کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > دیدگاه > پاسخ به یک هشدار

پاسخ به یک هشدار

يكشنبه 15 آپریل 2012, بوسيله‌ى سید حبیب الله حبیب

امروز طبق معمول به سایت کابل پرس سرزدم که موضوعی با عنوان " هشدار به سادات افغانستان " نظرمن را جلب کرد . وقتی بیشتر دقت کردم ویدیوی بود حاوی اعتراف دونفر بنام های سید ..... و سید...
گرچند به نسبت مشکل در انترنیت نتوانستم ویدیوی نامبرده را مشاهده نمایم . اما عنوان اش مطلب را برایم تا حدودی روشن کرد . همچنان در ادامه عنوان ویدیو به سادات افغانستان توصیه شده است که ابزار خرابکاری ایرانی ها نباشند .

اینکه بعد از تجاوز اتحاد شوروی در افغانستان و آغاز مهاجرت مردم افغانستان به ایران و پاکستان زمینه مداخله این کشور ها در افغانستان بیشتر شد و بعد ها شکل آشکاری بخود گرفت اجزاب و گروهای جهادی در این دو کشور به کمک سازمان های اطلاعاتی شان به وجود آمد که واضح است. نقش مذهب و گرایش های مذهبی در این در این حرکت ها مشهود بود طوریکه شیعه ها ( به شمول هزاره ها ، سادات و غیره ) در ایران و سنیها (پشتون ها ، تاجیک ها و ....) در پاکستان و کشورهای عربی عرض اندام نمودند که امکانات و منابع مادی و ایدئولوژیک را نیز از همین کشور ها ( به شمول امریکا) در یافت می نمودند ، تا اکنون اکثر این گروها که فعال هستند رابطه شان را با ایران و پاکستان حفظ نموده است ؛ که از آفتاب روشن تر است .

در نشر این ویدیو انگیزه و پیش فرض براین بوده که اقرار دونفر به آموزشهای نظامی در یک کشور(ایران) نمایانگر ارتباط استخباراتی یک قوم (سادات) با ایران است . واضح است که برای کسانی که به مسائل سیاسی چند دهه افغانستان برخورد عقلانی و اگاهانه داشته باشند تعمیم دادن چنین موارد بسیار نابخردانه و بیمار گونه به نظر میرسد . شگفت انگیز است که با مسایل مهمی مثل نظیر دخالت ایران به کشور ما چنین کوتاه بینانه و بیمارگونه برخورد می شود ، آیا همین چند روز پیش در کنار چند رسانه ی کشور که به ارتباط با ایران متهم گردید تلویزون نور نیز شامل بود که حتی شیعه مذهب هم نیست و یا موضوع در یافت پول های ریاست جمهوری که بصورت پنهان از ایران دریافت شده بود آیا به معنی این نیست که رابطه ایران با قوم و گروه خاصی نیست و رابطه فرا قومی دارد براساس مسایل بزرگتر از مذهب و قومیت است؟

با این توضیحات کوتاه می خواهم روشن بسازم که نباید عقده های شخصی را در تحلیل مسایل سیاسی دو کشور و دخالت ایران در افغانستان دخالت داد . با شواهدی که در این زمینه وجود دارد این مسئله خیلی بزرگ تر از آن است که به ادرس یک اقلیت کوچک پرتاب شود ، اینکه این دونفر اعتراف نموده اند مسئله شخصی خود شان است و مثل دها مورد دیگر که از اقوام مختلف کسانی بوده اند که برای بیگانگان مزدوری کرده و مزد شخصی دریافت کرده اند . هرگز کار منطقی و عقلانی نیست که یک قوم و یایک ملیت را بخاطر یک شخص و یا چند نفر گناهکار خواند و یا به گناه متهم کرد بلکه باید این گونه موضوعات را بادید موشگافانه بادر نظر داشت جنبه های مختلف و انگیزه های آن به تحلیل گرفته شود . نه اینکه خیانت چند شخص را به یک قوم ارتباط داد و به آدرس یک قوم هشدار فرستاد که نهایت نابخردانه است.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


48 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > دیدگاه > پاسخ به یک هشدار

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

  • متسفانه که افغانستان کشوریست که بیعدالتی به اوجش رسیده است اگر یک کسی دریک منطقه به اقلیت قرارگیرد حق او همیشه پایمال است.
    امروز خانه خود گلبدین درایران است حزب جمعیت اسلامی ازایران حمایه میشود سروسامان دفتر رئیس کرزی از ایران صورت میگیرد هیچ کسی نگفت که اینهارا چرا ایران حمایه میکند .
    اگریک شخص ازیک قوم خائین برایه این بمعنی چنین نیست که تمام آن قوم خائین است.

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.