صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > ویدئویی از تیراندازی نعیم لالی به طرف طالبان؛ آيا مردم باید برای مبارزه با (…)

ویدئویی از تیراندازی نعیم لالی به طرف طالبان؛ آيا مردم باید برای مبارزه با طالبان مسلح شوند؟

کابل پرس
سه شنبه 17 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: در همکاری و هماهنگی تنگاتنگ حامد کرزی و تیم پاکستانی اطراف وی با طالبان دیگر هیچ جای شکی باقی نمانده است. پس از به قدرت رسیدن حامد کرزی با سفارش لابی طالبان نکتایی پوش در آمریکا و حمایت آمریکا از وی، برنامه های مختلف غیر مسلح سازی در افغانستان روی دست گرفته شد. در برنامه هایی مانند دی دی آر و دایاگ عموما به غیر مسلح سازی مردم مناطق مرکزی، شمالی و غربی کشور پرداخته شد و در عوض آن با ترفندهای مختلف در سایر نقاط افغانستان مردم مسلح تر شدند و نفوذ طالبان در آن مناطق چشمگیرتر. اکنون حدود یازده سال از به قدرت رسیدن حامد کرزی می گذرد و آمریکا که به بهانه ی مبارزه با تروریزم، پای به افغانستان گذاشته است، گروه تروریستی طالبان را دشمن خود نمی داند و حاضر است با این گروه مذاکره و همکاری داشته باشد. این دقیقا همان چیزی ست که حامد کرزی و تیم پاکستانی وی از جمله کریم خرم، فاروق وردک، رحیم وردک و شیر احمد کریمی و نیز طالبان نکتایی پوش چون اشرف غنی احمدزی، زاخیلوال و انورالحق انوری به دنبال آن هستند. یعنی چرخش سیاست نیروهای بین المللی از جنگ به طالبان به طرف مذاکره با طالبان و در نهایت استفاده از نیروهای بین المللی برای گسترش حاکمیت قبیله ای در افغانستان و تثبیت دوباره حکومت های خاندانی و مستندی که بیش از دوصد سال افغانستان را به دوزخی بزرگ تبدیل کرده و از هیچ جنایتی دریغ نکرده اند.
در ویدئوی زیر نعیم لالی وکیل مردم قندهار را می بینید که بصورت نمایشی در حالی که چای سبز می نوشد و چند سرباز بیکار کنارش ایستاده اند، سلاح به دست گرفته و به طرف طالبان شلیک می کند. گویی زمان برای هر نوع مبارزه سیاسی با طالبان گذشته و مردم باید برای جلوگیری از تکرار کشتارهای دسته جمعی، راه های دفاع از خود را خود بررسی کنند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • وکیل های هزاره در سوراخ های موش به مهمانی برادران خود رفته بودند ومنتظر بودند که لالی قهرمان چی وقت دشمنان را شکست میدهد

  • از کجا معلوم بطرف پولیس فیر نکرده؟

  • این سیافی تفنگ سالار عادت دارد , فیر کند چونکه همیشه فیر کرده ,ترک عادت موجب مرض !!

   مهم این است که چند نفر مخالف را از پا در اورده, شاید میخواست نام بکشد یا شاید هوایی فیر کرده !!

   هر که وظیفه خود را دارد اووکیل است نه سرباز از کسی که تفنگ اش را رها و یا به اختیار او گذاشته باید پرس وپال قانونی صورت گیرد , اگر که امر لالی بطرف وکلا فیر میکرد چه مصیبتی رخ میداد ؟

   اگر باز خواست صورت نگیرد در اینده زن و مرد تنفگ فراری های پولیش و ارتش را بدست خواهند گرفته و هوایی فیر خواهد کرد در نتیجه هم خود هم دیگران را برباد ..............

  • اینطور که معلوم میشه اصلا آنجا جنگی نبوده وکیل صاحب چایش در پهلویش وعساکر دردوروبر استاد هستند قصه میکنند غیر ازصدای فیر وکیل صدائی غیر ازدومورد صدای فیردیگر، حد اقل دراین ویدیو بگوش نمیرسد.گذشته ازاینهاپلیس واردو که وظیفه شان جنگ ودفاع است اینطرف وآنطرف میگردند ووظیفه وکیل که وضع واصلاح قوانین هست میجنگد این یعنی هیچ کس وظیفه خود را نمی شناسد ویا به آن عمل نمیکند در این صورت کار ملت زار است .چرا این وکلای محترم بجای تفنگ ازصلاحیتهای قانونی شان استفاده کرده بالای حکومت بی خا صیت فشار نمیآورندکه این همه دم ازصلح با جانیان ومزدوران آی اس آی نزند وبا عذروالتماس هر روز آنهارا جریتر وجایگاه شانرا محکمتر نسازد اینست وظیفه اینها نه تفنک گرفتن ونمایش دادند.خدا خودش بحال مردم مظلوم افغانستان که هرروز رنگارنگ قربانی میشود رحم کند

  • من یک هزاره هستم و این کار نعیم لالی ستایش می کنم. مشکل ما مردم افغانستان این است که از هیچ چیز راضی نیستیم. اگر واقعا همه ای نمایندگان پارلمان مثل نعیم لالی باشند، چوب را به ک ن مسوولین منافق و طالبان نیکتایی می زنند.

   کاش نمایندگان فارسی زبان همین غیر را داشته باشند.

  • اوغان بحساب اوغان میرسد ما در جنگ به صف اخیر هستیم اگر میخواهی با ما بنشینی حرف بزن نه جنگ جنگ رای حل نیست گفتگو بهتر از همه است نا جنگ.
   ما با شجاعت این وکیل احترام داریم و تحسین میگنیم قراریکه مشاهده میشود جناب نعیم لا لی بطرف سفارت روس فایر مگند تا بطرف طالب چنانچه در مخابره شنیده میشود گاهی به طرف سفارت امریکا و گاهی بطرف سفارت روس انداخت میکند .

  • در جنگ به حساب اخر هستید که ایزار تان را طالبان کشید و باز هم خواهد کشید. تاریخ را جنگ ساخته است و بشر ساخته ای جنگ است. تبلیغات موسسات بین المللی خایه تان را کشیده است.

  • به جواب غلد ر زی

   برو ای گوزوک . تو جنگ را ندیدی زمانی که به دهان برادران طالب ات ما قهرمانهای خراسانی کوبیدیم اگر انرا میدیدی باز می فهمیدی که نعیم لالی نمایشی از ده کیلومتر مسا فه در پشت کانتینر و هشتا د بوجی خاک سلاح یکتن از اردوی ملی را گرفته و خودرا خم پلک انداخته فیر های بی جاه ومصرف مرمی بی فایده میکند وتو غول از دیدنش احساساتی شده و فکر کردی لالی قاتح وقهرمان است

  • این آقای وکیل لالی به فرموده این دوست بینام ما ، از ده کیلومتری محل درگیری دارد جنگ میکند !

   کدام جنگ ؟ آقایان قهرمان ساز ؟ آیا شما جنگ را دیده اید ؟ یا تنها از دور شنیده اید ؟ این وکیل صیب در دفاع از سنگر خویش است نه در تعرض ! در کابل جنگ زده ، قومانده برای سربازان حمله و تجاوز بر سنگر دشمن بود نه دفاع از سنگر !! این فلمبرداری وکیل صیب فقط نمایشی بوده و چندین بار هم اوغان دیگری برایش قومانده میدهد که : نصرالله خانه، پدی طرف فیر مه کوی ! کسی که حمله تعرضی داشته باشد در سنگر با پیاله چای سبز لم نمی کند ! آیا کدام یک از شما دوستان در جنگ جلال آباد ، خوست ، گردیز ، و یا پغمان اشتراک نموده اید ؟ آنهایی که درین جنگ ها اشتراک داشتند میدانند که حمله بر سنگر دشمن تاگلو مسلح چگونه است .

   کسی نیست که از سالنگی بپرسد ، چگونه به سنگر دشمن حمله بردید و چند طالب ریشوی نصواری پاکستانی را در سنگر و موضع شان از بین بردید ؟ بگذارید این ویدیو را خانم محترم لالی ببیند و به شوهر جنگی خویش افتخار نماید ، کسانی که جنگ دیده اند و تعرض نموده اند ، این ویدیو فیر فیرک وکیل صیب فقط میتواند لبخندی را برایشان تحفه دهد .

  • نام بکش و در کادان بنشین.... لا لیه خه کوی کوه دا هم یو بزنس ده..

  • nosh janet Lali khan agar nomaish ham bashad ain ra nishan midehad ke dar moqabel doshmanan watan che az jens Pakistan wa che az jens Irani amadah moqabela haste, beradaran watan dost az har qawmi ke bashad cheshmish sadqa. marg ba jasosan Irani wa pakistani. Lalaia wrora mong sta zelawaltaia wialo.

  • هزاره نیستی بچیم

  • خان اغا جان .

   ده سرش گفتی هزاره هستی ده زیرش نماینده های فارسی زبان را سر زنش !!!

   تو گفتی و دیگران قبول کرد شاید مثل خودت کدام نادان سلیمان کوهی حرف هایت را قبول کند .

   بیا که قصه یی از قصه های فاکولته اقتصاد دانشگاه کابل یادم امد .

   یک محصل جوان و خوش چهره بینی قلمی غزنچی ده چند مضمون کامیباب نشده بود به عذر و زاری چاپلوسی میخواست دل استادان را نرم کند, در این میان استاد "سرابی " بعد ها وزیر شد را ده کدام گوشه گیر کرده و برایش گفته بود استاد ده مضمون شما ناکام شده ام باید مرا کامیاب بسازید , استاد پرسیده بود چرا گفته بود من هزاره و از غزنی هستم استاد گفته بود بعدا گپ میزنیم , فردا انروز استاد درس داشت قبل از اینکه درس شروع شود با چشمایش هر طرف را میدید تا خاطر جمع شود که ... وطن دار اش امده یا مثل همیشه ده بیرون ها از اتمسفیر تازه دانشگاه استفاده میکند , زمانیکه استاد با او چشم به چشم شد گفت .. برو خط کش را از اداره بیار... نفری دویده دویده خط کش را اورده به استاد تسلیم و بطرف چوکی اش روان شد استاد صدا کرد کجا ؟ خط کش را بخاطر تو خواسته ام همه تعجب کردند که وقت زدن و کندن گذشته همه محصل هستیم , استاد نفری را پیش روی همه استاد ه کرد و شروع نمود به اندازه کردن بینی اش , بیخ و نوک بند کمر بینی نفری را اندازه کرد گفت حرامزه درغگو تو گفتی هزاره هستم از غزنی هستم میخواستی مرا فریب بدهی تا کامیاب ات بکنم در حالیکه سر ,بند و بیخ بینی ات یک سانتی متر است اگر هزاره میبودی اصلا بینی نمی داشتی اگر میداشتی کم از کم بند و بیخ و سر بینی ات باید پنج سانتی میبود ...

   از اینکه تمام روز دنبال دخترا و بدرس ها هم چندان پابند نیستی با وجود این همه دورغ هم گفته یی خواسته یی استاد را فریب بدهی به همین سبب روی کامیبابی را نخواهی دید .

  • افرین به لالی. چشمش را صدقه. تعصب قومی هم حدی دارد. نباید بی انصافی کرد.

   بی خایه های دیگر مثل خلیلی و فهیم و قانونی حتی جرات حرف زدن بر علیه طالب را ندارند اما لالی در مقابل شان سلاح به دست می گیرد. این یک ارزش سمبولیک دارد.

  • حد اقل هنوز هم افرادی مانند لالی در افغانستان هستند که در مقابل طالبان یک عکس العمل را از خود نشان میدهد، مانند دیگران نیست که در حالت گریز جیب های خود را محکم گرفته که مبادا پول ریشوه از آن نه ریزد.این که عمل لالی نمایشی بود یا نه کدام فرق نمی کند، مسولیت خود را ادا کرد.ما همه برای صلح و آرامش باید تلاش نمایم خواه از راه زور باشد یا گفتگو.من متیقن هستم که دیگر وکلای پارلمان درها را بروی خود بسته بودند و چیزی آیات قرانی که یاد داشتند بالای خود چوف نموده باشند، ولی لالی که یک شخص غیور و با شهامت است در سنگر نشسته و از دیگران دفاع می نمود.

  • من هم در جنگ علیه طالبان در تخار بودم، ولی این را باید بگوئیم که در هر نماز که میخوانی برای عساکر امریکایی و امریکا دعا از صدق دل بکن، اگر امریکا نبود ما و شما از تاجیکستان هم تیر میشدیم.ولی امریکا بود که بخاطر جنگ علیه تروریست از آن سر دنیا به کمک ما رسید. ما باید واقع بین باشیم مانند لالی کار های نمایشی انجام ندهیم، چون میدانیم که امریکا بود که لانه های تروریستان را در پاکستان و دیگر نقاط افغانستان از بین برد، ما در آن زمان حتی توان راه رفتن را نداشتیم، با تلخان و نان قاق روز را بیگاه میکردیم، با آمدن امریکا صاحب کروزین، جایداد، بلند منزل، حساب میلیون ها دالری در بانکها دنیا و غیره و غیره. ما مردم افغانستان یک مرض بسیار بد داریم در هر کاسه نان بخوریم در آن ............. میکنیم، امریکا کارهای که برای افغانستان کرد، آن را فراموش کردیم و حالا در سدد بیرون کردن امریکا هستیم، بیرون کردن امریکا یعنی به طالب جاه دادن در خانه.

  • تروریست از هر قوم که باشد تروریست است، نباید یک قشر بزرگ این وطن را تروریست خطاب کرد، تروریست که شاخ و دم ندارد، آیا دیگران کم خیانت و جفا کردند به این وطن، آیا در کابل سینه های زنان بریده نشد، در تیل داغ تنه های بی سر افراد گذاشته نشد؟ البته که این همه حساب دارد، اگر طالب باشد یا دیگران، اگر در این دنیا حساب و کتاب با این افراد و تروریستان نشود در آن دنیا خواهد شد.ولی کسانی میگویند که جنگ راه حل نیست باید بگوئیم که تروریستان تنها زبان تفنگ را بلد هستن با آنان باید در همان زبان صحبت کرد.

  • سلام به همه!

   دیگران اگر نظر میدهند یا درین باره حرف میزنند چندان بیجا نیست ولی زمانیکه یک چلو درین باره نظر میدهد یا از جنگ جلال آباد سخن میراند جای خنده است. من به چلو میگویم که او احمق تا زمان داکتر نجیب شما در نظام کی جا داشتید. و هم باید به چلو خان گفت که به اندازه زادگاه لالی (قندهار) اگر طالبان در شهریکه تو زندگی میکنی نفوذ میداشتند مطمُین ام که در وقت خواب زیر لحافت هم در بارهُ شان حرف بدی نمیزدی.

   اینکه در ذهن بعضی ها یک منفی سیاه به اندازه سامان خر جا گرفته و تعصب قومی کور و احمق شان کرده بحث جداست اما واقعت اینست که کار لالی بیشتر سمبولیک است و میتواند مردم را برای دفاع خودی در مقابل طالبان جراُت دهد یا تحریک کند.

  • خانم یا آقای قبیلوی ساخت پاکستان که خود را خراسان جازده ای و به امریکا دعا مینمایی و نام تاجکستان را ذکر نموده که کنایه بر اینست که یعنی طالبان بیفرهنگ هم کیشت نیروهای مقاومت را اگر امریکا نمی آمد به تاجکیستان میفرستادند و یا اینکه این کشور مال طالبان بیفرهنگ است و تاجیکها به تاجکستان بروند باید بدانی که ؟
   اگر امریکا به حمایت طالبان بیفرهنگت نمی پرداخت و منابع مالی و نظامی ملیارد دالری در خدمت پاکستان قرار نمیداد - و ده ها هزار سرباز منظم و غیر منظم پاکستانی و عربستان سعودی به همین کمکهای مالی امریکا بنام طالب بیفرهنگ تنظیم نمیشدند - چار نفر قندهاری پای لچ و لچک مزدور و دیگر قبیله گرایان مفت خوار که از تبیله های استعمار در طول تاریخ نکبتبار اوغانستان تغذیه نموده اند - هر گز به حکومت داری چند روزه و یا چند ساله دست نمی یابند- این را تاریخ معاصر اوغانستان بعد از خروج انگلیسها و سرنگونی حکومت قبیلوی و تک قومی امان الله و بعدآ خروج نظامیان استعماری روسی و سقوط حکومت پوشالی نجیب بدست خراسانیان و در هردوبار بازهم با پشتیبانی استعمار دوباره بقدرت رسیدن شما مزدورا ن ثابت نموده - پس شما از امریکا و پاکستان باید هم که ممنون باشید - بخاطریکه اگر اینبار امریکا واقعآ از کشور بیرون شود و به پاکستان هم چنان کمک مالی و نظامی ننماید - هرگز شما بیفرهنگه بقدرت نخواهید رسید.

  • جواب غلد ر زی

   برو ای گوزوک . تو جنگ را ندیدی زمانی که به دهان برادران طالب ات ما قهرمانهای خراسانی کوبیدیم اگر انرا میدیدی باز می فهمیدی که نعیم لالی نمایشی از ده کیلومتر مسا فه در پشت کانتینر و هشتا د بوجی خاک سلاح یکتن از اردوی ملی را گرفته و خودرا خم پلک انداخته فیر های بی جاه ومصرف مرمی بی فایده میکند وتو غول از دیدنش احساساتی شده و فکر کردی لالی قاتح وقهرمان است

 • این چرس الله خان قانون را بدست خود گرفته بیش از دو شرید را بیجا فیر کرده هر مرمی چند قیمت داشته !! مخابره نیروهای امنیتی را بدست خود گرفته به شبکه های انان داخل شده !! بار بار افراد پولیس دستور میدهند تا فیر را قطع کنید ولی کسی به حرف های انان گوش نمی دهد !! شاید انان میخواست به محلیکه این چرسی اتش گشوده بود بخاطر گرفتاری مهاجم داخل میشدند که چرس اله مانع ان شد.

  حال کسانی بخاطر تفنگ رها کردن های همخونی های شان افرین افرین گفته و تفسیر اوغانی میکنند بگفته جناب مزاری صاحب اینها جنگ زابل لوگر قندهار ............را ندیده اند . بگذار لاف بزنند ما که ندیدم یک مرمی هم به سمت لالی امده باشد .

  بروید جنگ قلعه جنگی را در زمان بغوت زندانی القاعده و ترویست های داخلی و خارجی تماشسا کنید وان سرباز ازبک را ببینید که مرمی در چه حالت بر پیشانی اش اثابت میکند و دوستان اش چه عکس العمل نشان میدهند...

  • مزاری واقعاَ یک جنگ سالار خوبی بود، و لالی نیز سعی کرد تا به آن مقام خود را برساند.خوب حالا کاری که شد دیگر شد، چیزی بدست ما نمی آید. ولی باید بگوئیم که زور کا کا است که انگور در تاکا است، بدون امریکا طالبان در یک روز افغانستان را اشغال خواهد کرد، و دوران بربریت و کمون اولیه د وباره نافذ خواهد شد.پس نگذارید که امریکا این کشور را ترک کند در غیر آن در دست دال خوران خواهم افتید. به گفته برادر جنگ قلعه جنگی در زمان بغوت (بغاوت) القاعده واقعاَ یک جنگ خطرناکی بود باید دعا کنیم دیگر هرگز همچو روزهای سیاه را بالای مردم شریف و نجیب افغانستان نیاورد.

 • این کار خود یک اشتباه است چون دولت اگر دولت قانونمند و فراگیر باشد باید افراد ملکی را از دست داشتن به سلاح ممانعت نماید و تنها افراد مسئول در چوکات یک نظم خاص و به فرماندهی یک شخص مسئول سلاح به دست بگیرند و در مقابل دشمنان وطن ایستادگی کنند. در غیر اینصورت اگر هرکس صلاح در دست بگیرد افراد مسئول دولتی هم نمی فهمند که دشمن از کدام طرف تیر اندازی دارد.

 • چه یک صحنه مسخره!
  جناب چای مینوشد و 5 عسکر هم در خدمتش قرار دارد، یکی مرمی میاورد، یکی چای و دیگری.... و آقا دارد، فیر میکند، به کجا و بسوی کی؟ معلوم نیست.
  سابق میگفتند: در چقری بشین و نام بکش. اما جناب بالای بام نشسته و میخواهد که نام بکشد.

  • آفرین لالی جان . تو به دیگران فهماندی که با مسلح شدن در برابر طالبان میشود از خود دفاع کرد . من اگر امکان میافتم بر گردن تو هم مثل ملا عمر وملا حقانی گل می انداختم .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس