صفحه نخست > خبر و گزارش > آيا به اشغالگران و چپاولگران افغان به سبب افغان بودن نمی توان اشغالگر و (…)

آيا به اشغالگران و چپاولگران افغان به سبب افغان بودن نمی توان اشغالگر و چپاولگر گفت؟

براستی اشغالگر کیست؟ آيا می توان به یکی به سبب اینکه مفتخر بنام افغان نیست، اشغالگر گفت و به دیگری که مفتخر به افغان بودن است و همان جنایات را انجام می دهد و یا مهره ای برای انجام جنایت است، اشغالگر نگفت؟
کابل پرس
سه شنبه 31 می 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: کسی که کرسی ریاست جمهوری را بصورت کاملا غیر قانونی و با تقلب و تخلف برنامه ریزی شده اشغال کرده، خود گماشته ی خارجیان است. حامد کرزی هیچ پشتیبانی مردمی در افغانستان ندارد و حتا پس از یک دهه از نشستن بر کرسی ریاست جمهوری با حمایت مستقیم کشورهای خارجی، نتوانسته است این پشتیبانی مردمی را بدست آورد. حکومت او را که با قبیله سالاری و جنایتکاران طالب دست برابری داده می توان در چند کلمه خلاصه کرد: حکومت فساد و مافیا، تولید کنندگان و قاچاقچیان مواد مخدر، ترکیبی از جنایتکاران مختلف و مرکزی برای صدور خشونت علیه باشندگان سرزمینی که افغانستان نام دارد.

حامد کرزی گاه گاهی بنا به سیاست دروغ و نیرنگ وانمود می کند که به اربابان خود می تازد و از این رهگذر می خواهد برای خود محبوبیتی کاذب ایجاد کند. در تازه ترین اظهارات خود گفته است که ادامه بمباران نیروهای بین المللی اشغال پنداشته می شود و افغان ها می دانند با اشغالگران چگونه برخورد کنند.

گفته های حامد کرزی را در مورد کشتار مردم توسط نیروهای بین المللی نمی توان جدی تلقی کرد، همانگونه که نمی توان واکنش های دیگر او را در مورد کشتار سیستماتیک شهروندان افغانستان توسط برادران طالبش جدی تلقی کرد. واقعیت این است که از آنجایی که حامد کرزی خود دست نشانده ای بیش نیست، تنها اشاره ای از طرف اربابانش کافی ست که تومارش در هم پیچیده شود و مهره ای دیگر جایگزین شود. از این روست که حامد کرزی جسارت آن را ندارد تا قاطعانه با مساله ی کشتار غیر نظامیان توسط نیروهای بین المللی برخورد کند. در چنین شرایطی تمام تلاش حامد کرزی برای این است که تا ختم دوره ی ریاست جمهوری غیر قانونی اش، زمینه های لازم را برای تحویل قدرت به یک قبیله سالار دیگر فراهم کند. از آنجایی که تحولات در افغانستان را نمی توان پیش بینی کرد و شرایط کاملا به سمت خشونت بیشتر در کشور سوق داده می شود، اتکا به سلاح، مسلح کردن قبیله، قرار دادن طالبان در صفوف منظم دولتی، چیدن افراد قبیله در موقعیت های حساس نظامی و حتا در جزیی ترین موارد، سیاست عمده تیم قومی قبیله ای او را تشکیل می دهد. او به عنوان کسی که بر کرسی ریاست جمهوری تکیه زده، این توان را هم بدست آورده تا در چینش نظامی نیروها با توجه به منافع قبیله سالاران دست باز داشته باشد. این در حالی که در ده سال اخیر با انجام برنامه هایی مانند دایاگ، بسیاری از مردم غیر قبیله ای که مخالف رژيم طالبان و ادامه استبداد چند قرنه حاکمان افغان هستند غیر مسلح شده و در مقابل، گروه های مختلف قبیله سالاران زیر نام های مختلف، مجهز تر و مسلح تر شده اند. طوری که حتا کوچی ها نیز امروز با سلاح های مختلف سبک و سنگین مجهز هستند و موترهای تیز رفتار هستند و حمایت ارتش و پولیس را با خود دارند و آزادانه همان سیاست های حاکمان اشغالگر را پیش می برند. کنترل شاهرگ های اقتصادی، تولید و قاچاق مواد مخدر در حلقه ی قبیله نیز سمت دیگر سیاست قبیله ای حامد کرزی و اطرافیانش است.

از سوی دیگر تعریف مفهوم اشغالگر توسط عناصر قبیله ای حائز اهمیت است. بسیاری از قلم بدستان قبیله و حتا بتازگی حامد کرزی نیز اشغالگر را ورد زبان خود کرده اند. براستی اشغالگر کیست؟ آيا می توان به یکی به سبب اینکه مفتخر بنام افغان نیست، اشغالگر گفت و به دیگری که مفتخر به افغان بودن است و همان جنایات را انجام می دهد و یا مهره ای برای انجام جنایت است، اشغالگر نگفت؟

مفهوم اشغالگر بسیار ساده است، برای مردمی که حدود دو قرن، هر روز به طریقی با جنایات حاکمان افغان مواجه شده اند، افغان بودن این جنایتکاران نمی تواند، آن ها را از اتهام اشغالگر بودن مبرا کند. جالب اینجاست که همین اشغالگران افغان هستند که راه را در این چند قرن برای ورود اشغالگران دیگر باز کرده اند. اگر انگلستان در این سرزمین توانست اشغال کند، اگر روسیه توانست جای پایی باز کند و اگر کشورهای همسایه توانستند، جای پایی برای خود داشته باشند، همین اشغالگرهای افغان بودند که مسیر را برای آنان هموار کرده اند. دیگر آن دوره ها گذشت که تاریخ معاصر این سرزمین را اشغالگر افغان به نفع خود جعل می کرد.

جنایات نیروهای بین المللی را در این سرزمین نمی توان با گفته های یک دست نشانده و یک اشغالگر که از زبان یک عنصر قبیله برآمده، آنهم درحالی که محکم دست در دست جنایکاران طالب داده و آنان را برادر می خواند متوقف کرد.

به سخنان کرزی در حمایت از اشغالگران افغان گوش دهید:

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • حامد كرزى همه روزه بر عليه نيروهاى خارجى كه براى جنك با تروريستان امده اند سخن رانى ميكند و به بهانه هاى مختلف حركات صادقانه انها را غلط تعبير ميكند اين همه جان فشانى ها و فداكارى هاى انها را ناديده ميكيرد و بر عكس همه جيز را سياه رسم ميكندو تمام ماشين دولت هم درين جهت مصروف است .اين همه دسايس تو طعه ها كه تو سط اى اس اى سازمانمدهى ميشود,براى ان است كه خارجى ها اين كشور را رها كنند بعد اينجا طالب بيايد و با كستانى و باز تكرار نسل كشى ها و جنايات كزشته همه بر عليه اقوام غير بشتون.كرزى يكطرفه براى با كستان ميدان خالى ميكندو بلا نهاى با كستان را قدم به قدم تطبيق ميكند.اصلا خا ندان خوا ندان ما را با كستان تباه و برباد كرد.عمليات شبانه قواى اعطلاف بر عليه طالبان بايد ادامه يابد انها خيلى طالب را از بين بردند.اين خواهش با كستان و طالبان است كه اين عملياتها ممنوع شود و طالب با دست باز بتواند انتقالات كند.كرزى خاين ملى است او منافع ملى كشور ما را فداى قبيله برستى هاى مزخرف كرده است.قانون اساسى كشور را بار بار نقص كرده و به اقوام و و حدت ملى خيانت كرده است .از بشتونهاى با كستانى و بشتنهاى فروخته شده كه جنايت ميكنند به خاك او حمايت ميكند.كرزى به بالمان كزشته خيانت كرد و به اين بارلمان كه نمايندكان واقعى مردوم هستند هم كمر خيانت را بسته او اكر كمر بسته كند تنها به خيانت و تقلب خواهد بود. ايا ناف او را كدام خاين بريده است؟ و يا به تقلب بريده شده است؟

    • دوستان عزیز مخواهم این موضوع را بیان کنم که عده انگار افغانستان را افغانستان صدسال قبل میدانند فکر میکنند بازی پچیده را آغاز کنند تا در حضور اتلاف بین الملی جنایات شانرا مشروعیت بیبخشند اما فراموش نکنند که امروز دنیا کوچک شده است و فرار از جنایات غیر ممکن مردم هوشیار و زرنگ.
      توصیه ام به آقای ریس جمهور این است که احساساتی نشوید چرا که شما عالمی دینی نیستید اگر منظورت همان جهاد که در برابر روس کردیم باشد. اگر از نوع امارتی هست که در شمالی و مزار بود او بیست سال هست که صادر شده و ضرورت به فتوای شما نیست که شهادت جنرال داود عزیز گواهی این کاراست در ضمن جانیان جان پدران ما را گرفته است و دارد هر روز میگرد نباید با یک چشم اعلان جهاد کرد زیرا یک چشم یک سمت را میبیند و سمت دیگر را نه همانطوریکه در گذشته این کار صورت گرفته و جریان دارد بیبخشد اگر مشوره بد داده باشم.

  • اين طرز كفتار بوك و غير مسسولانه كرزى در برابر جامعه جهانى و كلمات مانند اشغالكر را با كستانى ها بر زبان كرزى نهاده اند.رييس جمهور ما بجاى اينكه از نيرو به نفع كشور استفاده كند بر عكس به حرفهاى جرسى كو نانه انها را بشيمان از جانفشانى و از خودكزرى ميكند.اين كلمات داكو كرزى در روى جهان با تمسخر كرفته ميشود و در كردش است.ازان تنها با كستان نفع ميبرد.بلاخره اين كشور ها ما را مانند سابق به با كستان تسليم خواهد كرد كه تو ميدانى هر جه ميكنى با اينها بكن و لى منافع خودرا از طريق تو ما حاصل ميكنيم.بعد وا به جان ما.باز اين داكو كرى به درد نخواهد خورد.با داكو نجيب انجه كردند با تو خواهند كرد.طالب خيل خيل ميكشد صدايت را نميكشى نميكويي كه جنايت كار او هم خارجى است اكر بشتون است و يا عربى. طالبان قصدى ميكشند و خوشى ميكنند كه افراد بيكناه را در كابل بانك كشتند و كفت كه از كشتن لزت برده است.در حاليكه اين جامعه جهانى در بيكار سخت اشتباهات هم سر ميزند ولى انها هميشه ندامت از خودنشان داده و عزر خواهى كرده و بولها هم برداخته اند.اينجا قهر مانى ملى نيست اينجا خيانت ملى است.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس