صفحه نخست > خبر و گزارش > آيا زمان برکناری حلقه استخباراتی پاکستان در امنیت ملی فرا نرسیده است؟

آيا زمان برکناری حلقه استخباراتی پاکستان در امنیت ملی فرا نرسیده است؟

نگرانی اصلی زمانی ست که در نتیجه ادامه این وضع، نیروهای بین المللی در سازش با عناصر قبیله ای حکومت و طالبان، جبهه ی خود را تغییر داده و با مخالفان طالبان نبرد را آغاز کنند.
کابل پرس
دوشنبه 16 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: تقریبا دو سال پیش پس از انجام حملات راکتی بر نشستی با عنوان نشست مشورتی صلح در کابل امرالله صالح رییس پیشین امنیت ملی افغانستان مجبور به استعفا شد. گرچه امرالله صالح در آنوقت بنا به دلایل خاص امنیتی نخواست استعفای خود را به فشارهای خارجی ربط دهد، اما بصورت واضح مشخص بود که فشار حلقات وابسته به استخبارات پاکستان او را مجبور به استعفا کرده است. تقریبا سه ماه بعد از استعفای وی، ژنرال حمیدگل رییس سابق استخبارات پاکستان، از مداخله این سرویس جاسوسی در برکناری امرالله صالح پرده برداشت.

پس از برکناری صالح از راس استخبارات افغانستان، یکی از دانش آموخته های پیشاوری بنام رحمت الله نبیل بجای او نشست. رحمت الله نبیل یکی اعضای گروه خاص در حکومت افغانستان است که با آمدنش در راس استخبارات، حلقه ی پاکستانی حکومت را در کنار فاروق وردک، رحیم وردک، کریم خرم و شیر احمد کریمی کامل کرد.
پس از روی کار آمدن نبیل، صدها تن از تروریست های طالب که در زمان امرالله صالح بازداشت شده بودند، از زندان آزاد شدند. حلقه ی پاکستانی حامد کرزی که از آن باید به عنوان بازوی نیرومند طالبان در داخل حکومت افغانستان یاد کرد، فعال تر شده، گاه با هماهنگی ها خاص زمینه فرار صدها زندانی طالب را از زندان ها فراهم کردند و گاه با زمینه سازی حقوقی از منظر طالبان نکتایی پوشی چون نصرالله استانکزی.

کابل 16 اپریل 2012/ عکس از گتی ایمیج
حرکت عمومی و سیاست جزیی و کلی حکومت نیز به طرف همکاری و همراهی کامل به طالبان سرعت بیشتری گرفت و حامد کرزی که بصورت کاملا تقلبی دوباره بر کرسی نشسته، به یکی از طرفداران سرسخت طالبان بدل گشته و سیاست حکومت را به نفع طالبان بر اساس مشترکات قومی و قبیله ای پیش می برد.

حملات گسترده طالبان در شهر کابل بار دیگر این سوال را ایجاد می کند که آيا آنان می توانستند بدون هماهنگی با حلقه ی قبیله گرایان و جاسوسان پاکستانی در حکومت دست به چنین حملاتی بزنند؟ حملاتی که در یازده سال گذشته نظير آن را کمتر می توان یافت.

قرار داشتن اعضای طالبان و جاسوس های پاکستانی در پوشش های خاص، در راس نهادهای امنیتی به شدت نگران کننده است.

حرکت کلی در حکومت کرزی به طرف گسترش بیشتر حکومت های تمامت خواهانه قبیله گرایان است و در این مسیر از گروه نژادپرست و قبیله ای طالبان به بهترین شیوه می توان استفاده کرد. آنان هیچ ابایی از کشتار غیر نظامیان ندارند، در هر پوششی، حتا پوشش زنان که خود در حال جنگ با آنان می باشند، دست به حملات خود می زنند، انتحار و انفجار پدیده ای عادی برای آنان شده و تشویق ها و همکاری های سران قبایل و دست باز استخبارات پاکستان برای یاری رساندن به آنان و نفوذ چشمگیر در مناطق قبایلی پاکستان و افغانستان و همکاری های بی دریغ کرزی و تیم وی، به آنان این فرصت را داده که در قلب کابل هر نوع مانور نظامی که خواسته باشند انجام دهند.

کابل صبح 16 اپریل 2012/ عکس از اسوشیتد پرس

اکنون گرچه باید حامد کرزی و تمام تیم استخباراتی قبیله ای او از کار برکنار شود اما برکناری رحمت الله نبیل و سایر عوامل استخبارات پاکستان در اسرع وقت و گماردن عنصری که انگیزه لازم را در مبارزه با تروریزم و طالبان دارد اجباری می باشد. در غیر این صورت باید شاهد افزایش حملات طالبان بود. حملاتی که نیروهای بین المللی را ناچار به سازش با آنان خواهد کرد.

نگرانی اصلی زمانی ست که در نتیجه ادامه این وضع، نیروهای بین المللی در سازش با عناصر قبیله ای حکومت و طالبان، جبهه ی خود را تغییر داده و با مخالفان طالبان نبرد را آغاز کنند.

مشکل اصلی تامین امنیت توسط نیروهای افغانستان: جابجایی و مسلح سازی تروریستان در قالب نیروهای دولتی
يكشنبه 17 ژوئيه 2011, بوسيله ى کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای نبیل نه تنهاکه ازوظیفه اش سبک دوش شود بلکه باید به پنجه قانون نیز سپرده شود.

  • من موافقم باید افراد مثل بسم اله محمدی، نبیل،محقق،کرزی،رحیم وردگ،مارشال بینی، و دستیاران انها از قدرت کنار زده شوند.

 • اما زبان كابل پرس مهر لاك شده كه از بي كفايتي وزير داخله در اين حوادث چيزي بنويسد، شايد هم كوته قلفي مسول كابل پرس توسط امر اله صالح در امنيت ملي و بد ماشي شوراي نظار درس جوب بوده باشد.

 • باقی سمندر
  حمل - فروردین سال ۱۳۹۱ خورشیدی
  آپریل سال ۲۰۱۲ میلادی

  سلام به وطنداران عزیز - خوانندګان ګرامی در کابل پرس?
  حمله طالبان وشرکا را دیروز درشهر کابل همه شنیدیم ، دیدیم وخواندیم . از مقاومت ګروه وا کنش سریع – از سربازان پولیس ملی – اردوی ملی و امنیت ملی افغانستان ومقاومت وکلای پارلمان و دفاع خود شان با سلاح ګرم نیز خواندیم – شنیدیم و دیدیم .
  ازاینکه در یکشب وروز در افغانستان چه ګذشت و مردم در کابل و ولایات درچه حالت روحی قرار داشتند ، در این مورد کم نوشته شده است .
  طالبان مسوولیت این همه جنایات را ګرفتند و جالب است که طالبان به زیر چادری زنانه و با خنچه ګل خینه در محل نفوذ نموده بودند اما سرکوب شدند .
  عده ای هستند که از مدتی مدیدی به اینسو طالبان و ګروه حقانی وشرکا را « جنبش مقاومت ملی – جنبش ضد امپریالیستی » جلوه میدهند و دوش به دوش طالبان و آی اس آی وشرکا ګام میګذارند و هر حرکت دفاعی خودی از جان ومال مردم را دفاع از « امپریالیسم و دولت دست نشانده و تجاوزګران امریکایی و ناتو و شرکا » میدانند .
  انچه برای من سوال است اینست :
  ایا دیروز همه نیروهای واکنش سریع – پولیس ملی – اردوی ملی و امنیت ملی دربرابر مهاجمین طالب و شرکا تسلیم میشدند و شرایط را برای حاکمیت طالبی و مانیفست وحشت وبربریت آماده میګردانیدند ؟

  آنلاین : حمله طالبان درکابل

  • تا که بخاطر دارم جلو اشتر را به دم خر می بندند.. قوت های مسلح اعم از اردو،امنیت و پولیس فداکارانه در دفاع از مردم جانانه رزمیدند و ثابت ساختند که فرزندان این دیار اند. اما اگر این فدا کاری به هدر میرود ناشی از علتیست که در فوق گفتم.
   نمیدانم مجاهدین سر به کف که داد از جهاد و مبارزه میزدند در کدام گور شدند که زمانی مشابه این جنایتکاران عمل مینمودند ولی حالا به ریختن اشک تمساح اکتفا میکنند. یا چه شد ان قهرمانان پوقانه یی که از لوله تفنگ میگفتند و به مسموم کردن اطفال مکاتب اکتفا میکردند.آخر ایجاد گر این فرهنگ که شما بودید حالا چرا..؟
   اگر میخواهید که واقعا خدمتی به این مرز و بوم کنید، فراموش کنید که چه بودید و چه بودند. فقط بخاطر بر انداختن سیطره نظام فاشیستی و نشانیدن مداخله گران شر جایشان بنام وطن دور هم گرد ایید..
   باقی سمندر میتواند پیشگام درین عرصه باشد که پیشنهاد بنده درین رابطه همین است.

  • أقاى حقبين سلام !
   من بانظر شما موافقم ولى ازماست كه بر ماست خودت ميدانى كه هر جريانرا اغاز است وانجام وزمان نيز ايجابكر بعضى مقتضيات مخصوص بخود است در اثر خودخواهى من وتو از ان قوايمسلح نيرومند كه با يك انكيزه ازحاكميت وتماميت أرضى اين وطن دفاع ميكرد ومتاسفانه دراثر أطاله جنك كردان اب ديده وبا تجربه أن زمان خسته از وضع متداوم أن زمان كرديده بودند عده اى هم خوشباورانه از اثر سياست هاى نشناليزمى رهبرى دولت وقت درس كرائشى قومى وسمتى ديده بودند كه ما وشما نيز ازاين روند بى تأثير شده نميتوانستم كه دولت وقت را همه ما عامل سقوطش شديم وتاحدودى با سمت ومحل خود خوشباورانه قدم كذاشتم واين ببر هاى كأ غذى را خود ما در اثر يك قيام به فرمائش سياست كران رده اول مركز كه نيت انتقام را داشتند متاسفانه روى كا ر اورديم دولتمردان أنوقت وما وقوف أتحاد را نداشتيم زيرا ما مغروربوديم كه ما سبب اوردن شما شده ايم ودولتمردان زمان هم در اثر جنك هاى رؤيا روى با ما عقده مندانه وبى انصافى كردندو وما هم انظباط وقانون مدارى را در اثر غرور كاذب خود فراموشكرده وما فوق قانون عمل كرديم وعده ازدوستان بى أنصاف ما قواى مسلح و وسائط حربى را بقيمت أهن به دلالان يا كستانى بنابر استراتيثرى خصما نه نواد شريف صراعظم كه نابودى انرا ميخواست ودرين راه سخت ازمندانه فعال شده ودربين مجاهدين دشمنى را خلق وعده راهم به كمك مالى ونظامى تقويه جنك هاى تباه كن را سازمان داد تا نظام را قسما ساقط وبه مفكوره انكليس كمك مالى سعو دى وامريكا واستعمال ياكستان طالب توليد شد ومكاتيب مذهبى بطور فابريكه تروريست سازى در مناطق هم سرحد با افغانستان به صدور تروريست به افغانستان موفق شدند كه وضع را بدينمنوال كشاندند كه همه ما مسو ول به وجود اوردن اين حالت هستيم واكنون دوباره اردو وامنيت ويوليس را اكر بروحيه انكيزه وطنيرستى عيار نسازندوضع را ناكوار ميسازد زيرا مجاهد ديروز امروز وجودندارد همه رهبران سرمايه دار شده اند كه اين سرمايه وكذشت عمر كارائى رزمى ديروز كم رنك كرديده است ضروراست كه همه حرفهاى دركير به واقعت هاى موجود تن داده وأزيك كذشت عمومى براى تا مين صلح استفاده كنند با احترام يكى ازجنرالان اسبق اردو 

  • اقاي سمندر
   قبل از اظهار نظر به گفتار شما لطفآ اين راپور در مورد پوليس را بخوانيد و قضاوت شما از اين دوزدان و مليشه بنام پوليس كه با هم مسلكان و يا خوهران خود چه روا ميدارند، مضمون راپور از اصل مرجع به اگليسي و نوشته يك خواهر افغان به فارسى

   http://www.afghan-german.net/u...

   http://www.npr.org/2012/03/08/...

 • باقی سمندر
  حمل - فروردین سال ۱۳۹۱ خورشیدی
  اپریل سال ۲۰۱۲ میلادی

  سلام به خوانندګان ګرامی کابل پرس?

  سلام به آقای حق بین

  امیدوارم همه هموطنان ای که مینویسند و یا میخوانند یکبار خود را درشهر کابل ، لوګر . جلال آباد ، پګتیا یا نورستان یا درشهر دیګری درکنار مردم ای تصور نمایند که اماج ګلوله های طالبان وبربرمنشان قرار میګیرند و تصور نمایند و بیاندیشیم که طالبان چه ارمغانی برای مردم به خاک وخون کشیده افغانستان میتوانند بیاورند یا استخبارات منطقه چه سوغاتی رابرای مردم هردم شهید افغانستان در دستمال های زهر آأکین بسته بندی نموده اند ؟
  دیروز وامروز صبح در کابل یک نمونه آشکار از دو نوع ګرایش را دیدیم. مګر فردی میتواند از مردم فغان ستان بخواهد که دست های خود را به عنوان تسلیم طلبی برای جنایت کاران بلند نماید و انقیاد ملی را بپذیرد ؟
  کی میتواند استقلال ملی فغانستان را مورد معامله قرار بدهد ؟
  کی میتواند برضد ازادی - برابری - مساوات و عدالت اجتماعی موضع بګیرد و برتمامیت ارضی افغانستان خیانت نماید و مادر وطن را به ګرو جانیان قرن بیست ویکم بګذارد ؟
  هموطن !
  باقی سمندر در میان آتش وخون کابل ومردم پنج ملیونی هردم شهید کابل سر نوشت خود راګره زده است و هستند عده ای که برای به اقتدار رسیدن طالبان و شرکا درهمین کابل روز شماری مینمایند .
  برای من در عرصه تیوری وپراتیک مبارزه مرګ وزندګی مطرح است .
  مبارزه برای صلح دایمی و پایدار و شرافتندانه و با عزت و با وقار امریست که نمیتوان از کنار آن ګذشت .
  مبارزه برای تامین امنیت و ثبات دایمی با صلح شرافتندانه ګره خورده است .
  هرکه افغانستان را فدای افکارقومی ، سمتی و ایدولوژیک و یا زبانی و یا مذهبی میخواهد بنماید - جفای بزرګی را برای مردم هردم شهید فغان ستان مینماید .
  در سیاست یک قانون عام وجود دارد و ان اینست :
  اګر میخواهیم در سیاست اشتباه ننماییم بایست به پیش بنګریم و نه به عقب .
  به پیش برای رسیدن به یک افغانستان مستقل و آزاد وغیر وابسته وتامین دموکراسی و عدالت اجتماعی از کران تاکران افغانستان .
  یار زنده و صحبت باقی

  آنلاین : حمله طالبان درکابل

 • اوس وخت رارسيدلي دی چه دايران جاسوسان په وزارت داخله کي هم دخپلو ډنډو لرې اوڅارنوالي ته معرفي شي ځکه چه دکابل ټولي دخولې لارې دهمدې وزارت په واک دي نوداتروريستان دکومه پيداشول معلومه ده چه دوې پکې ککړدي.په درنښت سادات

  • Wrora sadata khana, da de aminat mili wazefa da che kashf kli pa shar aw pa hagha showkhoa ssa terigi, da ham kho sama de che de kabul darwazo de wazatat dekhili pa las ke di, kla chi hagha bighira terroristan de zanani pa jamo de gidio golona sara pa motar ke spor de senga tawper shei che da bighrati de Pakista mozdoran de ka kom sah, baiad you lag ansaf welaro.

 • بعد از هر حمله انتحاری و حمله به مناطق حساس نظامی و سیاسی طالبان از طریق وبسایت و سایر نشرات مسولیت حمله را به دوش می گیرد. اما دولت افغانستان در اخر همیشه یک نفر را زنده دستگیر می کند که با شبکه حقانی در پاکستان رابطه دارد و شبکه حقانی را مسوول حمله می داند. بعد از آن هم جرگه ها و کمیسیون صلح و ... بار دیگر از ادامه مذاکره با طالبان و صلح حرف می زنند. چون به نظر دولت این کار طالبان نبوده . این کار دولت، اول دل طالبان را می ترکاند چون انها با تمام توان و امکانات شان داد می زنند که آدم کشته اند و قاتل اند و بعد از آن دل من را ...

 • سمندر خان اینقدر لاف نزن.
  هرروز ترا در هامبورگ میبینم که چکر میزنی. کجا سرنوشتت " در میان آتش وخون کابل ومردم پنج ملیونی هردم شهید کابل ګره خورده است"؟
  "برای من در عرصه تیوری وپراتیک مبارزه مرګ وزندګی مطرح است ."
  بلی از پول سوسیال کسی به جائی نرسیده.

 • بلی فرا رسیده مگر این بدان معنیست که از رئیس گرفته الی پائین ترین امر بخش , که 95% کارکنان این وزارت را در بر میگیرد باید برطرف گردند خلا صه که تمام اوغانهای این وزارت

 • As long as there is an ISI-Linked group around karzai and in particular in security apparatus we will witness more coordinated and sophisticated attacks by the brothers of Mr. Karzai in Kabul and other provinces

  Farid
  kabul

  • پاچه گیر بایانی !
   تو یک مورد را برایم نشان بده که اینجانب به داکتر صاحب نجیب ، انجنیر صاحب تاج محمد و یا یکی از اعضای حزب وطن اهانت کرده باشم ؟ برای من هر یک از اعضای این حزب عزیز و قابل احترام است. بنده مانند تو بسته به تعلقات قومی و قبیلوی هم نیستم.
   حساب تو جدا از دیگران است. تو انسان بی شجصیت و هرزه یی هستی که نمیتوانی پرورده دامن حزب پر افتخارم (ح د خ ا ) باشی. اگر تو از خانواده حزب ما میبودی دهن کثیفت را به توهین بابک،نظر سرمند،کشتمند و یا هر یک دیگر نگشوده و بوی گندت تا اینجا نمیرسید...
   و بلی ! تو فقط میتوانی یک عنصر تصادفی درین نهضت باشی و یا هم دشمنی در لباس آشنا.

  • دوست عزیز خان، احترامات بنده را نیز بپذیرید!
   اشخاصی را که نام گرفته اید کاملا درست است. اما فکر میکنم منشی کمیته ولایتی یک نفر خلقی بنام عبدالرحیم اصولی بود. به هر حال گذشته و بر اینده تاثیری نخواهد گذاشت. اما یک مورد قابل تامل است که هر فرد وابسته به گذشته اوست و بدون ان احساس پوچی خواهد کرد. فخر بر انانیکه انطوری که فکر میکردند زندگی کردند و حماسه از خود بجا گذاشتند.زندگی خواهی نخواهی میگذرد و پایان می یابد اما اگر این زندگی در راه تحقق ارمانی که فرد به ان معتقد است بگذرد ، نگاه به گذشته به وی ارامش وجدان خواهد بخشید.
   داود عزیزی را شاید 18 سال شده که ندیدم اما ایمان وی به ارمانش را میستودم و الگوی استواری و مقاومت می پنداشتمش. اینکه حال چگونه می اندیشد و چه موضعی دارد برایم چندان اهمیتی ندارد.زیرا گذشته وی راکه دیده بودم پر از افتخار و غرور بود. خوب این تنها داود نیست که ( اگر حرف شما صحت باشد ) مواضع شانرا ترک میکنند. اگر انصاف داشته باشیم نه تنها رفقایمان پشتون ها بلکه هزاره ها ، تاجیک ها و اوزبیک هایی هم داشتیم که از تاثیر علایق نژادی یا زبانی به ان پاکی وصمیمیت در کنار سازمان و ارمان خود قرار ندارند که ما به این تیپ افراد ابن الوقت میگفتیم. میخواستم با احترام نهایت به شما عرض نمایم که من بخاطر اشتباه روستار تره کی نمیتوانم صداقت و جان نثاری سایر رفقای پشتونم را نادیده بگیرم. یا بخاطر اسدالله کشتمند دست رد به سینه رفقای صادق و با ایمان هزاره خود بزنم و یا بخاطر وکیل یا کاویانی همه رفقای نازنین تاجیک خود را نادیده بگیرم. میخواستم به عرض برسانم که بنده از روی حرکت افراد تنها در مورد خود انها اگر صلاحیتی داشته باشم قضاوت مینمایم. یعنی هیچگاهی بخاطر شبشی پوستین را به اتش نمیکشم. به شما احترام فراوان دارم و ازینرو آرزوی داشتن شما را در پهلوی خود همیشه دارم. در اندیشه ما زبان ، نصب ، نژاد و یا رنگ به مفهوم امتیاز و یا پست بودن نمیتواند مطرح باشد. فرقی که میان افراد برای یک عنصر انقلابی میتواند مطرح باشد، همانا رابطه فرد با وسایل تولید است و همچنان نقش وی در پاسداری از منافع این یا ان طبقه . اینکه انسان خوب است یا بد یقینا با هم همنظریم که فرد را محیطش ساخته و برای ساختن انسان ماحول او را باید انسانی ساخت. و این همان تعهدی است که ما برای تحقق ان کمر بسته بودیم. الز محبت تان سپاسگذارم. دوست شما حقبین

  • میر هزار !
   چرا کامنت مرا عنوانی جلال بایانی از صفحه بردتشتی ؟

   • بخاطری که او را توهین ننموده و مطابق خواست شما جواب نداده بودم؟
    بخاطریکه از وحدت ملی حرف زدم؟
    بخاطریکه حرمت او را منحیث یک انسان نگهداشتم؟
    ترا به عنوان جاسوس و مزدور ایران خطاب مینمایند اما هیچگاه نپذیرفته ام. اما حرکت امروز تو مرا به شک می اندازد که در کاری که داری پیش میبری صادق باشی. در غیر ان جواب مرا ارایه کنید.. لطفا ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • دوست عزیز حقبین، کامنت شما در پاسخ به مریض بایان بود. با برداشتن پیام اولی، پیام های که در پاسخ به پیام اول نوشته شده باشد اوتومات حذف میشود.

  • میرهزار گرامی !
   از پاسخ تان مشکورم اما این دلیل تان مرا نمیتواند قلبا تسلی دهد. زیرا اگر کامنت بایانی به دلیل تند بودن ان حذف شده باشد که کامنت های قبلی ان تند تذ از ان یکی که حتی دشنامهای ناموسی را نیز احتوا میکرد ، بودند چرا حذف نشدند ؟ یکبار به کامنت های قبلی شان نگاه بیاندازید متوجه ادعای بنده میشوید. اتفاقا این یکی کامنت ایشان خالی از دشنامهای زننده بود. بنظر بنده اگر پیام هر قدر زشت باشد قابل برداشتن نیست.زیرا جواب خود را میگیرد و این خوانندگان است که در مورد ان قضاوت نمایند نه شما!
   تقاضا اینست در مورد نکته نظر خوانندگان سایت کم توجهی نشود. شما امانت دار هستید و این شیوه مغایر این اصل است.
   ما فقط برای سپری کردن وقت اینجا نمی اییم. بلکه هدف خاصی را دنبال میکنیم. اینجانب شخصا ، اخلاقا وظیفه خود میدانم که اگر بتوانم در راه نزدیک ساختن هموطنانم به یکدیگر و ایجاد فضای خوشبینی و اعتماد خدمت ناچیزی انجام دهم. همین پیام های زشت با ارایه جواب و تبادل افکار از کینه ها کاسته و بدل به تفاهم و همدلی خواهند شد.
   به هر حال از توجه و پاسخ تان یکبار دیگر تشکر میکنم.

  • پیام بالای از میر هزار نیست، از یکی از خوانندگان کابل پرس? است. من از تجربه شخصی خودم این را نوشتم، با حذف پیام اول؛ پیام های که در پاسخ به پیام اولی نوشته شده باشد هم حذف میشود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

جستجو در کابل پرس