صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > وزیر فرهنگ: برای برداشتن فیلتر کابل پرس در افغانستان اقدام می شود

وزیر فرهنگ: برای برداشتن فیلتر کابل پرس در افغانستان اقدام می شود

به همراه نامه سرگشاده کامران میرهزار سردبیر کابل پرس به سید مخدوم رهین وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان/ فیلتر و محدودیت دسترسی به کابل پرس برای کاربرانی که از برخی آی اس پی ها داخلی، خدمات اينترنت دريافت می کنند در حالی اعمال شده است که شخص امیرزی سنگین وزیر پيشین مخابرات، دو بار به سردبیر کابل پرس اطمینان داده بود که کابل پرس فیلتر نمی شود.
کامران میرهزار
چهار شنبه 3 فبروری 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

امروز صحبتی تلفنی با وزیر جدید فرهنگ افغانستان سید مخدوم رهین داشتم. وزیر فرهنگ گفت که برای برداشتن فیلتر کابل پرس? در افغانستان اقدام خواهد شد. کابل پرس، مشهورترین سایت اينترنتی افغانستان است که توسط برخی از آی اس پی ها يا شرکت های ارایه ی خدمات اينترنت در افغانستان فيلتر شده و یا دسترسی به آن با دشواری صورت می گیرد. وزیر پیشین فرهنگ ، کریم خرم با همکاری وزارت مخابرات این محدودیت ها را برای دسترسی به کابل پرس ایجاد کرده است.

فیلتر و محدودیت دسترسی به کابل پرس برای کاربرانی که از برخی آی اس پی ها داخلی، خدمات اينترنت دريافت می کنند در حالی اعمال شده است که شخص امیرزی سنگین وزیر پيشین مخابرات، دو بار به سردبیر کابل پرس اطمینان داده بود که کابل پرس فیلتر نمی شود. به نظر می رسد فيلتر کابل پرس و برخی سایت های همگون آن مانند کريم خرم دات کام، با درخواست کریم خرم از وزارت مخابرات صورت گرفته است.

دامنه ی اصلی کابل پرس? (کابل پرس دات اورگ www.kabulpress.org ) در اواخر سال 2003 ثبت شده و این رسانه ی آزاد اينترنتی، فعالیت نشراتی خود را در سال 2004 آغاز کرد. بارها اخبار و گزارش ها و اسناد منتشر شده در کابل پرس در رسانه های داخلی و بين المللی بازتاب يافته و توجه قشر وسیعی از افراد را جلب کرده است. بسیاری از مقامات بلندپایه ی افغانستان از جمله وزيران و معاونان آنان، والیان و اعضای پارلمان افغانستان از خوانندگان کابل پرس می باشند.

کابل پرس از اقدام وزارت فرهنگ در برداشتن فیلتر کابل پرس و سایت های ديگر استقبال کرده و اميدوار است پس از يک دوره سرکوب رسانه ها و خبرنگاران توسط وزارت فرهنگ، اين وزارتخانه تغییر جهت داده و در راستای آزادی بیان و دفاع از حقوق روزنامه نگاران و رسانه ها گام بردارد.

کابل پرس از خوانندگان خود، چه خوانندگانی که بدون واسطه و مستقیم به سایت دسترسی دارند و چه آن هایی که با واسطه از طریق سایت های اجتماعی مانند فيس بوک با ما در ارتباط می باشند می خواهد، موارد فيلتر و يا برداشته شدن فيلتر کابل پرس را به ما اطلاع دهند.


آقای وزیر دستور دهید فیلتر سایت های اینترنتی از جمله کابل پرس برداشته شود

نامه سرگشاده کامران میرهزار سردبیر کابل پرس به سید مخدوم رهین وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان

يكشنبه 3 ژانويه 2010, نويسنده: کامران میرهزار

در زمان وزارت کریم خرم، وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ پيشین، اقدامات برنامه ریزی شده ای علیه آزادی بیان و فرهنگ در افغانستان روی دست شد. اين اقدامات ضد فرهنگی به اندازه ای بود که اين وزارتخانه به عنوان يکی از عوامل مهم سانسور و محدوديت و يکی از دشمنان اصلی آزادی بیان به شمار می رود.

در کنار محدودیت های مختلف برای خبرنگاران و رسانه ها، برخی از سایت های اينترنتی افغانستان نيز به دستور و هماهنگی وزارت فرهنگ و وزارت مخابرات، از سوی برخی از سرويس دهندگان اينترنت مسدود شد. از جمله ی اين سایت ها به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، سایت همگون کابل پرس مانند www.karimkhoram.com است. ذکر اين نکته را لازم می دانم که ثبت دامنه به نام مقامات دولتی به هيچ عنوان مخالف با قوانین بین المللی بويژه قوانين سازمان آيکن (ICANN) نمی باشد.

گزارش های مختلف نيز حاکی از آن است که در برخی موارد امکان دسترسی به دامنه ی اصلی کابل پرس www.kabulpress.org با خدمات برخی از سرویس دهندگان اينترنتی بويژه افغان تلکام موجود نمی باشد و يا خوانندگان با مشکلات فراوان می توانند آن را باز کنند. از سویی گزارش های منابع ما حاکی از آن است که در برخی از وزارتخانه ها، دسترسی به سایت کابل پرس به دليل شیوه ی انتقادی آن ممنوع شده است.

چندی پيش نيز سایت خبری، تحلیلی و انتقادی کابل پرس در کشور ایران، توسط وزارت مخابرات اين کشور فيلتر شد و خوانندگان ما نمی توانند بصورت مستقیم، به کابل پرس دسترسی داشته باشند.

از شما می خواهم که با استفاده از اختیارات خود دستور دهيد تمام محدودیت ها برای دسترسی به سایت های اينترنتی برداشته شود تا خوانندگان بتوانند در افغانستان به آسانی به کابل پرس و سایر سایت های اينترنتی دسترسی داشته باشند.

همچنين از شما می خواهم، با استفاده از ارتباطات ديپلماتيک وزارت اطلاعات و فرهنگ، از مقامات ايران خواستار برداشتن فيلتر کابل پرس در اين کشور شوید.

بدیهی ست که درخواست رفع محدوديت برای دسترسی به کابل پرس، به معنای تغيير در سیاست اصلی اين رسانه ی آزاد اينترنتی نمی باشد و کابل پرس همچنان با روش خبری، تحليلی و انتقادی فعالیت های خود را ادامه می دهد.

با احترام

کامران میرهزار


سایت آيکن

http://www.icann.org


خبر خبرگزاری اسوشیتد پرس مبنی بر فیلتر سایت های اينترنتی در افغانستان


کابل پرس در ایران فیلتر شد!

کابل پرس از روز گذشته توسط وزارت مخابرات ايران فيلتر شده و خوانندگان اين رسانه ی آزاد اينترنتی در ایران نمی توانند مستقیم آن را باز کنند.

چهار شنبه 30 دسامبر 2009, نويسنده: کابل پرس


سايت کابل پرس توسط افغان تلکام فيلتر شد

سه شنبه 3 ژوئيه 2007, نويسنده: کابل پرس


Kabul Press website officially blocked in Afghanistan by Afghan government
Basic democratic right of freedom of speech violated

Sunday 19 July 2009, by Robert Maier

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای میرهزار،

  از نصب شدن مخدوم رهین زیاد امید به دل راه ندهید و اینگونه به گفته مردم ما "شادی مرگک" نشوید چون خرم و رهین هردو علف های هرزه یک لجن زار اند و یکی از ارتجاع بنیادگرایی نوع گلبدینی برخاسته و دومی از ارتجاع بنیادگرایی نوع شورای نظاری.

  اینان در چهار چوب رژیم مافیایی و پوشالی کثیفی کار میکنند که مخالفت با آزادی بیان جز لاینفک کارکرد آنرا تشکیل میدهد. اینان همه نوکران امریکا اند و طبق حکم آن کشور عمل میکنند و خدمت به افغانستان و فرهنگ آن در مخیله هیچکدامشان نمی‌گنجد.

  رهین چند روز قبل برای توپک سالاران و بنگ سالاران داخل پارلمان وعده سپرده که با آمدنش در وزارت علیه نشرات "غیر اسلامی" و "غیر اخلاقی" و .... مبارزه خواهد کرد. برای این کثافات آنچه در سایت کابل پرس? و امثالش نشر میشوند همه "غیر اسلامی" و "غیر اخلاقی" اند و رهین در مبارزه علیه آن چیزی بهتر از خرم نخواهد بود.

  رهین سالها از قلمزنان شورای نظار در نشریه امید بود و حال هم وقتی به قدرت برسد هر صدای مخالف شورای نظار را به صورتی منکوب خواهد کرد. آزادی و دموکراسی با افکار رهین فرسنگ ها فاصله دارد. رهین اولتر از همه برای بدست آوردن دل کرزی و فهیم و قانونی و سیاف و ... کار خواهد کرد تا بدست آوردن دل اهل قلم و مطبوعات افغانستان. و تجربه دوره قبلی وزارتش را هم در برابر خود داشتیم که چیزی بهتر از خرم نبود.

  و از همه مهمتر وی یک مهره دولتی میباشد که کوچکترین اراده‌ای از خود ندارد و در آن قاتلان، غلامان خارج، وطنفروشان، قاچاقچیان مواد مخدر، ستمکاران و دزدان دست بالا دارند، و رهین هم اولتر از همه مدافع و شریک جرم همین دولتمداران خواهد بود تا برعکس. رد و بدل شدن مهره ها در اینچنین رژیم ضد مردمی و خاین کوچکترین تاثیری به زندگی جامعه ما نخواهد داشت.

  بنا به نظر من اینگونه فوری نامه نوشتن تان عنوانی رهین از خوشباوری دردناک و عدم درک درست تان از ماهیت دولت مزدور کرزی ناشی میشود.

  • سلام،

   نظر شما خواننده ی عزیز محترم است اما فقط از یک زاویه نگاه کرده اید. اگر مدیریت سایتی را داشته باشید که تقاضا برای آن زیاد است و تعداد قابل توجهی از خوانندگان و نويسندگان نمی توانند به آن بصورت مستقیم و بدون مشکل دسترسی داشته باشند، ماجرا فرق می کند. شما همانگونه که دلتان می خواهد یا احساس وظیفه می کنید تا اين پيام را بنويسید، من علاوه بر نوشتن آنچه می خواهم، وظیفه دارم پیام شما و پيام خودم را و پیام هزاران تن دیگر را به طیف وسیع تری از خوانندگان برسانم. نویسندگان و خوانندگان زیادی با من به تماس می شوند که برای دسترسی آسان آنان چاره ای بیاندیشم. اين نامه، نامه ی زاری نيست. حداقل کار ممکن است که برای رفع فیلتر می توان انجام داد. اشخاص حقیقی، سازمان ها و نهادهای دفاع از خبرنگاران و دفاع از حقوق بشر هر از چندگاهی نامه هایی به مقامات که برخی از آنان دشمنان سرسخت آزادی بیان و حقوق بشر هستند می نویسند و این به این معنا نيست که آن زاویه ی نگاه شما را در نظر نداشته باشند.

   شاد باشید.

  • اینست بخشی از سخنرانی رهین در پارلمان، چنانچه می بینید او تلاش فراوان دارد که دل اسلامیست ها را بدست آورد و به مسایلی اولویت قایل است که مسئله فرهنگیان و اهل قلم افغانستان را تشکیل نمیدهد:

   از نظر ما ازادی بیان باید با الهام از ایه " ان الذین ..." باشد و برخوردار از سنت نبوی و ال و اصحاب پیامبر صلوات الله علیه و سایر صالحان خلف باشد.

   طرح دیگر ما موزیم ملی جهادو مقاومت بود تا نسلهای اینده خاطره جانبای مجاهدین پاکباز را در راه اعلای کلمه الله از یاد نبرند؛ ان سپاهیان گمنام راه خدا که خون پاک خویش را نثار کردند لتکونوا کلمت الله احیاالالیاء که با اهدای جان شیرین ازادی و ازادگی ملت ما را رقم زدند کار اعمار این موزیم باید در اینده صورت گیرد.

   وزارت اطلاعات و فرهنگ صرف خود درا موظف به نشر کتبی دانسته که از نظر دینی و مسلکی مورد نیاز است در این زمینه 2 پروژه مهم با کمال موفقیت به اتمام رسید یکی نشر ترجه تفسیر بزرگ فی ضلال القران یا در سایه های قران نوشته متفکر سرشناس اسلامی مرحوم شهید و نخسه هایی از ان خدمت عضای محترم ولسی جرگه و مشرانو جرگه متعاقب نشر ان تقدیم شد و نیز تفسیر انوار القران در 6 مجلد.

   دوم ترجمه کلام الله مجید به زبان پشتو که کمیته ای از علما در وزارت اطلاعات و فرهنگ بیش از یکسال بر ان کار کرد این ترجمه به زبان فصیح و ساده پشتو که جوانان نیز بتوانند زا ان برخوردار شوند صورت گرفته و در نوع خود بی نظیر است.

   ترجمه قران مجید به زبان های مختلف افغانستان در دستور کار برای اینده خواهد بود.همانطور که این وزارت با اوردن برنامه ها به زبان های محلی د رادیوو تلویزیون زمینه اگاهی بخشی بیشتر را به هموطنان میسر ساخت.

   طرح بزرگ دیگر تدوین و ترجمه احادیث متفق العلیه بود به زبان های فارسی و پشتو که اهل سنت و اهل تشیع بر ان اتفاق نظر دارند کار این طرح اغا شد و لی بعدا متوقف ماند.

   باید گفت در تمامی این خدمات دینی علمای دین همکاری کامل با وزارت فرهنگ داشتند و ما بقول رحمان بابا از همدمی علما کاملا برخوردار بودیم .

  • به خدمت محترم ناصری جان و دیگر خوانندگان کابل پرس? سلام

   از توضیح که در مورد کار وزارت زحمت کش فرهنگ داده اید سپاس گذارم و در ضمن به نوشته شما باید که اضافه کنم و ان اینکه برخی از کسانیکه از دین کم اطلاع دارند و یا ندارند میخواهند که به نام دموکراسی هرچیز را به خورد مردم بدهد باید به این عده بگویم که مردم افغانستان یک مردم کاملا مسلمان و باغیرت هستند و بدون دستور علما هیچ کاری را نخواهند کرد چرا که علما تا قیام قیامت وارث انبیا بوده و هست دموکراسی یک کلمه کور است و میخواهد که قانون توسط مردم برای مردم و درخدمت مردم باشد ما برعکس به ایه قرانی عقیده داشته و داریم و معتقدیم که بشر مخلوق خداوند است و قانون باید توسط خداوند برای مردم باشد اگر دستور خداوند است که باید دست قطع شود یا کسی سنگسار شود یا که کشته شود باید که بشود چرا که خداوند با بشر از روی شوخی ایه هایش را نازل نکرده و این قطع دست سنگسارو کشته شدن به نفع مردم میباشد امروزه جهان غرب از دستورات قران و سنت رسول انگشت بدهن مانده اند و چاره جز تسلیم هم نداره چرا که منطق خداوند همان منطق انسان است امید وارم که روزی مسلمانان بتوانند ایه و قاتلوهم حتی لاتکون فتنه را بزودی انجام دهند تا که هیچ نتواند از دموکراسی صحبت کند

   قران به ما یاد داده هرکس که کوچک ترین حرف خلاف دستورات خداوند گفت یا نوشت باید که به سرعت کشته شود تا درس عبرتی برای دیگران باشد

  • mr 6 Par !

   what a name you chose for your self . look like you run a gambling casino or your busy with number two kind of business , but any how , i have question , what’s the relation of ( غیرت ) & ( اسلام ) ? is this is Ghayrat that God put all your family member in paradise with each other with out any proper clothing I means nude and late them doing all kind of anti Islamic activity like drinking paradise whisky and enjoy sex with each other ? as afghan we connote accept the offer of God any way , ask God to take it back .

  • برادرمحترم اقای میرهزار نمی دانم که شما ازکدام ولایت کشور هستید ولی باید گفت که افغانستان جای بیان حقایق نیست بلکه جای قوم وارتباطات می باشد امید که دراین زمینه دقت نموده که خدای نکرده مشکلات عدیده نصیب شما نشود . هوادار شما دایکندی

 • خواهشات بی جای :

  مگر این شخص یکی از بادنجان های دور بشقاب کرزی نیست . از همین حالا باید لیست بر طرفی او را شروع به امضا نماید که وقت ضایع نشود . از چهره این شخص معلوم میشود که از درون بسیار مداری است . کرزی را چه معجونی خورانده است که به این چوکی رسیده است .

  • آقای مير هزار ! البته نامه ای که نگاشته ايد اگر پاسخ مناسب از سوی رهين دريافت نکرد برای ثبت در تاريخ معاصر ، موجه است! اما سيد مخدوم رهين معروف به « سيد لشمک » شخصيتی زبون ، چاپلوس و بوقلون صفت و هزار رنگ است ! از اولاده مير عبدالعزيز از استانداران معروف و سابق ولايت کابل است که از حواريون ظاهر شاه بود و سيد مخدوم رهين نيز مورد عنايت ظاهر شاه بود و در کابينه اول کرزی با وساطت ظاهر شاه به وزارت رسيد! رهين ، مردی زنباره و ابن الوقت است و اينک نقاب « اسلام » بر رخ زده است و از دستر خوان « جهاد » نان ميخورد ، رهين هرگز به آزادی بيان و نجات ملت و شکوفايی فرهنگ ملی نينديشيده است و اينکه برخی سايت های افراطيون پشتون ، رهين را ضد پشتون می انگارند ، پايه و اساسی ندارد ، زيرا رهين ، به مسلک و مرامی مشخص ، پايبند نيست ، بخاطر مقام و قدرت ، فرهنگ و زبان که سهل است ، وی حاضر است فرزند را نيز زير پای کند ! رهين چندی در کنار صبغت الله مجددی و تنظيم جبهه نجات در پاکستان ، فعاليت داشت ، وی باجناغ ( باجه) قوی کوشان ، مدير نشريه اميد در امريکا است و در زد وبند های تنظيمی و تبليغ و پروپاگند به نفع شورای نظار با قوی کوشان ، همدست بوده است! با اينهمه مخدوم رهين در ادب فارسی ، هم درجه دکتورا دارد و هم پژوهشگری کم نظير است ، به زبان عربی نيز تا حدی وارد است ، شعر شناس و اديبی متبارز است! با ادب . بهروز

  • سلام به تمام خواننده گان کابل پرس?,
   عرضم به حضور آقای hazarbuz. نخست اینکه شما نه کدام ولی و نه کدام روانشناس هستید که زمان آینده را پیش بینی کنید و انسان را از چهره ظاهری آن بشناسید. بعدا خطاب کردن کلمات همچو بادنجان, کچالو, پیاز وغیره.... به یک انسان درست نیست. و اخیرا اینکه او به کرزی چیزی نخورانده بلکه کرزی از شخص وی تجربه دارد که دوباره به کابینه دعوتش کرد.

 • جناب کامران مير هزار ســــــلام !
  ای کاش اين مخدوم ها ، خرم ها، وردک ها، زره ، قطره از صداقت ، شفافيت ، قدسيت
  درک ، درد شما و هزاران افغان مصدق ديگر را ميداشـــــتن که ندارند !
  اين ادمک های فروخته شده به يکی از استخبارات کشور های منطقه و يا انطرف اوقيانوسها هيگاه قادر و مصمم نخواهد بود که برای افغانستان و افغان مصدر خدمت شوند
  منافع بيگانه را مجبورأ رعايت تامين نمايند .
  و بزرگ ها فرموده آزمون شده را آزمودن اشـــتبأ وخطا است !!
  مطابق اسناد انکار ناپذير خرم و رحيم وردک عضو فعال مزدبگير استخبارات نظامی پاکستان و اقای مخدوم يکی از وابستگان وفادار به آرمان ارتجاعی جمهوری اسلامی ايران در قبال افغانستان بوده که از طريق باجه خود بنام قوی کوشان که عضو ساواک ايران بوده و دستوری تحت نظر چنگيز پهلوان ايرانی گرداننده ماه نامه در امريکا مشغول بوده که عليه همه مقدسات ملی و افغانی قرار داشته از اعضای مثلث نامقدس تجزيه افغانستان بوده که الهام است برای مخدوم . بنأ مخدوم طرف ديگر سکه بوده که با خرم ها . وردک ها . احدی ها . عبدالله ها . نور ها . اسماعيل ها .تفاوت ندارد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس