در همین بخش

صفحه نخست > عکس > خروس جنگی و سگ جنگی هم عنعنه ی مردم افغانستان است؟

خروس جنگی و سگ جنگی هم عنعنه ی مردم افغانستان است؟

گوشه ای از هنر مردان افغان به روايت عکس
سه شنبه 19 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

آدم های بيکار و يا آدم هايی که در کار پرورش و خريد و فروش خروس و سگ های جنگنده هستند. آيا اين آدم ها از همان هايی نيستند که در خانه به جان زن و اولاد خود می افتند و گوش و بينی آنان را می برند و حتا جانشان را نيز بی پروا می گيرند و دست آخر در محاکم مردسالار افغانستان بی گناه اعلام می شوند؟

در کابل پرس خبرها و گزارش هايی از گوش و بينی بريدن هايشان را ديديد و خوانديد. خروس جنگی ها و سگ جنگی هايشان را هم ببينيد و قضاوت کنيد.


عکس اول از فهيم حيدری، عکس های ديگر از خبرگزاری رویترز

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • اعمال واقعآ ناشایست است که متاسفانه به درون جامعه افغانی از دیر زمانی رخنه کرده و فعلآ کاملآ جا افتاده است.ننگ باد بر انانیکه دست به این اعمال غیر انسانی میزنند حتی اگر برای تفریح هم باشد...

 • Hello. thanks for putting up these photos. such games are stupid and should be cast away from our culture. I think that the government of afghanistan should bann such stupid entertainments.

 • سرگرمی سرگرمیست اینقدر به خود ستیزی نپردازید اسپانیا با آن فرهنگ و تمدن دیرینه خود هم هنوز اینگونه سرگرمی ها به عنوان ورزش باستانی از جایگاه خوبی برخوردار است، منظورم از گاوبازی است که با نیزه در دل حیوان زبان بسته فرو میکنند. ایا ورزش های رزمی همجون انواع بوکسینگ و دیگر ورزشهای رزمی که واقعا برای صحت آدم ضرر دارد خیلی بهتر از سگ جنگی و خروس جنگی است؟

  • پشت گپ های مفت زیاد نگردید برای صحت تان خوب نیست. مرغ جنگی و سگ جنگی برای تفریح چند نفر است. صحیح است که گناه است و کار ناشایسته است مگر در جامعه ما بسیار کارهای ناشایسته دیگر رخ می دهد که باید اول آنها را متوقف کنیم بعداً این نوع تفریح را. قسمیکه برادر ما فرمودند در ممالک اروپایی و امریکایی انسان هابین خود جنگ می کنند و دیگران از آن لذت می برند و ملک هایشان هم ملک های پیشرفته جهان است. بهتر این خواهد بود که هرکه خود را اصلاح کند. به امان الله پاک

  • اسپانیا یگانه کشور در غرب است که یک زمان تحت مستعمره مسلمان ها بود به همان خاطر تا حالا بوی اسلام و تعصب از آنجا می آیید و حیوان جنگی رواج است.

   افسوس وقت تنگ است که زیاد مینوشتم

  • زمان سخن از حقوق زن و آزادي زن در ميان باشد‚ افراد مانند خودت (كاسترو) دفعتاّ سروصدا را به راه مياندازند‚ كه اين آزادي ها به سنت و مذهب ما تطابق نميكند‚ اين فرهنگ غربيست و امثال اين گپ ها..... و اسلام را پيشكش ميكنيد.

   اما وقتي سرگرمي و تفريح وحشيانهء جنابان عالي مورد انتقاد قرار گيرد‚ بعد مثال هاي از همان ممالك غربي مياوريد‚ كه همين شما ها آنرا ضد اسلامي و ضد افغاني تعبير ميكرديد.

   بنازم اي بام و دو هوا را .

  • زمان سخن از حقوق زن و آزادي زن در ميان باشد‚ افراد مانند خودت (كاسترو) دفعتاّ سروصدا را به راه مياندازند‚ كه اين آزادي ها به سنت و مذهب ما تطابق نميكند‚ اين فرهنگ غربيست و امثال اين گپ ها..... و اسلام را پيشكش ميكنيد.

   اما وقتي سرگرمي و تفريح وحشيانهء جنابان عالي مورد انتقاد قرار گيرد‚ بعد مثال هاي از همان ممالك غربي مياوريد‚ كه همين شما ها آنرا ضد اسلامي و ضد افغاني تعبير ميكرديد.

   بنازم اين بام و دو هوا را .

  • برادر محترم حکم بالا شما وپرویز کام بخش منطبق است ای کاش دستم بجانت میرسید که من اسلام رابتومیفهماندم شما لایق ازین نیستیدکه
   درباره شما انسان وقت خودراذایع کند.
   اگر خودرابسیار لایق ومتجسس میدانید شما تمام ادیان رامطالعه کنید
   آنوقت خواهید دریافت که اسلام یعنی چی.وکدام یکی ازادیان کامل ترین ومهربانترین است من یقین دارم که خواهد اسلام رایافت .
   که قبل ازاسلام پیاده شدن این دین پاک تمام حقوق انسان مرد زن
   طفل ................... وتمام مخلوقات را بیان داسته
   پس بتو کم ظرفیت باید گفت که (نقس در اسلام نیست درمسلمانی است)

   آنلاين بنگريد : خروس جنگی وسگ جنگی هم از عنعنه مردم افغانستان است

  • ba razi salam
   barathari aziz imrozi kasi az dini moqadas ma payrawi namekona jan
   pas njast ki bigoyam ki moslini raft koda posht wa panahash ma payrawan payambar islam mohamad mostafa baqi namandim albat u khodat ham fikar kon raje ba khoda chizhay ki islam gofta hast injam medi amal mekoni ,,,, hataman jawabat na hast choki nametani qazawat koni maga na pas bia msalaman waqi bash na mosalman noma ki faqat bobl zabani kon
   http://www.bbc.co.uk/persian/afghanistan/story/2008/06/080620_a-afg-children-soudi-arabia.shtml
   khashishan ba in adress bro
   aya payambar gofta hast ba kodakan in gona raftar konaid ia in ki ba anan mehraban bashid man 14 sal sin daram waqt ba ingona hokomat hay mosalmani niga mekonam aslan az in gona musalaman nomay ha motanafir hastam man ham mosaman hastam jan fikar nakoni man mosaman nistam hastam wale i gona ?

 • ابنای روز گار به اخلاق زنده اند
  قومی که گشت فاقد اخلاق مردنیست.

  اخلاق و مرزهای آن در هر ملت و امت فرق میکند. یک عمل در ملتی و یا کشوری بد اخلاقی شمرده نمیشود ولی در جایی دیگری همین عمل بسیار زشت و نا پسندیده است.
  مبنی بر همین اصل میتوانیم چند مثال بیاوریم: شراب خوردن در میان غیر مسلمانان یک امر عادیست. سنگ جنگی، گاو بازی، سکس دسته جمعی و... حتی لواطت و... در میان غربی ها نه بطور عموم یک عمل عادی است. ولی در جوامع شرقی، بویژه افغانستان اخلاق همان استس که اول دین، دوم محیط و سوم قانون آن را مرز بندی میکند. اگر چند شخص عادی و جوان کوچه گرد در روز هایی جوانی به یک سر گرمی مثل سگ جنگی می پردازند شاید بسیار مهم نباشد، ولی وقتی که یک قومندان جهادی بنام خان محمد، قومندانان امنیه ولایت قندهار و بعضا مؤظفین مهم دولتی در صحنه سنگ جنگی جان میدهند، این دیگر نشانهء ای از سقوط اخلاقی و فرهنگی یک ملت است. شاید بگویید: این کار همهء ملت نیست؟ ولی باید بدانید که ملتی که بی خاطر و دغدغه از کنار این اعمال میگذرد در حقیقت در این جرم شریک است. پس به این اساس مردنی بد تر از این هم در کمین این ملت نشسته است. خداوند بزرگ هم وعده داده است که: قومی که از عقل و خرد کار نمیگیرد ذلت و پلیدی بر آنها مسلت میشود. پس اگر به معیار های اسلامی و افغانی و شرقی ببینیم جامعهء ما در وضعیت بسیار نا مناسبی قرار دارد و اگر فرهنگیان با خرد و مسئول دست بکار نشوند و یک مبارزه همگانی را برای اصلاح این وضعیت روی دست نیگیرند دیگر فردا های نزدیک هیچ کدام ما نخواهیم بود.
  نه اینکه ما به دشنام دادن، افشاء نمودن و به عرض دیگران تجاوز نمودن را نامش را بگذاریم آزادی بیان، جرأت، افشاگری، ژورنالیزم و .... این کار یک مسئولیت آگانه علمی و حکیمانه میخواهد که این ملت را از سرنوشت بد تر از این نجات دهیم. دشنام دادن کافیست!

  • میگویند "چهل سال از عمر عزیزت گذشت - مزاج تو از حال طفلی نگشت"

   مردم افغانستان از سالهای پیشین به سرگرمی (حرفه)های همچون سگ جنگی و خروس جنگی عادت داشتند و هنوز هم گرفتار این مصیبت هستند. بیکاری تنها مشکل اساسیست که جامعه مارا دچار این بی بند و باری ها کرده است. اگر مردم افغانستان واقعا بیندیشند دیگر دست به خروس جنگی و سگ جنگی نخواهند زد. در آخرین حادثه که در قندهار رخ داد بیشتر از 100 نفر کشته شدند. و شاید این سرگرمی انسان کشی بود نه سگ جنگی.

   به امید صلح و آرامش در افغانستان!

 • اگراین ها شعورداشتندکه مملکتشان دراین وضعیت نبود این ادمااگرفرداسگ نداشته باشنداول زن وبچشونوبه جون هم می ندازند بعدخودشون بجون هم میوفتن

جستجو در کابل پرس