صفحه نخست > خبر و گزارش > نود و شش پناهجوی افغانستانی و ایرانی در اندونزی بازداشت شدند

نود و شش پناهجوی افغانستانی و ایرانی در اندونزی بازداشت شدند

کابل پرس
شنبه 4 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: رسانه های محلی اندونزی بتازگی از بازداشت 96 پناهجوی افغانستانی و ایرانی خبردادند که قصد داشتند با عبور از آب های این کشور، خود را به استرالیا برسانند.

يکی از مقامات پلیس اندونزی به رسانه های این کشور گفته است که این پناهجویان در دو مرحله و در دو محل بازداشت شده اند.
در یک مرحله 47 پناهجو که در جاوای غربی سوار بر یک کشتی چوبی بوده و کشتی آنان واژگون شده بود، بازداشت شدند. همه این پناهجویان زنده و سالم از آب کشیده شدند اما فعلا در بازداشت پلیس این کشور بسر می برند.

در مرحله دیگر پلیس اندونزی 49 پناهجو را بازداشت کردند که با یک اتوبوس قصد رسیدن به جنوبی ترین نطقه اندونزی و نزدیکترین نقطه به آب های استرالیا را داشتند.

از سوی دیگر برخی از فعالان حقوق بشر استرالیایی در گفتگو با کابل پرس?، نسبت به افزایش موارد بازداشت پناهجویان و غرق شدن کشتی آنان در آب اظهار نگرانی کرده اند و گفته اند که به احتمال زیاد پلیس اندونزی در غرق شدن پناهجویان دست داشته و از طرفی قاچاقچیان انسان نیز، با پلیس همکاری کرده و پس از گرفتن پول پناهجویان، آنان را به بهانه های مختلف، در اختیار پلیس قرار می دهند.

يکی از این فعالان حقوق بشر به کابل پرس گفته است که تحقیق و بررسی در این مورد بسیار خطرناک می باشد. شبکه های مافیایی در این مورد دست دارند و پلیس با آنان همکار می باشد. او به کابل پرس گفت که قاچاقچیان پول گزاف از پناهجویان گرفته و قاچاقچیان، در بسیاری موارد آنان را به مقصد نرسانده و بلکه به دست پلیس می سپارند. پلیس اندونزی نیز برای رهایی آنان پول های گزاف دریافت می کند.

همین اکنون صدها پناهجوی افغانستانی به شمول کودکان و زنان در زندان های اندونزی، در شرایط بسیار وخیم بسر می برند.

شرایط بد امنیتی در افغانستان و برپایی سیستم مافیایی قبیله ای در همکاری با طالبان توسط حکومت حامد کرزی، سالانه هزاران تن را وادار به ترک افغانستان می کند. افزایش تعداد پناهجویان افغانستانی در حالی ست که برای حکومت مافیایی افغانستان، مرگ و کشته شدن انسان ها در داخل و بیرون هیچ اهمیتی ندارد و تنها بر اساس پلان های شوم قومی- قبیله ای پالیسی مرگ آور را پیش می برد. سیاست های دولت مافیایی- طالبانی کرزی در همراهی با جنایتکاران طالب و گروه افغان ملت باعث شده که نه تنها در داخل، بلکه در خارج از افغانستان نیز، حکومت بلای جان مردم افغانستان باشد. امضای قراردادهای بازگشت اجباری با کشورهایی چون استرالیا و ناروی، بخوبی نشان می دهد که سیاست های شومی را حکوت افغان درباره پناهجویان تعقیب می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس