صفحه نخست > خبر و گزارش > قرارداد بازگشت کودکان پناهجو از ناروی به افغانستان توسط حکومت مافیایی (…)

قرارداد بازگشت کودکان پناهجو از ناروی به افغانستان توسط حکومت مافیایی طالبانی حامد کرزی امضا شد

کابل پرس
پنج شنبه 24 نوامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: روز سه شنبه وزیر امور مهاجرین دولت مافیایی حامد کرزی، جماهیر انوری، در اسلو پایتخت ناروی قراردادی را با دولت ناروی امضا کرد که طبق آن، پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنان رد می شود، به افغانستان بازگردانده خواهند شد. طبق خبر خبرگزاری ناروی، دولت ناروی مرکزی با ظرفیت 200 تن را در کابل برای نگهداری کودکان پناهجو که بازگردانده می شوند، خواهد ساخت.
در همین حال کشورهای دیگر از جمله سویدن، دانمارک، انگلستان و هلند نیز در حال تهیه قراردادی با دولت مافیایی کرزی هستند تا، پناهجویان را به افغانستان برگردانند.

قصد سویدن، انگلستان، دانمارک، ناروی و هلند برای بازگرداندن کودکان و نوجوانان پناهجوی افغانستانی

سه شنبه 22 نوامبر 2011, بوسيله ى کابل پرس? | افغانستان پرس

کابل پرس: خبرگزاری ان تی پی ناروی، در خبری آورده است که پنج کشور سویدن، انگلستان، دانمارک، ناروی و هلند در حال گفت و گو و رایزنی برای بازگرداندن صد ها کودک پناهجوی افغانستانی به کابل هستند. طبق این خبر، آنان در تلاش هستند تا به توافقی برسند که بر مبنای آن، کودکان و نوجوانان پناهجوی افغانستانی که پناهندگی آنان تایید نمی شود، به افغانستان برگردانده شود. مقامات این کشورها در فکر راه اندازی مراکزی در کابل برای نگهداری و آموزش این کودکان می باشند تا هنگامی که سرپرست آنان پیدا شود.

انتشار این خبر نگرانی های زیادی را میان پناهجویان و فعالان دفاع از حقوق کودکان باعث شده است.
مدیران یک سازمان دفاع از حقوق کودکان در ناروی بنام "رد بارنا" در واکنش به این خبر گفته اند که بازگرداندن کودکان در کشوری که وضعیت پایدار ندارد، غیر قابل تحمل است و مخالف توصیه های سازمان ملل متحد می باشد.
در همین حال وزیر عدلیه ناروی پل لنست گفته است که دوسیه پناهجویان بصورت فردی بررسی شده و کسانی که مشکل امنیتی در افغانستان دارند، به این کشور بازگردانده نخواهند شد. او همچنین گفته است که نمی توان پناهجویان را به این دلیل به افغانستان برنگرداند که وضعیت امنیت مانند ناروی نیست.

طبق آمار رسمی منتشر شده در سایت اداره مهاجرت ناروی، از ابتدای سال روان میلادی 806 تن افغانستانی در این کشور درخواست پناهندگی کرده اند که 363 تن آنان کودک می باشند.

کشورهای سویدن، انگلستان، دانمارک، ناروی و هلند در حالی قصد بازگرداندن کودکان پناهجو به افغانستان را دارند که انجام اینکار فقط به توافق دولت افغانستان منوط است. اگر دولت افغانستان مانند قراردادی که چند ماه پیش با دولت استرالیا منعقد کرد، با این کشورها نیز منعقد کند، راه بازگشت هزاران پناهجوی افغانستانی به بزرگترین دوزخ روی زمین باز می کند.

دولت افغانستان دارای سیستم مافیایی قبیله می باشد که در کشور هیچ امنیتی برای شهروندان باقی نمانده است. دولت افغانستان چنان در کار ترویج خشونت می باشد که ارگ ریاست جمهوری در کابل را باید یکی از مراکز اصلی طالب پروری و گسترش تروریزم دانست.

پناهجویی یکی از حقوق اولیه انسان ها می باشد که آنان می توانند در صورت عدم وجود امنیت در کشوری دیگر پناه بجویند. در دو قرن اخیر، وقوع انواع جنایات حاد علیه بشریت باعث کوچ اجباری میلیون ها تن از کشوری شده که نامش افغانستان است.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  قوس سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی

  سلام به خوانندګان ارجمند کابل پرس?
  ره نیکمردان آزاده ګیر
  چو ایستاد ه ای دست افتاده ګیر

  خبر برګشتاندن کودکان پناه ګزین را از پنج کشور همین حالا در کابل پرس خواندم . این خبر دردناک و بسیار تکاندهنده است .
  تبانی میان پنج کشور اسکندناوی و انګلستان و هالند ودولت حامد کرزی برای برګشتاندن کودکان بسیارزیاد تهوع آور و شرمناک است . این دولت حامد کرزی - طالبان - حزب اسلامی ګلبدین وشرکای منطقوی وبین المللی شان به شمول ناتو و نظامیان صدوپنجاه هزار نفری شان مسبب وعلت العلل فرار هزاران کودک از دامان پرمهرومحبت پدررومادر وخانواده وخانه وکاشانه شان شده اند - اګر نه کی حاضر است تا یکسال واندی از افغانستان با طی طریق ای میدان وطی میدان وخارهای مغیلان به ایران - ترکیه - یونان - ایتالیا- جرمنی -
  فرانسه - انګلستان - دنمارک - ناروی - سویدن را زیر پا بګذارد یا به تاجکستان - قرقیزستان - ماسکو - پولند و چک و یا سلواک یا اطریش را تا دو سال طی طریق نمایند یا تا استرالیا یا بسوی کانادا سرګردان شوندو یا درایران و پاکستان سرازیر شوند یا درخود افغانستان از شهری به شهر و از دشتی به دشتی بی جای شوند یا به هزاران مشکل مواجه ګردند ویا در هر کشوری مورد لت وکوب وتوهین وتحقیر قرار ګیرند و عده زیاد شان در راه مریض شوند یا علیل ونا توان ګردند یا بمیرند یا در دریا غرق شوند یا در جنګلزار ها طعمه حیوان های درنده شوند ؟
  من میتوانم سرګزشت هریک را بنویسم واین هزاران صفحه کاغذ خواهد ګردید - همین حالا کودک سه ساله ای بنام نیایش جان وبرادرش شش ساله اش بنام مصطفی جان در برابر چشمانم مجسم اند که با مادرشان از یونان بسوی المان از راه های دور ودراز حرکت کردند و پدرشان بخاطر نداشتن پول سفر در یونان ماند و همه روز با سیزده هزار فراری دیګری شاهد لت وکوب شدن از جانب نیو فاشیست ها اند .
  شما خود میدانید که در افغانستان بالای کودکان بی سرپرست چه میګذرد ؟
  از داستان بچه بازی تا اختطاف و یا کشانیده شدن در دارودسته های مغزشویی و طالب سازی تا اعتیاد به مواد مخدر و قاچاق و ترافیک مواد مخدر را ممکن صد ها بار خوانده باشیم و باشید .
  اینکه هزاران کودک در شهر کابل از بام تاشام مصروف دوره ګردی - دریوزه ګری - اسپند ګری - موتر شویی و بوت رنګی و خریطه فروشی یا جوالی ګری و حمالی اند - برمن وشما پوشیده نیست اما وزیر معارف بی معرفت افغانستان - یعنی فاروق وردک که مسول تعلیم وتربیه کودکان ومعارف است - خود غرق در بی معرفتی وبیسوادی بوده وزمینه ساز فرار کودکان شده است - بی معرفت دیګری بنام قاضی القضات افغانستان در راس دستګاه ارتشا و قضاوت ظالمانه قرار دارد و مانند سایر شریکانش مصروف جیب سازی میباشد وبنام مردم دست به خیانت می زند - وزیر دیګر بنام وزیر مهاجرین و شهدا ومعلولین در دزدی و غارت دارایی ها غرق است و همه روزه مهاجرین هلمندی در ګوشه های شهر کابل دست به کد ایی و دریوزه ګی میزنند - از اینرو بایست با تمام قوا وتوانایی برضد ګسیل ګردن کودکان از اروپا به افغانستان که فغان ستان است -ایستاد . تا زمانیکه یک افغانستان مستقل - ازاد - آباد - شکوفان ومترقی و پیشرفته را خود مردم افغانستان به زور بازوی توانای خود نسازند - سرنوشت فرستادن کودکان افغانستان زمین را به فغان ستان بایست سد شد .
  در اینجا نخستین ګام را بایست همه انهاییکه سالها پیش در این پنج کشور نام برده امده اند و بنام پناهګزین سیاسی پذیرفته شده اند - بردارند و برای اقامت ګودکان عزم خود را جزم کنند و با سازمانها ونهادهای طرفدارحقوق بشر همکاری کنند و موضوع برګشتاندن کودکان را به جامعه و رسانه ها و ذهنیت عامه مردم بکشانند و در تارنماها وو سایت ها بنویسند - در همین ماه وماه دسامبر مردم همه کشورهایی اروپایی به پیشواز عید کرسمس و میلاد مسیح وسال نو امادګی میګیرند و مردم در بازار ها برای خرید بیرون میشوند -بایست توسط اعلامیه های کوتاه و دقیق مردم را از ظلم و تصمیم ضد دموکراتیک دولتهایشان باخبر ساخت و پشتیبانی مردم را جلب نمود .
  باید انسانهای که از افغانستان آمده اند و در این کشورهای نام برده زندګی مینمایند -۰ با کودکان تماس برقرار سازند و درروزهای رخصتی اخر هفته و اخر سال بایشان برنامه های آموزشی تهییه دارند تا بتوانند از حق و حقوق خود بطورمشترک دفاع نمایند .
  عده ای نویسنده ګانی که درکابل پرس یا سایر رسانه ها مینویسند - بایست این موضوع را عنوان نمایند و کمپاینی براه اندازند تا همه انهایراکه در آرامش بسر میبرند و از کودکان بی خبراند - باخبر سازند و مشترکن بتوانند از حق انسانها به دفاع برخیزند .
  یار زنده و صحبت باقی

  انهایکه مشق دشنام نویسی کرده اند وجز دشنام دادن وفحش ناسزا ګفتن مطلبی دیګر برای بیان کردن ندارند - هم بیاندیشند که وقت شان را چګونه ضایع مینمایند ؟

  آنلاین : قصد سویدن، انگلستان، دانمارک، ناروی و هلند برای بازگرداندن کودکان و نوجوانان پناهجوی افغانستانی

  • باقى عزيز بسيار عالى .از جانب ديكر همين اطفال كه امروز اواره و دربدر ميكردند,اينها اولاد همان قهرمانانى اند كه بدران انها فداى مملكت شده است.ان بدران عزيز ندانسته بودند كه اولاد خودرا هم فدا ميكنند.هيرويين فروش جاق وجله ,اولادش در لنكروزر ميكردد.با ناز و نعمت.
   بايد اين اطفال به درجه اول اعاشه و اباطه شوند,خوردش مكتب برود و كلانش براى اموزش حرفه يي جزب شود.انكه خورد و نان اور خانه ميباشد بايد فاميلش هم تحت بوشش دولت قرار بكيرد.دستكاه هاى عدلى خاين رشوه ستان و مزدور بايد از حقوق اين اطفال دفاع كند.كجاست حقوق بشر ,اينست بشر كه به حقش ظلم شده.بوليس,امنيت ملى ,قواى مسلح و ديكران جان هاى خودرا دريغ نميكنند.يكبار امرالله صالح كفت كه تروريستان در خانه بنهان شده بودند,مايكى را فرستاديم او بس نيامد,ديكرى را فرستاديم هم نيامد.ببينيد اين جوانان قهرمان بخاطر وطن بر عليه دشمن مرك را قبول كردند و خم ابرو نياوردند,كه نى من سه طفل دارم سر نوشت انها جه ميشود؟
   حالا اين اطفال بيجاره ما با صد عزاب خودرا به يك ساحل رسانيده اند و اين كشور ها ميخواهد كه انها را زنده در اتش بافكند,اين خود جنايت عليه انسان و انسانيت است.اين عمل خلاف موازين وضع شده توسط خود همين كشور هاست.من اين عمل اين كشور ها محكوم ميكنم و از دولت او غانستان ميخواهم كه به اولاد شهدا خيانت نكند.بلاى زخم نمك نباشد.

  • باقی سمندر
   اول قوس سال ۱۳۹۰ خورشیدی
   ۲۱ نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی
   سلام به خوانندګان عزیز کابل پرس?
   سلام به ن ب ګرامی

   باید همه ما درهر جایی که میباشیم نګزاریم تا کودکان پناهګزین ما رادوباره به زیر ساطور قصابان روان کنند - میدانید خرچ یک ماهه فرزند وزیر بی معرفت معارف یعنی فاروق وردک چند است ؟
   ځرچ اولاد های وزا چند است ؟
   تا زمانیکه افغانستان خانه مشترک همه مردم افغانستان ګردد تا انوقت بسیار روزهای شاق تری پیش روست - از اینرو باید برای کودکان فراری وطن ما در این کشور ها شرایط درس و زندګی خوبتر مساعدګردد تا شاید ده ها سال بعد با دست پر از علم ومعرفت ودانش و آګاهی دوباره بتوانند مصدر خدمت نیک برای خود وبشریت ګردند و شاید بتوانند کمکی برای خانواده و پدرومادر خود بنمایند .
   دولت کرزی ووزرایش از یک سو و طالبان و حزب اسلامی ګلبدین و حقانی و دولت های پاکستان ومنطقه و ناتو و شرکا افغانستان را به تنور داغ برای اولاد وطن ساخته وهر روزه کودکان ما برای زنده ماندن فرار میکنند - عده ای که به دام تبلیغات طالبان می افتند شستشوی مغزی میشوند و به کمر یا دستار یا ایزار و یا پیزارخود بم بسته میکنند و باعث قتل خود و دیګران میګردد .
   بایست علل ودلایل بدبختی ګودکان را بشناسانیم.
   باید برای ماندن وویزه اقامت ګرفتن کودکان فراری وطن ما دراین کشور ها به فکری همدلی و هم وطنی نزدیک تر کار کنیم .
   یار زنده و صحبت باقی

   آنلاین : قصد سویدن، انگلستان، دانمارک، ناروی و هلند برای بازگرداندن کودکان و نوجوانان پناهجوی افغانستانی

 • ببخشید افغانستانی چی معنی دارد.

 • افغانستانی یعنی خراسانی
  افغانی یعنی اوغانی
  خراسانی یعنی اوغان، ازبک، تاجک، هزاره، قزلباش،ترکمن، بلوچ،ایماق، نورستانی، پامیری ،هندو، گجر و آنهائی که از قید قلم مانده اند.

  آنلاین : afghanistani

  • من با کلیمۀ افغانستانی مشکل ندارم ولی از آنجائیکه از طرف ایران زده ها وآخوند زده ها مورد استفاده قرار میگیرد مخالف هستم . اگر منظور شما این باشد که هرکس در افغانستان زندگی میکند افغانشتانی است در آن صورت افغان است ، پشتون ، تاجک ، ازبک ، پشه ئی ،بلوچ جت ، جوگی ، چوری قروش وبلاخره هزاره و تاجک همگی افغان اندتو که اوغان میگوئی یک چیز بی معنی است . اگر افغان معنی پشتون را میدهد ، وستان هم معنی جای را میدهد بناء" افغان ستان یعنی جای پشتون ها .پس تو هزاره تو ازبک و یا تو تاجک خودرا افغانستانی نگو ونام واسم دیگری برای خود انتخاب کن مثلا" خراسانی و یا آریائی ویا دایکندی ئی ....

  • افغانستانی برای جدا کردن از پتانها یا اوغانها بکار برده میشود که امید به خدا همین نام شرم آور هم برطرف میشود.

  • da pashmesh ke mushkel dari ya nadari

  • کله شما را اينمی گپ ها خراب کرده! 300 سا ل پرابلم نبود و امروز شما از پدر و مادر افغان ، خراسسانی و سيستانی و افغانستانی و جاپانی ميبرايين!؟

 • سلام به همه افغان های خوب ما.
  بلی این حقیقت دارد قرار است در داخل افغانستان یک اردوگاه بسازند چون بیشتر از این گنجایش ندارد اگر به همین شکل ادامه پیدا کند در طی بیست سال اروپا به افغانستان تبدیل خواهند شد چشم حسود کور.
  بهتر است دولت افغانستان تصمیم بیگیرد تا از فرار روشنفکران جلو گیری نماید .
  قراریکه من خبر دارم معدن اجیگگ بامیان بزگترین معادن دنیا است هر فرد افغان را چندین بار به مکه برده و توبه داده پس میاورد و در ضمن یک نفر خدمه پاکستانی جهت خد مت هر فامیل افغان در نظر گرفته شده است البته این پروزه را من خودم هنگامیگه از ماستری خود دفاع میکردم محاسبه نموده بودم چه کنم که فراری و محاجر هستم.
  مس عینک لوگر همچنان به هرفامیل افغان یک عراده موتر بینس مودل نو همراه با خد مه پاکستانی ویا بنگاله دیشی
  چو ن من در معدنیات افغانستان تخصص دارم.

 • هموطنان ارجمند سلام
  آیا میدانید که این اطفال بدون سرپرست و صغیر که از فقر و بی شانسی افغانستان به این کشور های اروپایی آواره شده اند بزودی با انحرافات مختلف اجتماعی و اخلاقی به قربانی های جدیدی تبدیل میگردند. این ها در حقیقت از چکک فرار و به زیر ناوه قرار گرفته اند. متأسفانه تراژیدی افغانستان هنوزهم جریان دارد.
  آیا میشود لینک خبر را در اینجا گذاشت تا با شناخت منبع خبر حتی الامکان داخل اقدام شد.
  به سلامت باشید

 • خدمت خوانندگان این سایت سلام عرض میدارم.
  در این اواخر سفارت افغانستان در هالند این نامه سرگشاده را به مقامات هالند فرستاد. در عین حال حکومات افغانستان و هالند و کمشنری ملل متحد در امور پناهندگان سالها قبل موافقتنامه ی را امضاء کرده اند که بر اساس آن تحت شرایطی میتوان افغانها را برگردانید. طبق آمار رسمی در طول سال گذشته از کشور هالند ۶۰ تن افغان بطور داوطلبانه و ۴۵ تن دیگر بطور اجباری روانه افغانستان گردیده اند.

  The Hague, 9th August 2011

  The Embassy of the Islamic Republic of Afghanistan in the Kingdom of
  the Netherlands welcomes the decision of Mr. Bert Bouwmeester,
  the mayor of the north-eastern municipality of Coevorden, opposing
  the deportation of an Afghan family with two children 9 and 11 years
  of age, on humanitarian grounds.
  It would be so wonderful if the other Netherlands authorities follow
  Mr. Bouwmeester’s example and refrain from expelling Afghans from
  the Netherlands till that time the condition is suitable for their
  return. The Embassy appreciates the willingness of the government
  of The Netherlands to sign a Memorandum of Understanding with
  the Governments of Afghanistan and the United Nation High
  Commission for Refugees (UNHCR), and to agree to voluntary,
  dignified, safe and orderly repatriation of Afghans as well as to accept
  that the repatriation of Afghans “will take place on the basis of their
  freely expressed wish in accordance with the 1951 Convention and
  the 1967 Protocol”.
  The Embassy would like to bring to the attention of the esteemed
  Dutch authorities dealing with refugees and asylum seekers that, as
  per the said Memorandum of Understanding it was agreed that “the
  Government of the Netherlands will ensure that the evolving situation
  in Afghanistan as well as major challenges involved in ensuring basic
  services, such as medical health education and housing, for all of its
  citizens will be taken into consideration”.
  As we all know despite of great deal of achievements and the
  ongoing work to address challenges in areas mentioned above and in
  many other areas during the last ten years, much more has to be
  done to provide adequate services to “all“ Afghan citizens.
  In the course of history many nations have faced the unfortunate
  situation that Afghans are facing now and millions of people had to
  leave their countries. We hope the immigration and naturalization
  authorities of countries that are receiving refugee and asylum seekers, including the Netherlands, remember the fact that, many
  people in the world including many European have tasted the bitter
  taste of being forced to seek refuge and asylum in other countries
  and show more sympathy to the Afghan asylum seekers. No one
  leave his / her country unless pushed to the point to be deprived of
  all other options. We are confident that the people of Afghanistan
  eventually will overcome the challenges that they are facing and will
  not leave their country to seek refuge in other countries.
  The Afghans are victim of terrorism and war which, against their will,
  has been imposed on them. Afghans deserve unreserved support of
  the International Community in their fight against terrorism. It is our
  humble request that the International Community (1) fights terrorism
  at its source and (2) at the same time uses its influence and weight to
  encourage and convince those neighbors of Afghanistan and those
  countries in the region that are interfering in the internal affairs of
  our country to respect their responsibilities, adhere to the principles
  of International Law and refrain from interfering in the internal
  affairs of Afghanistan as well as change their policies in the interest
  of peace and stability of Afghanistan and the region. Once we have a
  peaceful, stable and prosperous Afghanistan, none of the Afghan
  citizens will leave their country and no country in the world including
  the Netherlands will have to deal with Afghan refugee and / or
  asylum seekers.

  Enayatullah Nabiel
  Ambassador of the Islamic Republic of Afghanistan
  To the Kingdom of The Netherlands

 • موضوع برگشت داوطلبانه یک امر سوال برانگیز است. زیرا آنانیکه دوسیه های پناهندگی شان بسته شده است و بطور داوطلبانه در اخراج شان همکاری نکنند بالاخره بطور اجباری اخراج میگردند.

 • فرستنده ګزارش وخبر امروز از کابل
  باقی سمندر
  چهارم قوس سال ۱۳۹۰ خورشیدی
  y محمدحسن خطاب on Nov 25, 2011 - 14:29

  کابل (پژواک،٤قوس ٩٠) : چهارمين اجلاس تخنيکى منطقوى سازمان سارک به هدف تطبيق کنوانسيون هاى اين سازمان و جلوگيرى ازقاچاق، ترافيک ،اختطاف زنان واطفال وبهبود وضعيت رفاهى اطفال در جنوب آسيا امروز در کابل تدويرگرديد.

  اين نشست امروز(٤قوس ) با اشتراک نماينده گان کشورهاى عضوسازمان سارک وموسسات ملى وبين المللى براى دو روز درکابل تدويرگرديد.

  آمنه افضلى وزير کار و امور اجتماعى و شهداء معلولين ميگويدکه قاچاق ،اختطاف وترافيک زنان واطفال يک مسئله مهم وحياتى بوده که نياز به بررسى و ارتقاء سطح همکارى هاى منطقوى وبين المللى دارد.

  خانم افضلى که امروزدرچهارمين نشست تخنيکى تطبيق کنوانسيون سارک درافغانستان صحبت ميکرد گفت که اين پديده يکى از مشکلاتى جدى سازمان سارک محسوب ميشود که نياز به مبارزه جدى و همکارى هاى تحقيقى وپژوهشى را مى نمايد.

  موصوف گفت که پايين بودن سطح اقتصادى، عقب مانده گى فرهنگى ،سياسى واجتماعى از عوامل عمده است که باعث توسعه وگسترش قاچاق، اختطاف وترافيک زنان واطفال ميشود.

  به اساس معلومات منبع،سالانه حدود١٢،٧ميليون زنان، اطفال وبزرگسالان درسراسرجهان قاچاق ميگردند.

  به گفتۀ وزير کار و امور اجتماعى و شهداء معلولين، درپينج سال گذشته درافغانستان حدود پنج هزار تن قاچاق واختطاف شده اند.

  لوى پاسوال ميرزا محمد يارمند معين ادارى وزارت امورداخله که در اين نشست حضور داشت، نيز گفت که تداوم جنگ وناامنى،مرزهاى باز و بدون کنترول کشور، نفوذمخالفين در ولسوالى ها و ولايات، گسترش فقر و بيکارى ومهاجرت ها از عوامل اساسى گسترش اين پديده درافغانستان ميباشد.

  موصوف علاوه کرد: (( قاچاق انسان جرم است که مردم را ازحقوق بشرى و آزادى محروم ميکندو خطرات وچالش هاى امنيتى را افزايش ميدهد ، شبکه هاى مجرمين سازمان يافته را تغذيه ميکند وميتواندفقر را گسترش دهد ومانع توسعه دربرخى ازمناطق شود. ))

  وى مى افزايدکه اين پديده بدون شک به چالشى مبدل شده است که کشورهاى منطقه وجهان را فرا گرفته وبه تهديدجدى مبدل شده است.

  يارمند خاطرنشان ساخت که درافغانستان عوامل مختلف وجود داردکه باعث افزايش وگسترش اين پديده شده است .

  معين ادارى وزارت امور داخله تداوم جنگ و فقر را دوعامل اساسى افزايش اين پديده درافغانستان بيان کرده گفت که درسال گذشته ٦١٣واقعه قاچاق انسان درکشورثبت شده است که اين رقم درسال روان به ١٤٣ واقعه بوده است که ٧٦درصدکاهش را نشان ميدهد.

  موصوف ميگويدکه درسال ١٣٨٩ بيش ازيکهزارتن ازاين پديده متضررشده اندکه اين رقم درسال جارى به ٢٧٦تن کاهش يافته است.

  وى گفت که در دوسال گذشته بيش از٧٠٠صد تن به اتهام قاچاق انسان بازداشت شده که بعدازاکمال تحقيقات ابتدايى به مراجع عدلى وقضايى معرفى شده اند.

  معين وزارت امورداخله تاکيدنمودکه براى جلوگيرى ازقاچاق انسان بايدهمکارى هاى منطقوى درزمينه گسترش يابد وکشورهاى همسايه ثبات وامنيت شان را درتامين امنيت مردم افغانستان جستجوکنند.

  در همين حال تيمورشاه اسحق زى معين جوانان وزارت امورداخله گفت که بزرگترين مشکل که جوانان ونوجوان درحال حاضر به آن مواجه اند،بيکارى و عدم دسترسى به تعليم وتربيه است .

  وى ميگويدکه درحال حاضربيش از ٤ ميليون تن ازمشکلات بيکارى رنج ميبرندکه بشترين آنها را جوانان ونوجوانان تشکيل ميدهد.

  موصوف علاوه کردکه ازدواج هاى اجبارى وقبل ازوقت که باعث فرار دختران ازمنازل ميشود، زمينه را براى قاچاق آنهامساعدميسازد.

  گفتنى است که پاکستان، هندوستان، بنگله ديش، نيپال، بوتان، سريلانکا، مالديب و افغانستان اعضاى سازمان سارک ميباشند و افغانستان در سال ١٣٨٦عضويت اين سازمان را به دست آورده است.

  اين سازمان در ماه قوس سال ١٣٦٤ توسط کشورهاى عضو به منظور رشد همکاری هاى منطقوی در جنوب آسيا ايجاد شده است.

  آنلاین : قرارداد بازګشتاندن کودکان، پناهګزینان رامحکوم مینمایم

 • دولت فاشیستی کرزی خود میداند که مها جرین کشور میزبان ناروی بیشتر ین شان فارسی زبانها است و پشتونها خیلی خیلی انگشت شمار دراین کشور است که در خواست پناهندگی داده و دانسته بر پیکر اقوام غیر پشتون ضربه میزند و این وزیر مها جر هم که بکفایت است دستور چنین کار را میگیرد و سیاست بازی دولت فاشیستی کرزی را اصلا نمیداند و اگر مردم انتقاد کرد دولت میگه وزیر از خود شماست . تا قوم گرایی از وطن خلاص نشود حتا مهاجر ین ما هم باید اسیب پذیر باشد .

  آنلاین : http://http://kabulpress.org/m...

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس