صفحه نخست > خبر و گزارش > آیا داکتر رمضان بشردوست، گاندی افغانستان، پای به رقابت های ریاست جمهوری (…)

آیا داکتر رمضان بشردوست، گاندی افغانستان، پای به رقابت های ریاست جمهوری خواهد گذاشت؟

کابل پرس
شنبه 9 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: در سال 2009 میلادی، وقتی داکتر رمضان بشردوست با 24 هزار و 450 رای مقدماتی و کبوتر سپید پای به عرصه ی رقابت های انتخابات ریاست جمهوری گذاشت، کمتر کس تصور می کرد که او بتواند جزو کسانی باشد که بیشترین آرا را در سطح کشور به خود اختصاص می دهد. اگر تقلب و تخلفات برنامه ریزی شده ی حامد کرزی و تیم همراه او نبود، نتایج نهایی انتخابات قطعا تغییر می کرد و ممکن چهره ی افغانستان فعلی نیز به همان شکل جعت تغییر را بخود می گرفت.

در انتخابات ریاست جمهوری قبل، سه رقیب عمده ی داکتر رمضان بشردوست حامد کرزی، عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی بودند. طبق آنچه رقبای داکتر بشردوست بصورت رسمی اعلام کرده بودند، هر کدام بصورت میانگین حدود دو میلیون دالر آمریکایی برای کمپاین ریاست جمهوری هزینه کرده بودند. گرچه بعدا گزارش هایی منتشر شد که این افراد بسیار بیشتر از آنچه اعلام کرده بودند، بصورت غیر رسمی که طبق قانون ممنوع است، به مصرف رسانده اند. از آن جمله حامد کرزی تمام امکانات دولتی را در اختیار گرفته بود که برای ریاست جمهوری او کمپاین شود. جابجا شدن رای ها و ساختن برگه های جعلی رای دهی برای کرزی؛ مسدود شدن تعداد زیاد مراکز رای دهی که بصورت بالقوه رای به داکتر بشردوست در آن اکثریت را داشت؛ دادن صدها هزار دالر به زورمندان محلی، والیان و فرماندهان پولیس و تقلب در مراکز رای دهی هنگام رای دادن، تنها بخش هایی از تقلب و تخلف برنامه ریزی شدن کرزی بود تا او یکبار دیگر، اینبار بصورت غیر قانونی و با دسیسه های کمیسیون انتخابات وقت و همراهی دادگاه عالی، بر کرسی ریاست جمهوری باقی بماند.

در مقابل میلیون ها دالر هزینه ی تبلیغاتی و رو و بدل شدن میان زورمندان، داکتر رمضان بشردوست کمپاین انتخاباتی خود را با حدود 30 هزار دالر آمریکایی به پیش برد. سی هزار دالر آمریکایی داکتر بشردوست، پولی بود که مردم افغانستان به او کمک کرده بودند. داکتر بشردوست بعدا تمام جزییات مالی کمپاین انتخاباتی خود را از طریق رسانه های همگانی به نشر رساند.

داکتر رمضان بشردوست بدون بادیگارد، تنها با سه چهار تن از تیم انتخاباتی خود به بیش از 25 ولایت افغانستان سفر کرد. او پای به مناطقی گذاشت که رقبای انتخاباتی اش از ترس خواب پای گذاشتن به آن مناطق را نمی دیدند. کابل، ننگرهار، لغمان، کنر، لوگر، پکتیا، غزنی، پکتیکا، پروان، کاپیسا، بامیان، بغلان، قندوز، بدخشان، دایکندی، تخار، خوشت، ارزگان، غور، فراه، سمنگان، بلخ، جوزجان، سرپل، فاریاب و هرات از جمله ولایاتی بود که داکتر بشردوست سفر کرده بود و با مردم دیدار داشت.

تقریبا هیچکدام از رقبای انتخاباتی داکتر بشردوست نتوانستند و نخواستند به میان مردم بروند. آنان در جریان کمپاین انتخاباتی خود، با ده ها بادیگارد کاملا مسلح به مناطق مختلف می رفتند اما با این هم نتوانستند آنگونه که بشردوست به میان مردم رفته بود، به میان مردم بروند. اشرف غنی احمدزی یکی از رقبای انتخاباتی داکتر بشردوست که از پایه گذاران سیستم فاسد کرزی می باشد، چند روزی را به دروغ های انتخاباتی روی آورد. او که به یک طالب نکتایی پوش معروف است، پیراهن و تنبان به تن کرد و به چند عکس تبلیغاتی در شهر کابل بسنده نمود. همین نامزد انتخابات، دوباره به عنوان بازوی اصلی سیستم فاسد کرزی، به تیم کرزی بازگشت.

اکنون انتخابات ریاست جمهوری سال 2014 در راه است. گرچه حامد کرزی یکبار از احتمال برگزاری انتخابات در سال 2013 سخن گفت اما با این هم، 2013 یا 2014، احتمال این هم وجود دارد که اوضاع سیاسی افغانستان طوری پیش برود که هیچ انتخاباتی برگزار نشود. با این حال کم کم چهره هایی که می خواهند در رقابت های احتمالی شرکت کنند مشخص می شود. بیشتر این چهره های تکراری و از اجزای سیستم فاسد موجود می باشند و یا در مقطعی در تداوم این سیستم همراه بودند.

باید دید که داکتر رمضان بشردوست، معروف به گاندی افغانستان، مردی که در سال 2004، چند ماهی را به عنوان وزیر پلان دولت وقت کار کرد و در اعتراض به همراهی و همکاری کرزی و سایر اعضای دولت با صدها ان. جی. او که در فساد و اختلاس دست داشتند، از مقام خود به اعتراض کناره گیری کرد؛ با برپایی یک خیمه بنام "خیمه ملت" در پارک شهر نو، مسیر مردم را پیمود؛ در چند سال اخیر به جدی ترین منتقد سیستم فاسد تبدیل شد و مردمی ترین حرکت ها را پیمود، پای به رقایت های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواهد گذاشت.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بنده و تمامی اعضای فامیل قبلا به بشردوست صاحب رای داده بویم. باز هم رای میدهیم.

  • زنده باد داکتر بشردوست

  • تا زنده ام از شخص ملی و بدون تعصب همچون آقای بشردوست حمایه میکنم.

  • beseiar khob

  • شما گاندی بزرگ را توهین نكنید، رمضان بشردوست یك انسان بی اراده، شاگرد و پیرو افكار منهوس و پوچ قبیلوی و فاشیستی بزرگترین یاوه سرای قرن روستار تره كی است و چگونه به خود حق میدهید كه با مقایسه یك انسان مریضگونه و عصبی المزاج مانند رمضان بشردوست ، گاندی بزرگ را توهین میكنید.
   مردم غیور هزاره انسان های پر افتخار و غیرتمند عالم و دانشمند و سیاست مدار زیادی دارند كه هیچ كدام آنها دنباله رو و بی اراده مانند رمضان بشر دوست؟؟؟ نیستند
   این یك انسان نمایشی پاپولیست و از پشت بی خبر است، حیف مردم با غیرت و با همت هزاره كه چنین لیدری داشته باشند

 • درود برفرهیختگان !
  هم میهنان گرامی شاید به یاد داشته باشید که یک روز وقتی داوود خان به روسیه دیدار داشت و نظر به خواسته های که برژنف از افغانستان داشت . یکبار داوود خان عصبانی شد و مشت درروی میز کوبید و گفت :"(افغانستان فقیر زندگی می کند اما ما نمی توانیم هر چه شما بگوئید بگوئیم چشم )" و این درست همان قهر کردن جناب بشر دوست است از وزارت پلان به اساس یک خوی افغانی و آنهم فورا" قهر کردن . نی من نان نمی خورم . من میروم خود را زیر موتر می کنم و یا امثال اینها.
  تمام NGO های که در افغانستان متعلق به کشور های خارجی است و آنهابوجه خودشان را خودشان مصرف میکند در هر پروژه که خودشان میخواهند. و زندگی لوکس دارند و معاشات شان هم گزاف است از جیب خودشان نه دولت افغانستان و نه وزیر پلان که جناب بشردوست بود .
  جناب بشردوست از دولت میخواست که این ان جی او ها زیر اثر وزارت پلان شود . تا وزارت پلان برای شان تعین تکلیف کند.
  یعنی جناب بشردوست میخواست اسپ پیش کش یا ( مجانی ) دندانهایش را حساب کند.
  که نه در قوانین ملی ما وجود دارد و نه بین المللی بنا اختلاف با دولت پیدا کرد.کوزه را در کاسه زد و استعفا داد .
  مثلی است که میگوید شاه می بخشد ولی شاه قلی نمی بخشد.
  من به فعالیت های بشردوست احترام دارم اما کرسی وزارت برایش بسیار سنگین بود. حالا رئیس دولت شدن و آن هم در افغانستان که هر دقیقه اژدر های داخل و خارج آدم را زنده قورت می کنند.
  به هر روی سخنان چرب و نرم و نمکی و ماست دار را مردم خوش دارند وقتی که حلوا حلوا در آن هم باشد .اما امروز سیاست خارجی افغانستان در صحنه بین المللی پیش بردنش کار آسان نیست.
  ما مردم هستم که آنقدر تنزل کردم که یک روز جای امان الله خان را به بچه سقا دادیم . چرا گفت که من خادم دین رسول الله هستم . همین گپش چشم های همه را پرده گرفت . نه از بودنه بازی اش یاد کردیم و نه از بی سوادیش و نه از دزدی اش.
  چرا که استعمار او را میخواست .و 90 سال افغانستان به عقب رفت .
  و بعد از این همه سالها بازهم تمام روشنی ها را چشم می پوشیم و در پوستین دنبال شپش و در خمیر دنبال موی می گردیمو مانند تمساح خورده میرویم و اشک هم می ریزیم.
  اصل مطلب اینکه :
  علم چندانکه بیشتر خوانی
  چو عمل در تو نیست نادانی
  نه محقق بود نه دانشمند
  چهارپایی براو کتابی چند
  آن تهی مغز را چه علم و خبر
  که براو هیزم است یا دفتر.
  باز هم جناب بشر دوست در مناظره شرکت کرد و در مقابل جناب کرزی شکست خورد .اینکه دوستان میگویند تقلب ، یعنی که ماست سیاه است.
  همان قصه ملانصرالدین است که در کوچه باهمه بحث سیاسی می کرد و هیچ کس او را قناعت داده نمیتوانست . زنش گفت اگر تو تصمیم بگیری که قناعت نکنی اگر تمام دنیا بیاید تو را کسی قناعت داده نمیتواند.
  چیزی که در دیگ باشد در کاسه هم همان می آید .
  و دوبی را روز عید معلوم می شود.
  به سرفرازی افغانستان و اقوامش در پناه ساینس و تلاش و درس و تحصیل با چشمان باز و وحدت ملی .

  • کنشکا خرباش در هر متن که تو تحریر میکنی تو ثابت میسازی که تو خر هستی.
   تمام مردم بشر دوست وعملکرد اورا و دانش او را در رابطه به وطن دوستی اش میدانند ضرورت به گوه خوردن تو بی عقل نیست .
   دروغ دروغ چیز ها را از معده ات خارخ میکنی وحشی .

  • کنشکا به فکر من خانه شما پر از شپش خواهد بود بخاطریکه نظریات تو با وصف اینکه همه پوچ و عاری از حقیقت بوده دیوانه وار برسی مینمائی و در ضمن با شپش ملمع ساخته نشریح می کنید .
   میر حبیب الله خان را بچه سقاو نگو اگر کلکلنی ها گیرات کرد بحق ات چنین و چنان خواهند کرد که دیگه نام بچه سقاو را نگیری .

  • تو که همیشه اخلاق قومی و اسلامی خود را به نمایش می گزاری .
   از لقمان حکیم پرسیدند ادب از کی آموختی گفت از بی ادبان . چرا که من تازی لیس نیستم .شما که اینگونه قسی القلب و نادان تشریف دارید اگر به قدرت برسید باور کن موش را نعل می کنید . این در س خوبی است برای هم میهنانی که این نظریات را میخواند.
   بی چشم من به بشردوست توحین کردم که تو دشنام می دهی.
   واقعا شما بسیار مشکل دارید . فرهنگ افغانستان و پارسی زبانان را کلاآلوده ساخته اید .با دشنام های مسلمانی و توحین به زنان.
   و خود را به خواب زده اید .ما نند بیغیرت که در زیر سایه درخت میخوابد.
   ازنامت میشرمی که بنویسی . لا اقل اگر نامت غلام علی است بنویس فریدون لااقل مانند چکه چور بیغیرت فحش نده و الفرار.
   مشکل افغانستان شماها هستید .که روز به روز دنبال اجداد تان سرپس میروید.
   من در شما ها اصلا ذرة منطق نمی بینم بجز فحاشی و لطمه زدن به فرهنگ مردم افغانستان. آسان ترین شیوه خواندن آیه های اسلامی .
   از فرهنگ افغانستان شما بسیار عقب مانده اند.
   رمضان اگر خدا شود شما را به این زودی آدم ساخته نمیتواند.

  • همین است که من می گویم که در یک صفحه نوشته فقط تو یک شپش را دیدی و بقیه را چشمت نمی بیند . حتا شما موارد استعمال متل را هم نمیدانید . حالا ادبیات جای خود را دارد .
   مثل این می ماند که من از دانشکده ساینس آمده باشم و با طلبه های مسجد که ال ، ب میخواند .جرو بحث کنم.
   مشکل ما همین است که شمالی وار ها همه بچه سقا(سقو ) را تا قیامت رهبر شان میدانند. اما اینرا نمی دانند . که سلاح های گور شده توسط اجنت های استعمار زیر درخت توت باعث آن شد که دزد بودنه باز و چهار عیب ناشرعی دویده دویده از کلکان آمد و سرتخت نشست و بیانیه اش این بود در جشن که برق ها روشن جشن چالان
   و مانند خلیفه های اسلامی و محمد که برای رخنه در اقوام از هر قوم یک زن گرفت . و زنی هم که به او الف ب و دینش را به او درس می داد از اقوام ما بود. که تمام کارهای دفتری اش را انجام می داد و بچه سقو فقط کلک اش را تف میزد و جای امضا شصت اش را می چسپاند.
   و در زمان او عسکری که رفیق قمار اش بود میتوانست وزیران و. جنرالان را لگد باران کند. 9 ماه بچه سقو هم همینطور گذشت.

  • شما گاندی بزرگ را توهین نكنید، رمضان بشردوست یك انسان بی اراده، شاگرد و پیرو افكار منهوس و پوچ قبیلوی و فاشیستی بزرگترین یاوه سرای قرن روستار تره كی است و چگونه به خود حق میدهید كه با مقایسه یك انسان مریضگونه و عصبی المزاج مانند رمضان بشردوست ، گاندی بزرگ را توهین میكنید.
   مردم غیور هزاره انسان های پر افتخار و غیرتمند عالم و دانشمند و سیاست مدار زیادی دارند كه هیچ كدام آنها دنباله رو و بی اراده مانند رمضان بشر دوست؟؟؟ نیستند
   این یك انسان نمایشی پاپولیست، ماجراجو و از پشت بی خبر است، حیف مردم با غیرت و با همت هزاره كه چنین لیدری داشته باشند

  • کبوتر با کبوتر باز با باز
   کند همجنس با همجنس پرواز

  • قزلباش ثریا و شهلا را بجانت روان کنیم .

  • هموطنان ما باید بدانند که دولت کرزی ، اپوزیسیون نامنهاد وی ، و مخالفین وی ، در طول چندین دهه بمردم افغانستان و همچنان برای جهانیان امتحان دادند که شائیستگی و تو ان رهبری این مرز و بو م تاریخی و آسیب پذیر را ندارند . بنأ بیک نیروی ملی و سیاسی سومی ضرورت است که کشور را ازین حالت رقتبار و شرم آور نجات دهد .این نیروی سیاسی در حالت شکل گیری بو ده و انشالله بیاری خداوند بزرگ عنقریب در عرصۀ سیاسی افغانستان عرض وجو د خو اهد نمو د . افغانها باید بعد از یک مطالعه دقیق و همه جانبه در مو ضع گیری سیاسی شان به این نیروی سیاسی پیوسته و در یک مساعی مشترک بخاطر رها ئی مردم و کشو ر خو د از شر این اهریمنان که فعلا بر اریکه قدرت تکیه زده اند ، با تشکیل یک طیف وسیع سیاسی و ملی روشنفکران و خبرگان افغانستانشمو ل که نمایندگی از همۀ اقو ام پر افتخار ساکن کشو رو اقشار مختلف جامعه افغانی ما کرده بتو انند ، داخل اقدامات جدی و پیکارجویانه گردند .

 • اگر بنظر بشر دوست همه ما افغانم و به افغان بودن فکر کنیم پس چرا افغان پشتون این روزها گوشت افغان هزاره را در بهسود میخورد و خانه های شانرا حتا قران شان را خراب و میسوزاند . پس بشر دوست محاظه کار است که صدای خودرا نمیکشد و از بشریت افغان ها ی هزاره دفاع و ازافغانهای پشتون انتقاد نمیکند . حرف حق را باید بشر دوست بزند اگر فردا رسی جمهور شود یک ریس جمهور ملی شود نه ریس جمهور محافظه کار و بزدل !!

  • كوچی های اوغان در بهسود جنایت میكند و بشر دوست داد میزند كه من افغان هستم !!! كوچی در زیر بیرق پادشاهی و كرزی یی در هزاره جات غارت میكند و بشر دوست این بیرق لعین را به مانند طوق لعنت به گردن خود میآویزد!!! كوچی میگوید: من اوغان پشتون هستم و بشردوست میگوید من اوغان هزاره هستم !!! خلاصه هر كسیكه برای تبلیغات به نفع بشر دوست آنرا گاهی شایسته ریاست جمهوری میداند و تبلیغ میكند، من به ایشان میگویم كه ریاست جمهوری طویله نیست كه هر خر و اسپ در آنجا گنجانیده شود. خلق هزاره بهترین و شایسته ترین انسانهای لایق و پسندیده دارند كه میتواند به ریاست جمهوری افغانستان مدعی گردد ، اما نه بشر دوست دیوانه پتنگ !!!

  • رقم لوچکهای خلیلی و محقق میمانی که ماتحت خود را درآورده که به کرزی رای دهند.

 • رای یک امانت ملی است واستفاده ازآن بصورت موافق ، مخالف ویاممتنع نیز یک وظیفه انسانی است . بشردوست شخصیت باشرف ومتعهدی است که نه تنها رای دادن به ایشان بلکه کمپاین وحمایت مالی را نیز وظیفه خود وافراد خانواده ام میدانم . دراستفاده از رای به نفع بشردوست شکست وپیروزی وی برایم ملاک نیست ، بلکه مهم اینست که رای خود را به انسان واجد شرایط وباعزت نفس می سپارم .

 • فرد که تحت نام قزل باش مینویسد از پشتونها است . شما گول این فرد را نخورید !

  • سلام به همه!
   شکی نیست که بشردوست انسان پاک و وطندوستی است. اما برای احراز کرسی ریاست جمهوری آدم مناسبی نیست. به دو دلیل:
   1- خوب بخاطر دارم زمانی که پست وزارت پلان را عهده دار بودند در یکی از مصاحبه هایشان اقتصاد مختلط را بقایای تفکر سوسیالیزم خوانده و از اقتصاد بازار آزاد که اینهمه بیداد میکند پروپاقرص به مدافعه برخواستند. قسمیکه دیده میشود راه بیرون رفت از بحران و رژیم اقتصادی عادلانه که بتواند از آسیب بیشتر قشر محروم و پایین جامعه جلوگیری کند همانا اقتصاد مختلط است که جناب بشر دوست به ان معتقد نیستند.
   2- بشر دوست صاحب بی نهایت احساساتی و خونگرم اند که برای یک سیایت مدار بد ترین صفت است.

  • یک متلی است که میگوید : دزد در سرخود پر دارد .کدام خر باشد که نامش کوچی باشد و به پشتون بد بین.
   دزد نا بلد در کاهدان میرود.
   چه لازم است که من پشتون باشم و خود را قزل باش بگویم. باز هم کدام خر باشد که آب بیاورد و در کوزه دیگری بیاندازد.
   یا جان کندن لغمانی و خوردن مغل شود.
   من به قزلباش بودنم همان قدر افتخار می کنم که به افغان بودنم.

  • کدام سک باش که نامش قزلباش خودش اوباش اوغانی و بد بین قزلباش؟

  • lol haaaahaaa

 • با عرض سلام خدمت دوستان . دراینکه بشردوست صاحب یک انسان با وجدان شرافتمند وطندوست درستکار و راستگو است شک نیست اما برای پست ریاست جمهوری و وزارت ساخته نشده بهترین پست و مقام که میتوان برای بشردوست صاحب در نظرگرفت کارهای خیریه مانند کمیته امداد ویا بنیاد بیاد میباشد بخاطریکه بشردوست صاحب آدم درستکار وامانتدار است هم مردم به شخص ایشان اعتماد دارد و هم اینکه بشردوست صاحب استعداد و توانایی در این کار دارد
  خلاصه کلام اینکه بشردوست صاحب برای همچون کارهایی خلق شده .
  علی از سویدن.

 • بعداز ادای احترام. رمضان بشر دوست انسان ملی است وتنها نماینده ګی از یک ملت نمی کند واګر در انتخابات اینده خودرا کاندید نماید حتما برنده خواهد شد
  نورستانی

 • قزل باش بچیم این دفعه سر از ابخور افغان در اوردی . تو خو یک روز در یک طویله نیستی واز هر طویله جدا انگ میزنی و عرعر میکنی . من بحال تو افسوس میخورم که تو شریک جرم کسی خودرا کردی که در زن فروشی حرف اول را میزند هم با قاطر و هم با پیسه . بچیم برو بخوان خوب تحقیق کن که افغان کیست با دازو بنوس که مه اوغانم . اوغان بودن سر افکندگی اورده هیج افتخار نیاورده است بچیم ...باز دفه دیگه جواب محکم تر خواد نوشتم ...

 • به نظر ميرسد كه بشر دوست درانتخابات رياست جمهوري آينده شركت خواهد نمود ولي آراي قبلي رانخواهد داشت به خواطر كه يك آدم منفي گرااست ونظرات سازنده كه براي ترقي كشور ومردم باشد ودرشرايط افغانستان يك راه كاربراي حل مشكلات افغانستان باشد متأسفانه نداردوطرح هاي اودررويا وعالم خواب هم درافغانستان قابل تطبيق نميباشد مردم دراين مدت به خوبي دريافه است كه چنين شخص به فرض كه ريس جمهور هم شود مشكلات كشوربيش ازحد خواهد شد

 • افغان های عزیز ما تا هنوز قوم بنام قزلباش نشنیدهیم و ندیده هیم ما تمام
  تلویزیون های افغانی را میبینیم تا هنوز به اسم قزلباش نشنیدهیم .ما چند روز
  است که به دنبال این واژه قزلباش مشغول هستیم . بلاخره پیدا کردیم .قزلباش
  یعنی، چلو .مرداگاو ،کوسفروش ،بیناموس ،کونی، فراری های ایران،این کوسفروش
  ها باید هر چه زود تر از افغانستان عزیز خارج شوند و به جای اصلی شان که در تهران
  یک منطقه به اسم گمرک در زمان قدیم بوده و هست بروند و به شغل اصلی شان که کوسفروشی است
  ادامه بدهند .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس