در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > آشنایی با جام ملتهای آفریقا

آشنایی با جام ملتهای آفریقا

علی جواد دهقان
جمعه 25 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

این جام معتبر به سال 1957 میلادی تاسیس شده است و اکنون 16 تیم در آن به بازی می پردازند. همانگونه که می دانید مصر مدافع قهرمانی به شمار می آید در حالیکه غنای میزبان نیز جزو امیدهای قهرمانی است به همراه کامرون و نیجریه.

برگزارکننده این بازیها کنفدراسیون فوتبال آفریقا یا همان CAF است. تا سال 1968 این جام هر دو سال یکبار برگزار می شد ولی بعد از آن به چهار سال یکبار تبدیل شد.

مهمترین مسئله ای که در چند سال اخیر و با فراوان شدن حضور بازیکنان آفریقایی در جمع تیمهای نامدار باشگاهی اروپا سر و صدا به پا کرده است همزمانی این جام با بازیهای باشگاه های اروپایی است. این مسئله حتی سبب واکنش سپ بلاتر رئیس فیفا نیز شد که صراحتا از CAF خواست تا سال 2016 فکری به حال این مشکل بکند. ولی مشکل عمده برای آفریقایی ها این است که در صورت تغییر زمان این بازیها به فصلهای دیگر سال از جمله فصلهای گرم سال با رطوبت فوق العاده در مناطق مرکزی و غربی آفریقا برابر است که امکان میزبانی را از کشورهای بسیاری که در این مناطق آفریقا قرار دارند می گیرد.

جام اهدایی به تیم قهرمان در ابتدا نقره ای بود و بعد از زمانهای طولانی دچار تغییراتی شد تا اینکه از سال 2001 به بعد به جنس طلا تغییر یافت و کامرون در سال 2002 برای اولین بار این جام طلایی را به خانه برد و اکنون در دستان مصریان است.

مصر با پنج قهرمانی رکورددار این بازیها است و غنا و کامرون با چهار بار قهرمانی در رده بعدی قرار دارند.
در جمع برترین گلزنان تاریخ این جام لورنت پوکو از ساحل عاج با 14 گل زده قرار دارد و نام رشیدی یکینی از نیجریه و ساموئل اتوئو از کامرون با 13 گل زده نیز به چشم می خورد.

از نامداران گذشته فوتبال آفریقا می توان به نام روژه میلا اشاره کرد که با هفت گل زده در رتبه های میانی جدول گلزنان تمام ادوار این جام قرار دارد.

سایت برگزاری این بازیها: www.ghanacan2008.com

واژه های کلیدی

پيام‌ها

جستجو در کابل پرس