در همین بخش

صفحه نخست > فرهنگ، ادبیات و هنر > زور پشتونیزم در وزارت معارف برای حذف دری/ پارسی

زور پشتونیزم در وزارت معارف برای حذف دری/ پارسی

سه شنبه 6 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

وزارت معارف افغانستان به ریاست فاروق وردک عضو گروه تروریستی حکمتیار، گام های عملی را برای حذف دری/ پارسی از سرزمینی که با مشورت و حمایت استعمار افغانستان نام نهاده شد، برداشته است. اقدامات فاروق وردک یکبار دیگر فجایع محمد گل مهمند را برای کتاب سوزی و حذف زبان تورکی و دری در کنار جنایات خونین او و گروه قبیله ای اش زنده می کند.

این کتاب گرچه برای مناطق پشتون نشین جنوب و شرق افغانستان است اما بطور گسترده در مناطق دری زبان نیز توزیع شده است.

این تصاویر در شبکه های اجتماعی به نشر رسیده و خشم دری/پارسی زبانان را برانگیخته است.

پيام‌ها

 • با اوغو ملک جور نمیشود. اوغو با پنجابی اشتراکات زیاد دارد و برای ما غیر اوغانها بیگانه هستند.

  • برادر یا خواهر که این متن را نوشتی (با اوغو ملک جور نمیشود. اوغو با پنجابی اشتراکات زیاد دارد و برای ما غیر اوغانها بیگانه هستند.) اصلا خود شما ملیت پرست هستم و خودخواه وگر نه شما ها همیشه و همیشه داد از عدالت و تساوات نژادی میزنم اما خود تان این گفته خویش را پایمال میکند

 • تبغیض و قتکه در خون بود میراثی نسل به نسل منتقل میشود پشتون ها در تبغیض قومی روی هتلر را سیاه نموده است .
  ای تا جیک و هزاره باز هم در سرو صورت تان بزنید و در بین خود نفاق و شقاق کنید که اخر سر نوشت تان چه خواهد شد ....

 • لعنت بر فاروق وردکککککککک

 • دوستان گرامی

  موضوع چنین نیست که زبان دری حذف و یا تحت فشار باشد.

  من به مثابه یک کارمند سابقه معارف باید بگویم که پروگرام و کتب درسی دری و پشتو همیشه جنین بوده یعنی که کتاب درسی پشتو در مناطق دری زبان - زبان دوم است. به همینگونه کتاب درسی دری در مناطق پشتوزبان - زبان دوم است. باید بگویم که کتابها دری و پشتو در مناطق دری زبان و پشتو زبان از هم متفاوت است. مثلا کتاب دری در جلال اباد اسانتر از مزارشریف است و به همینگونه کتاب درسی پشتو برای شاگردان بدخشان اسانتر از پکتیا است.
  به پندار من انچه را دوستان نوشته بیشتر شکل ذهنیگرایانه دارد تا واقیعیت. قابل تذکر میدانم که فاروق وردک درین مورد هیج کاره است.

  موفق باشین
  والسلام

  کابلی والا

  • آقای کابلی والا از ما هم به شما احترام و ادب تقدیم بادا !

   دوست ارجمند سابقه دار معارف ! بمشکل میتوان شما را از کارمندان اداره رهبری تعلیم و تربیت کودکان دانست ، در صورتیکه شما تا هنوز فرق (اجمتاعی را با اجتماعی) و (باشین را با باشید) کرده نمی توانید !! وقتی برای کودکی که صنف پنجم دبستان میرود تا این اندازه بی مسؤلیتی و سهل انگاری در کنترول و بررسی کتاب آموزشی اش باشد ، کودک از محتوایش چی خواهد آموخت ؟ خداجان میداند . معذورم دارید کابل والا صاحب ، که همین نام شما هم تقریبأ پاکستانیست ! از بی ادبی ام به بزرگواری خویش درگذرید .

 • نبیل جان
  شما سلا مت باشین
  مه نه گفتبم که سابقه دار معارف استم بلکه فقط سابقه گفتیم.
  اشتباه و غلطهای چاپی در هر جاوجود داره ولی با تاسف در کتابها ی و طن مازیاد اس. هر قدر افراد مسلکی کم باشد اشتباهات در کتابها زیاد میشه. مسولیتش به دوش نویسنده اس.
  سرمحتوایش فعلا مه گپ نمیزنم. یقینا که بسیار پایین اس.
  مه قصدا کلمه باشین را کارگرفتیم و میبینی که ای دفه باتو خیلی خودمانی گپ میزنم.
  و گپ اخر ای که کابلی والا هرچی باشه - پاکستانی نیس. اگر هندویی میگفتی باز کتیت خات قبول میکدم. لطفا اول بوخان باز امضا کو.
  جان برار
  همه چیز را از زاویه پاکستان سیل نه کو. مه و تو هموطن استم و میتانم که به تو هم نامی را تراش کنم مگر مه ای کار ره نمی کنم

  به هر حال - سر از ای گپها هم سلامت باشی.

  کابلی والا

 • اقای کابلی اگر راست است یک جلد کتاب که برای فارسی زبان.زبان دوم یعنی پشتو باشد بگذارید دراین سایت ..
  زیرا دولت مردان پشتون در طول تاریخ خیر نداشت و ندارد ..

 • زاهد گرامی

  لطفا به ادرس وزارت معارف مراجعه کنید:

  http://dari.moe.gov.af/

  تمام کتابها مربوط به مضمونهای گونه گون در انجا وجوددارد. بالای کتابها مختلف دری و پشتو کلک کنید به اسانی به این هدف خواهید رسید.
  قابل یاددهانی است که این مساله کدام ابتکار جدید نیست بلکه از سالها قبل در معارف پایه گذاری شده است .

  بیایید که از منفی گرایی کنار برویم و در راه حل مسایل نظریه های خود را در یک جو دوستانه عرضه کنیم.

  مو فق باشید

  کابلی والا

  • چاچه کابلی والا
   از پسوند نام تان معلوم است که شما نه کابلی و نه هم پارسی زبان ویا هم اوغانستانی باشید- این نام خانوادهگی تان به پاکستانیها شباعت دارد - که ممکن از باداران پاروق وردک باشید و در وزارت معارف وردک بحیث آمر و مشاور عمومی اش از طرف آی اس آی مقر شده باشید.

  • چاچه کابلی والا
   من به آدرس شما رفتم و کتب پشتو را دیدم که در پشت صفحه اش به پشتو نوشته شده
   د دری ژبو دپاره
   این میرساند که پاروق وردک بازهم در همان راه نیاکانش که زور انگلیس و هند برتانوی بود میرود/
   حالا هم پاروق بیفرهنگ با شمشیر بادارانش یعنی انگلیس که در اوغانستان حضور نظامی دارد - می نازد.
   ویکه تازی مینماید.
   آی مردم بیدار شوید وگرنه فرهنگتان فرهنگ انتحار و مزدوری خواهد شد.

 • ضمیر جان

  قبول است که مه نو کر انگلیس استم و در ان هیچ شک نیست . مگر وا به حال تو بیچاره که تو باز نوکر مه استی.
  تو بیچاره نوکر نوکر استی. اگر مرد استی خود را نجات بده. بی ضمیر جان ازمن خوب بشنو: تاکه زنده یی نوکر همین نوکران خواهی بود.
  تو بیچاره در خانه کامران میر هزار مصروف غولگری و جهالت استی. ادم در خانه مردم با احترام پیشامد میکند.اقلا پاس صاحب خانه را داشته باش. کاشکی با هرزه نویسی میشد به هدف رسید.


  به هر حال:
  از کامران میر هزار گرانقدر صمیمانه ارزو دارم تا افسار چنین افراد را محکم ببندد تااز الوده گی فضای سایت جلوگیری به عمل اید.
  موفق باشید
  کابلی والا

  • پتنه یی کابلی شده .

   این نوکر و تا جهان است نوکر ... را چگئنه تفسیر کنیم .

   برداشت ما از این حماقت تان این است که شما نوکر انگریز و پاکستان و دیگران نوکر شماست !!

   ای نوکر صفت اوغانی ,تاریخ تان به نوکر از خود و بیگانه گذشته .........

 • من نیافتم که کتاب بنام/ پشتو زبان دوم /که در مناطیق فارسی زبان تدریس شود / اما دری را درسایت گذاشته اگر لطف کنی شما هم شاه کاری کنید در سایت بگذارید . کابل شیشته عزیز و یا کابلی والا /
  شما بدانید با این تعصب بخدا قسم افغانستان جور نشده و نخواهد شد . زاهد

 • maan megaam na kaal bomanad wa na kadoo,

  • مزاری صاحب !
   یک نفر دری زبان دارای تحصیلات عالی را که تاپر و از موسسات تحصیلی خارج کشور دیپلوم معتبری را در دست داشته باشد اگر بعد از 3 سال تلاش و تکاپو در یکی از ادارات دولتی مقرر نمودید قبول میکنم که هیچ تعصبی در کار نیست و همه چیز به روال عادی پیش میرود. مگر متاسفم !! بیسواد پشتونی که فارغ کورس کته پایی از پشاور باشد بر هر چه دانشمند است ترجیح داده میشود.
   بنظر من ملامت اینها نیستند. ملامت ما هستیم که چکه چورانی به نمایندگی ما دهن جوال را با این دزدان و غارتگران کرفته اند و ما اهی از نهاد بر نمیکشیم.
   هر که ظلم را تحمل کند مستحق کشیدن ان است. اگر خس باشی هر که برویت پا گذاشته میگذرد.. ولی اگر خار باشی ! هیچکسی توانایی پا گذاشتن برویت را نخواهد داشت.

  • دوست ارجمندم حقبین عزیز ! نخستین پیام اقای کابلی والا را که خواندم ، به فکر افتادم که این کارمند گویا سابقه وزارت معارف تا چی اندازه بیخبر ازین پرنسیپ باشند که مینویسند : به پندار من انچه را دوستان نوشته بیشتر شکل ذهنیگرایانه دارد تا واقیعیت. قابل تذکر میدانم که فاروق وردک درین مورد هیج کاره است.) این پندار جناب کابلی والا چی معنی دارد ؟

   به پندار من حقیر جناب کابل والا آنانی را که بی مسؤلیتی ، بی کفایتی ، بی خردی و حماقت کارمندان شوونیست وزارت آموزش و پرورش اوغانستان را انتقاد نموده اند ناشی از ذهنیت های غیر واقعبیانه دانسته و جناب وزیر را تبرهه نموده اند که هیچ کاره اند . بسیار جالب این مطلب است که این کارمند گویا سابقه وزارت نمی دانند که مسؤلیت درجه یک تنظیم و جابجایی کارمندان شایسته ، کارفهم و با درایت در امور آموزش و پرورش کودکان را خود جناب وزیر دارند نه کس دیگری ، ولی با کمال تأسف که جناب کابلی والا از درک و فهم دانش سیستم مدیریت اداره دولت عاجزند .

   در پیام دوم شان مینویسند : (... و گپ اخر ای که کابلی والا هرچی باشه - پاکستانی نیس. اگر هندویی میگفتی باز کتیت خات قبول میکدم. لطفا اول بوخان باز امضا کو. ) این کارمند سابقه وزارت آموزش و پرورش تا هنوز نمی دانند که فرق میان زبان هندویی (هندی) و پاکستانی هرگز وجود نداشته و ندارد وهردومملکت پنجاه سال پیش یک مملکت بود بنام هند برتانوی . ما که تا هنوز زبانی را به نام هندویی نشنیده ایم ، اگر مینوشتند زبان هندی باز هم ایراد بدین بود که (والا) در اصل واژه پارتی دری است به معنای بلند ، افراشته ، رفیع و و . اما در هندوستان و پاکستان از واژه (والا) بشکل یک واژۀ صفتی (صاحب ، مالک ) بزبان اردو یکی از 22 زبان تقریبأ رسمی هندوستان و زبان رسمی پاکستان گویش و استفاده بیشتر دارد نسبت به زبان پارتی دری . مانند ، کابلی والا - صاحب کابل ، گل والا - صاحب گل ، ریکشا والا - صاحب ریکشا و غیره و غیره . ندانستم کی نخوانده امضا نموده ؟

   حقبین عزیز ، این چند سطر را صرف بخاطر گل روی شما نوشتم که نگوئید مزاری چیزی به گفتن نداشته که خپ خودرا گرفته و آنچی جناب کابلی والا نوشته اند قناعتش را حاصل نموده است . لازم ندانستم که با ایشان بیجا و بیمورد وقت خود را تلف نمایم . پیروز و گامگار باشید دوست عزیز من .

 • به خدا که پشتونها در قدم اول قربانی سیاستهای سران خود هستند. این وزیرک وردک انقدر احمق هست که شاید در بین موجودات زمین اینطور احمق پیدا نکنی ،شاید ان وردکی دیگر که مسول دفاع است، غولتر باشد. خدا تمام مردم مظاوم این مرز و بوم را از دست این احمق غول نجس فاروق وردک و امثال او نجات بدهد.

 • کابل شیشته عزیز باز سلام در حقیقت کابل والا نیستی بلکه کابل شیشته باید باشی چند صباحی در کابل زندگی نمودی به هر صورت میشه کتاب را بگذاری من منتظرم و اگر نه . بدانید که شما غرق در لسان پرستی و قبلیه گرایی غرق هستید و دلیل عمده همین است که افغا نستان در لیست جهانی از طرف اخر اول است .

 • من با یکی از هم صنف هایم که پشتون است این کتاب را نشان دادم و گفتم که فاشیستی چی میتواند باشد . فارسی با این قدامت تاریخی و زبان کامل 80 فیصد مردم افغانستان ایا زبان دوم درست است . به هر نوعش که باشد ...
  حتا در کابل یکعده برادران پشتون که متولد شده از زبان پشتو چیزی نمیفهمد و با زبان شرین فارسی کابلی حرف میزند .ایشان خیلی تقبیح کرد کار وزارت معارف را که یک عده فاشیستها جای گرفته است . ایشان گفت من خودم همیش بزبان فارسی حرف زدیم و حرف خواهیم زد ...
  چون زبان پشتو را خوب بلد نیستم و..

 • وای به حال افغانستان,
  ما که گرفتاری انواع گوناگون بد بختی ها هستیم که یکی دیگر هم موضوع زبان است. یکی دعوای تثبیت هویت خود را دارد و دیگری ترس از دست دادن هویت خود را. یکی میخواهد آدم شمرده شود و دیگری اصلا او را آدم نه میشمارد. لعنت به این هویت و آدم گری که ما داریم. در خارج از مرز های افغانستان ما همه یک هیولا هستیم که همه از ما میترسند.
  برادران, اگر پشتونی, اگر تاجک هستی و یا اگر هزاره هستی و یا هم ازبک و ترکمن و ایماق و .............
  به این راه که شما میروید , سرنوشت این ملت به کجا ختم میشود؟ آیا شما از گذشته هیچ پند نه می گیرید؟ آیا دلتان به اطفال تان نه میسوزد؟ آیا دلتان به مادر و خواهر بد بختان نه میسوزد؟
  چرا به بد بختی تان فکر نه میکنید؟ چرا به بی سوادی خود فکر نه میکنید؟ چرا به آواره گی هزاران هم وطن تان فکر نه میکنید؟ چرا به شکم گرسنه هزاران اولاد این وطن فکر نه میکنید؟ چرا به آبادی و پیشرفت این وطن که همه در رفا زندگی کنیم فکر نه میکنید؟ چرا در راه یافتن راه حل ها فکر نه میکنید؟
  تابکی اولاد افغان تابکی
  تابکی آن تابکی آن تابکی
  قوفوی مرغ سحر آمد به گوش
  خواب غفلت ای عزیزان تابکی
  ما و شما به مانند ستون پنحم هستیم که هیچ نیازی به کدام دشمن فعال دیگر نیست. خودمان چاقوی دست بیگانه گان میشویم. چرا کاری کنیم که سود آنرا پاکستانی و ایرانی و هزاران دشمن دیگر مان ببرند؟
  بیایید در همدلی , هم آهنگی , پذیرش و قبول یک دیگر زنده گی کنیم و یکجا دست به دست همدیگر بدهیم تا یک افغانستان مرفه و سر بلند داشته باشیم.
  فکر میکنم که این حرف ها زیاد گفته شده اما کجاست گوش شنوا و دست توانا که این ملت را از این قهقرا نجات بدهد. خداوند خودش این ملت را نجات بدهد. اما ..... هرچند نا امیدی از در گاه خداوند گناه است اما فکر نه کنم خداوند به حال این ملت توجه کند زیرا ما هرچه می بینیم از اعمال خود ماست.
  بازهم خداوند حافظ همه تان

 • واقعیت دادی چی د افغانستان تاریخ د پشتونو په لاس لیکل شویدی. که چیری دپشتانه تاریخ ددی هیواد حخه ایسته شی په لمبری سر کی هزاره گانوته تاوان ریسژی حکه چی هغوی اول هیح تاریخ نلری که ولری هم ددوی تاریخ په "موش خوری" باندی استوارده ودوهم داچی د دوی تول افتخارات په "جوالیگری" په اصولو باندی قایم دی.
  تاجکان هم سقویان دی وسقویان هم حه شی نلری چه ورباندی فخر وکاندی. ازبکان بیچارگان یوازی جگره مار دوستم لری او که له دوستم بیلرپهلوان نه هخوا نظر واچو گورو چی دهغوی تاریخ هم په "خانه سامانی" په اصولو باندی تینگ دی. پشتو لمری ژبه دی اوبه وی. قایم باد محمد گل مهمند او ملاعمر او اسمعیل یون او نجیب پوپل
  نجیب پوپل
  پنسلوانیا- متحدی امریکا

 • نجیب لودهء احمق !
  اگر واقعا غیرت داری واگرواقعا پشتون خر استی این عکس را ببین واین راپور را بخوان که شوهران پنجابی زن ات بالای اوغانهایتان درخاک پاکستان چه روز سگ را آورده اند. بر پدر تو بی غیرت لعنت همرای ایقه کته کته کته گپهایت.
  له څو ورځو راپدیخوا مو د پاکستان د کوهاټ د ګهمکول شریف په نوم ۱-۲-۳ نمبر کیمپونو کې د پاکستان سیمه ایز پولیسو د افغان مهاجرو به زورولو پیل کړی بغیر له کوم جرم چی کله یې هم زړه وغواړی کورونو ته ننوزی او تالاشی کوی چی څه شه شی لاس ته ورشی نو له ځان سره یې وړی او یا په دی پلمه چی رسید یې نلری د غلا ده نو بیا يې بیرته نه راکوی.
  همدا شان د پیسو تر لاسه کولو لپاره خلک تهاڼه ته ځان سره بیايې او له پیسو ورکول او ضمانت وروسته بیرته راپریږدی او همدا لړی له دوه هفتو راپدیخوا روانه ده په دی اړوند مو دلته څوک غږ نه اوری نو د لته افغان کمشنری ، د پیښور له نوی حکومت ، افغان سفارت او قونسلګری ، سره صلیب ، یونیسار او په پیشور کی د حزب اسلامی د مهاجرینو له ریاست څخه، له ژورنالیستانو په درناوی هیله کوو چې په دی اړوند راسره مرسته وکړی او کوهاټ کې مسؤل پولیس چارواکو ته لارښوونه وکړی چې د افغان مهاجرو له بیځایه تنګولو او ربړولو لاس واخلی

 • فاچه گیر بایان یا جلال ابادی نجیب عیسوی فراری نمیه شب .
  چرا خر دزدان هوتخیل ,اسپندی های تره خیل , مداری ها , جوگی ها , چت و قوال ,چوری فروشان , پوچاق خربوزه خوران "شیخ مامدی ها" خمیه داران چمن ببرک , صحنه یی های لغمان و جلال اباد , زن فروشی , وطن فروشی ,هروین فروشی علامی به ایرانی ها انگریز ها پاکستانی ها هرب ها ... فراموشت میشود ! با این همه چقدر پررو و دیده درا استی که با سر بلندی سقاب و پنچر مین و جوالی ... که از ابله کف دست رمق حیات میکنند را بد تر از شغل مادر و پدر و نیاکانت که چند نمونه ان را در بالا ذکر کردم جلو میدهی حقا که نامرد تر کور مادرذات از شما وجود ندارد .

 • فارسی را پدران اینها نتوانستند خراب کنند. حالا اینها از بیخ ... انگلیس و امریکا گرفته اند و زور میزنند. با این کارهایشان غولی خود را به دنیا ثابت میکنند.

جستجو در کابل پرس