صفحه نخست > خبر و گزارش > زنان دایکندی خواستار پایان دادن به خشونت ها علیه زنان می باشند!

زنان دایکندی خواستار پایان دادن به خشونت ها علیه زنان می باشند!

قطعنامه پایانی گردهمایی بزرگ زنان ولایت دایکندی: " ما از قانون منع خشونت علیه زنان حمایت می کنیم!
سه شنبه 13 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

ولایت دایکندی مرکزی ترین ولایت افغانستان به دلیل کوهستانی بودن ، نداشتن راه مواصلاتی مناسب به هیچ یک از ولایات همجوار و مخصوصا کابل ، نبود سرکهای معیاری حتی درجه سوم از مرکز نیلی به سمت ولسوالیها ، کمبود امکانات صحی و کارکن صحی مسلکی مورد نیاز دراین ولایت ، وجود مشکلات کیفی و کمی در معارف و آمار بلند خشونت علیه زنان، ما زنان دایکندی را برآن داشت تا به بهانه گرامی داشت از8 مارچ روز جهانی زن گرد هم آییم تا از این طریق خواستها و نیازهای زنان دایکندی را بیان داشته از تمام مراجع زیربط دولتی و غیر دولتی اعم از دولت مرکزی افغانستان ، سفارتخانه ها ،جامعه بین المللی، دونرها، سازمانهای مدافع حقوق زنان و حقوق بشر و کلیه کسانی که در حمایت از حقوق زنان فعالیت می نمایند خواهان توجه جدی به نیازهای زنان در ولایت دایکندی می باشیم .

بنابراین ما زنان امروز با آگاهی کامل دراینجا جمع شده ایم تا با برپایی این گردهمایی بزرگ همنوایی و همبستگی خود را با دیگر زنان دنیا برای منع خشونت علیه زنان اعلان نموده و به تمامی آنانی که دانسته یا نادانسته کرامت انسانی زنان را زیر پا می نهند وآنان را مورد انواع خشونت قرار می دهند هشدار دهیم که دیگر، بس است !

و ما خواهان توقف خشونت از هر نوع و به هر دلیل که باشد هستیم و برای دست
یافتن به این آرزو همصدا با زنان دنیا مبارزه خواهیم کرد همچنین از دستگاه عدلی و قضایی افغانستان خواستارتطبیق جدی و اصولی قانون منع خشونت علیه زنان هستیم و خواسته های زنان افغان بخصوص زنان ولایت دایکندی را که طی 10 ماده ذیلا امده است را فریاد خواهیم کرد.

1- ما زنان دایکندی ضمن حمایت از پیمان استراتژیک دولت ج.ا.ا با دولت آمریکا خواهان حفظ استقلا ل ،تمامیت ارضی و امنیت و ثبات در افغانستان هستیم.

2- ما زنان دایکندی خواهان به رسمیت شناختن حقوق زنان مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر، اعلامیه جهانی منع خشونت علیه زنان ، کنوانسیون سیدا با رعایت اصل دین مقدس اسلام ، قانون اساسی وسایر قوانین نافذه کشور بوده ، ازدولت جمهوری اسلامی افغانستان خواهان رعایت اصول فوق می باشیم .

3- ما زنان دایکندی ضمن حمایت جدی از پلان کاری ملی برای زنان افغانستان، از دولت مرکزی و کلیه کسانی که در حمایت از حقوق زنان فعالیت می کنند ، خواهان تطبیق جدی این پلان کاری و برنامه ریزی موثر، مشخص و روشن برای زنان در عرصه های سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی هستیم.

4- ما زنان دایکندی ضمن حمایت جدی از قانون منع خشونت علیه زنان ، از دستگاههای عدلی – قضایی خواستار تطبیق جدی و اصولی قانون فوق در موارد جرمهایی که خشونت علیه زنان در آن محرض می باشد هستیم .

5- ما زنان دایکندی از دولت خواهان توجه جدی به مسئله قاچاق و ترافیک زنان و دختران افغان بوده و خواهان از بین رفتن این معضل در کشور هستیم.

6- ما زنان دایکندی خواهان توجه بیشتر مجامع بین المللی مدافع حقوق زنان ،اطفال و حقوق بشر بوده و می خواهیم از نقض گسترده حقوق زنان و اطفال در افغانستان و دیگرنقاط دنیا با جدیت بیشتری جلوگیری نموده و برای محو آن تلاش نمایند.

7- ما زنان دایکندی خواهان توجه جدی دولت به مسئله آموزش و تعلیم وتربیه زنان بوده و خواهان افزایش کمی و کیفی سطح معارف در تمام ولایات افغانستان خصوصا در ولایات کمتر انکشاف یافته مانند دایکندی می باشیم

8- ما زنان دایکندی خواهان مشارکت جدی زنان درعرصه سیاسی بخصوص در مناصب بلند دولتی بوده و از دولت می خواهیم که مشارکت جدی زنان در عرصه سیاسی را جدی گرفته افزایش فیصدی حضور زنان را در پست های کلیدی منحیث وزیر، والی ، ولسوال ، شاروال خواستاریم.
9- ما زنان دایکندی خواهان توجه جدی دولت افغانستان و مجامع بین المللی به مسئله صحت در افغانستان بوده و خواهان افزایش کمی و کیفی سکتور صحت در تمام ولایات افغانستان خصوصا در ولایت محروم و کمتر انکشاف یافته چون دایکندی هستیم.

10- با توجه به افزایش روز افزون خشونت علیه زنان در کشور، ما زنان خواهان استراتزی مشخص برای محو خشونت علیه زنان ، از سوی مجامع بین المللی و دولت افغانستان هستیم .

در اخیر این قطعنامه به حیث یک امانت به دستگاه عدلی قضایی ، دفتر ملل متحد برای زنان ، بخش حقوق بشر یوناما در افغانستان، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و وزرات امور زنان می سپاریم و خواستار ضمانت اجرایی ان می باشیم.

ماه 19 حوت 1390 برابر با 8 مارچ 2012 – شهر نیلی – ولایت دایکندی- افغانستان

واژه های کلیدی
حقوق کودکان و زنان
loading...
loading...

پيام‌ها

  • درود به شما مادران و خواهران
    شما مادران هستید که با یک دست خود کهواره را شور داده و با دست دیگر تان جهان را تکان میدهید شما باید در تمام امورات اوغانستان بیشتر از مردان سهم ارزنده و فعال داشته باشید حق با شما است ای دایه های مهربان .
    شما بزگواران دایکندی ولگوی زنهای تمام افغانستان هستید و بر حق که این افتخار نصیب شما است موفق باشید .

جستجو در کابل پرس