صفحه نخست > دیدگاه > وقتی که حکومت کرزی مضحکه می شود!

وقتی که حکومت کرزی مضحکه می شود!

مرتضی رحیمی
جمعه 17 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مسوولین حکومت کرزی که همه بر اساس سلیقه ها و مصلحت ها در پست های مختلف گماشته شده اند همواره با اشتباهاتشان آبرو همه را برده اند. اکنون در حکومت کرزی جایی برای اصل شایسته سالاری نمانده و همه چیز بر اساس قوم و قوم گرایی به پیش می رود که هر روز ما شاهد دسته گل جدید مسوولین حکومت کرزی هستیم که به آب می دهند.

بر طبق معمول سری به سایت های خبری کشور می زدم تا ببینم چه خبرها است که چشمم به خبری خورد که برایم بسیار جالب بود. این خبر برایم بسیار خنده دار بود و در عین حال شرم آور! در این رسانه خبری نشر شده بود که گویا در این اواخر فردی، مقامات محلی ولایت قندهار را به بازی گرفته و خود را یک سناتور معرفی کرده است و با این ادعای تقلبی اش سر از رازهای زیاد حکومت در آورده است و دوباره راه خود را گرفته و رفته است.
این سناتور جعلی خود را به نام محمد آصف سرحدی عضو کمیسیون دفاعی مجلس سنا معرفی کرده و با رفتن به ولایت قندهار، با والی این ولایت، فرمانده امنیه این ولایت، ریاست امنیت ولایت قندهار، چندین ولسوال و حتی با شماری از زندانیان نیز دیدار کرده است بدون این که کسی بویی از ماجرا ببرد.

شنیدن این خبر از یک سو خنده آور است و از یک سو شرم آور!
خنده دار است که یک فرد مجهول الهویه به آسانی می آید و خود را سناتور معرفی کرده و با مقامات بلندپایه یک ولایت کشورمان دیدار می کند و از رازهای حکومتی فراوانی با خبر می شود، بدون اینکه این مقامات محلی ما از موضوع بویی ببرد خود را از صحنه به در می کند.
باید خندید به این حال که بازیچه و مضحکه هر کس شده ایم. یک روز می بینیم که فردی امده خود را یک نماینده طالب معرفی کرده و با بسیار آسانی اقدام به قتل رییس شورای صلح کشورمان می نماید و روز دیگر خبر می شویم که فرد دیگری آمده و تمام مقامات یک ولایت را فریب داده و اسرار حکومت را به جیب می زند.
اما شرم آور است که می بینیم حکومت ما این قدر بی کفایت شده است و این قدر مضحکه گردیده است که هر کسی در این مملکت آمده و خود را به هر نامی که دلش خواست جا زده و هر کاری که می خواست در کشور انجام می دهد و بعد هم راه خود را گرفته و گم می شود بدون این که ردی از او باشد و یا هم اقدامی برای رد یابی اش گردد.

بسیار شرم آور است وقتی می بینیم یک فرد مجهول الهویه که معلوم نیست از طرف چه کسی و یا کدام کشور برای انجام این ماموریت استخدام شده است با آسانی حکومت را به بازی گرفته و با فریب دادن تمام مقامات یک ولایت، اسناد و اطلاعات محرم را به دست می آورد.
حال معلوم نیست که این سناتور جعلی با فریب دادن مقامات ولایت قندهار چه اطلاعات و اسناد مهم را با خود برده است اما باید به خاطر حضور این سناتور جعلی در کلیدی ترین مقام های ولایت قندهار، زنگ خطر را به صدا در آورد و از این واقعه شرم آور به سادگی نباید گذشت.
حکومت باید در انتظار عواقب خطرناک برخواسته از این بی کفایتی مسوولین اش باشد و همچنان والی ولایت قندهار، رییس امنیت این ولایت و ولسوال های چندین ولسوالی این ولایت باید پاسخگوی این بی کفایتی خویش باشند.
این قضیه در همین جا ختم نشده است و امکان دارد عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد و باید در انتظار عواقب این بی کفایتی مسوولین حکومت باشیم به خصوص که سناتور جعلی با رییس امنیت قندهار و همچنان با شماری از زندانیان این ولایت نیز دیدار کرده است.
حال باید به این پرداخت که مقامات بی کفایت و کور قندهار باید جواب گو باشند که چگونه به این راحتی فریب خورده و تمام اطلاعات مهم حکومتی را در اختیار یک فردی می گذارند که اصلاً معلوم نیست چه کسی است و برای چه آمده است!
آیا به راستی فریب دادن مقامات در کشور به این راحتی است؟ آیا عده یی کور مسوولیت اداره کشور را به دست گرفته اند که یک فریب کار را با یک سناتور تشخیص نمی دهند؟
بی کفایتی و ضعف حکومت افغانستان در حال حاضر بر همه گان معلوم است اما نشر این خبر، دیگر نشان دهنده اوج بی کفایتی حکومت کرزی است.
این بی کفایتی مسوولان حکومت کرزی بر مردم افغانستان گران تمام می شود و همواره ضربه تمام این بی کفایتی ها و ضعف های حکومت را مردم افغانستان می خورد.
البته در حکومتی که مسوولین آن بر اساس مصلحت ها و سلیقه ها انتخاب شود نه بر اساس اصل شایستگی و لیاقت، رخ دادن چنین اتفاقات شرم آور چندان جای تعجب ندارد و در حال حاضر اکثر مقامات محلی به اساس سلیقه ها و مصلحت ها منصوب می شوند که کفایت درست دارند و نه درایت اداره.
فریب خوردن والی و سایر مقامات محلی ولایت قندهار و چندین آبرو ریزی دیگر که حکومت کرزی مرتکب شده است نیز نشان از ضعف حکومتش و بی کفایت بودن مسوولین حکومتش که اکثر به بر اساس مصلحت و سلیقه انتخاب می شود است.
حال گرچه انتظار نمی رود که این مسوولین ولایت قندهار با این بی کفایتی و ضعف شان مورد پرس و جو قرار بگیرند اما باید این قضیه به صورت جدی مورد پی گیری قرار گیرد که سناتور جعلی با خود چه اطلاعات حکومت را برده و نشر این اطلاعات تا چه اندازه می تواند خطرناک باشد.
باید از هر لحاظ این موضوع مورد بررسی قرار گیرد تا باشد که خطرات احتمالی که ناشی از از دست رفتن این اطلاعات حکومتی می باشد اندکی کمتر گردد و باید فهمیده شود که این سناتور جعلی کی بوده و توسط چه کسی و یا سازمانی دست به این اقدام زده است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اكر انشخص بنام يك هزاره ميامد اين كار نميشد,بنجاه بار به بارلمان و كابينه زنك زده ميشد كه ايا شما اين شخص را فرستاده ايد؟
  بشتونها در يك حالت سر در كمى حالت شيزو فرنى قراردارند.
  ان با كستانى كه امده بود اول رييس جمهور ما را فريب داده بود,وقتيكه رييس جهور وصيت كرد كه اوستاد ربانى بايد بااين شخض ببيند,در حقيقت از ان زامان اين شخص فرستاده رييس جهور شد.
  اى اقاى رحيمى راستى كه اين كشور افسارش بدست غول است.اى اس اى هوشيار و غولها اينجا زمام امور را تنها بدست دارند اكر بشتون باشى واز ميماند ببر هر كارى ميكنى بكن. اين قوم از خود و بيكانه خود را نميشناسد.هزاره براى شان بيكانه است ولى با كستانى تاج سرشان است و هرزمانى در زير باى با كستانى دوشك ميشوند.اينها دوشكهاى با كستانى هستند.اى اس اى رك خواب انها را بيدا كرده است.كاه كاهى به جهانيان نشان ميدهند اينها نزد ما از خر هم بد تر هستند.من هم از شنيدن اين خر كرى ها خيلى متاسر ميشوم.ولى جامعه جهانى هم فايده خودرا ميبرد.بوجى هاى بول را اوردند نفر خودرا در سر جوال مقرر كردند هرجه بود نوش جان كردند,جيزى روبا ها هم خورد,خير و خلاس تو بره خود را جمع كردند.با ز جور مو كنك.

 • سلام به همه.
  اول این یک مشکل اساسی مردم و نظام افغانستان است که کادر ها نظر به لیاقت وشایستگی خود بدون در نظر داشت قومی منطقوی لسانی و مذهبی تقرر یابد این شرایط در نظر گرفته نشده باید چنین حادثه را انتظار داشست.
  دوم مردم افغانستان در مقابل کار انجام شده قرار گرفته است این بدان معنی که اکنون کرزی اگر بخواهی و یا نخواهی ریس جمهور است و تمام مردم افغانستان باید به او همکاری نماید زیرا کرزی به تنهائی خود هیچ کاری را انجام داده نمیتواند.
  سوم تمام ارگانهای ذیصلا به تمام ادارات تحت قمومیت خود مکتوب متحید المال ارسال و از چگونگی حادثه اطلاع داده و صلاحیت انرا محدود نماید .
  چهارم وظیفه تمام ارگانهای نشراتی و تبلیغاتی است تا کار تشدیدی نموده جامعه را اگاه بسازد زیرا جامعه افغانستان به یک درامه ویا پارچه تمثیلی تبدیل شده است کنون کسانیکه وطن در داده غارت نموده ثمره انرا باید بیچشند.
  پنجم تاجیک هزاره و وزبک دست به الا شه نه نشسته باید از هر وسیله استفاده کرده در پیشرفت و ترقی وطن کوشش کنند اگر همه چشم خود را به پشتون بگذارند که پشتون وطن را بسازد این خواب است و خیال انقریب برادران پشتون ما ثمره جنگ 33 ساله خود را میبینند که این یکی از نتایج ان است نه تنها ابروی خود لسان خود محیط کاری خود را بد نام نموده و ابروی این ملت مظلوم را هم برده است. این بدان مفهوم که اگر یک نفر چاق بود و فربه به لسان پشتو صحبت نمود و گفت من نمایده یکی از ارگانهای با صلاحیت هستم باید اسناد های محرم و اشد محرم شما را مطالعه نمایم پیش از اینکه ما تحقیق نمایم که تو چیکارههستی کلید ارشیف ها را برایش داده در خد مت باشیم از اینکه به لسان پشتو صحبت کرده و ما هم پشتون هستیم باید متموجه بود که همه بد بختی ها دامنگیر مردم مظلوم افغانستان شده که عامل ان که بوده است.
  ششم این مشکل کار یک نفر دو نفر نیست باید همه دست به هم داده مشکل را رفع نماید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس