صفحه نخست > دیدگاه > پاسخ به یک هشدار

پاسخ به یک هشدار

سید حبیب الله حبیب
يكشنبه 15 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

امروز طبق معمول به سایت کابل پرس سرزدم که موضوعی با عنوان " هشدار به سادات افغانستان " نظرمن را جلب کرد . وقتی بیشتر دقت کردم ویدیوی بود حاوی اعتراف دونفر بنام های سید ..... و سید...
گرچند به نسبت مشکل در انترنیت نتوانستم ویدیوی نامبرده را مشاهده نمایم . اما عنوان اش مطلب را برایم تا حدودی روشن کرد . همچنان در ادامه عنوان ویدیو به سادات افغانستان توصیه شده است که ابزار خرابکاری ایرانی ها نباشند .

اینکه بعد از تجاوز اتحاد شوروی در افغانستان و آغاز مهاجرت مردم افغانستان به ایران و پاکستان زمینه مداخله این کشور ها در افغانستان بیشتر شد و بعد ها شکل آشکاری بخود گرفت اجزاب و گروهای جهادی در این دو کشور به کمک سازمان های اطلاعاتی شان به وجود آمد که واضح است. نقش مذهب و گرایش های مذهبی در این در این حرکت ها مشهود بود طوریکه شیعه ها ( به شمول هزاره ها ، سادات و غیره ) در ایران و سنیها (پشتون ها ، تاجیک ها و ....) در پاکستان و کشورهای عربی عرض اندام نمودند که امکانات و منابع مادی و ایدئولوژیک را نیز از همین کشور ها ( به شمول امریکا) در یافت می نمودند ، تا اکنون اکثر این گروها که فعال هستند رابطه شان را با ایران و پاکستان حفظ نموده است ؛ که از آفتاب روشن تر است .

در نشر این ویدیو انگیزه و پیش فرض براین بوده که اقرار دونفر به آموزشهای نظامی در یک کشور(ایران) نمایانگر ارتباط استخباراتی یک قوم (سادات) با ایران است . واضح است که برای کسانی که به مسائل سیاسی چند دهه افغانستان برخورد عقلانی و اگاهانه داشته باشند تعمیم دادن چنین موارد بسیار نابخردانه و بیمار گونه به نظر میرسد . شگفت انگیز است که با مسایل مهمی مثل نظیر دخالت ایران به کشور ما چنین کوتاه بینانه و بیمارگونه برخورد می شود ، آیا همین چند روز پیش در کنار چند رسانه ی کشور که به ارتباط با ایران متهم گردید تلویزون نور نیز شامل بود که حتی شیعه مذهب هم نیست و یا موضوع در یافت پول های ریاست جمهوری که بصورت پنهان از ایران دریافت شده بود آیا به معنی این نیست که رابطه ایران با قوم و گروه خاصی نیست و رابطه فرا قومی دارد براساس مسایل بزرگتر از مذهب و قومیت است؟

با این توضیحات کوتاه می خواهم روشن بسازم که نباید عقده های شخصی را در تحلیل مسایل سیاسی دو کشور و دخالت ایران در افغانستان دخالت داد . با شواهدی که در این زمینه وجود دارد این مسئله خیلی بزرگ تر از آن است که به ادرس یک اقلیت کوچک پرتاب شود ، اینکه این دونفر اعتراف نموده اند مسئله شخصی خود شان است و مثل دها مورد دیگر که از اقوام مختلف کسانی بوده اند که برای بیگانگان مزدوری کرده و مزد شخصی دریافت کرده اند . هرگز کار منطقی و عقلانی نیست که یک قوم و یایک ملیت را بخاطر یک شخص و یا چند نفر گناهکار خواند و یا به گناه متهم کرد بلکه باید این گونه موضوعات را بادید موشگافانه بادر نظر داشت جنبه های مختلف و انگیزه های آن به تحلیل گرفته شود . نه اینکه خیانت چند شخص را به یک قوم ارتباط داد و به آدرس یک قوم هشدار فرستاد که نهایت نابخردانه است.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

  • متسفانه که افغانستان کشوریست که بیعدالتی به اوجش رسیده است اگر یک کسی دریک منطقه به اقلیت قرارگیرد حق او همیشه پایمال است.
    امروز خانه خود گلبدین درایران است حزب جمعیت اسلامی ازایران حمایه میشود سروسامان دفتر رئیس کرزی از ایران صورت میگیرد هیچ کسی نگفت که اینهارا چرا ایران حمایه میکند .
    اگریک شخص ازیک قوم خائین برایه این بمعنی چنین نیست که تمام آن قوم خائین است.

    repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس