حتی سبب واکنش سپ بلاتر رئیس فیفا نیز شد که صراحتا از CAF خواست تا سال 2016 فکری به حال این مشکل بکند. ولی مشکل عمده برای آفریقایی ها این است که در صورت تغییر زمان این بازیها به فصلهای دیگر سال از جمله فصلهای گرم سال با رطوبت فوق العاده در مناطق مرکزی و غربی آفریقا برابر است که امکان میزبانی را از کشورهای بسیاری که در این مناطق آفریقا قرار دارند می گیرد.

جام اهدایی به تیم قهرمان در ابتدا نقره ای بود و بعد از زمانهای طولانی دچار تغییراتی شد تا اینکه از سال 2001 به بعد به جنس طلا تغییر یافت و کامرون در سال 2002 برای اولین بار این جام طلایی را به خانه برد و اکنون در دستان مصریان است.

مصر با پنج قهرمانی رکورددار این بازیها است و غنا و کامرون با چهار بار قهرمانی در رده بعدی قرار دارند.
در جمع برترین گلزنان تاریخ این جام لورنت پوکو از ساحل عاج با 14 گل زده قرار دارد و نام رشیدی یکینی از نیجریه و ساموئل اتوئو از کامرون با 13 گل زده نیز به چشم می خورد.

از نامداران گذشته فوتبال آفریقا می توان به نام روژه میلا اشاره کرد که با هفت گل زده در رتبه های میانی جدول گلزنان تمام ادوار این جام قرار دارد.

سایت برگزاری این بازیها: www.ghanacan2008.com

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


53 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > آشنایی با جام ملتهای آفریقا

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.