صفحه نخست > دیدگاه > از جهاد علیه روسها تا عضویت در سازمان FSB (کا گ ب سابق)

از جهاد علیه روسها تا عضویت در سازمان FSB (کا گ ب سابق)

نويسنده: نادر پوينده
سه شنبه 12 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

گفته می شود یونس قانونی رییس پارلمان افغانستان در سفر اخیر خود به روسیه با وزیر امنیت این کشور در داخل یکی از قایق های تفریحی دریای مسکو به صورت خصوصی ملاقات نموده است. این خبر از جانب نزدیکان آقای قانونی به بیرون درز نموده است. انتظار می رود اطلاعات بیشتری از مکالمات طرفین در روزهای آینده به مطبوعات درز نماید. در این ملاقات آقای قانونی پروتکل احمد شاه مسعود با شوروی سابق را در زمان جهاد به عنوان مبنای دوستی دیرینه ی بین گروه خود و روسها قرار داده سعی می نماید جانب روسها را متقاعد نماید که این شورای نظار نبوده است که باعث سرافکندگی و شکست شوروی در افغانستان شده است بلکه خام بودن مردم افغانستان در تحلیل معادله ی قدرت جهانی و عدم آگاهی آنها از ظهور امپریالیزم امریکا بوده است که باعث اخراج نیروهای شوروی از افغانستان شده است. آقای قانونی با ذکر لغت امپریالیزم سعی می نماید خود را پیرو خط مشی پوتین رییس جمهور روسیه که اخیراً امریکا را امپریالیزم خوانده است نشان دهد. اطلاعاتی که به بیرون درز نموده است روشن می سازد که آقای قانونی با تلاش بسیار سعی می نماید وزیر امنیت روسیه را متقاعد نماید که در پنج سال گذشته شورای نظار عملاً متحد استراتژیک روسها بوده است. وی ضمن اینکه حامد کرزی را نماینده ی امریکا خطاب می نماید مقاومت شورای نظار را در برابر نفوذ امریکا در کشور افغانستان دلیل واضح این امر قلمداد می نماید. قانونی در بخشی از صحبت خود با جانب روس وی را مخاطب قرار داده می گوید:"جبهه ی ملی که در هماهنگی کامل با سفارت روسیه در کابل تشکیل شده است انتظار دارد دوستان روس خود را در تمام مسیر حرکت خود به سوی موفقیت در کنار خود ببیند. ما معتقد هستیم که امریکا روزی در افغانستان به زانو در خواهد آمد، به دلیل اینکه امریکایی ها قادر نیستند این واقعیت را که افغانستان همواره حوزه ی نفوذ روسیه بوده است درک نمایند." این ادعاهای آقای قانونی در حالیست که اطلاعات منتشرشده از تلاش مایوسانه ی شورای نظار به نزدیکی با امریکا در طی پنج سال گذشته حکایت می نماید.

گفته می شود که تیم آقای قانونی-عبدالله بعد از شکست طالبان دهها ملیون دالر را از سازمان CIA امریکا دریافت نموده است. اما بعدها امریکاییها به دلایل ظاهراً نامعلوم علایق خود را از این تیم کم نموده سعی نمودند آنان را حذف نمایند. گفته می شود علت بی علاقگی امریکا به تیم قانونی روابط همزمان این تیم با سازمان اطلاعات ایران بوده است. مصارف چند ملیونی آقای قانونی در جریان انتخابات ریاست جمهوری نیز بخشی از همکاری مشترک سازمان اطلاعات سپاه ایران وSFB (کا گ ب سابق) بوده است که ظاهراً سعی دارند جبهه جدیدی را در منطقه علیه نفوذ امریکا باز نمایند. آقای قانونی قصد دارد از این موقعیت با مهارت به نفع خود و تیم خود استفاده نماید. اما خبط عمده ی آقای قانونی سطحی بودنش در تحلیل معادلات جهانی قدرت است. تصور نمی شود روسها واقعاً مایل و قادر باشند جبهه ی جدی را علیه امریکا در منطقه باز نمایند. صحبت های آقای پوتین بیش از اینکه مبین تهدید غرب بوسیله ی شوروی باشد نوعی تلاش برای اخذ امتیازات اقتصادی از امریکا و اروپا محسوب می شود. روسها قدرت درک این مسئله را دارند که جنگ جهانی سوم هیچ برنده ای نخواهد داشت اما این را نیز دریافته اند که سیاست می تواند رقابت های اقتصادی روسیه را در منطقه به نفع این کشور خاتمه دهد. به هر حال موفقیت یا عدم موفقیت آقای قانونی دغدغه ی اصلی روسها نیست و آنها صرفاً تلاش خواهند نمود از یونس قانونی و لفاظی هایش به نفع سیاست های اقتصادی خود در منطقه بهره برداری نمایند. نکته ی ظریف مسئله عدم درک آقای قانونی از مسایل نسبتاً پیچیده ی منطقه ای است. تلاش یاران قلم بدست آقای قانونی در سایت ها و نشریات وابسته به وی برای بزرگ جلوه دادن حضور جهانی روسیه نیز بخشی از اشتباهات استراتژیک این تیم سیاسی سطحی نگر است. اتکا به شخصیت سیاسی معامله گری مثل قانونی برای یک سیاستمدار به معنای خودکشی سیاسی است.

منابع نزدیک به احمد شاه مسعود می گویند که وی همیشه از معامله گری و پول دوستی یونس قانونی بیمناک بود و تا زمانی که زنده بود هرگز ابتکار عمل هیچ مذاکره ای را به وی نسپرد. بعد از مرگ مسعود آقای قانونی در اولین ظهور خود درکنفرانس بن با معامله ای با آقای کرزی رهبر و پیشوای خود برهان الدین ربانی را حذف نمود. در نتیجه ی این معامله سه وزارت کلیدی به آقای یونس قانونی و یارانش رسید و وی بدین ترتیب طرح ناکام سیطره بر کشور را طراحی نمود اما دیر نپایید که گروه کوچک انحصار طلب قانونی وزارت خانه های بادآورده ی خود را یکی پس از دیگری از دست داد و آقای قانونی در محاسباتش شکست خورد و حالا با کرنش در مقابل روسها سعی دارد پایگاه سیاسی خود را مستحکم نماید.

روابط قانونی با ایران نیز پیچیدگی های خود را دارد. در سفری که آقای قانونی در هنگام وزارتش به عنوان وزیر معارف افغانستان به ایران داشت، کشور ایران را متقاعد ساخت که شورای نظار بدون تردید به عنوان یک موتلف تمام عیار جمهوری اسلامی ایران باقی خواهد ماند. در آنجا نیز آقای قانونی از همکاریهای نزدیک احمد شاه مسعود با ایران به عنوان نقطه ی آغاز استفاده نمود و به ایرانی ها قول داد که تمام فعالیت های خود را با سازمان اطلاعات سپاه ایران هماهنگ خواهد نمود. ایران در ازای این تعهد سخاوتمندانه ی آقای قانونی دو هزار بورس تحصیلی را به کشور افغانستان تعهد نمود و به صورت خصوصی به آقای قانونی قول داد که در صورت تداوم همکاری شورای نظار با سازمان استخباراتی اطلاعات سپاه ایران قسمت اعظم این بورسهای تحصیلی در اختیار تیم آقای قانونی قرارداده خوهد شد نه دولت افغانستان. نکته ی عمده این بود که ایرانی ها به صورت تلویحی به آقای قانونی تفهیم نمودند که تیم آقای قانونی باید در روابط خود با روسها و ایرانی ها اولویت را به ایرانی ها بدهد و ابتکار عمل ایرانی ها را در افغانستان به رسمیت بشناسند. نزدیکی بیش از اندازه ی آقای قانونی به روسیه این اعتماد ایرانی ها را نسبت به قانونی تضعیف نمود و آنها حاضر نشدند تمام بورسهای تحصیلی را به وی واگذار نمایند. بدین ترتیب قانونی جایگاه نخست خود را از دست داد و به اولویت درجه دوم ایرانی ها تبدیل شد.

تمام شواهد نشان می دهد که یونس قانونی بازنده ی نهایی بازی سیاست در افغانستان خواهد بود. در حالیکه قانونی بر سر استیضاح سپنتا وزیر خارجه ی کشور با فاروق وردک یک ائتلاف سیاسی را تشکیل داده بود، اما خود در معرض حمله ی آقای وردک قرار گرفت. گزارشات اخیر به وضاحت روشن می شازد که آقای فاروق وردک استیضاح آقای قانونی از ریاست پارلمان را در راس اجندای سیاسی خود قرار داده است. آقای قانونی که تصور می کند در معامله گری استاد است می رود تا خود قربانی دامی شود که برای دیگران تدارک دیده بود. برطرفی یونس قانونی از ریاست پارلمان نکته ی آغاز سقوط آقای قانونی خواهد بود. آقای قانونی بهای سیاست های انحصار طلبانه ی خود را می پردازد. به نظر می رسد سیاست آقای قانونی که بر قربانی نمودن مردم افغانستان خصوصاً مردم شمالی استوار بوده است سرانجام خود قانونی را نیز به زباله دان سیاست افغانستان خواهد سپرد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • Khoradad 22 ,1386 - 12 June 2007

  I want more documentations about this matter because for me is not believable ! I not refuse it ,but I not accept easy also important matters like it

  • salam dostan bakhoda ka chand saal baa rabbani bodoom ee adaam feqaat hashooq gudraat hast ma ghareeb bodoom dokhtaresh farida jan raa zyaad doost dashtoom walee ba maa naadaad harchand ma khob mujaheed bodoom feqaat een mardoom az namee jahamd istefada mekonaan

   khob khodaa sharmsareshan konaaa

   wasalam

   Sameer yakee az bodygaurdahie ustaad rabbani

 • salam doste azizam
  to feker konam ke hekmatyar ya hemat saz baret har che khwahi mega wa to menawesi chan pol gerefti az guule mordar
  har che dar dil dare bayan ko ta dilat yakh wa konat koshad beshad
  guul bodin sabeqe ra bayan ko ke koni ast yane agar asnad mekhai man befrestam
  tashakor
  betab
  swisss

 • بر گرفته از در حاشيه ديدار.. نبشته متين کوشان -
  (گفتمان ديمکراسى)

  آنچه به این سفر ویژگی میدهد زمینه دادن مداخله صریح و احتمال به خاک و خون کشانیدن یک بار دیگر مردم ما پس از تجاوز روس ها، جنگ سرد و حادثه یازده سپتمبر امریکا است، چه گفته میشود که آقایان قانونی، سید محمد گلاب زوی (که در سال های حضور نظامی سربازان شوروی در افغانستان وزیر داخله و وزیر مختار در اتحاد شوروی بود) و محمد شاکر کارگر از جنبش ملی اسلامی شمال از جمع هیئت هشت نفری دیدار غیرمترقبه و خصوصی با یک کارمند شورای امنیت ملی روسیه داشتند که در آن وعده های از همکاری قوای مسلح افغانستان، مجاهدان و جنبش شمال به روس ها داده شد که در صورت کمک به جبهه ملی، آنها میتوانند مانع حضور نیروهای بین المللی ایساف در شمال افغانستان گردند. زیرا آنها در اردو و پولیس نفوذ زیاد دارند. همچنان آقای قانونی در عرشه کشتی بطور خصوصی و دور از انظار دو دوستش (آقای گلاب زوی و شاکر کارگر) با آقای ایوانف دیدار داشت و حتی ترجمان شان نیز از طرف شورای امنیت ملی تعیین شده بود و به ترجمان افغان شان اجازه حضور داده نشد.

  آنلاین : http://http://www.goftaman.com...

 • چند نکته ديگرى که بايد در مورد افزود.

  بر گرفته از "در حاشيه ديدار.." نبشته متين کوشان -
  (گفتمان ديمکراسى)

  آنچه به این سفر ویژگی میدهد زمینه دادن مداخله صریح و احتمال به خاک و خون کشانیدن یک بار دیگر مردم ما پس از تجاوز روس ها، جنگ سرد و حادثه یازده سپتمبر امریکا است، چه گفته میشود که آقایان قانونی، سید محمد گلاب زوی (که در سال های حضور نظامی سربازان شوروی در افغانستان وزیر داخله و وزیر مختار در اتحاد شوروی بود) و محمد شاکر کارگر از جنبش ملی اسلامی شمال از جمع هیئت هشت نفری دیدار غیرمترقبه و خصوصی با یک کارمند شورای امنیت ملی روسیه داشتند که در آن وعده های از همکاری قوای مسلح افغانستان، مجاهدان و جنبش شمال به روس ها داده شد که در صورت کمک به جبهه ملی، آنها میتوانند مانع حضور نیروهای بین المللی ایساف در شمال افغانستان گردند. زیرا آنها در اردو و پولیس نفوذ زیاد دارند. همچنان آقای قانونی در عرشه کشتی بطور خصوصی و دور از انظار دو دوستش (آقای گلاب زوی و شاکر کارگر) با آقای ایوانف دیدار داشت و حتی ترجمان شان نیز از طرف شورای امنیت ملی تعیین شده بود و به ترجمان افغان شان اجازه حضور داده نشد.

  آنلاین : http://www.goftaman.com/daten/...

 • بر اساس پروتوکول منعقده بین جنایتکار ملی مسعود و قوای شوروی که بوسیله گروموف آخرین قومندان قوای شوروی در افغانستان هم افشا گردیده است ، این جنایتکار خفاش در قتل عام دو میلیون فرزند افغان، تخریب 98 فیصد خاک کشور، میلیون های معیوب و بیوه و یتیم روسهای جنایتکار را تا آخرین لحظه که روسها از افغانستان بیرون میشدند یاری رساند.

  گروموف آخرین قومندان اردوی اتحادشوری در افغانستان در کتات " ارتش سرخ در افغانستان"(2) مینویسد: "تلاشهای مرکز اطلاعاتی سپاه چهلم دستاورد های معینی به همراه داشت. در سال 1982 ما توانستیم به مهمترین هدف خود نایل گردیم. ما توانستیم با احمد شاه مسعود تما س های بس پایدار بر پا کنیم که تا پایان خروج نیرو های اتحاد شوری از افغانستان تداوم یافتند. طی زمان حضور نظامی ما در افغانستان ، کار ها با مو فقیتهای متناوبی ادامه یافت. بویژه در سال 1982 نمایندگان سپاه چهلم و شخص احمد شاه مسعود موافقتنامه ای را به امضا رسانیدند که در آن مسعود تعهد سپرده بود بروی کاروانهای نظامی ارتش شوری در سالنگ جنوبی ، جائی که او فرمانروای بی چون و چرای آن بود ، آتش نگشاید. مسعود به اعضای گروهش دستور داد تا از فعالیت شدید بر ضد نیرو های دولتی دست کشیده و مبارزه مسلحانه را در گام نخست بر ضد سازمانهای مخالف جمعیت اسلامی افغانستان پیش ببرند. ...........همه گفت و گو ها با مسعود مستقیما توسط فرماندهی نظامی شوروی انجام میگرفت....."

  • هرچند مطالب ذیل را قبلا هم نوشته بودم ولی لازم دیدم یکبار دیگر توجه شما را به آن معطوف بدارم: یونس قانونی از جمله آن سگ های زنجیری شیطان الدین ربانی است که سراسر زندگی او را دروغ، جنایت و خیانت تشکیل میدهد. او که در زمان حضور قوای روس در افغانستان مامور ارتباطی آی اس آی و حزب جمعیت بود بدون شک تا کنون زدو بند های پشت پرده با پنجابی های پاکستانی دارد. برای اینکه چهره پلید این موجود کثیف وشیطان الدین ربانی و سردار دزدان او یعنی جنایتکار ملی مسعود را برایتان بیشتر واضح کنم به نمونه مثال یکی از شهکاری های او را برایتان نقل میکنم.
   در اوایل سال 2005 زمانیکه طالبان وحشی به دروازه های غربی کابل فشار میاوردند و مواضع حزب وحدت را تحت حملات شدید راکتی و هاوان قرار داده بودند ، جنایتکار ملی مسعود به رهزنان خویش امر کرد تا از طرف شرق بر حزب و حدت حملات را آغاز کنند. وحدتی ها که از این حمله غیر منتظره به شدت تکان خورده بودند، در تنگنا قرار گرفته و مناطق دهمزنگ و کارته سه را برای رهزنان جنایتکار ملی مسعود رها کردند. در همین گیر و دار رهبر شان مزاری که تا آنوقت توانسته بود قوت های وحدت را در مقابل حملات طالبان به وجه درستی سازماندهی کرده و آنها را در راه مقاومت دلیرانه سوق و هدایت کند و آنها توانسته بودند چندین حمله طالبان را نیز دفع کنند ، با یک عده از یارانش به تاریخ 13 مارچ 2005 بدست طالبان افتید.
   با عقب نشینی نیرو های حزب وحدت از دهمزنگ وکارته سه ، رهزنان و دزدان جنایتکار ملی مسعود داخل این مناطق شده و مانند افشار به چور و چپاول مال و منال مردم، قتل عام و تجاور به زنان ، دختران و پسران بیدفاع پرداختند. وحشیگری های این دزدان درنده خو به اندازه هولناک و شدید بود که خبر آن در فاصله فقط چندین ساعت به گوش همگان و از جمله سازمانهای حقوق بشر رسید. آنها ملای کثیف ربانی را تحت فشار قرار دادند که این جنایات را مورد تحقیق قرار دهد.
   ملا ربانی بر اساس مشوره جنایتکار ملی ملا مسعود تحقیقات مستقل را رد کرده ولی هیت را تحت ریاست محمد یونس حرامی(قانونی) تعین کرد تا تحقیقات کرده و گزارشی آماده کند.
   قانونی بعد از چند هفته گزارشی ارائه کرده که در آن گفته میشد که هیچ گونه جنایتی صورت نگرفته و با مردم ملکی یا غیر نظامی بردخورد انسانی و قانونی ! صورت گرفته است.
   شما حالا خود در مورد این ابلیس قانونی قضاوت کنیدو فکر کنید که در موجودیت چنین شیاطین و جانیان و آنهم در راس قوه مقننه میتوان به آینده روشن و به قانونیت امیداور بود؟

  • باز هم چوچه هاس آی ای آی و مزدور های حلقه به کوش پاکستام سر مست شدند

  • کور خواندى جان من !!!

   اين برادرهاى جهادى مايند که هر جا دوغ است ايشان مکس اند.

  • لا اقل چیزی نوشته کنید که به نقد بیرزد. یک کسی به نام کوشانی یک مقالهء خیالاتی نوشته است و در دنبال وی طوطی وار یک عده ای حرفهای وی را تکرار می کنند. از کجا معلوم که خود وی جاسوس روس نبوده و برای بر هم زدن آرامش در افغانستان به دروغ پراکنی می پردازد؟
   قانونی سفر رسمی داشته و اگر قصد دیدار با کدام مقام استخباراتی روسی را می داشت به آسانی باید آن را در هتل اش انجام می داد، کسی مانع وی می شد؟ نویسنده برای اینکه به ماجرای خود ساختهء خود جنبهء پلیسی - جاسوسی بدهد، همانند داستانهای جاسوسی برای فضا آفرینی ادعا کرده است که قانونی در عرشهء کشتی با مقامات استخباراتی روس دیدار کرده است!

   البته از این کارهای جاسوسی، به اطمینان باید بگویم که رییس جمهور، اکثر وزرا، تعدای از کارمندان بلند رتبه در ریاست جمهوری و وزارت خانه ها رسماً به شغل شریف جاسوسی مشغول هستند.

   نکتهء دیگر این است که این داد و بیداد و غال مغالها از جانب همین جواسیس راه انداخته می شود تا شغل شریف خویش را از دست ندهند. باید یاد آوری نمایم که شما قبلاً همانطور که کشور را به شوروی فروخته بودید و به مردم خود اتکا نداشتید امروز کشور را به کسانی دیگر دربست فروخته اید و با اکت هایی این چنینی نمی توانید مردم را فریب بدهید. مردم هوشیار هستند و به ماهیت تبلیغات دروغین شما آگاه هستند.

   یک دلغک دیگری به نام "فرهاد آرین" در سایت گفتمان زور می زند که به گسترش این فکاهی بی مزهء کم خریدار بپردازد تا فشار از طرف نمایندگان مردم بر سر وزیر خارجهء غیر قانونی کشور کم گردد. زهی فکر باطل! این وزیرک، با اکت های طفلانه اش، ثابت کرده است چقدر بی مقدار است. نه در میان روشنفکران جایی دارد نه در میان مردم. با دروغ نمی شود برای وی آبرو خرید و یا موضع اش را تقویت کرد. شما که کمر به تضعیف مردم سالاری به نفع فردسالاری بسته اید، نه در کشور جایی دارید نه در میان مردم. برای همین مخاطبین شما همیشه نه مردم کشور ما، بلکه خارجی های ذینفع در افغانستان هستند.

  • فکر می کنم آقای سپنتا بی آبرو ترین وزیر و چوکی خواه ترین وزیر در تاریخ افغانستان هستند. هیچ وزیری با وجود خواست ملت این قدر به چوکی و قدرت علاقه نداشته که با بی آبرویی و به خاطر حفظ چوکی اش از دیگر ممالک خواهان کمک شود و بر علیه خواست ملت خویش به شغلش ادامه دهد!!
   دیدن این گونه آدمهایی که برای منافع شخصیشان حتی خواست پارلمان کشور را به دلایل مضحک زیر پا می گذارند امید به ساخته شدن کشور را از بین می برد. اگر تا دیروز فکر می شد که افراد بی بند و بار و جنگ سالارها مانع آمدن قانون و دموکراسی در کشور هستند و کشور را به سمت نا بودی سوق می دهند امروز مشاهده می شود که خود دولت و وزرایش چنان قانون و قانونیت را زیر پای می گذارند که آنها به گردشان هم نمی رسند.

  • تو خود حديث معما بخوان از اين ...

   چو کفر از کعبه بر خيزد کجا ماند مسلمانى!!!

   به حق انچه "آقاى فرهاد آرين" نوشته تفسيرى از قانون بيش نيست.
   و بايد گفت آنچه از نوشته "آقاى نادر پوينده" ميتوان بردداشت گرد نوعى گذارش دهى بر مبناى واقعيت است . بياييد براى زمانى هم که شده همديگر و آن ديگر را تعمل نمايم، تا قبل از آنکه کشور مان را عراق کنونى ويافلسطين بسازيم.توجه بى طرفانه شما ودوستان ديگر رابنوشته آقاى آرين جلب مينمايم، سالم و تندرست باشيد.

   آنلاین : http://www.goftaman.com/daten/...

  • نمی دانم چرا وقتی در باره ادمی که به چوکی قدرت چسبیده صحبت میشود بی اختیار به یاد جناب استاد برهان الدین ربانی می افتم!!

  • بهادر بچيم نوش جانت.دو مليون شهيد را از قوم پشتون جا ميزني باز هم بسيار بي تعصب قضاوت ميكني.ورنه ميترسم كه همه انها را از فاميل خودت بداني وكسي هم پيدا نشود كه به گپهاي خودت شك كند! چرا اصلا شك كند چون تو خودت بر ضد مسعود كينه داري وبه اودشنام ميدهي حتما گپ هايت درست است!!!
   بهادر خانه ولي دومره دروغجن او سپين سترگه يي!!هر جه با استدلال به دهن باز تو بكوبند قسم خورده اي كه ادم نميشي!يك گپ تكرار ميكني كه گويا مسعود را بد نام كني.اخر در قوم خودت ادم دلير پيدا نشود گناه مسعود چه است.گناه مسعود چه است كه شما كشور را يك روز به شوروي ويك ر.ز به پاكستان ويك روز به اميريكا ميفروسيد!
   بهادر جان اخر باور كرديم كه جاسوسي به امريكا خوب وبه روسيه بد است!ميخواهي همين را بگويي.اخر ما قبول داريم كه قردا كرزي باباي ملت باشد!Iحمد شاه بابا-ظاهر شاه-بابا-اميرملا عمر بابا- -كرزي شاه بابا هر ستمگر وپادشاه شما با با است باور كرديم!!اما قهرمانان نا پشتون خاين اند.چون پشتون نيستند!!

  • من خواهر و........ بهـــــــــــــــادر را ک .و. س کنم شوهر خواهرش .د.ر

  • گل گفتی جشمته قربان

 • گفتار اين آقا بنام نادر پوينده خيلي مفتضاحنه، فرومايه و نمايندگي از تربيه خراب خانوادگي اش ميکند. درمورد اين فرد فضول صرف ميتوان گفت: لعنت به مادري که چنين پسر فضول را بدنيا آورده است.

  • واقعاً این نوشته برای برادران جهادی، بخصوص چوب خطی های جبهه متحد افتضاح آور است. در مورد نویسنده میتوان گفت که:

   هرگز نمیرد آن پدری کو تو آفرید، آن مادری که چون تو پسر زاد زنده باد

   Keep unveiling traitors

  • نوشته خوب است و احتماللً چنین چیز صورت گرفته است چون معامله گری های آقای قانونی را همه میدانند ولی منبع ندارد.

  • جناب پنجشیری صاحب معلوم است که از آشکار شدن حقایق بسیار ناراحت شده اید. بهتر است که به رهبر خود قانونی بگویید آدم شود تا بیش از این خرابی هایش عالمگیر نشود. به نفعش است.

 • من در اين نوشته شک ندارم.

  جاسوس - جاسوس است؛ چی از پاکستان باشد چی از روس.

  اين مردم هر کاررا ميکند.

 • مسوول مستقیم این وضعیت کرزی که بدون کدام لیاقت رهبری کشور را به دست گرفت و ناتوانی هایش را با امتیاز دادن به جنایت کاران بنایادگرای سابق که موقعیت شان در افغانستان به صفر تنزل کرده بود و بنیادگرایان چپی که وقت به باطله دانی تاریخ سپرده شده بود پوشاند. نیروهای ملی و روشنفکر در حالت انفعال قرار دارند و کسانی مانند پدرام که مدافع تجزیه طلبی، مزدوری و جنایت آدمخواران شورای نظار در چهره روشنفکر است به حیث روشنفکر مطرح می شوند. یا جنرال دوستم که در وقت طالبان به ترکیه فرار نموده بود و حتی یک نفر هم برایش نمانده بود (محافظان شخصی اش افراد محقق بودند) خود را رهبر و مدافع مردم شمال جا می زند. تمام این افراد شریر و مزدور اجانب امروز در قالب جبهه ملی یکجای شده اند. مردم می گویند که این جبهه با این تنوع عقیدتی دوام نمی کند اما من میگویم آنها مشترکات بسیار قوی دارند که ضامن بقای آنها تا سال ها بوده می تواند، مزدوری روس و چوچه های روس (ایران و هند) و عدم پایبندی به هیچ عقیده. به خلیلی و سیاف و دیگران هم جای اعتبار نیست و به احتمال زیاد آنها نیروهی ریزرف همین اجانب برای سال های بعد می باشند. باید وطن پرستان افغان متوجه باشند.

  • دوست عزیز!

   چنانچه از حرف های شما پیداست، "وطنپرست افغان" کیمیایی است که درهیچ بیشه یی نخواهی یافت. برای من نشان بدهید همان کسی را که نام حزب سیاسی به رویش باشد و تاپهء مزدوری و جاسوسی به این یا آن کشور بر پیشانی اش نباشد. برای من نشان بدهید شخصیت سیاسی مطرحی را که خدمتگار این یا آن کشور بیگانه نباشد.

   چکنیم، این کشور کشور وظنفروشان است. حتی همین روشنفکرک های مردنی هم در دور و پیش تان غمبرزده و ادای روشنفکری، بیطرفی و وطنپرستی در می آورند، چهار دو سال بعد زمانی که انتخابات تازهء ریاست جمهوری برپا شود، خواهیم دید که وطنفروش ترین وطنفروش ها همین ها بودند.

   من در کار شمار بسیار اندکی ازینها میتوانم عنصر تفکر و تعقل وطنی که ناشی از تجارب سال ها خونریزی و ویرانگری باشد نمی بینم.

   بازهم کش کردن است و بازهم خود را ناف زمین خواندن. هرکه طرفدار من است خوب است هرکی مخالف من است نوکر بیگانه است. اینست همان روج خبیثی که ازیک کالبد میبراید و در کالبد دیگر میدرآید. آیا راه برون رفتی که همه مردم کشور را در بربگیرد و عملی باشد کسی سراغ میدهد؟ بفرمائید، تشکل دیگری برچنان مبنایی بریزید که سراسر مردم را شامل شود و حقوق همه دران تضمین باشد تات مردم به دنبال دوستم و ربانی و کرزی و ملاعمر نروند. زمانی که یک تشکل سیاسی همه شمول و عادلانه وجود نداشته باشد، عملاً مردم جز پذیرفتن آنچه هست چارهء دیگری ندارند.

   کدام عقل سلیم می پذیرد که دوستم با ربانی را رهبر سالم و پذیرفتنی برای تاجک یا ازبک ویا محقق را رهبر هزاره ویا ملاعمر را رهبر پشتون بپذیرند. مگر در عمل شاهد نبودیم که روشنفکرترین (تحصیلکرده ترین) افراد پشتون ملاعمر و طالبان را تایید میکردند. از خلیلزاد تا غنی احمدزی و از احدی تا کرزی همه طرفدار و پشتیبان طالب بودند. زمانی که طالبان کابل را گرفتند، همین پشتون های روشنفکر درخارج دهل ها زدند و حتی یکی از فاشیست های شناخته شده حزب افغان ملت گفت: خوب شد که بجه های گرگین گم شدند. چنین است و بود برداشت ها و پنداشت ها در مورد طالبان و مسعود. حقیقت همین است که امروز ما به اقوام تقسیم شده ایم. تفکر قومی داریم و این تفکر تا اعماق روح و روان ما نفوذ کرده.

   درچنین شرایطی نه تنها ربانی و دوستم و محقق و ملاعمر، بلکه هر کسی که بتواند چار تا شعار به نفع این یا آن قوم باد داشته باشد و یک مقدار توانایی برقراری روابط با داخل و خارج را داشته باشد، رهبر میشود. البته این رهبران در سطح قوم خویش باقی میمانند و هرگز نمیتوانند مورد پذیرش دیگران باشند. اگر نادرست گفته ام، در سرتاسر کشور برای من شخصی را نشان بدهید که مورد پذیرش همهء مردم افغانستان باشد؟

 • عزیزان سلام
  آنانیکه خود فروخته اند ایمان ندارند. این همه رهبران احذاب جهادی وخودفرختگان کمونزم،هر دو در قید یک کتگوری استند. بنظر بنده ملت افغانستان دیگر فریب این جلادان را هرگز نخواهد خرد.افعانستان از ان جوانان ملت افغان است.

 • عزیزان سلام
  آنانیکه خود فروخته اند ایمان ندارند. این همه رهبران احذاب جهادی وخودفرختگان کمونزم،هر دو در قید یک کتگوری استند. بنظر بنده ملت افغانستان دیگر فریب این جلادان را هرگز نخواهد خرد.افعانستان از ان جوانان ملت افغان است.

 • اقای نادر برای فهمیدن جواسیس موساد,CIA , ISI لینک زیر را بخوانید

  آنلاین : ISI , CIA

 • حتی تا خواندن همین نوشته تصور میکردم سازمان های استخباراتی تنها با پخش یگان خبر جعلی بنیاد پروپاگند ها را ریخته و نتیجه گیری ها را به خود ذهنیت های مردم بگذارد. یعنی ذهنیت را به گونهء غیر مستقیم تغذیه و سپس در سمت دلخواه خویش رهبری میکنند. اما همی تبصره برخبر که درینجا نشر شده نشان مدهد کار آنها از مراحل اولیه گذشته و اینک ه با قوت تمام برمینای ذهنیت تسخیر شده به تاخت و تاز آغاز کرده اند.

  درین گونه از چنگ تبلیغاتی مانند آنچه ما در نوشتهء حاضر می بینیم، هیچ منبع داده نمیشود. هیچ وسیله یی که بتواند صحت ادعا را ثابت کند وجود ندارد. برای پروپاگندچیان مهم نیست که باید خبر ثابت شودو ثقه باشد، مهم اینست که درمورد یک فرد یا یک سازمان سیاسسی وغیره یک ذهنیت سازی کرده باشند.

  به کارگیری جملاتی مانند، "گفته میشود، قرار معلوم، به گزارش یک منبع موثق که نخواست نامش افشا شود، به گزارش منابع نزدیک به فلان و فلان...."، از شگرد هایی اند که پروپاگند چیان ازان برای فریب دادن اذهان و به کرسی نشاندن ادعای خود استفاده میکنند.

  ساختن داستان هایی از گونهء انچه در نوشتهء حاضر آمده است برای آنانی که از اوضاع کشور آگاه اند آسنانتراز نوشتن یک خبر حقیقی است.

  هستند کسانی که حتی صدای برخی از شخصیت های سیاسی را میتوانند تقلید کنند و با شناختی که از آن شخصیت ها دارند درموارد به خصوص چنان ابراز نظر کنند که کسی نتواند به آسانی اصل و بدل را ازهم جدا کند.

  روی همین منظور است که وقتی نوار صوتی یی از اسامه بن لادن پخش میشود، متخصصین صدا شناسی سی آی ای را وظیفه میدهند تا با استفاده از تکنولوژی پیشرفته اصلی بودن صدا را مشخص بسازند...

  خدمت به مطبوعات و خدمت به مردم برای اگاهی یافتن از حقایق، دادن اخبار موثق و کمک به مردم است تا بتوانند ازمیان هیاهوی پروپاگند و تبلیغ به تشخیص درستی ها از نادرستی توانایی یابند.

  پخش اخبار از هردست و گرد آلود کردن اوضاع و اذهان و راه گم کردن مردم، کار مطبوعات سالم و غیر وابسته نیست.

  • با این حرف کاملاَ موافق ام که برای هر حرفی و هر ادعای باید سند و مدرک اریه شود. ولی در مورد غاضبین قدرت در طول سی سال گذشته ( از تره کی گرفته تا کرزی) اینها بیشتر به سفرای کشور های دیگر شباهت دارند تا به افغانها. زیرا اینها همیشه به فکر منافع دیگران بوده اند تا به فکر کشور و مردم خود. بناَ از این لعنتی ها هرچی خواسته باشیم متصور است.

  • من نمیدانم برای قرار داد آتش بس بز کثیف مسعودوف با روسها دیگر به چه سند ضرورت دارید ؟ امروز رهزنان مسعودوف با افتخار از این قرار داد یاد میکنند. زیرا این قرار داد باعث شد که بز کثیف مسعودوف برای مدتی بر سر سوته روسها نشسته از جهاد یاد کند. امروز این افتخار بز کثیف مسعودوف به برادرانش ولی و ضیا مسعودوف و شیطان الدین ربانی به میراث رسیده و آنها از سر سوته امریکایی ها در بگرام از جهاد حرف میزنند.

  • خدمت بزکثیف مسعودف!
   پیام شما به هر مطلب و موضوعی همین است که نوشته اید. ازین بعد هیچ زحمت نکشید. باور کنید که به جای شما من این کاررا میکنم. همین پیام تان را در پای هر مضمون میگذارم. یک مقدار دو و دشنام دیگر هم به شیطان الدین ربانی، بزکثیف مسعودف و برادانش ولی و ضیا مسعود اضافه میکنم. اما این پیام ها چیزی را تغییر نمیدهد. اندیشه دران وجود ندارد و تعقلی دران نیست.

   شما میتوانید یک ملالی جویای مذکر باشد. سوزن گرامافون شما روی همان یک نقطه میچرخد...

   حالا دیگر پیام ونظر شما در هرموردی را میتوان بدون این که بگویید همه میدانند. بیایید پیام تان را با یک نام بنویسید. حالا من نام شما را بزکثیف مسعودف میگذارم. و ازین پس در هرموردی یک پیام به نام تان میگذارم. زیاد خود را زحمت ندهید...

  • فقط یک گروه خاص که بقا و منافع شانرا در ترسیم کردن مسعود جنایتکار به حیث قهرمان میبینند ، نیمخواهند اعتراف کنند که مسعود با خیانت به جهاد مردم افغانستان بزرگترین جنایت را در تاریخ افغانستان بر علیه مردم و کشور ما مرتکب گردید.

  • دوست عزیز! ملیون ها دالری را که جناب قانونی صاحب در انتخابات ریاست جمهوری مصرف نمود از کجا آورد. از زحمت کشی جهاد یا از سازمان های استخباراتی مشخص؟ شاید می خواهید ادعا نمایید که مال پدرش بوده است. این در حالی است که مردم شریف پنجشیر هنوز نان جواری می خورند. و زنان و کودکانی که پدران خود را در جنگ آقای قانونی از دست داده اند در جاده های کابل گدایی می نمایند. ولی آقای قانونی هنوز به فکر معامله با گلابزوی و اشرف غنی احمد زی است.

 • با سپاس از آقای میر هزار که کابل پرس? را در اختیار ما قرار داده با گذشت هر روز ما با چهره های خائنان ملی که به دستور خارجی ها و بخصوص روسها در سه دهه اخیر کشور را به خون و آتش کشیدند آشنا میشویم.

  حالا هیچ جای شک و تردید باقی نمیماند که استیضاح داکتر سپنتا و ایجاد جبهه خائنان ملی به دستور و مشوره روسها صورت گرفته و افسوس که این خائینان هنوز هم با استفاده از مقامات دولتی و امکانات قانونی بر ضد افغانستان و مردم آن و به نفع دشمنان کشور ما استفاده میکنند.

 • This site smells Dall and Paan.

  • کسانی که مسعود را با کلمات رکیک یاد می کنند نشان می دهند که وی چه ضربهء هولناکی به روان های بیمار وارد کرده و می کند. دشنامهای شما تعریف از وی است. ادامه بدهید. جای بسی خوشی است که نام مسعود آدمهای بی مقدار را در طول تاریخ این سرزمین آزار می دهد و چهرهء راستین سان را به نمایش می گذارد. تمام عمر شما به یک روز زندگی و سلوک وی نمی ارزد. وی لاقل مرد بود، هیچگاه دشمنانش را دشنام نگفت. فردی بود پراگماتیست. یکی از نوابغ جنگ های جریگی در جهان. چند روز قبل در چینل تاریخ، فیلمی از چهاترتن از زبده ترین نظریه پردازان جنگهی گوریلایی را به نمایش گذاشت که یکی از آنها مسعود بود. تحلیل وی از وضع جنگ در افغانستان و تاکتیک های مبارزاتی مجاهدین و نیروهای اشغالگر شوروی بدور از احساسات، و به طور شفافی واقع نگرانه بود.

   مطمئنم که شماهایی که اکنون به وی بد و بیراه می گویید، یا از بقایای رژیم دست نشاندهء روس هستید و یا ایدئولوژی زده های حراف که در نبود ایدئولوژی این روزها به تبلیغات فاشیستی پناه برده برده اید. همینقدر گفتنی است که وی نه به مدح من نام آور می شود و نه از ذم شما بی نام. وی بزرگتر از روح های تعفن گرفتهء نژاد و ایدئولوژی باوران است.

   محب الله

  • بلی فقط در کابل هزاران زن بیوه، هزاران مادر داغدیده ، هزاران خواهر و برادر داغدیده هزاران دختر و پسر که پدران و مادرانشان را از دست داده اند دعا میکنند که بز کثیف مسعودوف در آتش دوزخ بسوزد.

   شما بر سر سوته امریکایی ها نشسته و فکر میکنید که این داغدیده ها که واقعا ً برای از دست دادن دلبندان شان ضربه همیشگی روانی خورده اند ، بز کثیف مسعودوف را لعنت و نفرین میکنند.

   و جای دلچسپی است که شما این داغدیده ها را مربوط به رژیم تحت الحمایه روس میدانید، بدون اینکه ذکر کنید که بز کثیف مسعودوف بر سر سوته روسها نشسته و از جهاد حرف میزد.

 • اقای پوینده مدعی است که گویادر ملاقات قانونی و رییس کی/جی/ بی در یک کشتیبی نفریحی صرف ترجمان وجودداشمته است . سوال اینجاست که چگوته صحبتهای ان دو که اصولا در همچو موارد مهم سری تگهداشته میشود / کلمه به کلمه به بیرون درز میکتد و آ قای تویستده از کدام منبع و چگوته به این راز مهم دست مییابد؟ ایا خود وی نیز جا سوس روسها است یا جاسوس پاکستان یا کدام کشور دیگریست که با این مهارت توانسته است کلمه به کلمه صحبتهای دو جاسوس را بشنود؟
  در این امر که قانونی یک عتصر شیاد و معا مله گر است شکی وجود تدارد . اما کسی که چنین کشف بزرگی را در باره ی او یا هر کسی دیگر انجام میدهد / باید دلایل و مدارک متطقی و قابل اعتباری ارایه دهد . در غیر ان هر کس میتواتد هر کسی دیگررا جاسوس بخواند . نویسنده جز یک ادعای موهوم و اتهام میان خالی کاری انجام نداده و اگر این شیوه مجاز باشد / طر فداران قانونی با عین روش و بسیار به اسانی میتوانند اقای نویسنده را جاسوس چندین کشور معرفی نمایتد .بیایید کم از کم فر هنگ و هنر مخالفت را یاد بگیریم . اگر هیچ هنری نداریم وجدان خویش را میتو انیم زنده نگهداشته و حتا با دشمن خود نیز جواتمرد باشیم. اگر با وجدان خود برای کوبیدن مخالف خویش وداع کرده باشیم / دیگر حق نداریم نام خودرا انسان بگذاریم .

  • این برای من نیز سوال است. اما احتمال آن نیز وجود دارد اطرافیان آقای قانونی به علت اختلافاتی که با وی دارند این اطلاعات مهم را به بیرون درز داده باشند. ولی در مورد نفس ملاقات جای هیچ تردیدی باقی نمی ماند چون توسط منابع مختلف اخیرا این مسئله بیان شده است. و طبیعی است که چنین مسایلی هرگز نمی تواند پنهان بماند. اما همان طور که ائتلاف آقای قانونی با آقای گلابزوی ممکن است ملاقات آقای قانونی با مقامات کا گ ب هم کاملاً ممکن و طبیعی است. خصوصاً از قانونی که ثابت کرده است مرد معامله است کاملا چنین حرکاتی انتظار می رود. اما پیوند دادن احمد شاه مسعود با این مسئله کار درست و منطقی نیست.

  • آقای ابراهیم نگاشته اند :... اما پیوند دادن احمد شاه مسعود با این مسله کار درست و منطقی نیست

   در ذیل بخوانید که بز کثیف مسعودوف خود اعتراف کرده است که با جنرال ها و قوای روس و دست نشانده های روس در تمام مدت جهاد در تماس بوده است:

   س: در جنگ، اطلاعات حرف اول را می زند. شما چطور و از چه کانالی، از حملات گسترده ی قوای شوروی با خبر می شدید؟
   ج: جنرال های شوروی هم با ما در تماس بودند که از نام بردن آنان امتناع می ورزم. به خصوص جنرال های اوکراین.

   س: جنرال گروموف و جنرال وارینکوف، عملیات های نظامی را از کجا رهبری می کردند. کدام شان با شما در ارتباط بودند؟
   ج: مرکز عملیات و تصمیم گیری شان در دارالامان بود. در مواقع اضطراری توسط نماینده ها و طرفداران داخلی شان خاد با ما تماس می گرفتند.

   گفتگوي احمد شاه فرزان با احمد شاه مسعود به تاريخ 15/3/1378 برابر به 5/6/1999، تحت عنوان (تارسيدن به قله ي آزادي) به نقل از کتاب «مردی استوار و امیدوار به افق های دور»، صفحات 74-98، به اهتمام: احمد شاه فرزان و انجنیر توریالی غیاثی، از انتشارات ترانه، چاپ اول، بهار 1379.

  • در جواب کسی که نوشته اند: بز کثیف مسعودوف خود اعتراف کرده است که با جنرال ها و قوای روس و دست نشانده های روس در تمام مدت جهاد در تماس بوده است"

   تو یک ابله هستی. فهم تو از آن نوشته به فهم یک کودک خردسال هم نمی رسد. جوابی به تو نمی دهم فقط همینقدر برایت می گویم که جواب ابلهان خاموشی است.

  • دوست عزیز که نام خود را ذکر نکرده اید ! میخواهم از شما به خاطر افشای بیشتر چهره مسعود جنایتکار تشکر کنم. من کاملا ً مطمئن هستم که آنانی که از مسعود جنایت پیشه قهرمان افسانوی میسازند در سایه این همه افشاگری ها بلاخره اعتراف خواهند کرد که مسعود جنایتکار اجنت روسها بود، ولی بر اساس خصوصیات ضد افغانی شان این ارتباطات خائینانه مسعود جنایتکار را با این ادعا براهت خواهند داد که مسعود جنایتکار به این علت با روسها دست های پر از خون خود را یکی کرده بود که هم روسها و هم مسعود هر دو ضد افغانستان بودند.

 • لطفا دقت نمایید / وقتی یک فرد مهم مانند قانونی بحیث جا سوس استخدام میشود او به همراهان خود هرگز نخواهد گفت که من به عضویت دستگاه جاسوسی روس در امدم . او هرگز افشا نخواهد کرد که میان او و رییس دستگاه جاسوسی روس چی صحبتهای رد وبدل شد وآنهم با تمام طول وتفصیلی که نویسنده شرح داده است. اگر چنین بود که قانونی خود خودش را افشا نماید دیگر او یک اجنت شناخته شده خواهد بود وبرای کا/ گی /بی کاری انجام داده نخواهد توانست . خیلی کودکانه نیست؟ !ایا شما باور میکنید که دنیای جاسوسی به همین سادگی بی در وپیکر باشد که اقای پوینده به همین سادگی وسهولت چتا ن اطلا عات را بدست اورد؟ البته اگر او خود یک جاسوس چند جانبه و کار کشته ی بین ا لمللی باشد حرف جدا گا نه ایست .به هررو /سووال اساسی همین است که نویسنده این اطلا عات را از کجا وچگونه بدست اورده است؟ او تا زما نی که دلایل و مدارک قابل باور نشان ندهد فقط یک مفتری شناخته خواهد شد .

  • آقای قانونی باید از داشتن دشمنان احمقی چون شما خوشحال باشد. شیرشاه و غیره!
   بله مسعود چنان استراتژی اس داشت و در آن استراتژی خود موفق هم شد. چون شما حقیرها نبود که در مقابل پاکستان یا روس احساس حقارت کند و حتی به توانایی های ملت خود باور نداشته باشد. حقارت و پستی و زبونی روحی شما از استدلالهایتان پیداست. آدمهایی حقیر و خود باختهء چون شما کشور را به بیگانه فروخته اند و می فروشند. مسعود تا تاریخ این کشور است نماد آزادگی است، شما که باور ندارید از روی حس حقارت تان است. دشمنی شما نیز از روی حس حقارت است نه آگاهی. من در پیمهای شبیه چیزی جز فکاهی ندیدم. تلفیقی از جهل و نادانی.

  • حسینی توهم مثل اینکه از همان سید های جاسوس ایرانی های کثیف ونژاد پرست هستی که اینروز ها هموطنان مظلوم ما را وحشیانه مورد لت وکوب وتحقیر وتوهین قرار میدهد.ولی میشود لطفاً بگویید که این سگ زنجیری ایران وروس وهند چه استراتیژی داشت ونشانه های موفقیت استراتژی این ابله خودبزرگ واحمق قدرت طلب چی است؟؟؟.
   آیااز وضع دزدان میراث خوارش نمی توانید بفهمید که آن به اصطلاح استراتیژی باشکست مواجه شده.
   آیا همین قانونی دزد وبی شرف در کنفرانس بن کشور را به غربی ها وامریکاییها نفروخت به بهای چند وزارت به خیال خودش کلیدی ودایمی،ومقداری پول نقد که گفته میشود 120 ملیون دالر گرفته.وبه اضافه توصیه های سگ فاشیست های ایرانی وروسی.
   که ایرانی های رذل وبی شرف به این همکاری وتوصیه کردن هایش بارها به صراحت اعتراف کرده که اگر همکاری آنه نمی بود آمریکایی ها وغربی ها هرگز نمی توانستند وارد افغانستان شوند.
   ایم مطلب را حتی محسن رضایی یکی ازمقامات بلند پایه ایرانی به صراحت در مصاحبهیی گفته وتعدادی دیگر از ایرانی ها درمقالات مختلف با صراحت به این مطلب اشاره کردهاند.وحتی گفته میشود کهدر کنفرانس بن وقتی کار به مشکل برخورده بوده همین قانونی دزد وبی شرف با وزارت خارجه روس ها تماس گرفته وبا مشوره واجازه آنها حاضر به معامله شده واستاد دزد وقدرت طلب خویشرا از قدرت خلع کرده وبا گرفتن سه وزارت به اصطلاح کلیدی ومقداری پول سرنوشت کشوررا دردست دیگران قرارداد.که امیدوارم اگرروزی درافغانستان یک دولت ملی واقعی رویکاربیاید ازتیم مزدور ودزدوجنایتکار شورای نظار بازخواست وپرسیده شود راجع به این خیانتملی ونابخشودنی شان.

  • بهادرعجب مضموني هستي! مسعود با نه كه به طالبان اين اجيران وحشي پاكستان گفت مايه سرافرازي وافتخار ابدي براي اوو مردم ازاده افغانستان گرديد.
   با دشنام دادن به اين وان به جز اين كه خود را بي ابرو كني كار ي ديگر كرده نميتواني.

   كاسه چيني كه صدا ميكند XX خود صقت خويش ادا ميكند.

  • ببینید شما زیاد موضوع را پیچیده نسازید. بعد از ملاقات با روسها برخورد قانونی کاملا ً تغییر میکند. او به حلقات نزدیکش که بعضی شان باامریکایی ها در تماس است میگوید که "دوستان روسی از او خواسته اند که باید قرار داد منعقده بین مسعود و افسران روسی در سال 1982 و تداوم همکاری ها بعد از فروپاشی رژیم دکتور نجیب الله بین روسها از یک سو و طرفدران کارمل ، شورای نظار مسعود و خلقی های مخالف نجیب ، به حیث نقط عطف در همکاری های بعدی روسیه و شورای نظار باید نگاه شود. روسیه حاضر است که کمک های خود را به مخالفین حکومت کرزی و متحدین امریکایی او چندین برابر سازد..... من موافقت خود را به دوستان روسی اعلان کردم زیرا ما از قبل هم همکاری های وسیع با جانب روسیه داشتیم. آنها در راه تحکیم جبهه ملی ما را یاری خو اهند رساند....".

   این سخنان قانونی از بین حلقات خودشان بیرون برآمده است. اینکه اینرا خیانت، اجنت، همکاری .... قلمداد میکنید ، اختیار به شما و مربوط است به نوع دید که شما در برابر قضایای افغانستان دارید.

  • Panjsheree=Dozd,Watanforosh

  • واه واه نام خدایت چه خوب دروغ میگی شرم است.ثبوت داری عزیز وقت که چوکی تان را در خطر میبینین باز جوت در ... میدراید.

  • احمد زي: از بس كه هرزه دراي كردي تمام احمدزي ها را بي ابرو تر كردي!فكر كردي اگر به شخصيت هاي نا پشتون دشنام دادي پشتون ها را قوم با غيرت معرفي ميكني!ذهن خودت پر از واژه هاي است كه انسان را به شك اندر ميسازد كه خودت نكند در ميان حيوانات بزرگ شده باشي!اگر نه دشنام دادن به حاكمان پشتون بسيار ساده و سزاوار است.از بچگي هاي احمد شاه ابدالي گرفته كه در حرم نادر افشارچلم بردار بود تا وطن فروشي و نوكري كرزي.

 • هموطنان عزیز!
  از فحش ودشنام فاشیستها در برابر مردمان پتجشیر خشمگین نشوید . شهید مسعود قهرمان ملی چوت نیشتری در چشم کور اینها فرو رفته و به چنان عقده ای تبدیل شده که اگر فاشیستها روز هزار بار به مردم پنجشیر و مسعود فحش و دشنام ندهند میتر قند و آنوقت کثافات درونی شان باد خواهد شد و بوی آن ما وشمارا اذیت خواهد نمود . بگذارید عر بزنند و بجفند . این بیچا ره گکهای ذلیل شده به ترحم نیاز دارند . آخر شما به ثواب نیاز ندارید ؟ !

  • پنجشیر نور چشم ماست. پنجشیر گوشه ای از افتخار تاریخی افغانستان است.

   صلاح الدین از بادغیس

  • پنجشیر مانند دیگر مناطق کشور جز از یک خانه واحد افغانستان است. ولی طرفداران مسعود، فهیم وقانونی دشمنی با جنایتکاران پنجشیری را دشمنی با مردم بیگناه پنجشیر میخوانند که بی منطقی و جهالت شانرا نشان میدهد.

 • آيا فكر مي كنيد كه كرزاي و خليلزاد مردمي هستند ؟؟؟ آيا فكر مي كنيد كه آمريكايي ها دوست شمايند؟؟؟ افزايش كاشت مواد مخدر شما و مردم شما و همسايه هايتان را به كجا خواهد برد ؟؟؟ آمريكا شما را نادان حساب كرده و حتي سفير خود را( خليلزاد )كانديد رياست جمهوري افغانستان مطرح مي كند چرا؟؟؟ مگر افغانستان در قرن 21 قسمتي از قلمرو آمريكاست . اين توهين به افغاني نيست. هر نيروي خارجي كه بخواهد در داخل كشور ديگري دخالت نمايد بد است حال شوروي باشد يا آمريكا. مواظب باشيد. در كنار هم باشيد تا مورد معامله ديگر كشورهاي استعمارگر قرار نگيريد. مواظب باشيد تا باند هاي قاچاق مواد مخدر بر شما حاكم نشوند كه البته الان شده اند.
  دوست شما- دين علي وحدت طلب

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس