صفحه نخست > دیدگاه > چنگیزخان، امپراتوری که از نو باید شناخت

چنگیزخان، امپراتوری که از نو باید شناخت

از هر دو صد نفر در جهان یکی آن اولاده چنگیزخان است
جعفر رضایی
چهار شنبه 10 دسامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چنگیزخان، امپراتورِ که از نو باید شناخت

جورج بوش و نمبرین انخبیار ریس جمهور مغولستان در پیشگاه مجسمه چنگیزخان

ازچندی بدینسو "جامعه مغول های ساکن واشنگتن" طرح و تلاش دارند تا مجسمه چنگیز خان را در پایتخت امریکا برپا نمایند. استدلال جامعه حدوداً سه هزارنفری مغولان ساکن واشنگتن اینستکه: وقتی برخی از اقلیت قومی دیگر، توانسته اند با بنای مجسمه های شخصیتهای ملی شان هویت قومی و فرهنگی شان را حفظ نمایند، چرا چنگیز خان که نماد از افتخارات تاریخی آنان است در متن جامعه مغولان ساکن واشنگتن قد بلند ننماید. درج این خبر در متن مقاله ای بلندی در روزنامه واشنگتن پست نشان می دهد که رسانه ها و مورخان غربی دست به مطالعه و نگرش نو نسبت به چنگیزخان یازیده اند. البته در کنار روزنامه واشنگتن پست، کتابها، مقاله ها، گزارشها و فیلم های که پس از دهه نهم قرن گذشته (1990) در مورد چنگیزخان نشر شده اند همه نگاه انسانی و لحن واقعبینانه داشته اند. بی تردید سقوط شوروی و فروپاشی نظام کمونیستی در مغولستان و درپی آن برقراری تماسهای دیپلماتیک، فرهنگی و علمی کشورهای غربی با مغولستان، در شناخت و تغییر دیدگاه مورخان غربی نسبت به چنگیزخان نقش مهمی بازی نموده است. امروزه اغلب رسانه ها و مورخان غرب علی رغم یادآوری خشونت در فتوحات چنگیزخان، قانونمندی، مدارای مذهبی، آزادی، نفوذ و قدرت زنان در سیستم امپراتوری چنگیزخان را می ستایند.

دراین میان چین نه تنها نگاه کلیشه ای و بد بینانه نسبت به چنگیزخان را حفظ نکرده است و بلکه به دلیل وجود مغولستان داخلی در پیکر چین، چنگیزخان را بزرگترین قهرمان تاریخی چین نیز می خواند. دوسال قبل، همزمان با هشتصدمین سالگرد تاسیس امپراتوری چنگیزخان، مجله اکونومیست گزارش ویژه ای راجع به ادعای چین در مورد منسوب بودن چنگیز خان به آن کشور نیز منتشر نموده بود.
جاپانی ها ادعا دارند که چنگیزخان اصالتا یک جنگجوی افسانه ای جاپان بوده که به مغولستان رفته است. کوریایی ها، که روزگاری سرزمین آنان بخش از امپراتوری چنگیزخان بود، او را قهرمان کوریا می دانند.

تحقیقات علمی جدید نشان می دهد که شانزده میلیون نفر از ساکنان آسیای میانه داری کروموزوم y چنگیزخان می باشند و بقایای مستقیم آن خان بزرگ اند. حتی نشریه های ایرانی در کانادا، چنگیزخان را سکسی ترین مرد تاریخ لقب داده اند. گفته می شود که چنگیزخان در زمان حیاتش بیشتر از دوازده هزار پسر، دختر، نواسه و نبیره داشته است. جدیدا مجله نشنل جیوگرافیک، و شبکه تلویزیونی دیسکوری امریکا اعلام نموده است، که بر اساس تحقیقات علمی (ژنیتیک) جدید از هر دوصد نفرساکن جهان یک نفر اولاده مستقیم چنگیزخان می باشد. یعنی نیم درصد مردم جهان.

بهرحال، نگاه جدید غرب نسبت به چنگیزخان آن نابغه نظامی و امپراتورٍ که سیطره حکومت او از کوریا(کره) تا هنگری(لهستان) گسترش داشت، نشان می دهد که آهسته آهسته آن خان بزرگ، آن فرمان روای عالم (معنای نام چنگیزخان) تکیه بر جایگاه راستین تاریخی خویش می زند.

مشهورترین عکس امپراتور، فرمانروای عالم چنگیزخان/تاریخ رسم 1786

جورج بوش و نمبرین انخبیار ریس جمهور مغولستان در پیشگاه مجسمه چنگیزخان/گیتی ایمجز

مجسمه چنگیزخان که ساخت آن شش میلیون دالر هزینه برداشته است، اولان باتور، مغولستان
/گیتی ایمجز

قسمت پایین مجسمه بالا، مغولها چنگیزخان را تا سرحد خدا تکریم و ستایش می کنند.

نمای کامل مجسمه فرمانروای عالم، معمولا نوعروسان و نو دامادها اینجا برای عکس گرفتن می آیند.

مجسمه 40 متری چنگیزخان، این مجسمه همراه با مجموعه مراکز توریستی که در کنار
آن تاسیس می شود در آینده نزدیک رسما افتتاح می شود.

این مجسمه بزرگ چنگیزخان به مشوره مورخان و در مکانی ساخته شده که رویای تشکیل یک امپراتوری در آنجا در ذهن آن خان بزرگ خطور نموده است. پس از تکمیل شدن این پروژه جهانگردان می توانند در قسمت سر مجسمه بالا شوند و مناظر اطراف را تماشا نمایند. مغولها این مجسمه را همتای" مجسمه آزادی امریکا" در مغولستان می دانند.

بینش سکولار چنگیزخان نسبت به سیاست، در عصر و زمان او، برای مورخان غربی به دیده
تحسین نگریسته می شود.

حضور چنگیزخان در کوه های سرسبز اولان باتور، پایتخت مغولستان

بنای یادبود چنگیزخان در مغولستان داخلی، چین/ گیتی ایمجز

نقشه امپراتوری چنگیزخان (رنگ زرد)، دو سوم جهان آنروز(قبل از کشف امریکا و دو قطب)دو برابر روم، چهار برابر قلمرو اسکندرکبیر، بزرگترین امپراتوری تاریخ/ اولان باتور، مغولستان

شراب چنگیزخان، مغولستان به افتخار چنگیزخان نام یک نوع شراب محلی را چنگیزخان برگزیده است.

تصاویر امپراتور چنگیزخان در اسکناس های مغولستان

غرورٍ فرمان روای عالم در سینه ای جوانان مغول

مقاله خوب و خواندنی واشنگتن پست در مورد چنگیزخان

http://www.washingtonpost.com/...

گزارش اکونومیست و لینکهای مفید دیگر

http://www.highbeam.com/doc/1G...

مطلب و معلومات که در مورد چنگیز خان از زبان سرگی بدروف کارگردان فیلم "مغول" نقل شده است شایسته خواندن است.

http://www.mongolmovie.com/
بعدا: About the DVD

چنگیزخان در ویکی پدیا

http://en.wikipedia.org/wiki/G...

یک مقاله خواندنی

http://www.wusa9.com/news/news...

این کتاب پروفیسور امریکایی از نقش مثبت چنگیزخان در تمدن امروز می گوید

Genghis Khan and the Making of the Modern World

http://www.amazon.com/Genghis-...

مطلب مرتبط: بازگشت عاشقانه چنگیزخان

http://kabulpress.org/my/spip....

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام.ای کاش برای یکسال من چنگیز خان باشم شما باور کنید که نه عرب و نه جهادش و نه هم پاکستانی وجهادش را خواهید دید و در وطنم پشب طالب و مجاهدین چشم درد خواهید گشت امید وارم که خدا چنگیز را زنده کند

  • لطفا تصحیح نمایید!
   هنگری مجارستان است نه لهستان

   پولاند لهستان است

  • جنگیز خان در صورت مزاری خان ظاهر شد ولی متأسفانه توسط چنگیز کشان با دست و پا های بسته به قتل رسید... آقای محقق هم اگر فرصتی برایش دست بدهد، کمتر از چنگیز نست. منتظر باش اگر سایه های بی 52 از فضا اففانستان برداشته شود، کسانی را خواهد دید که قهرمانی های چنگیز را فراموش خواهی کرد.

  • من متن مقاله را دقیق خواندم. اینجا از خشونت چنگیز هم سخن رفته اما اگر لینگ را بروی معلوم می شود که یادآوری خوبی های چنگیز صرفا نقل قول از منابع انگلیسی است. اگر گپ واقع بینی است که باید یک نفر را از هر زاویه ببینی. اگر نه ما دروازه های استدلال و تاریخ را به روی مغز خود بسته می کنیم گپ دیگر است. مگر بعضی برادرها قسمی پیام مانده که همین عنوان و عکس را دیده و در نشینگاه شان مرچ افتاده ... اگر از هزاره ها بدتان میاید که کار تتان زار است هزاره بیدار شده و دیگر نوکر نوکران پنجابی ها نمیشود ...

  • سلام به همه:
   نمیدانم چرا برادران هزاره ما دنبال چنگیز آدم کش میروند چرا هزاره هامیخواهند که چهره کثیف چنگز را دو باره به رخ ما بکشند و تمام چیز های را که تاریخ فارسی ها دارد پشت سر گذاشته فراموش میکند، میخواهند دو باره زنده کرده و آکسیجن به آتش خموش شده فارسی ها میرسانند؟؟؟؟؟ چرا اینها نمیخواهند مثل هزاره افغانستان زندگی کنند و نه مثل اولاد چنگیز خون آشام آخر چرا؟؟؟ اصلا فائیده شما از آین کار چیست؟؟ آیا بین شما کسی هست که بدون ویزه به مغلستان رفته باشد و یا برود و ادعا کند که ما هم اولاد چنگیز استیم؟ شما خود قضاوت کنید ایا اولاد کسانیکه تمام هست و بود نیکاکانشان توسط چنگیز خون آشام بدون هیچ دلیلی از بین برده شد و چنان کم نفوس و ضیعیف شدند که اکثریت مناطق شان به دست پشتون ها و هزاره ها افتاد (قندهار، فراه،نیمروز، هلمند، بامیان، غزنی، جلال آباد، لغمان ...) و فرهنگ غنی شان از بین رفت، خوش دارند که باز هم چهره این خون آشام را که از نامش پیداست (چنگیز به معنی چنگال خونین) بشنوند؟؟؟؟
   آیا میدانید که عبدالرحمان خان چرا هزاره ها را میکشت؟؟ بخاطریکه فهمیده بود این قوم اولاد چنگیز است همانطوریکه فارسی ها را نیست و نابود ساخت یک روز دنبال پشتون ها هم میایند و هیچ فرهنگی را جز خشونت نمیشناسند و کار خوبی نکرد و آدم کشی هیچ گاهی مورد تائید آدم نیست.
   به هر حال از برای خدا بس کنید هیچ اکثریت مطلقی در افغانستان نیست که بتواند بدون کمک دیگران حکمراوی کند و هزاره ها باید بدانند که به تنهائی و تک تازی جز خودشان را خراب کنند کاری دگری از دست شان بر نمیاید.
   به نویسنده این مقاله:
   برادر هزاره ئی که این مقاله را نوشتی ای همین حالا و در هر مقطع تاریخی بعدا از ازبین رفتن چنگیز فارسی ها بوده اند که گذشته را نا دیده گرفته همیشه در مقابل حملات پشتون ها از شما جانب داری کرده اند و تو با این مقاله ات نفاق را بین فارسی زبان ها و هزاره ها ایجاد کرده آب به آسباب ملا عمر ، اتمر و انورالحق احدی و... میندازی. حق داری از علی مزاری طرف داری کنی و چرا که از همین سرزمین است اما خواهشا دیگر پشت چنگیز را رها کرده بیا یکجا شویم. خیلی گفتم و هیچ نگفتم

  • ای مقاله نویس خواستم فقط بدونی که این چنگیزبود که ایران راازدست اعراب وحشی نجات دادوهمه آنهاراقتل وعام کرد
   تمام فارس زبانها مدیون چنگیزهستن.

  • جعفر خان رضایی نوه خان بزرگ پس قبول کردی که نسل خواجه عبداله انصار نه بلکه نسل خان مغل هستید !!!

 • ba dorood be dostan azizman man be onvan yek ensan azadeh az in dictator (changiz)nfrat daram haman goneh ke az talban v mollayan iran v hitller v sayer dictator ha nfrat daram.bedrood azizan

  • از جورج بوش، رهبران اسرائیل و سایر رهبران غربی چطور؟ نفرت دارید یا نه؟ یا مثلیکه آنها را عبادت گونه احترام میکنید؟

   آزاده کسیست که واقعاً از قید و بند ها آزاد باشد! نه اینکه چهار چشمی به پله های ترازو بنگرد...

  • آقای رضایی وضع خودت بسیار خراب است، این را بی تعارف می گویم!

   خودت هر سال ساگلیره افشار می گیری، خوب این کاری است معقول، و آن گونه که تو معتقدی این به خاطر فاجعه ای است که در جنگ افشار روی داده است، خوب این هم بسیار معقول، حالا چرا خودت با ذوق زدگی تمام از شخصیتی که نیمی از جهان متمدن را به خاک یکسان نمود، صدها هزار انسان بی گناه را از دم تیغ گذراند، از بلخ گرفته تا بامیان و بخارا و سمرقند و نیشابور و ... و برای هزاران سال در بعضی نقاط رشد فرهنگ و تمدن انسانی را از میان برد چنین تعریف و تمجید می نمایی و خود را دنباله رو وی می دانی؟

   یک کم به وضع روحی و روانی خودت سرو سامان بده جانم، هزاره بودن این نیست که با چنگیزخان اظهار وجود کند، با چنگیزخان فقط می شود فرهنگ آدمکشی را زنده کرد، و خودت اگر این قدر دلتنگ آدمکشی و قلدری آدمکشانه هستی، فعلاً طالبان کرام جانشینان خوب آقای چنگیز هستند.
   گرچه بنا بر تحقیقات زیاد، هزاره ها از بازمانده های سربازان چنگیز نیستند، اما اگر شما معتقدید که هستند، باز برای خونخواره ای چون وی، افتخاری برای لا اقل مردم کشور ما نیست. چون یکی از علل عقب ماندگی کشور ما نابودی زیر ساختهای انسانی و تمدنی این ساحه توسط وی است.

  • فرهاد چشم بسته و بدبخت من پیام تو مقاله رضایی را خواندم. این جنابعالی است که وضعش بسیار خراب است. تو میگویی که چنگیزخان نیمی از دنیای متمدن را ویران نمود این دورغ شاخدار است. من در تاریخ را در بیرون از ایران خوانده ام . اتفاقا فتح چنگیزخان و امنیت بی نظیر که در دو سوم دنیا او خلق کرده بود سبب تبادله فرهنگی و علمی شرق شد و منجر به ظهور تمدن امروز. براساس تخمین علمی در فتوحات چنگیزخان در پارسیا(افغانستان ایران .. ) حدودا یک میلیون نفر کشته شد. ببینید حضرت محمد در لشکر کشی هایش در پارسیا بیشتر از یک میلیون نفررا کشت. اما درود بر چنگیزخان که حد اقل دیگران را مجبور به فراگیری زبان مغولی و دین شامن ننمود. بیبین این خمینی در جنگ ایران و عراق یک و نیم میلیون ایرانی به کشتن داد.. اگر رویکرد سکولار و با مدارای چنگیزخان نمی بود امروز جنابعالی اینجا مغولی پیام می گذاشتید و تمثال چنگیزخان در خانه ات آویزان می بود و او را مثل محمد درود و ثنا می گفتی.

   آنلاین : http://blog.cyberpejman.com/ar...

  • سخی جان

   حرف های شما کلاً مُفت و مجانی اند البته به این دلایل:

   1. حضرت محمد (ص) به کشور های خارجی لشکر کشی نکرد. شما جناب ابوبکر، جناب عمر و جناب عثمان (معه خلفای اموی و عباسی) را با وی به اشتباه گرفته اید.

   2. خمینی به عراق حمله نکرد بلکه صدام به ایران حمله کرد. هزاران مدرک موجود است که آغاز گر جنگ صدام خود فروخته بود نه خمینی. حمله صدام به کویت خود ثابت کنندۀ جنون صدام بود. نمیدانم جناب عالی با صدام چی قرابتی دارید که از وی دفاع میکنید و بر خمینی میتازید.

   3. عمل چنگیز خان (تاراج و تخریب کشور های آنوقت) به هیچ وجه قابل توجیه نیست. این چه منطقیست که اول قتل عام و بعداً آبادی؟

   در آینده لطفاً از شکم خویش ننویسید.

   باتشکر

  • ببین جناب توفیق تفاوت در همین است که قهرمان یک قوم جنایتکار قوم دیگری است. تو خمینی را دوست داری و کشتار او را دفاع می دانی. تو محمد و علی را دوست و به آنها عقیده داری لذا لشکرکشی های آنها را روا و جهاد میدانی ... بیبین همین حضرت علی آنقدر که مسلملن کشت کافر نکشت اما تو اورا روا میدانی و از ضربت شمشیرش تمجید میکنی. جورج بوش در میان محافظه کاران امریکایی یک قهرمان است اما در جاه های دیگر یک جنایتکار... تاریخ را دقیق بخوان .. پر است از قهرمانان قومی و جنایتکاران قوم دیگر . دور نه نزدیک همین قهرمان ملی ما کم هزاره پشتون و ازبک کشت؟ البته او اینکار ار در قرن بیست نمود اما کابل پر است از تصاویر او. آمدن طابان برای خیلی از اقوام افغانستان یک فاجعه بود اما کتابهای انگریز ها را بخوان می گویند ورد طالبان به کابل یک لحظه تاریخی برای قوم پشتون بود. خوب به نظرمن ما همه به فتوحات چنگیز نر دوخته ایم اما حکومتداری بسیار خوب و نقش مثبت او در تشکیل تمدن امروز را نمیبینیم.

  • سلام:
   میگین چنگیز آمده بود که پیشرفت مغلستان را بیاورد. یعنی آمده بود که پدران و نیاکان ما را بکشد و بعدش ما را پشرفته بسازد . هرگز نمیتوانم چنین آدم کشی را شخصیت ترقی خواه قلمداد کنم هرگز و تو کسیکه این مقاله را نوشتی بگو آیا چنگیز چی کار داشت که آمد اینجا؟؟؟؟؟ کی ازش دعوت کرده بود که بیا و بکش و بسوز و بزن و ببر و بعدش به ما پیشرفت یاد بده؟ اگر میخواهی به انسان نا انسانی مثل چنگیز افتخار کنی برو مغلستان اینجا جای تو نیست و اگر از مزاری و محقق و.... حرف میزنی حق داری چون اینها هیچوقت نگفتند که ما مغلیم و اولاد چنگیز دندان تیز استیم

 • خطاب به آقای میرهزار

  لطف کنید و یک پیوند به صفحه نخست را در هر صفحه بگذارید تا گشت و گزار سهل تر گردد.

  تشکر

 • والا در افغانستان مردم صرف زبان زور و شمشیر را میفهمند و همیش حق را از ادم منحرف و مرتجع و مفسد بایست بزور ستاند بنا امدن چنگیز خان از ضرورت زمان ما ست ..

  • اکبر خان ح ج :

   در افغانستان مستبدینی تبارز کردند که دست چنگیز و هلاکو وموسلینی و هتلر و پنوچت را در استبداد، ویران گری، غارت وچپاول از پشت بسته اند.علاوالدین جهان سوز را سیال هم نمیگیرند مانند.ربانی،سیاف،گلبدین،مزاری،دوستم،ملاعمر،اکبری....و نطر شما چی است ؟کی خوب تر میتواند نقش چنگیزی در افغانستان ایفاکند؟ویا بهتر است بگویم کی را میخواهید در قالب چنگیز خان بیاید.محقق،فهیم،دوستم...و یا ملا عمر و یا گلبدین ؟.توجه داشته با ش که این ها چنگیز خان را مزدور هم نمی گیرند. ویا چنگیز خانی را از خارچ میاورید.چنگیز بوش که همین اکنون آمده ویا می خواهید چنگیز خامنه ای چنگیز مشرف ...تشریف بیاورند تا دلک تو بالای این ملت یخ کند.

 • هر چند روز بعد آقای جعفر رضایی یا به به یک نماینده ای غارت گر چهانی عریضه پیشکش میکند تا مگر محقق ویا ربانی و یا دوستمی را احوال دار افغانستان مقرر کند. ویا از یک غارتگر و ویرانگر و متچاوز به مثابه یک قهرمان یاد آوری میکند.شاید فکر کند که چنگیز هزاره و یا هزاره ها مغول اند(فکر میکنم که تب شدید هزاره بازی جعفر خان را به هذیا گویی گشانده).تا جاییکه من از محققین هزاره خوانده ام چنگیز و هزاره ها خون شریک نیستند.

 • محترم عابد جان ولی..

  من ضرورت امدن چنگیز خان صرف در بین قوم هزاره" مغول" لازم میبینم و مسولیت سرپرستی اقوام دیگر را که خود کفا استند به من مربوط نیست...و نویسنده مطلب نیز شاید همچو منظوری داشته باشند..

  و یک مطلب دیگر که من را ازار میدهد برخورد غیر عادلانه با رهبر شهید هزاره مزاری رح از جانب بعضی جاهلان تاریخ افغانستان است..
  و بابه مزاری را مانند مسعود و طالب و غیره محکوم میکنند که نهایت مغرضانه و نژاد پرستانه است و به چند دلیل:

  1 مزاری کسی بود که مردم هزاره را که حکومت فاسد ایران به نه حزب تقسیم و تجزیه نموده بود دوباره متحد و یک پارچه ساخت..

  2 مزاری کسی بود که به صورت وزیر خارجه ایران که حیثیت رهبر ایران را در روابط خارجی دارد به خاطر مداخلات مزورانه و نژاد پرستانه اش در مسایل افغانستان به سیلی زد .."اهمیت موضوع درین است که مزاری دران وقت نه مانند مسعود و گلبدین و یا طالبان پشتبانی هیچگونه دولت های غربی عربی و پاکستان را نداشت و این تهور و بی باکی صرف ریشه در رشادتش را عیان میکند"...بنا میتوان گفت که صرف به خدا و مردمش تکیه میکرد و تقوا که من در سایر رهبران افغانستان نمی بینم..

  3 مزاری کسی بود که مسعود را در گرفتن کابل همکاری و یاری کرد ایا دربین برادران تاجک یک مرد است که انرا اقرار کند..چنانکه در قرغه در یک گردهمایی مزاری به مسعود دست نداد و برایش حالی کرد که مرد را قول است ولی تو "مسعود" مرد نیستی..

  4 مزاری کسی بود که صلح و تفاهم در بین دو رهبر پشتون و ازبک یعنی گلبدین و حکمتیار که غیر ممکن بنظر میرسید بوجود اورد..

  5 مزاری کسی بود بخاطر امدن صلح در کابل با دست خالی و غیر مسلح به پیشواز طالب "پشتون" رفت که باعث شهادتش بشکل نامردانه که اورا مثله کردند که صرف از یزید میتوان انچنان انتظار داشت
  ..و من یک مسله تلخ را بایست اعتراف کنم که پشتون ها به قران ایمان ندارند صرف انقسمت را می پذیرند که به نفع شان باشد و این را تاریخ ثابت کرده است و حرف شخص خودم نمی باشد..

  درست است که مزاری شهید در جنگ های کابل شرکت داشت ولی موقفش دفاعی و خدا گونه بوده.

  اگر مزاری ادعای ریاست جمهوری داشته ملامت است و یا اگر ادعای صدراعظمی و وزرات دفاع که مسعود مسولیتش را داشت کرده بود ملامت است و یا به عبارت دیگر اگر مزاری ریاست جمهوری ربانی را و وزیر دفاع بودن مسعود قبول نداشت ملامت است قاتل است جانی است مرتد است هر الفاظ رکیک که بیاد دارید به مزاری بدهید و اگر در مقابل مقاومت در برابر حس شیطنت گونه مسعود و فهیم که برادران تاجک ما بعضی وقت ها از خود بروز میدهند نموده است پس نهایت ناجوان مردی و پستی است که چنین یک رهبر اصیل یک قوم را که صرف از حق مسلم مردم خود که در ازادی وطن خود برابر و یا شاید بیشتر از دیگر اقوام به تناسب امتیازاتش خون و شهید داده است را متهم به جنایت و جور کرد

  6 بایست محرکین و عاملین جنگ که وزرات خانه و قصر گلخانه در تسلط داشتند را بایست شناسایی کرد مگر مسعود چه حق داشت که به خاطر تعین رهبری مردم هزاره دست به یک سلسله مانورها و منافقت ها به کمک بعضی چاپلوسانش در بین مردم هزاره بزند و مشکل مزاری این بود که حق مردمش را که شرکت در حکومت وقت خواستار بود که اقای مسعود بان موافق نبود و بابه مزاری تا پای جان باین حرفش استاد و بقولش در مقابل مردم هزاره وفا کرد و این صداقتش اورا در بین هزاره به اسطوره و افسانه مبدل ساخته است..
  و هر شخص که مزاری را توهین کند در واقع ملیت قهرمان هزاره را توهین کرده است و حاکی و دلالت از منافقت و جهالتش را مینماید در غیر ان باید دلیل بیاورد و ناگفته نماند که بعضی دلایل حتی خدا و پیامبران اش را نیز به محکومیت میکشاند که پاسخ همچو دلایل از حوصله بنده خارج است .

  بنا در مقابل شخصیکه معتقد به موجودیت حق خداو بندگانش نیست بایست از دم شمشیر سخن گفت که صرف عدالت چنگیزی ضامن همچو معیار است چنانچه حذف صدام به وضاحت ما را به اصل مطلب رهنمایی میکند که امدن چنگیز دیگر نیز از احتمالات بدور نیست..

  • مزاری کسی بود که رقص مرد, میخ کوبی ها, فلم گرفتن از... و در آتش سوختاندن مردم بیچاره را رواج نمود.

  • جناب این همه افواهات ساخته های شونیزم قبیلوی است که حتی خود آنها این مسئله را انکار میکند رجوع شود به مصاحبه صدیق چکری.
   در جنگ هرگز حلوا تقسیم نشده و نخواهد شد،توقع داری که سکتاریست های شورای نظار و و هابیت به روی مردم هزاره شب و روز آتش بفشاند ولی هزاره ها به مقدم آنها گل بپاشد،شورای نظاریکه که حتی برچه در دهن طفل شیر خوار هزاره در گهواره کردند،و هابیون از هیچ گونه جنایت در حق هزاره ها دریغ نکردند،پس چطور بیشرمانه شما دیگران را متهم به جنایتکاری می نمایید،کدام سند ومدرک داری که مزاری و یا هزاره ها رقص مرده بر پا کرده،در حالیکه از جنایتکاری خودت و باند مفسدت هزاران کست ویدیوی و اسناد کتبی در ارشیف کمیته های حقوق بشر موجود است،اگر مزاری هرقدر جنایت کرده شاید در مقابل جنایت مسعود و سیاف مانند قطرهء در بحر باشد.بیا یک کمی خرد گرا باش نه قومگرا،زیرا این خصلت فاشیزم قبیله است،که خودرا مستحق بی چون چرا در ظلم و وحشت گرایی میدانند و حتی حق دفاع انسانی را نیز به دیگران نمی دهد،گفتنی زیاد است ولی شاید برایت فعلا کافی باشد...

  • مزاری کسی بود که با مشت به دهان کثیف وخودبزرگ بین امثال تو فاشیست کوبید وحق ملت خود را از کام تان کشید.امروز اگر هزاره امیدی برای تمام ملت افغانستان شده از برکت روح خدا گونه مزاری بود که نه ظلم کرد ونه زیر بار ظلم رفت وحق تلف شده مردم خویش را که در طول چند قرن از طرف فاشیست های رنگارنگ زیر پا شده بود مردانه بدست اورد.
   درود بر روح پر فتوح وتسلیم ناپذیر مزاری بزرگ وجاویدان.
   فاشیست های ابله وخود بزرگ بین به این خاطر از مزاری خوش شان نمی اید،چون آن شهید بزرگوار به این راز پی برده بود که سازش با ظبلم وفاشیست وقدرت طلب جز ذلت واسارت برای مردمش به ارمغان نخواهد اورد.به همین دلیل به مردمش این را آموخت که باید بامشت آهنین به دهان کثیف زیاده طلبان خودبزرگ بین فاشیست زد وحق خودرا از کام شان بیرون کشید.آن بزرگ مرد همین کار را نیز کرد ودر جنگ های کابل هر دو نیروی مدعی برتری طلبی یعنی مسعود دزد وجنایت کار وروباه کابل وسیاف وهابی وقاتل را بار بار با شکست های خفت بار مواجه کرد.واگر نیروی ساخته شده به دست اربابان انگلیسی وامریکایی وسعودی پاکستانی مسعود وسیاف نمی بود پوزه انان را به خاک می مالید وحکومت را از چنگ نالایق شان بیرون می کشید.ولی چون زور شغالان وروباه ها به مزاری نرسید از بابان جهانی ومنطقهیی شان به کمک شان امدند وباعث شهادت مزاری شدند.لعن ونفرین ابدی به قاتلانمزدور وبی شرفی که قرآن خوردند وعهد وپیمان خویش را زیر پا گذاشتند وان استوره دوران را به شهادت رساندند.
   ولی ما پیروان آن بزرگ مرد زنده ایم وراه روشن وامید بخشش را ادامه نمی دهیم.

  • امین تو از مریضان راوایی استی. یک سند نشان بده؟ شما در آتش نفرت از هزاره میسوزید ولی باورکن که آینده با هزراه هاست. بیچاره راوایی!!!

  • امین خان اگر کسی بخانه شما صرف بخاطر مطالبه نمودن حق تان از ایشا ن حمله کند و اهل و عیال خانه شما را بخون بکشاند شما چکار میکنید
   حالا در شرایط که ارتش منظم وزارت دفاع خانه های گلی غرب کابل را بدون در نظر داشت هیجگونه محدودیت با طیاره و توب خانه به خاک یکسان میکرد افراد چون شما بر برحمی وزیر دفاع و ارتش تا دندان مصلحش هورا میکشیدید در همچو شرایط اگر کسی از خود و خانه خود دفاع کند شما به ان جه میگوید
   رقص مرده اینها همه تهمت بیش نیست اگر راست میگوی مدارک ارائه کنید درکدام روزنامه یا تلوزیون معتبر و یا غیر معتبر جسد ادم بی سری را نشان داده و یا میخ بر ان بوده و گفته شده که ایشان بخاطر تاجک و یا پشتون بودن چنین عمل فجیع در حقش انجام شده در حالیکه ویرانهای افشار هنوز زخم خونین از انسانهای بر پیکر دارند که ادعای دفاع از ان را داشتند چه ادعای مزخرف که هیج کس را باور نیاید بجز انانکه که تعصب کور وکر شان کرده

  • امین یعنی راست و صادق

   اما فردیکه بدون کدام سند و مدرک به مزاری تهمت میزند، امین بوده نمیتواند.

   مزاری اگر به نقاط تاجک نشین و یا پشتون نشین حمله میکرد پس حرف شما قابل قبول میبود، اما حقیقت عکس این مطلب بود و مزاری همیشه حالت دفاعی داشت نه تهاجمی.

   دروغ گفتن نیز حد و اندازۀ دارد که خاینان آنرا نمیدانند.

   خداوند همه را به راه راست هدایت کناد، خصوصاً شما وطن و ناموس فروشانرا!

  • ادامه می دهیم!!!درست است.
   از گریه واز زاری تامو نموشه کاری
   از دشت و دمن خیزید با غیرت تاتاری
   تازنده بشی مانند ان شاهین مغرور(مزاری بزرگ)
   غلامی نیه منظور.
   بابه بزرگ وخردمند تو زنده یی!!!!
   چون آرمان های انسانیت زنده است.

  • آقای اکبر ح ج مه ده گوفته های دیگیتان کار نداروم صرف امیقه میگوم شما گوفتین که چنگیزه ده مابین قوم خودتان یانی هزاره لازم میبینین و پوست کنده کلی هزاره و شیعه های ما ره مغل ساختین مه میگوم ایتو نیست که شما میگین . اینا از قوم چنگیز نیستن یک کمترک خوی و خصلتیشان ده امونا میمانه یک کمترک قواریشان مثل اونا است و بس لاکن اونا ازی افغانستان استن و از جملی او یک نفر از دو صد نفر نمی باشن نه مزاری مغول است ونه ام توفیق . چطو غلط خو نگوفتوم .

 • يگانه جيزي كه من ميدانم قوانيني است كه چنگيز خان ابداع نمود كه حاكي از عدالت اجتماعي و برابري همه انديشه ها و عقايد و نژادها و لسانها بود. آن قوانين بنام "ياسا" ياد ميشود. در زمان او اگر كسي يك مسلمان را بيگناه ميكشد بايد صد سكه طلا به عنوان جريمه پرداخت ميكرد و اگر كسي يك مسيحي را ميكشد بايد صد سكه نقره ميداد. از همين خاطر بيشتر مغولانيكه در سرزمين هاي اسلامي براي چند سالي زندگي ميكردند مشرف به دين اسلام شدند و دليل اوليه آن نه بخاطر دين بلكه جزيه فرهنگي ديار خراسان ان رمان بود. جزبه جشن نوروز و تمدن و شيوه بالاي فكري ان مردمان بود كه باعث شد مغولان رو به اسلام و فرهنگ ديرپاي خراساني روي بياورند.

 • انسان اگر خواهان آن است تا به کلتور، فرهنگ و تاریخش توهین نگردد؛ بهتر آن است تا به تاریخ، فرهنگ و افتخارات دیگران احترام گذارند.
  پیش از آنکه به چنگیز یا چنگیز خان توهین نمایم و یا بر عمل کرد هایش انگشت انتقاد گذاریم؛ به عقیدۀ بنده بهتر است تا اوضاع اجتماعی و سیاسی آن عصر یعنی قرن 7 هجری و یا قرن 13 میلادی را؛ که خوارزمشاهیان در آسیای مرکزی و قسمت از افغانستان امروزی حکمروای داشتند از نظر گذشتانده و واقعیت های تاریخی را دقیقأ بررسی نمایم؛ احتمالأ بتوان بر علت سرازیر شدن مغل بالای دولت بی بنیاد خوارزم نزدیکتر گردیم.
  قبول که؛ بین شروع حملات چنگیز خان الی مرگش یک سلسله خرابی ها در جامعه بشری افغانستان و آسیای مرکز ببار آمد؛ نه باید فراموش نمود که تاریخ و مورخین امروزی نیز در باره غلو نموده اند به این معنی که؛ از بغارت بردن شهر های تحت فرامان خوارزمشاهیان و قتل عام باشندگان آن شهر هایکه از خویش دفاع می نمودند سخنی به میان نیاورده اند؛ علت آن است که مورخین عصر حاضر نخواستند تا سر خویش را بدرد آورند یعنی در بارۀ واقعیت و علت درگیری های آن دو قدرت نظامی که چنگیز خان از نیروی مردمی بر خوردار و خوارزم شاه که ملت و جامعه را تحت فشار های نظامی و چپاولگری ها قرار داده بود کوچکترین اشاره بر این اصل و علت بر خورد های نظامی آن دولت ننموده اند. با احترام به عنعنات سوارکاران آن عصر؛ چنگیز خان را نه تنها منحیث مخرب نمی شناسیم بلکه بر خلاف؛ نامبرده را جز آن رهبران قرار می دهیم که برای ارتقاع ملت خویش بر پا بر خواسته بودنند. نیزک

 • یک تحصیل کرده ایرانی
  سلام بر ملت دلاور افغانستان
  ملتی که تاریخ خود را نداند باید آن را تکرار نماید.
  بر شما است که ابتدا تاریخ خود را بخوانید و بعد اظهار نظر در مورد چهره های تاریخی نمایید.
  سال های 616 الی 800 هجری قمری، سرتاسر افغانستان و ایران به زیر تیغ مهاجمان مغول رفت و بیش از 10 میلیون نفر (آری، ده میلیون نفر) از نفوس این سرزمین باستانی و متمدن قتل عام شدند. آمار کشته های هرات طبق متن کتاب تاریخ ابن اثیر بیش از 1600000 نفر بود و تنها 16 نفر از جمعیت آن سرزمین باقی ماندند. ورود سربازان مغول به منازل باقیماندگان حملات و تجاوز به زن و دختر مردم در مقابل دیدگان شوهران به مدت 150 سال بزرگترین افتضاح ناموسی برای نپاد ایرانی و افغان است. نویسنده ای گفته است: آمدند و کندند و کشتند و سوختند و بردند و رفتند. و ما بعد از 800 سال باید بگوییم کاشتند ....، تخم نحسو پلید اهریمین و یاجوج و ماجوج را در بطن مردمان ما و امروز همه ما وحشیانی از آن طایفه را به اسم هموطن پرورش می دهیم مانند احمدی نژاد و رفسنجانی در ایران وملا عمر و طالبان در افغانستان.
  برادران ابتدا تاریخ را بخوانید و بعد به چنگیز خان مباهات کنید.

  • والا شما ایرانی ها از خلیفه دوم نیز شکایت دارید ازینکه شما را از دوران جاهلیت نجات بخشید..

   چنگیز خان فرق با پادشاهان کنونی مانند احمدی نزاد و بارک اوبامه ندارد..

   هر طرز دید مخالفی در هر عرصه زمانی دریک زمامداری سرکوب خواهد شد..

   چنگیز خان اگر عادل نمی بود مرز امپراطوریش شرق و غرب را فرا نمی گرفت..

   مگر این حماقت و خود خواهی خوارزمشاه ایران تبار نبود که چنگیز خان را تحریک به حمله به خراسان نمود و باعث ان همه تباهی گردید..

   جان برادر شمایید که تاریخ را درست نمی دانید و یا نمی خواهید بدانید...

   زمانیکه خوارزمشاه تحایف قیمتی چنگیز را غضب نمود و قاصدان اش را به کشتن داد و صرف یکی از انها موفق به فرار شد که این مسله خشم چنگیز خان را براشفت و به در باریان خود گفت که وی در مورد خوازمشاه تصور امپراطور را نموده بود ولی وی با غضب تحایف و کشتن نماینده هایش چیزی بیش از یک دزد نیست و چنگیز خان از سارقین حتی در همسایگی خود حساسیت داشت بنا بعد از سه سال امادگی لازم اقدام حمله جهت گوشمالی خوارزمشاه را نمود و هر استان که مقاومت میکرد انرا بوسه شمشیرش می ساخت و انهمه کشت وکشتار را ان شهنشاه خراسان سبب گردید نه چنگیز خان عادل

  • ba tayed ba nazare shuma yak waqeai tarikhi degar ein ki changiz khan bad az kushta shudan rasool hai khod yak tedad degar ra ham rawan kard ta ki mawzo ra malom numayad wa anar khan ki sepah salar ayash khowarzem shah wa hama kara bod wa qatel asle ein hama rasool ha o bod rasool hai dowmi ba khowarzem shah yak chance dad goft ki ya anar khan ra dastgeer konad wa az qodrat azel numayad ya ham ein ki ba jang amada shavad anar khan ki hama karai darbar bod rasool hai domi changiz kabir ra kosht wa fiker konid ki emroz agar yak team 500 nafar diplomat americai ra yak kishwar bokoshad chi khawhad shud?

   door namirawim team jasosi iran ki dar mazar sharif koshta shud tawasote taliban ajeer iran amada shod ki balai afghanistan hamla konad .. ama tars az america wa modakhelai atraf degar sarfe nazar kard.. bebined amal changiz ra iran dar qarne 21 anjam midad agar tars az natija namibod ..

   amal hai ki hokomat irani dar moqabel irani hai khod mekonad az qabeel dastgeere ha mamno kardan zaban hai mardom az tadrees dar makateb adam adalat dar tawzih dakhel tashkil goroh hai teroristi dar gosha wa kunar jahan islam badtar az amal hai ast ki tareekh sakhtagi iran ba changiz mansoob shuda.

   10 milion insan? yani aan zaman nezam ehsaeya az ein zaman karda ham peshrafta tar boda?
   bebined ein hama haraf ha yak propagand bod wa hanooz juryan dara dar har zaman dar yak manteqa jang bashad taraf maghloob dast ba propagand hai mezanad ki khod ra mazloom nishad dehad.

   hamin korash ki irani ha ora korash kabir menand chi jenayat hai anjam nadad ki bel akhera ba daste thomras khatoon az bain raft.. korash hata mekhast ki aab wa hawa ra dar ekhteyaar khod geraad fiker konid hata ferawoon hai miser ham ein kheyal ra dar sar nadashtan ..

   yak ensan ki dar fiker dar dast greftan aab wa hawa bashad aya ensan hara azad miguzarad?

   doste irani tareekh diroz ra ba asre emroz agar qazawat konem bayad shuma hama ba jenayat neyakantan ba daar awikhta shawid hata mobalegha namisha agar bogoyam ki hata nasli sare qodrat emroz iran hama tebq qanon insani bayad hama mahakima shawan.

   Yahooo Khaksar

  • با شما همنظرم که ما تاریخ خود را ندانسته از جنایتکارانی به دفاع برمیخیزیم که خود ما قربانی او بودیم.برادران هزاره ما اصرار دارند که ما ساکنان بومی این سرزمین هستیم و حالا بخاطر بینی پهن چنگیز همه جنایات او را نادیده گرفته قهرمانش میخوانند. اما نمیدانند که چنگیز به خونخواهی نواده خود هلاکو مردم هزاره را در بامیان قتل عام کرده و از کشته پشته ساخت. ایشان همچنان اصرار دارند که مزاری شهید و قهرمان است ولی عملکرد چنگیز مآبانه وی را در نظر نمیگیرند. به هر حال جنایتکار جنایتکار است و هیچ هاله و پوششی ولو مذهبی یا قومی باشد تا ابد او را از قضاوت عادلانه تاریخ مستورداشته نمیتواند.
   شاید هم بخاطر توجیه ساختن اعمال مزاری چنگیز را قهرمان تاریخ شرق میخوانند.

  • اقای حقگو دروغ گو...

   ادم نمی تاند هرروز پیش کله خر سوره یاسین بخواند—

   کسیکه حقیقت را می فهمد و انرا پنهان میکند زاده شیطان است و ما نیز از گفتار بی مایه اش که وسوسه های شیطانی می باشد به خدا پناه می بریم ..

   وسوسه های شیطانی انسان ره گمراه میکند و جامعه را فاسد کرده و اقتصاد و وقت تباه کن است...

   پناه میبرم به خدا از شیطان رانده شده -امین

  • اقای کامران میر هزار—

   این اقای ناصر که ایرانی است قوم مغول را که شما نیز جز ان نزاداستید نحس و پلید و اهریمن یعنی شیطانی معرفی نموده و شما نیز به نشر مطلب مذکور پرداخته اید خوب اگر شما جوابش را ندارید بگذارید که ما نیز برابر جواب گو باشیم..

  • اقای سر دبیر را سلام است

   این تبصره را من برای شما نوشته بودم نه اینکه انرا شما نشر نمایید..

   ازین معلوم می شود که یکمی بیسواد و کوس خل استید میبخشید که من حقیقت را می نویسم.. اگر درخت در یکجایت سبز کند شاید شما از سایه اش میخواهید نهایت لذت و استفاده را ببرید در حالیکه شاید انطور نباشد که شما فکر میکنید در عوض یک بد نامی بزرگ است..

   دارنده یک سایت پر طرفدار بایست یکمی مخ سیاسی داشته باشد که شما انرا ندارید...بقیه انرا جناب ایشان باید بفهمند..

  • ناصر خان ایرانی سلیمان کوهی پاچه گیر عیسوی .
   اوغان باید حرمت چنگیز ادمکش را داشته باشد زیرا از هجوم چنگیز نبود سلیمان کوهی به کاشانه ویرانه دیگران سرازیر نمیشد چنگیز چون سیلاب هم چیز را از بین برد زمینه به یهودی ها مساعد شد .

 • ستم0000//گرچه بیداد عرب برسر ما بی شمر است//ستم ترک به مایان زعرب بیشتر است//تو هنوزی دژم از مظلمه جیش عرب//غافل از ترکی و جوریت کز این جانور است//تو هنوزی زپی قاتل بیگانه و لیک//قاتل خویش رها کرده و خونت هدر است//دور و نزدیک تو را زیر وزبر کرد مغول//ترک دور از همه چیزت زچه دور از نظر است//روشنت نیست؟ به تاریخ مغول باز نگر//تا ببینی که چه تاریک و چه پرشور و شر است//سرخ از خون شهیدان عجم هر ورقش//تیره هر صفحه اش از ظلم سپاه تتر است//هرکجا سر زنی آنجا سر بی تن بینی//هر کجا پا نهی آنجا تن بی دست و سر است//من یکی سطر از آن صفحه همی خواندم دوش//شام شد روز و هنوزم مژه از گریه تر است//شرح ان صحنه خونین به تو می گویم باز//که بر این صفحه چه ها رفت و چه ها در گذر است//دیدم انجا همه ویرانه جور است و شرور//دیدم آنجا همه از آتش عدوان شرر است//دیدم انجا همه اشک و همه خون و همه خاک//دیدم انجا همه توفان بلا و خطر است//دیدم آنجا پدر افتاده بر نعش پسر//دیدم آنجا پسر آغشته به خون پدر است//شهرها دیدم چون مرو و نشابور خراب//تهی از ادمی و پر زوحوش و حشر است//کشتن و سوختن و بردن وویران کردن//این همه کار تتر بود و از این هم بتر است//ای عجم زاده چه جوئی بشریت از ترک//که مغول زاده همان دشمن نوع بشر است//

  آنلاین : http://ندارد

  • تاریخ نخوانده ای، خان خانان چنگیز خان به اجداد نفهم تو دست دوستی دراز کرده بود! بنا به گواه تاریخ چنگیز خان شش صد تن مغول مسلمان را با کاروان هدیه، فرستاده بود تا با اجداد نفهم تو روابط نیک و انسانی بر قرار کند. ولی اجداد نادان و جنایت کار شما برخلاف نورم و عرف رایج آن روزگار، فرستادگان چنگیز خان را سر برید و چنگیز خان از رخداد سخت بر آشفت و تصمیم برای تنبه اجداد نامرد شما ها گرفت. بقیه داستان را که خود میدانید!.

 • البته پیدایش چنگیز را باید ریشه یابی کرد.لکن هرچه بود برای سرزمین قلمرو خوارزمشاه بلا بود.ضمناً توجه شود که خوارزمشاه خود از تبار غلامان ترک بود.بقول ملک الشعرای بهار در چهار خطابه:ا
  ز عقب دوده سامانیان-آن شرف گوهر ساسانیان-سال هزار است کز ایران زمین-پادشهی برننشسته به زین-جز ملک زند که خون کیان-بود به شریان و عروقش روان-پادشهان یک سره ترکان بدند-جمله شبان گله گرگان بدند-اجنبیانی همه اهل چپو-فرقه بردار و بذزد و بدو-تازی و ترک و مغول و ترکمان-جمله بریدند از ایران امام-گشت گل تازه این باغ و راغ-پی سپر اشتر و اسب و الااغ-ظلم مغول قابل گفتار نیست- شرح وی البته سزاوار نیست-بود مغول جانوری بی بدیل-پیش مغول بود عرب جرئیل- باز عرب رحم و مواسات داشت-دوستی و مهر ومراخات داشت-گرچه عرب زد چو حرامی به ما -داد یکی دین گرامی به ما-گر چه زجور خلفا سوختیم=زال علی معرفت آموختیم

  آنلاین : http://-

 • ییلاق دلتنگ است ای عشق جنون‌آمیز / قشلاق خوابت را برآشوب و به پا خیز // دیگر سکوت کوهسار تنگری سر شد / اینک شکوه جنگل خاموش هم نیز // از چشم آن خاکستری برقی دگر رخشید / تاریکی گور تو هم بگذشت چون پاییز // دیری است زنگار زمان آب عطش داده است / آتش شکوفانده است اکنون تیغه‌ی خونریز// در بیشه‌زار شهرها یاسا فراموش است / صبر خدای دزدها هم کاسه‌اش لبریز// ـ ویرانه‌ی زور و غرور کوروش و دارا / مردابه‌ی نیرنگ و رنگ خسرو و پرویزـ// در رخوت بیهودگی‌ها شهر افسرده است / هان ای نگاه سهمناک! ای روح رستاخیز! // اسبان استپ را خیال ترکتازی کشت / از چین و ماچین تاز تا قونیه و تبریز // مست می‌ِ خون خواهم آن چشمان وحشی را / اردوی توران چشم در راه است ای چنگیز!

 • فارسها درباره اقوام ترک همیشه نیمه خالی لیوان را می بینند و بزرگنمایی می کنند این شعری که از ملک الشعرا ذکر شده است نمونه بارزی از این بدبینی به ترکها است. ملک الشعرا نمیخواهد اعتراف کند که این ترکان که آنان را "اهل چپو و بدزد و برو" خوانده است با تدبیر و هنرپروری خود موجب آبادانی سرزمینهای اسلامی از جمله ایران و افغانستان شدند. دوران سلجوقی با مدارس نظامیه اش طلائی ترین دوران ایران قبل از اسلام و بعد از آن است. اینهمه مدرسه و رباط و مسجد و غیره ساخته شده است. در دوران ایلخانی که بازماندگان مغول اند اینهمه علوم در ایران رشد کرد. دوره تیموری طلائی ترین دوران فرهنگ و تمدن افغانستان است. آثار باستانی هرات که به دست پشتونها و آریاییها ویران شده اما کمابیش آثار دوران ترکان در آن باقی است سند محکم این ادعاست. وقتی به معماری و هنر و شهرسازی میرسیم آثار ترکان به نام ایرانی و غیره مصادره میشود ولی وقتی صحبت از این است که این حاکمان هنرپرورو ترک بودند آه و داد نژادپرستان بالا می رود که ای وااای. آمدند و کشتند و کردند و سوختند و بردند! همین ترکان غزنوی چهارصد شاعری پارسی گوی در دربار خود پروردند. اول و آخر هر بخش شاهنامه مدحنامه سلطان محمود است... روزگاری که امپراتوری ترکان در هند و ایران ترکستان و عثمانی بود زبان فارسی به مثابه زبان دبیری و با حمایت ترکان به آن دیار رفت و با حمایت ترکان رشد یافت و از زمانی که آسیای میانه به دست روسها و هند به دست انگلیسی ها اوفتاد کمر زبان فارسی در آن دیار شکست. ما ترکها مثلی داریم به این مضمون که: "سگ در سایه صخره میخوابد و میگوید سایه خودم است". حالا زبان فارسی دری در سایه و دربار ترکان رشد کرد و به عنوان یک زبان ادبی بالید حالا اینهمه حمایت ترکان، نادیده انگاشته میشود و برادران فارس ما جز بدگوئی برای ترکان ندارند. مطمئن باشید در همین ایران هم اگر ترکهای (آذری، ترکمن و قشقایی و غیره) ایران دست از زبان فارسی بکشند دیگر حال و روز زبان فارسی مثل وضعیت آن در افغانستان میشود و کلا مضمحل میگردد. حالا به جای همدلی و همرایی با ترکان بیائید و به تاریخ و فرهنگ آنان پارس کنید!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس