صفحه نخست > خبر و گزارش > تظاهرات جهانی مردم هزاره در 2012، زمانبندی، قطعنامه و طرح فرستادن هزاران (...)

تظاهرات جهانی مردم هزاره در 2012، زمانبندی، قطعنامه و طرح فرستادن هزاران نامه به وزرای امور خارجه

من رنج و درد تاریخی مردمی را با خود حمل می کنم که هنوز در قرن بیست و یکم با وجود نهادهایی چون سازمان ملل و سازمان های حقوق بشری و دادگاه بین المللی جزایی، قربانی جنایات سیستماتیکی در پاکستان و افغانستان هستند که این نهادها برای اطمینان از عدم وقوع این جنایت ها تشکیل شده است.
هزاره اینترنشنال
شنبه 21 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تهیه شده توسط شبکه سراسری مردم هزاره و حزب دموکراتیک هزاره در پاکستان

قطعنامه ی سراسری مردم هزاره در تظاهرات جهانی سال 2012

توجه: مردم هزاره در کشور های مختلف جهان می توانند از این قطعنامه که به سه زبان دری، انگلیسی و اردو در سایت موجود است در تظاهرات شان استفاده کنند. لطفا کپی بگیرید و پس از آن نام شهر وکشوری را که در آن هستید اضافه نمایید.

متن انگلیسی | متن اردو

قطعنامه
تظاهرات کنندگان مردم هزاره در شهر ………کشور………
تاریخ …

ما اشتراک کنندگان تظاهرات امروزی که بخاطر تقبیح جنایات ضد بشری، دفاع از حقوق بشر و تامین عدالت در اینجا گرد آمده ایم، قطعنامه زیر را تصویب می نماییم:

1. کشتار مردم هزاره در کویته را به مثابه قتل عام، پاکسازی قومی و تبعیض علیه مردم هزاره می دانیم و آنرا شدیدا محکوم می کنیم.

2. ما تداوم این جنایات را نتیجه عمل پلان شده از جانب دست های پنهان و آشکار کشور های منطقه بخاطر منافع استخباراتی، جنگ روانی علیه یکدیگر شان، ایجاد نفاق و نفرت میان گروه های قومی و مذهبی می دانیم و ادامه این اعمال را به مثابه جنایت ضد بشری، تبعیض و پخش نفرت دانسته، آنرا شدیدا نکوهش می کنیم.

3. ما حاضرین این گردهم آیی سازمان های استخباراتی ذیدخل در منطقه را محرک اصلی این جنایات ضد بشری دانسته، به آنها هشدار میدهیم که از ادامه جنایات شان در مقابل مردم هزاره دست بکشند.

4. ما از دادگاه عالی پاکستان می خواهیم برای پیشگیری از جنایات علیه مردم هزاره در این کشور فعال شده و بلافاصله برای محاکمه جنایتکاران اقدام کند.

5. از نهاد های بین المللی، بویژه سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا وعفو بین الملل، تقاضا می کنیم، با توجه به کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی، موضوع تداوم نسل کشی مردم هزاره در پاکستان و افغانستان را با کشور ها و گروه های متهم به این جنایت مورد بررسی قرار داده فیصله های لازم را در مورد جلوگیری از ژنوساید به عمل آورند.

6. قتل عام مردم هزاره به کار عادی گروه های تروریستی مانند سپاه صحابه، لشکر جنگوی، القاعده و گروه طالبان در افغانستان و پاکستان تبدیل شده است. از محکمه بین الملی لاهه در هالند می خواهیم که عاملین قتل عام مردم هزاره، اعم از افراد، احزاب، گروه ها و کشور ها را مورد پیگرد قانونی قرار بدهد.

7. ما از اعضای پارلمان کشور خویش خواهشمندیم که در محکومیت کشتار هزاره ها و سایر جنایاتی که علیه آنان در جریان است فعال شده، این موضوع را در جلسه رسمی پارلمان مورد بحث قرار داده و از تمام راه های ممکن برای توقف این جنایات اقدام کنند.

8. ما از وزیر امور خارجه کشور می خواهیم بلافاصله سفرای پاکستان و افغانستان را احضار کرده و نسبت به جنایاتی که علیه مردم هزاره در این دو کشور در جریان است، مورد سوال قرار داده و نسبت به ادامه این جنایات هشدارهای جدی دهد.

9. ما از نهادهای بزرگ مذهبی و شخصیت های بلند پایه تمام مذاهب و ادیان و گروه های عقیدتی در جهان احترامانه خواهشمندیم که بخاطر جلوگیری از خصومت های دینی، مذهبی و فرقه یی سکوت را بشکنانند و در جلوگیری از فاجعه یی که با استفاده ناروا از دین و مذهب در پاکسازی قومی صورت می گیرد سهم شان را ادا کنند.

10. ما از نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل، اتحادیه اروپا و عفو بین الملل می خواهیم بر طبق کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض نژادی، بر دولت های افغانستان و پاکستان فشار آورده و نسبت به حذف تمام تبعیض های سیستماتیک علیه مردم هزاره اطمینان حاصل کنند.

11. هجوم بی رحمانه کوچی ها به سرزمین هزاره ها در افغانستان، کشتار، کوچ اجباری و غصب زمین های هزاره ها توسط کوچی ها باید برای همیشه متوقف شود. حکومت های افغانستان به شمول حکومت فعلی، در طول 120 سال گذشته نه تنها در حل قضیه بی توجه بوده بلکه برای جنایت بیشتر به کوچی ها یاری رسانده اند. ما از نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل، اتحادیه اروپا و عفو بین الملل می خواهیم بر حکومت افغانستان برای ختم کامل این جنایات فشار آورده و خواستار جبران خسارت به مردم هزاره شوند.

12. ما اشتراک کنندگان این تظاهرات از نهاد های مدنی، روشنفکران، اهل فرهنگ و دانش، روزنامه نگاران، نهاد های حقوق بشر و فعالان اجتماعی و سیاسی کشور های جهان بويژه پاکستان، افغانستان و ایران می خواهیم که در ایجاد مقاومت برای ختم جنایات قتل عام و کوچ اجباری مردم هزاره و تبعیض سیستماتیک علیه آنان در مقابل دولت های شان دست به افشاگری و اعتراض بزنند.

13. ما از مردم هزاره در سراسر جهان تقاضا می کنیم که بخاطر بقای مردم شان از اختلافات سلیقه یی ، آیدیولوژیک و فرقه یی بگذرند، هویت ملی خود را مهم شمرده و مساله بود و نبود مردم شان را از موقف دولتی و امتیازات مادی مهم تر بدانند. اتحاد و یکپارچگی شرط اصلی مقاومت در برابر جنایات علیه مردم هزاره است.

14. ما از مردم هزاره در سراسر جهان می خواهیم همچنان که تاکنون بوده، برای قانون مداری، حقوق بشر و ترویج ارزش های والای انسانی کار کرده و برای آگاهی افکار عمومی جهان از تاریخ و فرهنگ مردم هزاره همت نموده و دست صلح و دوستی به طرف تمام ملت های جهان بدون در نظر داشت رنگ، نژاد و مذهب کوشش کنند.

زمانبندی تظاهرات جهانی مردم هزاره در سال 2012

دری
انگلیسی

نقشه و گاه شمار نسل کشی مردم هزاره در پاکستان و افغانستان

برای داونلود کردن تایم لاین کشتار سیستماتیک مردم هزاره در افغانستان اینجا کلیک کنید.
برای داونلود کردن تایم لاین کشتار سیستماتیک مردم هزاره در پاکستان اینجا کلیک کنید.

نامه اعتراضی مردم هزاره به وزرای خارجه کشورها “مخصوص تظاهرات جهانی 2012″

متن نامه به زبان انگلیسی

تاریخ: (در اینجا تاریخ را بنویسید)
از طرف ………..(در اینجا نام خود را بنویسید) یک هزاره………(اگر تابعیت کشوری که در آن هستید را دارید بنویسید. مثلا هزاره استرالیایی و اگر تابعیت ندارید بنویسید هزاره ساکن مثلا استرالیا)

به وزیر امور خارجه خانم/ آقای…….(در اینجا نام وزیر امور خارجه کشوری که در آن هستید را بنویسید. اگر وزیر امور خارجه یک زن است کلمه “آقای” را حذف کنید و اگر یک مرد است کلمه “خانم” را حذف کنید.)

موضوع: نسل کشی و کوچ اجباری مردم هزاره و تبعیض سیستماتیک علیه آنان در پاکستان و افغانستان

من رنج و درد تاریخی مردمی را با خود حمل می کنم که هنوز در قرن بیست و یکم با وجود نهادهایی چون سازمان ملل و سازمان های حقوق بشری و دادگاه بین المللی جزایی، قربانی جنایات سیستماتیکی در پاکستان و افغانستان هستند که این نهادها برای اطمینان از عدم وقوع این جنایت ها تشکیل شده است.

بیشتر از یک قرن است که مردم من با نسل کشی، کوچ اجباری، برده داری و تبعیض سیستماتیک مواجه شده اند و هنوز در قرن بیست و یکم همچنان قربانی نسل کشی، کوچ اجباری و تبعیض می باشند.

درشهر کویته ی پاکستان گروه های تروریست با همدستی استخبارات کشورهای منطقه، دسته دسته مردم مرا قتل عام می کنند؛ در افغانستان هنوز تبعیض سیستماتیک علیه مردم من ادامه دارد و هنوز هزاران زن، کودک و مرد هزاره، همه ساله قربانی هجوم خونین کوچی های پشتون می شوند. گذشته از این کوچی ها در حملات خود علیه مردم هزاره، از حمایت کامل حکومت افغانستان و گروه تروریستی طالبان برخوردار هستند؛ خانه و کاشانه مردم هزاره غارت می شود؛ کشته می شوند و یا مجبور به کوچ می شوند.

وزیر محترم امور خارجه،

من از شما می خواهم نسبت به این جنایات سیستماتیک علیه مردم هزاره بی تفاوت نباشید و وظیفه خود را به عنوان عالی ترین مرجع امور خارجی کشور انجام دهید.

از شما درخواست می کنم بلافاصله سفرای پاکستان و افغانستان را به وزارت امور خارجه احضار کرده و در مورد این جنایات سیستماتیک از آن ها توضیح بخواهید و نسبت به عدم تکرار آن در آینده اطمینان حاصل کنید.

از شما می خواهم موضوع جنایات سیستماتیک علیه مردم هزاره را در مراجع با صلاح ملی و بین المللی طرح کرده و اجماع ملی و بین المللی را برای مقابله با آن، اطمینان از عدم تکرار آن و جبران خسارت به مردم هزاره بدست آورید.

با احترام

(اینجا را امضا کنید.)
………………………

  • دو جدول زمانی (Timeline) از جنایات علیه مردم هزاره در پاکستان و افغانستان ضمیمه می باشد.

برای داونلود کردن تایم لاین کشتار سیستماتیک مردم هزاره در افغانستان اینجا کلیک کنید.
برای داونلود کردن تایم لاین کشتار سیستماتیک مردم هزاره در پاکستان اینجا کلیک کنید.

دستورالعمل فرستادن هزاران نامه به وزرای امور خارجه کشورهای مختلف

همانگونه که در جریان می باشید، شبکه سراسری مردم هزاره و حزب دموکراتیک هزارهدر بیانیه مشترک خود طرح فرستادن هزاران نامه به وزرای امور خارجه کشورهایی که در آن تظاهرات برگزار می شود را مطرح کرد. متن این نامه به زبان انگلیسی در اینجا آمده است. متن دری آن را در همین صفحه و یا در اینجا بخوانید.

اکنون دستورالعمل فرستادن نامه همراه با متن نامه در اختیار شما قرار می گیرد.

شرح طرح ارسال نامه به وزاری امور خارجه کشورها:

این طرح، طرح ارسال هزاران نامه به وزرای امور خارجه کشورهایی است که در آن تظاهرات برگزار می شود. نامه در هر کشور خطاب به وزیر امور خارجه همان کشور است. برای مثال اگر تظاهرات در کشور آمریکا برگزار می شود، نامه خطاب به خانم هیلاری کلینتون می باشد. اگر تظاهرات در ناروی برگزار می شود، نامه خطاب به وزیر امور خارجه ناروی آقای ینس استولتنبرگ است.

در جریان برگزاری تظاهرات جهانی مردم هزاره، از فرد فرد تظاهرات کنندگان خواسته می شود که نامه را بصورت جداگانه امضا کرده و همراه با تایم لاین در یک پاکت جداگانه قرار دهند. به این صورت که اگر برای مثال دو هزار تن در یک شهر در تظاهرات شرکت کرده اند، دو هزار نامه همراه با تایم لاین، در دو هزار پاکت نامه در پایان تظاهرات جمع آوری شده و به وزیر امور خارجه همان کشور ارسال می شود.

نکات مهم:
يک: ما متن نامه را در فایل ورد (.doc) در اختیار شما قرار داده ایم. گردانندگان و هماهنگ کنندگان تظاهرات و یا هر شخص تظاهرات کننده پیش از برگزاری تظاهرات، نام وزیر امور خارجه کشوری که در آن زندگی می کند را در محل مورد نظر تایپ کنند. پس از تایپ (نوشتن) نام وزیر امور خارجه کشوری که در آن هستند، نامه را پرینت گرفته و در روز تظاهرات آن را امضا نمایند.

دو: مسئولیت اصلی پرینت گرفتن نامه را گردانندگان و برگزار کنندگان تظاهرات بر عهده داشته باشند و از انجام طرح بصورت کامل اطمینان حاصل نمایند. با این وجود هر تظاهرات کننده خود می تواند بصورت جداگانه نامه و دو تایم لاین را پرینت گرفته و در پاکتی قرار داده و در روز تظاهرات با خود آورده و به گردانندگان و هماهنگ کنندگان تظاهرات تحویل دهند.

سه: گردانندگان و تظاهرات کنندگان می توانند پس از جمع آوری تمام نامه ها و پس از برگزاری تظاهرات، در یک روز رسمی به فاصله بسیار کوتاه که بیشتر از سه روز نباشد، تمام نامه های جمع آوری شده را بصورت رسمی به وزارت امور خارجه همان کشور تحویل دهند.

چهار: بهتر است گردانندگان و تظاهرات کنندگان پس از تحویل رسمی نامه ها به وزارت امور خارجه، از رسانه های تصویری، شنیداری و چاپی بخواهند که در مراسم تحویل نامه ها به وزارت امور خارجه شرکت داشته باشند. آن ها می توانند پیش از تحویل نامه، در نامه ای و تماس با رسانه ها بخواهند، تحویل نامه به وزارت امور خارجه را پوشش دهند. با اینکار پوشش رسانه ای اعتراض جهانی مردم هزاره چند برابر می شود.
امیدواریم دست در دست یکدیگر اعتراض جهانی گسترده تر و باشکوه تر از پیش داشته باشیم.

شبکه سراسری مردم هزاره
www.HazaraPeople.com

حزب دموکراتیک هزاره
www.HazaraDemocraticParty.org

شبکه سراسری مردم هزاره متعلق به مردم هزاره در هر جای جهان برای دفاع از حقوق آنان، در هر جای جهان بويژه افغانستان است. این شبکه با نگاه به قوانین حقوق بشر بويژه بیانیه جهانی حقوق بشر که هرگونه تبعیض و ستم را نفی می کند و به انسان ها برای بدست آوردن حقوق شان، حق راه اندازی گروه و اجتماع را می دهد، راه اندازی شده است.

آنلاین :

شبکه سراسری مردم هزاره

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید
Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس