کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > کارتون > طنز روز > نشست توکـیو و آخـرین غسـل دالـر کـرزی

نشست توکـیو و آخـرین غسـل دالـر کـرزی

یک دهــــه کمـــک هـــای اقتصـــادی غــــرب به افغــــانســــتان و پیــــامد هــــای نیک و بد آن

دو شنبه 9 جولای 2012, بوسيله‌ى شمس الحق حقانی

به یقین همه روزگارانی را بیاد داریم که پایتخت کشور مان یگانه پایتخت روی دنیا بود که از دشتن کانالیزاسیون
( سیستم دفع آب بده رفت و باران ) محروم بود و در فصل بهار یک متر آب در سرک های کابل جمع شده و بدون استفاده از قایق و کشتی عبور از خیابان های شهر ناممکن بود.

همچنین همه بیاد داریم که در تمام کابل بجز فابریکه سیلو ، جنگلک و دو سه فابریکه خرابه و فرسوده امکانات تولیدی دیگری وجود نداشت و حتی چپلق های پلاستکی و تار و سوزن را نیز تجار افغانی از ایران و پاکستان به کشور وارد میکرد.
اگر مبالغه نکنم در تمام شهر کابل یک شفاخانه برای امور زایمان و امراض نسایی ولادی وجود داشت که بنام زایشگاه شهرت جهانی داشت.

در تمام افغانستان فقط بانک ملی افغان و پشتنی تجارتی بانک یگانه بانک های این کشور بودند که مامورین آنها از بیکاری از بام تا شام به چای نوشیدن و قطعه بازی مصروف بودند چون که تبادله اسعار نه درین بانک ها بلکه در سرای شهزاده و سر پل باغ عمومی صورت میگرفت.

در فصل تابستان و خزان هنگام گرد باد های موسمی آسمان کابل برای ساعت ها چنان تیره و تار می شد که گویی در دشت های ریگی عربستان سعودی یا صحرا های افریقایی گرفتار ریگباد شده ای ولی این نه ریگ و خاک بود بلکه مواد فاضله خشک شده بود که به شکل گرد و خاک در هوا بلند شده و از طرف مردم کابل تنفس می شد.
نه تنها تنفس این هوای مسموم باعث بروز امراز جهاز تنفسی و هاضمی برای مردم میگشت که بارها مردم بیچاره در شرق کابل در منطقه پلچرخی یا جوار مقبره نادرخان درین گردباد ها گیر آمده و دو روز بعد تشنه و گرسنه و نیمه جان در غرب کابل از شهرک حاجی نبی سر در می آوردند.
حتی دولت امریکا تصیم داشت تا محکومین به جزای اعدام را برای سیاحت چند روزه بکابل فرستاده و بدین شیوه خود را از شر اعتراضات سازمانهای دفاع از حقوق بشر و مخالفین جزای اعدام برهانند.

گرچه بیشتر از یک دهه از آن زمان ها نمیگذرد ولی تحول چشمگیری اقتصادی ، تخنیکی ، اجتماعی و مدنی که درین یک دهه از برکت کمک های مالی جامعه جهانی نصیب افغانستان گشت واقعً غیر قابل باور است توگویی سه قرن را ما یک شبه طی کرده و به سرمنزل مقصود رسیدیم.

امروز از برکت کمک های مالی جامعه جهانی و سعی تلاش مبرم دولتمردان کاردان و با مسولیت افغانستان دارای هزاران فابریکه صنعتی و تولیدی ، ده ها کوره ذوب آهن ، صد ها کار خانه اسخراج نفت و گاز و تولیدات شیمیاوی و کارخانه های دواسازی و صد ها بانک دولتی و خصوصی ، سیستم ترافیکی مدرن مجهز با قطار های عصری حتی به کوری چشم همسایگان بداندیش صاحب کارخانه های اتمی و تاسیسات غنی سازی اورانیوم ، مراکز تعلیمی مدرن و مجهز با وسایل عصری تدریسی در هر گوشه و کنار کشور گردید که محصلین و دانشجویان از تمام کشورهای منطقه و حتی اروپا جهت انجام تحصیلات عالی و تخصصی خود را برای دانشگاه های کبل کاندید میکنند.

اما از آنجایکه هر سکه دو روی دارد طبعاً که اینهمه پیشرفت و ترقی اجتماعی ، اقتصادی و تخنیکی جوانب منفی هم دارد که از خرابی محیط زیست در اثر کثرت وسایل نقلیه و ازدیاد فابریکه های تولیدی ، بروز امراض گوناگون جوامع متمدن چون فشار بلند خون ، مرض شکر و چاقی و اضافه وزنی و امراض روانی از اثر تنهایی و رجوع به انترنت و دنیای مجازی می توان نام برد.
نه تنها از بروز امراض فوق الذکر منحیث ثمره ترقیات اجتماعی افغانستان نوین می توان نام برد بلکه این تحولات جدید حتی بر اخلاق و ارزش های اخلاقی جامعه اثر منفی انداخته و مهر و محبت ، صفا و صمیمیت قدیم را به مادی گرایی و دالر پرستی تبدیل کرده که حالا زن ومرد ، پیر و جوان بجای رفتن به مسجد و انجام عبادت آی فون و سمارت فون بدست
از صبح تا شام مصروف چت کردن و ایمل فرستادن اند تا هر لحظه در جریان تحولات نرخ اسعار و قیمت دالر و پوند استرلینگ باشند.

با تقـــــــــديم حــــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


66 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > کارتون > طنز روز > نشست توکـیو و آخـرین غسـل دالـر کـرزی

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

 • ایکاش روزنامه ها و رسانه های تصویری و چاپی همه ای کشورهای غربی بخصوص امریکا/ آلمان - فرانسه - انگلیس - و کشورهای اسکاندنوی آزاد و در راس آن رسانه ها مردمان با وجدانی قرار میداشتند و با دیدن این تصویر در کابل پرس -آنرا در رسانه های خویش چاپ نموده و فرهنگ دموکراسی را که از آن لاف میزنند - به جهانیان نشان میدادند -که چطور پولهای مالیاتی مردمان شان به جیب چند ولگرد سماواراچی سابق اوغان در امریکا و غرب و امروزه همه کاره اوغانستان سرازیر میشود؟؟؟؟

 • زنده خو باشی آقای حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی
  که چند لحظه دل های غمدیده ما را خوش میسازی.
  بیشتر بنویس!
  تشکر

 • درود و صد درود بر جناب شمس الحق حقانی عزیز و گرامی
  و صدها و هزاران بار تشکر بابت متن های دلنشین و طنزتان که عنقریب ما را از خنده می کشد! واقعاً که شما با چیره دستی و مهارت بی نظیرتان در طنزنویسی حقایق تلخ جامعه مان را منعکس می سازید.
  امیدوارم که همیشه موفق و سربلند باشید و به امید روزی که افغانستان وطنی حقیقی برای زندگی باشد!

 • زنده باد حقانی حق شناس حق گو مرگ بر کرزی دذد فاسد بی بند و بار غارتگر و حرام خور.......

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.