در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ماکای: به انتقادها اهمیت نمی دهم

ماکای: به انتقادها اهمیت نمی دهم

علی جواد دهقان
سه شنبه 29 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

روی ماکای بعد از گذراندن چهار فصل به همراه تیم بایرمونیخ که حاصل آن بیش از 100 گل برای این باشگاه بزرگ آلمانی بود سرانجام تابستان گذشته ترجیح داد به وطنش بازگردد و فوتبالش را در باشگاه فاینورد هلند ادامه دهد.
بازگشت ماکای 32 ساله به هلند و ورودش به باشگاه فاینورد مقارن با 100 سالگی تاسیس این باشگاه شده است. ماکای در سال 2003 میلادی توانست با 29 گل زده برای باشگاه آن دورانش یعنی دپورتیوو لاکرونیا کفش طلایی اروپا را از آن خود کند و اکنون نیز حریصانه در پی آن است که اثبات کند تمام نشده است.

فیفا. روی (ماکای) در سن 32 سالگی به هلند برگشته ای و آن هم بعد از ده سال دوری. چه برنامه ای برای این بازگشتت داشتی؟
به هیچ وجه. من فقط یکسال دیگر از قراردادم با بایرن مانده بود و من می توانستم آنجا بمانم اما در فوتبال برخی اوقات شرایط بگونه ای پیش می رود که شما باید تصمیمتان را بگیرید. باشگاه دو مهاجم خوب خریده بود و من می دانستم که این به چه معناست. این دو بازیکن همیشه برای بازی کردن به میدان می رفتند و من نمی خواستم که برای یکسال بر روی نیمکت بنشینم و دستمزدی برای بازی نکردن بگیرم بنابراین من به اینجا آمدم. من همیشه گفته بودم که اگر بایرن را ترک کنم یا به اسپانیا می روم یا به هلند. در برگشت به خانه من پیشنهادهایی داشتم و یکی از آنها از فاینورد بود که بهترین بود. من می خواستم کارهایم را در زودترین فرصت ممکن درست بکنم و منتظر یک پیشنهاد از لالیگا، جایی که می دانم که باشگاه هایش برای گرفتن یک نیروی جدید وقت کافی می گذارند، نماندم.

فیفا. آیا از اینکه می بینی خط حمله بایرن چگونه بازی می کند بخصوص ریبری از ترک آنجا تاسف نمیخوری؟
خیر، به هیچ وجه. من گفتم که تصمیم گرفتم تا آنجا را ترک کنم و از جایی که هستم راضی ام. هنگامی که شما با ریبری قرارداد امضا می کنید می دانید که چه می خواهید. آنها شروع خوبی داشتند اما آنها در بازیهای قبل از تعطیلات زمستانی یک مقدار انتقادآمیز بازی کردند و وردربرمن هم به آنها رسید. بعد از امضای قرارداد با این بازیکنان انتظارات زیادی از این تیم قبل از شروع فصل می رفت جالب خواهد بود که ببینیم در انتهای فصل چه می شود.

فیفا. بنابراین شما بایرن را در تفاهمی دوستانه با هیئت مدیره و هواداران ترک کردید؟
بله، قطعا، باشگاه برای خداحافظی و تقدیر از مهمت شول از من دعوت کرد و من توانستم با هواداران خداحافظی کنم. لحظه احساسی ای بود، هواداران یک خداحافظی واقعی انجام دادند و من هدایای بسیاری دریافت کردم.

فیفا. نگاهی به چهار سال حضورت در مونیخ بیندازیم، شما دو فصل عالی را در ابتدا داشتی و در پی آن دو فصل کم اثرتر، حداقل در مورد گلها اینگونه است؟
من بیشتر از 110 گل برای بایرن زدم و فقط گرد مولر است که بهتر از این کار کرده است. هنگامی که یک فوتبالیست افسانه ای به مانند او از نظر آماری در پیش روی شماست واقعا چه معنایی می دهد. دو سال گذشته، بخصوص فصل گذشته من کمتر آماده بودم. من هنوز هم نقشم را ایفا می کردم و ما در سال 2006 قهرمان لیگ شدیم. من چهار فصل بزرگ را در مونیخ داشتم.

فیفا. شما دارای اعتباری هستید که غیر قابل انتقاد است. آیا هیچ عاملی نبوده است که بر روی شما تاثیر بگذارد؟
من روزنامه ها را می خوانم اما کاملا صادقانه بگویم که من هیچ توجهی به هیچ انتقادی در رسانه ها نمی کنم. اگر فردی شما را بدلایلی دوست ندارد یا اگر او با بازیکن رقیب دیگری دوست است یقینا او بی طرف نخواهد بود. تنها قضاوتی که من به آنها گوش می دهم هم تیمی هایم، مربیان و کادر فنی هستند.

فیفا. از بابت عقد قراردادی 20 میلیون یورویی که بزرگترین مبلغ برای ترانسفر در تاریخ بایرن مونیخ است آیا در آنجا احساس فشار فوق العاده ای نمی کردی؟
خیر. همان چیزی بود که من وقتیکه به دپورتیوو از تنریف پیوستم. من یکی از دو بازیکن گرانقیمت تاریخ باشگاه بودم. ریبری نیز همین گونه است اما به گونه ای نیست که از او بازخواست شود که کاری بیشتر از من انجام دهد.

فیفا. فاینورد پول زیادی برای جشن سده خود خرج کرده است، با شما و فان برونکهورست قرارداد امضا کرد. آیا شما احساس می کنید که آنها بر روی شما حساب خاصی کرده اند و این فصل، فصل مهمی برای باشگاه است؟
فاینورد خواسته تا یک تیم خوب برای هواداران تشکیل بدهد آن هم برای جشن صد سالگی اش و درست است که آنها مبلغ زیادی را در این زمینه سرمایه گذاری کرده اند، بخصوص وقتیکه همه چیز در فصل گذشته بخوبی پیش نرفت. در حال حاضر، من فکر می کنم که تیم کارش را خوب انجام می دهد بخصوص وقتیکه بر روی تعداد بازیکنان جدیدی که ما داریم تأمل کنید حتی اگر ما با شش امتیاز پشت سر صدرنشینان قرار داریم. شخصا من از این فصلم راضی هستم، 12 گل در لیگ زده ام و هیچ فشار خاصی را احساس نمی کنم. من اینجا هستم تا فوتبال بازی کنم و آنچه را که بهترین است انجام دهم.

فیفا. کلاوس یان هانتلر چند ماه قبل به ما گفت که 25 الی 30 بار گل زدن در لیگ هلند کار چندان بزرگی نیست. آیا شما هیچ هدفی برای این فصل در نظر نگرفته اید؟
خیر، این چیزی است که من هرگز انجام نداده ام. شما نمی توانید قضاوت کنید که یک فصل خوب کاملا بسته به تعداد گلها است. من نتیجه کارم را در پایان فصل براساس جنبه های مختلف ترسیم می کنم. یک مهاجم متکی به نمایش تیم و هم تیمی هایش است بنابراین هنگامی که برای یک باشگاه جدید قرارداد امضا می کند من نگاه خوبی نسبت به بازیکنانی دارم که قرار خواهد بود در کنارم بازی کنند و چگونه بتوانیم با هم هماهنگ شویم.

فیفا. کدام بازیکن بهترین کسی بوده است که شما در کنارش بازی کرده اید؟
سوال سختی است. شما در تمام سالهای حضورتان در بایرن در میان بازیکنان بزرگی بوده اید اما من می گویم که خوان کارلوس والرون در لاکرونیا، او به مانند یک برلیان بود، یک بازیکن واقعا بزرگ.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس