صفحه نخست > خبر و گزارش > داکتر بشردوست: کرزی اگر راست می گوید دستور بازداشت و محاکمه محمود کرزی، حصین (…)

داکتر بشردوست: کرزی اگر راست می گوید دستور بازداشت و محاکمه محمود کرزی، حصین فهیم و نبی خلیلی را صادر کند!

کابل پرس
پنج شنبه 21 جون 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: داکتر رمضان بشردوست نماینده ی مردم در پارلمان افغانستان، در واکنش به سخنان امروز حامد کرزی در تالار پارلمان، به کابل پرس گفت که صاحب افغانستان نه ملا عمر است و نه قسیم فهیم. ملا عمر صاحب ارزگان هم نیست و قسیم فهیم صاحب پنجشیر هم نیست. افغانستان مال مردم آن است و این مردم هستند که صاحب این کشور می باشند و نه ملا عمر و قسیم فهیم.

حامد کرزی در سخنان امروز خود در تالار پارلمان داستانی از قسیم فهیم و یکی از سران طالبان گفت. جملات کرزی این است: " اینها در یک مجلس بودند در یک کشور همسایه افغانستان، یکی از بزرگان خارجی برای شان گفت که ما حاضر هستیم شما را در همین جای که هستید بالاتر از هندوکش جابجا کنیم، جنوب را فراموش کنید. این الفاظ دقیق شاید نباشد ولی من داستان را به همان ترتیب که شنیده بودم برای تان گفتم، مارشال گفت که گلویم گرفته شد و عقده به دلم آمد و برایش گفتم که ما در اینجا این سنگ را لعل میگویم که در بدخشان داریم ، در جنوب افغانستان اینرا تیگه و دبره میگویم، هر دو آن یکی است و ما صاحب تمام این خاک هستیم. از این سر تا آن سر، فهیم خان برای شان گفته بود که من خود را صاحب این خاک میدانم. آفرینت، داستان دیگری برای تان دارم از جانب مقابل که امروز با ما به جنگ است و این تازه است این داستانی است که به من گفته نشده به یکی از برادران گفته شده است و آن نفر را می شناسم از بزرگان طالبان است. پرسانش میکنم که حقیقت است. گفت با آمدن قوای ناتو و امریکایی ها به افغانستان ، مقامات پاکستان ما را خواست و من از ملا محمد عمر آخند اجازه گرفتم و رفتم به کویته پاکستان و در کویته به دفتر استخبارات پاکستان رفتیم و در آنجا در یک اطاق ما را نشاندند و به من گفتند که شما قوت های تانرا جمع کنید بیاورید به یک قسمت افغانستان، ما و خارجی ها بین خود جور آمدیم همین قسمت را برای شما می سپاریم."

داکتر رمضان بشردوست در پاسخ به این سخنان کرزی می گوید، زمانی با جاسوس های خارجی نشستن یک لکه ننگ بود. امروز متاسفانه با جاسوسان نشستن نشانه افتخار شده است. در فرهنگ ما این گونه رفتار شرم آور است.

حامد کرزی در سخنان خود گفت که فساد، غصب زمین های مردم، غصب زمین های دولتی به اوج خود رسیده است.

داکتر رمضان بشردوست در پاسخ به این اظهارات کرزی به کابل پرس? گفت که: در عین زمان، کرزی با افرادی به پارلمان آمده بود که از طرف خودشان متهم به غصب زمین هستند. ما امروز در تالار ولسی جرگه عزیز لودین و اسماعیل خان را در کنار هم می بینیم. لودین مدت سه ماه اسماعیل خان را در هرات متهم به غصب ده ها جریب زمین در هرات می کند. به خصوص زمین های زابلی را که به معارف افغانستان تحفه داده و لودین می گوید اسماعیل خان آن ها را غصب کرده است. اگر لودین دروغ می گوید و به وزیر بر حال کابینه تهمت وارد می کند، باید از نظر جزایی تحت تعقیب قرار بگیرد.

اگر لودین راست می گوید، حداقل کرزی باید شرم می داشت که اسماعیل خان را با خود به تالار ولسی جرگه نمی آورد.

از طرف دیگر، روبروی کرزی فهیم و خلیلی نشسته بودند که هر دو برادرانشان متهم به غصب زمین می باشند. بنابر این، وقتی کرزی می گوید مصلحت نمی کنم و تغییرات وارد می کنم؛ من به عنوان وکیل واقعی مردم افغانستان که صدا و درد آن ها هستم، امروز از زبان کرزی باید می شنیدم که دستور توقیف و دستگیری محمود کرزی، حصین فهیم و نبی خلیلی صادر شده و آن ها از سوی سارنوالی تحت تعقیب هستند. آنوقت بود که به حرف های کرزی باور می کردم. ولی امروز کرزی ماننند همیشه خاک به چشم مردم انداخت.

حامد کرزی امروز در بخش دیگری از سخنان کرزی خود گفته بود از خارجی ها، آمریکا و کشورهای دیگر می خواهد که قراردادهای تجارتی و بازسازی خود را به اراکین و اقارب دولت افغانستان ندهند، از 4 سال قبل به آن ها گفتیم که این کار را نکنید. که باعث فساد در اداره افغانستان می شود.

داکتر رمضان بشردوست در پاسخ به این بخش از سخنان کرزی گفت که من به عنوان نماینده مردم از کرزی می پرسم، قبل از اینکه خواهش از آمریکایی ها بخواهی، چرا خودت برای اقارب خودت و اقارب معاونین خود، قراردادهای دولتی می دهی. تمام اقارب مقامات که از خارجی ها قرارداد گرفته اند، این قراردادها را به زور شخص حامد کرزی، معاونان وی و وزرا گرفته اند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جناب بشردوست به نمایندگی از مردم جوابهای خوب داده است.کرزی و دستیارانش خود کوزه و خود گوزه گر و خوسر ان خریدار استند.اگر جمع اوری این متاع بقا میکرد بر غفار پهلوان میکرد او را طالب کشت مال و نشان یکجا گم شد

  • همه جا دروغ ٬ ساخته کاری در شورا در ارگ در سفر در شهر در جنگل این شیر دیروز ٬ موش امروز باز چه میگوید؟ من فکر میکردم که استعفا میدهد ٬ اما وجدانش به خواب رفته باری وقت کشی میکند و از قدرت کنار نمی رود؟ یک بهار عیاری میخواهیم یک بهار انسانی و انقلابی میخواهیم خسته ایم از جاسوس ای اس ای ٬ خواهر ان٬ برادران بیدار شوید بیدار شوید یک بهار ازادی میخواهیم و........
   اقای بشر دوست یکی از فرزندان اصیل وصاحب شخصیت کم نظیر کشور ما میباشد.
   مصاحبه دکتور بشردوست از چهره ناپاک کرزی باز هم پرده برداشت.
   به تایید سخنان جناب داکتر بشر دوست میخواهم علت این نمایش مضحک کرزی را بررسی نمایم.
   کرزی در همه ابعاد فساد با دو معاونین خود شریک وهماهنگی دارد. او این نمایش را برای کشور های که افغانستان را کمک مالی مینمایند ترتیب داده تا در وقت گدایی سند و گواه را نشان دهد که گویا با فساد مبارزه میکند!!!
   سناریوی عوام فریبانه درنام گرفتن کابل بانک و افسانه فهیم و یک کارمند ای اس ای که او را مجذوب ساخته دیگران را گویی گول میزند. این ملک قبیله و فاشیست قرن ۲۱ میداند که چه راه و چاره برای ابروی ریخته خود و معاونین اش بسازد و گریز از مقصد اصلی که حکومت داری خوب و مبارزه با فساد است, نماید.
   کرزی بیست و پنجهزار جریب زمین های وزارت دفاع در کندهار را برای برادر خود محمود کرزی به قیمت سه صد دالر فی جریب بفروش رسانید, این فاسد چرا از خانه خود اغاز نمیکند؟ سر و صدا در مورد کمپنی های امنیتی چه شد؟ شرکتهای مردم را غیر قانونی اعلام کرد ٬ سلاح های شانرا ضبط و برای شرکتهای فامیل خود٬ فهیم٬ و بسم الله خان رایگان تقسیم نمود.این فاسد نه به اسلامیت پابند است و نه به قانون٬ این جاسوس و حیله گر تاریخ نه نترسی از خدا دارد ونه شرمی از مردم. اگر او بخواهد حکومت داری خوب را پیشه کند و مبارزه با فساد را٬ از فامیل خود و معاونین خود اغاز کند٬ ضرورت جمع کردن وکلا در ایام تعطیل پارلمان چه فایده دارد؟ در پشت رادیو و تلویزیون دروغ های خود را میگفت٬ چرا با دیگران فرصت نداد تا انها نظریات خود را ابراز مینمودند.او خود را شاهنشاه ارگ فکر میکند٬ لعنت خدا به این مکار و حامیان او که چنین خاک بر چشمان ملت مظلوم میزنند.
   مردم شریفیکه به قاچاق ٬ فساد ٬ ادمکشی و وطنفروشی دست ندارند ٬ کرزی ٬ فهیم و خلیلی را به دستگاه قضایی و محکمه صحرایی بکشانند. تا این سه نفر دزدان و رهزنان به دار اویزان نشوند٬ تغیری در دستگاه دولت بجود نمی اید.
   ما در پارلمان صرف بشردوست را داریم و چند شخص دیگر که شمار شان به ده نمیرسد.
   این دولت نوکر با ارگان های فاسد و افراد جاسوس نمیتوانند کاری را به نفع مردم رنجدیده نمایند. ما رییس جمهور عادل میخواهیم ٬ ما کابینه صادق دلسوز و متخصص میخواهیم ٬ ما از این مداری و دو جمبوری هایش به ستوه امده ایم.خدای توانا همه فاسقین ٬ فاسدین و ظالمین این دولت وطنفروش و جاسوس را به قهر خود تباه کند و پیروزی حق بر باطل را استوار سازد.
   والسلام
   دیپلوم انجنیر برق فعلا ترکاری فروش شهر کابل

  • ای جناب دیپلوم انجینر! اگر تو دیپلوم انجینر باشی ترکاری فروشی نمیکنی. هزاران انجینر در این کشور کار دارند تو که کار نداری معنی اش این است که بیعقل هستی. دلیل دوم بیعقلی تو این است که رمضان بشر دوست یک پاگل و بیمار روانی و دیوانه را فزرند اصیل و شخصیت کم نظیر میگویی. پس تو حسابی مشکل داری.

  • جنا ب چا ی فروش ، و ما رشا ل .
   آ یا شما خبر د ا رید که صد ها جوا ن تحصیل یا فته فا رغ شده ا ر د ا نشگاه های افغانستان د ر جمله آنها ا ینجینیر
   حقوق د ا ن ، علوم ا قتصا د .غیره هر روز دروازه به دروازه برای کاریا بی سرگرد ا نند ، چون یا واسطه ند ا رند یا پول
   یا ا ز ا قوا م غیرپشتون هستند کا ر برای شا ن میسرنمیگرد د ا صلأ شما پشتون ها به آنها کا ر نمید هید ؟؟؟
   چون شما پشتون ها همه چیزرا برای خود میخوا هید . پس د یپلوم ا ینجنیر که برا یش کا رند ا د ند پول ند ا شته یا
   وا سته ند ا شته ، ترکاری فروشی کرده است ، ترکا ری فروشی عیب ند ا رد ، طعنه وکنا یه گفتن عیب ا ست بلکه گناه
   ا ست . من فکرمیکنم بی عقل شما هستید ، ا گربی عقل نمیبود ید یک هموطن خود را بی عقل نمیگفتید، شما ا زنگاه
   حقوق بشر، حق ند ا رید یک ا نسا ن را که ا و هم تحصیل یا فته و ا ینچینیر ا ست ، بی عقل خطا ب کنید ، چون
   شما بی سوا د و جا هل هستید . د کتوررمضا ن بشرد وست آ د م خوب ا ست وظیفه خود را ا د ا میکند و را ست می
   گوید ، را ست گفتن ا و به گوش شما خوش آ یند نیست شما طا قت حقیقت شنوی ر ا ند ا رید چون وقت ظلم کرد ن شما
   ا ست . رمضا ن بشرد وست ا ز جا نب هزا را ن شخص عا قل و با لغ به حیث وکیل به پارلمان ا زجا نب شهروند ا ن کا بل ا نتخا ب شده ا ست ، شما هزاران انسا ن کا بلی را ا ها نت کرده ا ید ، شما را با ید به محکمه شرعی و حقوقی معرفی کرد تا جزای بی عقلی خود را بی بینید

  • برقی هستی نه انجنیر برق داکتر و انجنیر ما زمین و اسمان با همردیف های منطقوی شان فرق دارد چه رسد به هم مانند های جهانی شان ..

  • ای چای فروش پست فطرت وغول . تواگر حد اقل شرافت میداشتی به دفاع از کرزی خاین وطن فروش وجاسوس در برابر این ترکاری فروش چنین عکس العمل نشان نمی دادی . بهتر است گورت را گم کنی و درسایت های لجن پراگن افغان ملتی های فاشیست خود را مصروف بسازی نه درین سایت مردمی واقعن مبارز.برو گورت را گم کن کثافت.

 • Bashar Dost sahib man wa tamame mardom Afghanistan ba shoma eftekhar me konad jawabhae dandan shekan ba Karzai wa kabena e chpawlgaresh

 • جمعی بیافتیم که دین است دام شان - لیکن مدام جیفه دنیا مرام شان
  جمعی دگرکه دردوطن درکلام شان - اماخجل بودقلم از ذکرنام شان
  چون مستبدوشیخ بهم جفت ویا رشد - هریک زهرطریق به فکرشکارشد
  حقگوی زیر بار و یافوق دارشد - سمایه زداخل وخارج بکارشد
  شعرازشهیدسیداسماعیل بلخی درکنج زندان

 • به نظر من، محترم بشر دوست در حال حاضر فقط از جمله انگشت شمار كسانی هستند كه واقعیتهای وطن را عینا درك فرموده و عملا ثابت ساخته اند كه خادم همه مردم وطن هستند.
  ایشان حقایق را همیشه بصراحت، مستند و با شجاعت كم نظیری بیان داشته كه طبعا به مزاج استفاده جویان دارایی ملت تلخ بوده و است.
  شاید انسانهایی با چنین درك در وطن زیاد باشند، اما در سكوت هستند و این خاموشی در این مقطع زمانی به ضرر خود شان، ملت و بلاخره قهرمانانی مانند بشردوست است.
  من انسانهای مثل بشردوست را ستایش میكنم و برایشان الهام میدهم كه بیایند به میدان و بشردوست ها را تنها و خودرا درانزوا قرار ندهند !
  ومن الله توفیق

 • انسانهای با وجدان و پاک اینطور سخن میگویند.
  زنده باد آقای بشر دوست!

 • ترکاری فروش بچیم تر بور ترکاری فروشی ته کو! ترا چه به گپ های کلان!!!!

  • دوستان عزيز مردم افغانستان هميش به عوض علت معلول را مقصر ميدانند درحاليكه محمود كر زى وحصين فهيم ونبى خليلى هر سه معلول اند وعلت كه اين معلول هارا بوجود اورده است كر زى ومارشال وكريم خليلى هستند لهذا تا زمانيكه علت را ازبين نبرند معلول نه تها ازبين نمى رود بلكه معلول هاى بيشتر ى را مى افرينند جنانجى معلولها ى تازه در حالت توليد شدن در وجود يسران كاكاى كر زى در حوزه نفت شمال كشور قرار است كه با يك دسيسه وتوطيه ديكرى را همراه دارددر شرف ظهور است وملت هاى محكوم بايد درك كنند كه وقت تعين سر نوشت ملت فرا رسيده است كه حكومتهاى متمركز رياستى همين ترتيب فساد افرين است كه قرارداد اين كمينى با جينائى ها در شراكت با اسمعيل يويل وراتب يويل يسران كاكاى كر زى با بيانات روز ينج شنبه ريس جمهورمنافات كلى داشته يكبارديكر جهره مزور وفريب كار قرن ٢١ را دروجود دولت مافيائى وستم ملى راعملا مى بينيم كه تنها مردم اافغانستان است كه عليه اين زدوبند مافيائى كه با قاجاقبران بين المللى كه دوسيه شان همين أكنون تحت بحث بوليس فيدرال امريكا قرار دارند دست وينجه نرم كنند ولى زمانيكه جنرال دوستم يشنهاد مى كند كه بايد كاركر وافرادامنيتى از مردمان محل باشند كه سرمايه همان مردم است واين يشنهاد معقول وعدالت يسند به خيانت ملى تبليغ مى كردد كه عملا ظلم وبى عدالتى را از حلقوم شخص اول مملكت بروز مى كند وبا روند اين سيستم شمال كشور نيز بدست كرويهاى مافيائى قرار مى كيرد(عدالتخواه ) 

 • زنده باد جناب بشر دوست!

 • پیامگذار عزیز بینام، که نوشته اید:
  " ...... وعلت كه اين معلول هارا بوجود اورده است كرزى ومارشال وكريم خليلى هستند."
  اما متأسفانه ننوشتید، که علت یکه این سه را از 11 سال به اینطرف و با هزینه ملیارد ها دالر بالای ما تحمیل کرده است و بر سر قدرت نگهمیدارد، کیها اند، یا کیست؟
  برای اینکه علت از ریشه کنده شود، باید علیه باداران و حامیان کرزی مبارزه کرد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس