صفحه نخست > عکس > بهار قبایل پشتون با گل کوکنار آغاز شد!

بهار قبایل پشتون با گل کوکنار آغاز شد!

کابل پرس
شنبه 7 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مناطق جنوب و شرق افغانستان، جایی که قبایل پشتون موقعیت دارند، بزرگترین کشتزارهای کوکنار جهان می باشد. این مناطق سالانه بیش از 80 درصد مواد مخدر جهان از قبیل تریاک و هرویین را تولید می کنند و با کمک روسای ، کوچی ها و مقامات بلند رتبه دولتی آن را به قاچاقچیان بین المللی می رسانند. کمتر از ده درصد کوکنار افغانستان در ولایت بدخشان زیر کشت می رود. گزارش های مختلف حاکی از آن است که نیروهای انگلیسی در جنوب افغانستان به شکل گسترده در قاچاق مواد مخدر این مناطق دست دارند. در چند سال اخیر میلیون ها دالر از طریق برنامه های مختلف در اختیار مقامات محلی، روسای قبایل و کشاورزان کوکنار قرار گرفته تا کوکنار کشت نکرده و بجای آن، به کشت محصولات کشاورزی مفید بپردازند. با این وجود هیچ کاهشی در تولید و قاچاق مواد مخدر مشاهده نشده است. گفته می شود مواد مخدری که از افغانستان قاچاق می شود، سالانه بیش از 60 میلیارد دالر درآمد دارد. برای نمونه طبق گزارش یک روزنامه کانادایی، گل آغا شیرزی والی فعلی ننگرهار، در زمان ریاستش بر ولایت قندهار، هفته ای بیش از یک میلیون دالر از قاچاق مواد مخدر و دزدی از عواید گمرکی درآمد بدست آورده است. گزارش های فراوانی نیز از دست داشتن کسانی چون اسدالله خالد در تولید و قاچاق مواد مخدر، در زد و بند با روسای قبایل در افغانستان و پاکستان وجود دارد.

این در حالی ست که مافیای حکومتی در افغانستان برای کشاورزانی که بادام، جو، گندم، انگور، سیب و..کشت می کنند، هیچ کمک قابل توجهی نمی کند. برای نمونه بودجه ی سالانه ی ریاست زراعت و مالداری ولایتی همچون دایکندی در سال کمتر از سه هزار دالر آمریکایی می باشد. طبق گزارش آکسفام، بودجه بخش کشاورزی این ولایت در سال 2007 تنها دو هزار و چهارصد دالر آمریکایی بوده است.

واژه های کلیدی

مواد مخدر
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اگر چه در بيسيار ولايات افغانستان كوكنار زرع ميشود باز اگر ارقام شما را كه 10 فيصد در بد خشان كوكنار زرع ميشود قبول كنيم، اسم كدام قوم را بلايش ميگزاريد ؟

  جايي تاسف است كه هر مشكل را جنبه اي قومي بدهيم، اگر كشت در مناطق جنوب زياد است قاچاق بران ان از هر منطقه افغانستان است.

  • غور و بدخشان ازمصرف کنندگان تریاک اند نه از صادر کننده ها چونکه فقر و بدختی و بی کاری اراضی ناهموار سردی هوا ... بیشتر و بیشتر از جای های دیگر کشور است .. واضیعست که کم وتم بخاطر مصرف خودشان زرع میکنند که باید جلو ان گرفته شود ..

   مردم ترکمن و ازبک نیز از مصرف کنندها محصول اوغانی میباشند.

   اما کیفیت عالی وافتخار جهانی ان نصب قوم بی دین اوغان است .

 • ولایت هلمند یکی از مهمترین ولایات تولید کننده بته خاشخاش است.
  مساحت جغرافیائی یا بزرگی این ولایت چیزی بالاتر از 58 هزار کیلومترمربع است.
  در ولایت هلمند 9000 عساکر انگلیسی، 3000 عساکر امریکائی( و شاید هم 3 الی 5 هزار عساکر افغانی) مستقر اند. که جمله میشوند بین 15 الی 17 هزار عسکر.
  اگر این تعداد عساکر را تقسیم مساحت این ولایت کنیم، باید در هر کیلومترمربع 3 الی 4 عسکر مستقر باشد.
  اگر فرض کنیم که در نصف زمین های هلمند خاشخاش کشت میشود، باید در هر کیلومترمربع این ولایت 6 الی 8 عسکر مستقر باشد.
  حالا باید از خود بپرسیم، که چطور امکان دارد، که مزرعه های خاشخاش از چشم این همه عساکر با مجهزترین ابزار جنگی و استخباراتی پنهان بماند؟ اگر پنهان نیست، پس
  چرا هر سال به شکل نمایشی مقابل کمره های تلویزیون چوب ها را بدست عساکر میدهند، تا بر سر گل های خاشخاش بکوبند، عوض اینکه با چند تا بولدوزر در ظرف چند روز، تمام مزرعه های خاشخاش را از ریشه تخریب کنند؟

  • نادر جان تحلیل و مجاسبه شما دقیق است من کاملا موافق هستم .
   این هم یک سوال است که چرا کشت خاشخاش جنگ و خونریزی در مناطیق پشتون نشین بوده وخیلی زیان بار است .

  • آقای محترم فراری،
   من هم متآسفانه آنقدر هوشیار نیستم که برای همه پرسش ها جواب منطقی ای داشته باشم، اما در رابطه به سوال شما نظرم اینست : به خاطر اینکه مناطق جنوب و شرق وطن ما در همسایگی شرورترین همسایگان ما قرار دارد و اقوام پشتون به هردو طرف مرز های باز زندگی میکنند، که شناسائی آنها بحیث پشتون های افغانستان یا پاکستان همیشه مشکل بوده است، یکی از ده ها اعوامل ناآرامی ها درین مناطق است. البته رول ناتو و امریکا را همچنان رول رهبران خودفرخته ای ما را درین ناآرامی ها نادیده نباید گرفت.
   اگر صادقانه قضاوت کنیم، ترویج کشت خاشخاش به شکل سرسام آورش برای اولین بار در وطن ما در چند سال گذشته زیر نظر 150 هزار عساکر ناتو و امریکا صورت گرفت که این واقیعت، خودش سوال برانگیز است.

  • نادر عزیز خدمت شما درود میفرستم
   باز هم با شما در بعضی از مسائل موافق هستم اما از اینکه تذکر داده اید که کشت خشخاش زیر نظر ناتو صورت گرفته است با این نظر شما موافق نیستم.
   قراریکه من اطلاع دارم رشت سرسام اور گشت خشخاش در زمان مجاهدین بود بعد از اینکه طالب ها قدرت تسخیر کرد تولید ان کمی پاین امد اما حامد کرزی انرا تو شعه بخشید به نظر من ناتو میخواست کشت تر یاک را در افغانستان ذریعه سم پاشی نا بود کند اما کرزی داد و فغان نمود .
   تا زمانیکه خود مردم افغانستان مصمم به این نشده که وطن خود را خود شان به زور و بازوی خود بسازند اگر ما منتظر دیگران ایران پاکستان و یا امریکا و یا هر کس دیگر باشد باشم که وطن ما را جور کند اشتبا نموده ایم .
   و این به این زودیها ممکن نیست زیرا ما در پی نابودی همدیگر هستیم نه ارامی همدیگر .

  • با عرض احترام متقابل به آقای فراری،
   شما ( برعکس من) حتماّ دارای معلومات مؤثق تری در رابطه باکشت بته خاشخاش در دوران مجاهدین میباشید. به نطر من، درآن زمان انارشیستی ( بی قانونی و بی بند وباری مطلق) حکمفرماء بود وهمه چیز امکان داشت. اما از یازده سال به اینطرف دولتِ و قانونِ درین مملکت وجود دارد و جامعه جهانی با 150 هزار عسکر خود از افغانستان مراقبت میکند، باوجود اینهمه قدرت های دنیا کشت خاشخاش نتنها که مهوء نشد، بلکه بیشتر نیز شد. آیا این واقیعت خودش سوال برانگیز نیست؟
   با نظر تان، که مردم افغانستان باید وطن شانرا خود بسازند، صد در صد موافقم.

 • سلام:
  دربین همه اقوام ظالم و مظلوم، مستبد و رحیم، خاین و صادق، وطن پرست و وطن فروش، وجود دارد وهم قوم بازانیکه بی ناموس ترین فرد مربوط به قوم خودرا، در قطار اهل بیت پیغمبر معرفی میدارند.
  ولی اهانتی را به قوم پشتون از طرف مرض داران سایر اقوم صورت میگیرد، قابل دقت است. من در ستون های کامنت گذاری ازین نوع افراد را زیاد خوانده ام . ولی فاجعه زمانی به اوج خود می رسد که مسئولین سایت ها هم نمیتوانند مرض شان را پنهان دارند.
  کابل پرس? و میر هزار از همان ابتدا مرضدار بود ولی می خواست خودرا زیر پوشش دمکراسی، مبارزه با استبداد... بپوشاند. اما مرضش آن چنان مزمن است که اکنون شخص خودش نیز نمی توانند جلو قوم بازی کثیفش را بگیرد. من درسایت های بینوا، تول افغان، لرو بر...که مربوط پشتون ها اند، مطلب مرضدار و ضد سایر اقئام را نیز میبینم ولی سایت های غیر پشتون ها مانند کابل پرس، خاوران... واقعاً که افسار گسیخته اند. مطلب فوق را یک نویسنده ارسال نه نموده است بلکه از طرف کابل پرس نوشته شده است. کامران میر هزار که همیشه خودرا زیر پای محقق و خلیلی و سایر جنایت کاران هزاره انداخته است ، اکنون به یک هزاره باز رسوا تبدیل گردیده است. که ننگش باد

 • قومیت تو مهمتر است یا ملیونها انسانی که از تریاک و هرویین پشتونها جان میدهند؟

 • برادران عزیز سلام

  کشت تریاک بدتر از اسلحه سازی نیست.
  مملکت های اسلحه ساز جان میلیون ها مردم را می گیرد. تریاک هم چنین است. ماتریاک تولید میکنیم و به ان زندگی میکنیم. ناگفته نماند که تریاک ده ها مرض را دوا هم است و انسانها را نجات هم میدهد
  زنده و جاویدباد کشت تریاک . البته تولید تریاک تنها کار پشتون ها نیست. شایدپشتون ها بیشتر در ان دخیل باشد و لی در همه کشور ما رواج دارد. اگر اتومی شدن ایران قانونی است تریاکی شدن افغانستان هم باید قانونی باشد.
  به همه وطنداران در کشت تریاک توفیق میخواهم.

  کلبی حسین از بامیان به غم نشسته بودا

  • از نوشتار بی منطق ات و اینکه ویرانی بودا را تمسخر نمودی پیداست که اوغان غول استی ( گلپی از قبیله یان )

  • تو باید یک اوغان خر باشی که به کشت تریاک افتخار میکنی.

   به ناحق نام بیچاره کلبی حسین و ولایت بامیان را بالایت ماندی.

 • روز گذشته دررسانه های بین المللی منتشر گردید که بین جنرال آلن رئیس قوای عساکر اشغالگر ورحیم وردگ وزیردفاع رژیم دست نشانده کابل غرض تعقیب واذیت بیشتر ملت مومن افغان در کشور، پیمانی به امضاء رسید.

  قراریکه عملیات شب هنگام در مقرارت مروجه حربی تا اکنون در افغانستان هیچ نوع اصل نداشته است وعساکر اشغالگر آنرا صرف برای تذلیل افغانهای غیور وبا شهامت واهانت به حریم منازل شان ایجاد نموده اند. امارت اسلامی افغانستان آنرا با جدیت محکوم مینماید ودرمقابل آن نقاط ذیل را اعلام میدارد:

  ۱- اصلا این پیمان وحشیانه صرف برای اذیت وآزار مردم عامه، وحشت انگیزی درزنان واطفال وتوهین به عنعنات وافغانهای شریف بوده واین یک دسیسه اجنبی میباشد، زیرا اگر هدف شان جلوگیری از فعالیت های جهادی مجاهدین باشد پس مجاهدین در سنگرها وجبهات شان مستقر اند نی در بسترهای خواب،ومنازلیکه درتاریکی های شب ازطرف عساکر اشغالگر واجیران خسیس صفت، مورد هدف قرار میگرند درآن منازل صرف کودکان ،زنان وپیرمردان حوابیده میباشند، نی پاسبانان سنگرهای مجاهدین.

  ۲- این پیمان وحشیانه دشمن، ضعف کامل وعدم توانائی شانرا برملا میسازد که دشمن دیگر توان رویا روئی را با مجاهدین درسنگرها ندارند.زیر آنها نمیتوانند در روز روشن با مجاهدین مقابله نمایند،پس میخواهند به همچو عملیات بزدلانه شان مردم وملت مظلوم افغان را زیر وحشت شان قرار دهند ودرقلب های شان ترس ووحشت را ایجاد نمایند.

  ۳- اشغالگران امریکائی آشکارا خلاف گفته های مزدورشان کرزی عمل مینمایند،برمردم عامه بمباران میکنند،حتی اینکه به ده بار منسوبین ادارۀ مزدور را نیز کشته ،زندانی ساخته ولت وکوب کرده اند، میتوانید همچو عملیات را که طی ده سال گذشته خود سرانه انجام نموده اید دیگر نیز انجام بدهید،مگر آنرا زیرا پیمان ومعاهده بین جانبین نام نهاد کردند که با دست افغانها عنعنات شرافتمند افغانی را اهانت نمایند و حریم منازل افغانی را خود افغانها هتک نمایند واینکه این عملیات عملیات افغانی نامگذاری شده این جز یک فریب ودرچشم ملت خاک پاشیدن بیش نیست.

  ۴- این عملیات وحشیانه غرض اذیت وآزادی افغانهای مظلوم صرف بخاطری انجام میگردد که آنها از همکاری وکمک مجاهدین دست بگیرند.اما ملت مجاهد افغان هیچگاه به همچو اعمال بزدلانه وحشی های اشغالگر سرتسلیم فرود نکرده اند.

  ۵- پیمان عملیات شب هنگام ، آخرین حربه ناکام دشمن شکستخورده میباشد که خلاف ملت مجاهد افغان بکار برده میشود، این حربه ملعون دشمن ان شاء الله آخرین حربۀ بوده که به نصرت الله قادر همچو دیگر پیمانها،وحشت ها وحربه ها به ناکامی می انجامد ودر نتیجه آن شرمانده وخجل به ترک افغانستان مجبور خواهد گریدند. ان شاء الله تعالی

  • به نویسنده پیام " امارت اسلامی افغانستان "!
   اول. خود شما و رهبران تان زائیده و دستپرورده امریکا و آی اس آی میباشید، و اصلاّ اجازه ندارید، که خود را افغان بنامید.
   دوم. همین شما ها و رهبران تان باعث شدید، که 46 مملکت جهان به وطن ما هجوم بیاورند و تا صد سال آینده وطن ما را به مستعمره ای خود تبدیل کنند.
   سوم. رهبران تان و شما پیاده هایشان نتنها در دوران امارت کثیف تان، بلکه درین 11 سال هزار ها انسان بیگناه را سربریدید و نابود ساختید.
   چهارم. در همین 11 سالیکه گذشت، با تبانی با امریکا و انگلیس جنگ، آدم کشی و ویرانگری را ادامه دادید.
   یکی تگ شدید و یکی تگمار. یکی تان میگوئید، تا طالبان سلاح برزمین نگذارند، ما جنگ را خاتمه نمیدهیم، و دیگری تان میگوئید، تا امریکا از افغانستان خارج نشود، ما سلاح را بر زمین نمیگذاریم. درین تبانی و مداریگری مردم بیچاره را در گروگان خود گرفته اید. تا اینکه بادار تان امریکا را به اهداف نهایی اش رسانیدید، که همانا قرارداد پایگاه های نظامی اش و مستعمره ساختن وطن عزیز ما را به شکل قانونی آن درآوردید.
   فلهذا شما و برادران بزرگ تان که فعلاّ در چوکی های قدرت لم داده اند، عامل تمام بدبختی های این ملت بیچاره میباشید. پس دهن متعفن خود را ببند و دیگربالای زخم های ما نمک مپاش.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس