صفحه نخست > خبر و گزارش > دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا خواستار خودمختاری بلوچستان از پاکستان، (…)

دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا خواستار خودمختاری بلوچستان از پاکستان، افغانستان و ایران شد!

کابل پرس
جمعه 17 فبروری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا در خبرنامه ای که به کابل پرس نیز ارسال شده، خواستار خودمختاری بلوچستان از پاکستان، افغانستان و ایران شده است. مردم بلوچ در سه کشور پاکستان، افغانستان و ایران و در مناطق هم مرز به این سه کشور زندگی می کنند اما ارتباط ارگانیک اداری با یکدیگر ندارند.

در پاکستان ایالت بلوچستان، در افغانستان ولایت نیمروز و بخش هایی از قندهار و در ایران استان سیستان و بلوچستان، مناطقی با جمعیت بالا از مردم بلوچ می باشد. دانا روهرا باکر می گوید بلوچ ها در این سه کشور هیچ اختیاری از خود ندارند و آنان در پاکستان بويژه در معرض خشونت و کشتار قرار دارند. بلوچ ها اختیار ذاتی دارند که از خود خودمختاری داشته باشند. بلوچ ها از تبعیض سیاسی و نژادی رنج می برند و آمریکا سلاح در اسلام آباد به کسانی که به آنان ظلم می کنند می فروشد و آنان را کمک مالی می کند.

دانا روهرا باکر می گوید ایالت بلوچستان پاکستان سرشار از منابع طبیعی ست اما با توجه به سوء استفاده پنجابی ها و پشتون ها، فقیر ترین ایالت می باشد.

این اظهارات دانا روهرا باکر در حالی صورت می گیرد که مقامات بلندپایه سه کشور افغانستان، پاکستان و ایران در اسلام آباد، نشست سه جانبه ای داشته اند. در این نشست حامد کرزی و جمعی از اطرافیانش از طرف افغانستان شرکت کرده اند. گفته می شود که برنامه های سفر حامد کرزی از جانب استخبارات پاکستان و مهره های آن در ارگ ریاست جمهوری کابل تهیه و تدوین شده است.

دانا روهرا باکر پیشتر در گفتگویی اختصاصی با کابل پرس گفته بود که تیم حامد کرزی از آی. اس. آی (سرویس جاسوسی پاکستان) اداره می شود. او تاکید کرده بود که کرزی به بخشی از عناصر پاکستان وابسته است که خشونت های خونین و ترور در منطقه حتا مقابل مسلمانان براه می اندازند تا اسلام خودشان را بقبولانند.

برخی خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که حامد کرزی در پاکستان با هماهنگی سازمان استخبارات این کشور با گروه های تروریستی طالبان و حکمتیار دیدارهای مخفیانه دارد.

دانا روهرا باکر در گفتگوی خود با کابل پرس? گفته بود گروه حکمتیار یک گروه تروریستی است. وقتی به او گفته شد که بسیاری از اعضای گروه حکمتیار مانند کریم خرم، رحیم وردک و فاروق وردک پست های کلیدی را در حکومت کرزی بدست دارند گفت که او بخوبی می داند کرزی بسیار به عناصر رادیکال و گروه سرویس استخباراتی پاکستان آی. اس. آی که مشکلات 50 سال اخیر را بوجود آورده اند وابسته است.

این نماینده ارشد کنگرس آمریکا همچنین کرزی و تیم او را متهم کرده بود که از گفتگوی فراگیر و آزاد درباره فدرالیسم در افغانستان هراس دارد.

دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا در گفتگو با کابل پرس: تیم کرزی توسط آی. اس. آی اداره می شود و از گفتگوی فراگیر درباره فدرالیسم هراس دارد!

شنبه 4 فوريه 2012, بوسيله ى کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام
  این نه تنها یک خبر خوب و مهم است بلکه یک پیغام صلح و ازادی هم است و داغ باید در جای گذاشته شود و بسوزد که درد دارد تا ریشته ها ی اعصاب را قطع کند.
  با این کلید ما مردم صلح دوست میتوانیم دری زندگی خود را باز کنیم.
  اگر به مرگ گرفته شود به درد خودش قبول میکند

 • بلوچها باید خود را از زیر یوغ پنجابی و پختون خارج کنند. امید که آزادی آنها راه را برای آزادی غیرپختونها در اوغانستان هموار کند.

 • از ارتباطات كرزى با اى اس اى نميدانيم و اينقدر هم براى همه روشن است كه كرزى براى با كستان بطور يكجانبه امتيازداده كه امتياز يكطرفه به يك خيانت ملى تبديل شده است.كرزى خاين ملى است.هر روز امتياز نوى را بيش باى با كستانى ميكزارد بدين ملحوظ ارتباط خو شاخ و دوم ندارد.مطابق منافع و ميل با كستان رفتار ميكند.با كستان دشمن بيرون اين دشمن درون.
  كانكرسمن امريكا در قسمت بلوجها درست كفته انها حق دارن كه دولتى در خاك حقيقى خو د بسازند.نميروز اصلا منطقه هزارها است كه انجا قتل عام شدند و ديكران انجا امدند.كشور ما بلوج ندارد بلوجها تنها در با كستان وايران هستند و اين مناطق هزاره ها را اشغال كردند.انها خاك شان بنام بلوجستان ياد ميشود. .هركى در خاك خود بخاطر نجات خود و ملت خود حق دارد مبارزه كند.

 • این آقا (باکر) میخواهد، که رد پای دولت خودش یعنی امریکا را درین بازی بکلی گُم کند و طوری وانمود میکند که گویا کرزی وتیم او خود مختار و مستقل عمل میکنند. در حالیکه اینها حتی یک گیلاس آب را بدون اراده امریکا نوشیده نمیتوانند.
  همینکه پای تجزیه افغانستان در بین بود، کابل پرس? نیز طوطی وار سخنان باکر ها را تکرار میکند. در حالیکه همه میدانند، که امریکا مهندس تمام فاجعه افغانستان است. با دلایل ذیل:

  کرزی بی نام و بی نشان را برای اولین بار امریکا به افغانستان آورد و بالای ما تحمیل کرد.
  دولت کرزی را از ده سال به این طرف با هزینه ملیون ها دالر،امریکا تقویه میکند و زنده نگهمیدارد.
  طالبان را برای اولین بار امریکا زائید.
  امریکا برای طالبان در قطر دفتر باز کرد.
  برای فامیل های طالبان امریکا صد میلیون دالر اختصاص داد.
  زندانیان طالبان را امریکا از گوانتانمو آزاد میسازد.
  طالبان را بار دیگر امریکا در حکومت افغانستان بالای مردم ما تحمیل میکند.
  پاکستان یکی از همپیمانان مهم امریکا در منطقه به حساب میرود.
  بازهم آقای باکر، کرزی و تیم دستنشانده دولت خودش (امریکا ) را مؤثرتر و همه کاره جلوه میدهد. این را میگویند رد پای گم کردن و مردم را فریب دادن.
  کابل پرس در پیشانی خود نوشته- تحلیلی و انتقادی. من هردو صفت را درگذارش بالا که توسط کابل پرس تهیه شده است، نمی بینم. متأسفانه " چشم امریکائی" کابل پرس کور است.

 • بلوچها کشور خود را بسازند. اوغانها از خود را و غیر اوغانها میفهمند کار خود.

 • دوستان سلام ! اظهارات باکر فقط جز سناریویی است که باید گفته میشد که شد . امریکا نه عاشق ریش طالب است و نه بینی بزرگ مارشال فهیم . غرب میخواهد آهسته آهسته ، قدم به قدم طرح استراتیژی و تقسیم خاور میانه را اجرا و عملی نماید . به گمان اغلب ، آمریکا شاید در همین بهاری که می آید جنگ را با ایران آغاز نماید . با شعله ور شدن جنگ ، بلوچ ها اتومات به پشتبانی امریکا استقلال خود را اعلان میدارند و این اظهارات بکر راجع به بلوچستان هم ، فقط یک چال و نیرنگ دیپلوماسی امریکاست .

  امریکائیان شاید در همین نزدیکی ها برای کُرد ها هم چنین دسترخوان نوع پروری و بازار دمکراسی فروشی را بگشایند ، تا ایران از داخل هم دچار سردرگمی و تشنجات شده ، حمله امریکا را مثمر تر بسازند . با حمله امریکا بر ایران اوضاع منطقه آنقدر بحرانی و تشنج زا شود که ما و شما حتی تصورش را هم کرده نمی توانیم . ما اوغانها ، پاکی ها ، بلوچها و پنجابی ها تا صد و یا بیشتر از صد سال دیگر چنان در جنگ های تو بگی ، من بگی ، تو بزن مه بزن ، گرفتار خواهیم شد که از تصور خارج خواهد بود .

  • اكر زمين در زمان بخورد ازين بد تر نميشود كه امروز ما داريم.بكزار كه قطعه كت بخورد.بما خو بغير كه هميشه صاف برايد.
   ولى با ز هم با كستان خاكى جال رفته.باور نميكنم كه ببرد.غربى ها برايش يك رخ خواهند داد.بعد نافش خواهد رفت.كرزى قطعه خوب دارد بز دل است.

 • آقای مزاری،
  سخنان تانرا بدون کم و کاست تائید میکنم!
  امید که "چشم امریکائی" آقای میرهزار بلاخره بینا شود.

 • بلوچها حق شان است باید ازاد زندگی کند همانطور کردهای عراق ایران و تر کیه و سوریه هم باید یک کردستان جور شود . چهار محل بختیاری

 • الله تعالی نظامیان پاکستان را به قهر و غضب خود گرفتار کند و انتقام خون هزاران بلوچ بیگناه را از آنها بگیرد.

  این نظامیان کثیف پاکستان که 90 فیصد شان پنجابی اند یگانه مسول قتل عام، بمباری های وحشتناک ، مفقود شدن ها و شکنجه میلیونها بلوچ و پشتون بیگناه اند.

  آزاد بلوچستان
  آزاد کشمیر
  آزاد پشتونستان
  آزاد سند
  مرگ بر پاکستان

 • صفر جان تا مردم در بند و اسیر چتلستان آزاد نشوند غیر اوغانها هم روز خوبی نخواهند دید.
  دعا کنید که اول چتلستان برباد و ویران شود که دیگر برای طالبان و افراطیون پختون پشتوانه باقی نماند.
  چتلستان در زمان کنونی مرکز تمام فساد و بدبختی در منطقه است. نه مردم ایران ، نه شیعه ، نه مردم افغانستان و هند از دست تروریستان مستقر در چتلستان روز خوش دیده اند.
  مرگ بر پاکستان

 • ملت محروم بلوچ حق دارند کشور واحد خود را داشته باشند. پیروز باد جنبش آزادیخواهی مردم بلوچ.

 • پلوچهای بیچاره پاکستان در نبرد آزادی خواهی ولی پشتونهای پاکستانی با نیرنگ و همدستی با پنجابیها همه روزه مانند اوغانستان در تسلط اراضی بلوچ نشین پاکستان میباشند.

 • بجواب -ی . ن . ب - از طرح تان معلوم که شما در مورد سرزمین و مبارزات بلوچ ها اگاهی ندارید . نیمروز مرکز بلوچستان افغانستان بوده و است ادعای شما در مورد بود و باش هزاره ها درین ولایت کاملا دروغ محض است اما درین اواخر برای عده انگشت شمار هزاره توسط اجنت معلوم الحال تدکره توزیع شده شما همان بامیان و دایکندی را هضم کرده نمی توانید چه رسد به نیمروز - بلوچ ها را تحریک نکنید همان کوچی ها برای تان کافی است .

 • دوستان بلوچ هوشیار باشید که پنجابیهای چتل،ایرانیهای اخند و پشتونهای انتحاری خوابهای زیاد دیدند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

جستجو در کابل پرس