کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > قول مساعدت رئيس جمهور افغانستان درباره پرونده پرويز کامبخش

قول مساعدت رئيس جمهور افغانستان درباره پرونده پرويز کامبخش

گزارشگران بدون مرز

پنج شنبه 7 فوريه 2008

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

گزارشگران بدون مرز خرسندی خود را از ابراز اميداری رئيس جمهور افغانستان حامد کرزی در باره رسيدگي و مساعدت برای يافتن راه حلي در پرونده روزنامه نگار محکوم به مرگ شده پرويز کامبخش اعلام مي دارد. ١٧ دلو رئيس جمهور افغانستان در ديدار با هياتي از روزنامه نگاران کشور ضمن ابراز اميدواری در باره اين دوسيه، از آنها رفع نگراني کرد. اين روزنامه نگار جوان با اتهام واهي "کفر گويي و توهين به اسلام " از سوی دادگاهي در مزار شريف به اعدام محکوم شده است.

گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام مي کند " ما مي خواهيم به حسن نظر رئيس جهمور افغانستان برای يافتن راه حلي در اين دوسيه اميدوار باشيم. محکوم به اعدام کردن پرويز کامبخش از سوی دادگاهي در مزار شريف شايسته کشوری چون افغانستان نيست که قانون اساسي آن از آزادی بيان حمايت مي کند. ما خواهان انتقال فوری پرونده به کابل و رفع اتهام از اين روزنامه نگار هستيم. اين دوسيه و بارديگر مورد سو استفاده قرار گرفتن "کفر گويي و اهانت به دين اسلام " بايد مقامات مسئول افغانستان را به پيدا کردن راه های موثر تری در حمايت از آزادی بيان، حتا زماني که موضوعات حساسي در باره مذهب طرح مي شود، ترغيب کند."

١٧ دلو هياتي از انجمن آزاد خبرنگاران افغان با رئيس جمهور حامد کرزی ديدار کردند. در اين ديدار هيات رئيسه انجمن توضيحات کاملي در باره دوسيه همکار خود به حامد کرزی ارائه کردند و خواهان دخالت ايشان در اين باره شدند. رحیم الله سمندر، رئیس انجمن آزاد خبرنگاران افغان به گزارشگران بدون مرز در اين باره گفت که "رئيس دولت ابراز اميداری کرد که پرونده آقای کامبخش را بررسي و قول مساعد برای رهايي ايشان داده است. " روز گذشته يکي از سخنگويان رئيس جمهور در گفتگو با رسانه ها ضمن تاکيد بر استقلال دادگاه ها از نگراني رئيس جمهور در اين دوسيه سخن به ميان آورده بود.

از سوی ديگر سايت کابل پرس عکس تازه ای از روزنامه نگار جوان افغان در زندان مرکزی مزار شريف منتشر کرده است. از قرار معلوم در روزهای گذشته اعضای خانواده با وی ديدار و ايشان ضمن نگراني از وضعيت خود اما از سلامت برخوردار است.

٢ دلو ١٣٨٦ شعبه امنيت عامه دادگاه ابتدايي ولايت بلخ، پرويز کامبخش را به اتهام " اهانت به دين اسلام" به حکم اعدام محکوم کرد. دادگاه اين روزنامه نگار به شکل غير علني و بدون حضور وکيل مدافع برگزار شد. گزارشگران بدون مرز مطلع شده است که وکيل مدافع اوليه وی مورد تهديد قرار گرفته و به همين دليل در دادگاه شرکت نکرده است. يعقوب ابراهيمي برادر اين روزنامه نگار که گزارشات و مقالاتي در باره نقض حقوق بشر در شمال کشور نوشته است هم اکنون در کابل در پي يافتن وکيلي برای دفاع از برادر خود است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


85 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > قول مساعدت رئيس جمهور افغانستان درباره پرونده پرويز کامبخش

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.