صفحه نخست > خبر و گزارش > تظاهرات مردم هزاره مقابل پارلمان اروپا در شهر بروکسل علیه نسل کشی و تبعیض در (…)

تظاهرات مردم هزاره مقابل پارلمان اروپا در شهر بروکسل علیه نسل کشی و تبعیض در پاکستان و افغانستان

دسته دسته هزاران کودک، زن و مرد هزاره به عنوان برده فروخته شده و تبعیض و آپارتاید علیه آنان در بی رحمانه ترین شکل آن اِعمال می شود. حکومت های پشتونستی هر یک به اندازه ی توان خود، جنایاتی علیه مردم هزاره سازمان می دهند. قتل عام هزاران تن از مردم هزاره در مدتی کوتاه توسط رژيم طالبان و با همکاری شبکه تروریستی القاعده در مزار شریف، بامیان و یکاولنگ و تخریب پیکره های بودا در بامیان که با ارزش ترین اثر تاریخی مردم هزاره در قلب سرزمین آنان می باشد و در نوع خود در جهان بی همتاست، نمونه های واضح و آشکار از جنایات سازمان یافته علیه مردم ما می باشد.
شورای سراسری مردم هزاره در اروپا
شنبه 19 می 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

قطعنامه تظاهرات کنندگان مردم هزاره مقابل پارلمان اروپا در شهر بروکسل کشور بلژيک تاریخ 16 می سال 2012

ما مردم هزاره هنوز در قرن بیست و یکم با وجود نهادهایی چون اتحادیه و پارلمان اروپا، سازمان ملل، سازمان های حقوق بشری و دادگاه بین المللی جزایی و نیز کنوانسیون ها و اصولی چون کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی، کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض نژادی و کنوانسیون حقوق بشر اروپا، همچنان قربانی جنایات سیستماتیکی در پاکستان و افغانستان می باشیم که این نهادها، کنوانسیون ها و اصول برای اطمینان از عدم وقوع این جنایت ها تشکیل شده است.

از ابتدای قرن 19 میلادی تاریخ مردم هزاره تبدیل به تاریخ سازمان یافته شده ترین جنایات علیه آنان می شود، از زمین های اجدادی در جنوب، غرب و بخش هایی از مرکز افغانستان فعلی رانده می شوند و در دهه ی پایانی همین قرن بیش از 63 درصد از جمعیت آنان با پاکسازی قومی و ژنوساید روبرو می شود. دسته دسته هزاران کودک، زن و مرد هزاره به عنوان برده فروخته شده و تبعیض و آپارتاید علیه آنان در بی رحمانه ترین شکل آن اِعمال می شود. حکومت های پشتونستی هر یک به اندازه ی توان خود، جنایاتی علیه مردم هزاره سازمان می دهند. قتل عام هزاران تن از مردم هزاره در مدتی کوتاه توسط رژيم طالبان و با همکاری شبکه تروریستی القاعده در مزار شریف، بامیان و یکاولنگ و تخریب پیکره های بودا در بامیان که با ارزش ترین اثر تاریخی مردم هزاره در قلب سرزمین آنان می باشد و در نوع خود در جهان بی همتاست، نمونه های واضح و آشکار از جنایات سازمان یافته علیه مردم ما می باشد.

در شرایط فعلی در پاکستان گروه های تروریست با همدستی استخبارات کشورهای منطقه، دسته دسته مردم هزاره را قتل عام می کنند. در کمتر از سه سال بیش از 700 تن از مردم هزاره در شهر کویته قتل عام شده اند. در افغانستان هنوز تبعیض سیستماتیک علیه مردم ما ادامه دارد و هنوز هزاران زن، کودک و مرد هزاره، همه ساله قربانی هجوم خونین کوچی های پشتون می شوند؛ خانه و کاشانه آن ها غارت می شود؛ کشته می شوند و یا مجبور به کوچ می شوند.

ما اشتراک کنندگان تظاهرات امروزی که بخاطر تقبیح جنایات ضد بشری، دفاع از حقوق بشر و تامین عدالت در اینجا گرد آمده ایم، قطعنامه زیر را تصویب می نماییم:

1. کشتار مردم هزاره در کویته را به مثابه قتل عام، پاکسازی قومی و تبعیض علیه مردم هزاره می دانیم و آنرا شدیدا محکوم می کنیم.

2. ما تداوم این جنایات را نتیجه عمل پلان شده از جانب دست های پنهان و آشکار کشور های منطقه بخاطر منافع استخباراتی، جنگ روانی علیه یکدیگر شان، ایجاد نفاق و نفرت میان گروه های قومی و مذهبی می دانیم و ادامه این اعمال را به مثابه جنایت ضد بشری، تبعیض و پخش نفرت دانسته، آنرا شدیدا نکوهش می کنیم.

3. ما از پارلمان اروپا می خواهیم، با توجه به کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی و کنوانسیون حقوق بشر اروپا، موضوع تداوم نسل کشی مردم هزاره در پاکستان و افغانستان را با کشور ها و گروه های متهم به این جنایت مورد بررسی قرار داده فیصله های لازم را در مورد جلوگیری از ژنوساید به عمل آورند.

4. قتل عام مردم هزاره به کار عادی گروه های تروریستی مانند سپاه صحابه، لشکر جنگوی، القاعده و گروه طالبان در افغانستان و پاکستان تبدیل شده است. از پارلمان اروپا و محکمه بین الملی جزایی در شهر دن هاگ هالند می خواهیم که عاملین قتل عام مردم هزاره، اعم از افراد، احزاب، گروه ها و کشور ها را مورد پیگرد قانونی قرار بدهند.

5. ما از اعضای پارلمان اروپا خواهشمندیم که در محکومیت کشتار هزاره ها و سایر جنایاتی که علیه آنان در جریان است فعال شده، این موضوع را در جلسه رسمی پارلمان مورد بحث قرار داده و از تمام راه های ممکن برای توقف این جنایات اقدام کنند.

6. ما از وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهیم بلافاصله سفرای پاکستان و افغانستان را احضار کرده و نسبت به جنایاتی که علیه مردم هزاره در این دو کشور در جریان است، مورد سوال قرار داده و نسبت به ادامه این جنایات هشدارهای جدی دهند.

7. ما از پارلمان اروپا می خواهیم بر طبق کنوانسیون رفع هر گونه تبعیض نژادی، بر دولت های افغانستان و پاکستان فشار آورده و نسبت به حذف تمام تبعیض های سیستماتیک علیه مردم هزاره اطمینان حاصل کنند.

8. هجوم بی رحمانه کوچی های پشتون به سرزمین هزاره ها در افغانستان، کشتار، کوچ اجباری و غصب زمین های هزاره ها توسط کوچی ها که با حمایت حکومت و طالبان صورت می گیرد، باید برای همیشه متوقف شود. حکومت های افغانستان به شمول حکومت فعلی، در طول 120 سال گذشته نه تنها در حل قضیه بی توجه بوده بلکه برای جنایت بیشتر به کوچی ها یاری رسانده اند. ما از پارلمان اروپا می خواهیم بر حکومت افغانستان برای ختم کامل این جنایات فشار آورده و خواستار جبران خسارت به مردم هزاره شوند.

9. جنایات سیستماتیک علیه مردم هزاره منجر به کوچ اجباری و پناهجویی میلیون ها تن از مردم هزاره شده است. به جز کشورهای همسایه افغانستان و پاکستان، ده ها هزار تن از مردم هزاره در کشورهای اروپایی و استرالیا درخواست پناهندگی داده اند. ما از پارلمان اروپا می خواهیم نسبت به وضعیت این پناهجویان حساس بوده و از دولت های عضو بخواهند، روند پناهندگی پناهجویان هزاره در اروپا را سرعت داده و طبق کنوانسیون پناهندگان و کنوانسیون حقوق بشر اروپا، زمینه های اسکان آنان را در کشورهای امن که حقوق بشر در آن اهمیت ويژه ای دارد فراهم کنند.

10. ما اشتراک کنندگان این تظاهرات از نهاد های مدنی، روشنفکران، اهل فرهنگ و دانش، روزنامه نگاران، نهاد های حقوق بشر و فعالان اجتماعی و سیاسی کشور های جهان بويژه کشورهای اروپایی می خواهیم، وضعیت حقوق بشری مردم هزاره و جنایاتی که علیه آنان در جریان است را با دقت زیر نظر داشته، با توجه به شاخه ی کاری خود، برای جلوگیری از این جنایات فعالیت نمایند.

11. ما از مردم هزاره در سراسر جهان تقاضا می کنیم که بخاطر بقای مردم شان از اختلافات سلیقه یی ، آیدیولوژیک و فرقه یی بگذرند، هویت ملی خود را مهم شمرده و مساله بود و نبود مردم شان را از موقف دولتی و امتیازات مادی مهم تر بدانند. اتحاد و یکپارچگی شرط اصلی مقاومت در برابر جنایات علیه مردم هزاره است.

12. ما از مردم هزاره در سراسر جهان می خواهیم همچنان که تاکنون بوده، برای قانون مداری، حقوق بشر و ترویج ارزش های والای انسانی کار کرده و برای آگاهی افکار عمومی جهان از تاریخ و فرهنگ مردم هزاره همت نموده و دست صلح و دوستی به طرف تمام ملت های جهان بدون در نظر داشت رنگ، نژاد و مذهب کوشش کنند.

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • برای هزاره ها در داخل افغانستان هیچ نوع خطر موجود نیستند این اشخاص که این سخن هامی زند که در افغانستان هزاره ها در خطر قراردارد این فقط یک بهانه برای پذیر فتن کیس های پنا هنده ګی چیزی دیګری نیست فعلا نسبت باسایر اقوام وملت ها مردم هزاره در تمام نقاط کشور زنده ګی ارام دارد ودر دوایر دولتی افغانستان سهم هزاره ها نسبت به دیګران بیشتر است

 • برادر عزیز فکر کنم که از پلان کوچی ها ودهنشینان بهسود ولسوالی ناهور خبر نداری
  هر روز هزاره ها از طرف قوم جاهل وحشی اوغان به قتل می رسد

  کوچیها قاتل درجه اول هزاره ها است .
  به امید انروز .......................................................................

 • مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر دشمنان هزاره ها
  مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر کوچی ها
  مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بردشمنان هزاره ها

 • مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر طالبان
  مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر تروریستان
  مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر القاعده
  مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر کوچی ها
  مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر اوغان
  مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر قاتلین مردم هزاره
  مــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر دشمنان شرین هزاره
  مـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــرگ بر دشمنان انسان وانسانیت

 • هنوز هم جان هزاره را در افغانستان خطر طالبان تحدید و در خیلی جاها مورد دست برد طالب قرار میگیرد . که از رسانهای دولتی هم یک نوع ملیت پرستی دارد نشر نمیشود و شما از حملات طالبان کوچی بالای بهسود منکر هستید که هر سال بیرحمانه با حمایه دولت انجام میگرد ..

 • نه با با جان بیرار خبر دارم - شما خو با من هم جور نیامدید.
  احمد شاه مسعود از آنسوی دنیا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس