در همین بخش

صفحه نخست > عکس > سودان جنوبی یکسال پس از تجزیه و جدا شدن از کشور جنایت و ترور

سودان جنوبی یکسال پس از تجزیه و جدا شدن از کشور جنایت و ترور

اکنون کشور سودان جنوبی نسبت به قبل بسیار آرام تر است؛ اسلام طالبانی سودان شمالی که افتخار میزبانی بن لادن را دارد و پناهگاه تروریست های افراطی شده، بر سر آن سنگینی نمی کند.
دوشنبه 9 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

پس از حدود نیم قرن جنگ تمام عیار در سودان که به کشته شدن بیش از دو میلیون تن انجامیده، سال گذشته مردم سودان جنوبی به پای صندوق های رای رفتند و در یک همه پرسی، تجزیه کامل کشور خود را از سودان شمالی انتخاب کردند. سودان شمالی به رهبری عمر حسن البشیر که متهم به جنایات سیستماتیک و پاکسازی قومی می باشد و تحت تعقیب دادگاه بین المللی جزایی ست، ناچار به پذیرش استقلال سودان جنوبی شد. اکنون کشور سودان جنوبی نسبت به قبل بسیار آرام تر است؛ اسلام طالبانی سودان شمالی که افتخار میزبانی بن لادن را دارد و پناهگاه تروریست های افراطی شده، بر سر آن سنگینی نمی کند. در یکسال گذشته گرچه درگیری های پراکنده ای در مناطق مرزی روی داده اما از کشتارهای وسیع به شیوه ی قبل خبری نبوده است. سودان جنوبی سرشار از منابع مختلف طبیعی و زیر زمینی ست و فقر نیز در این کشور بیداد می کند. حالا مردم این کشور، بدور از جنگ داخلی، خودشان هستند و مشکلاتشان.

عکس ها از گتی ایمیج و رویترز

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • مشکلات سودان قبل و بعد از تجزیه شباهت های زیادی با افغانستان دارد، که طرفداران تجزیه افغانستان نباید سطحی از آن گذر کنند. اینجا بطور خلاصه چند مشکل سودان شمالی و جنوبی را بخصوص بعد از تجزیه یادآور میشوم:

  • در سودان بالاتر از 100 اقوام مختلف با زبان های بومی مختلف زندگی میکنند. زبان رسمی عربیست.
  • قبل از تجزیه (2011) اقلیت 36% عربی نژاد تمام قدرت و ثروت سودان را بدست داشت.
   اکثریت افریقائی نژاد از همه چیز محروم بودند.
   بعد از تجزیه 2011
  • اقلیت های همیشه محروم حالا از دولت های تجزیه شده حق میطلبند (همه اقوام بعد از 20 سال جنگ هنوزهم مسلح اند). بطور مثال درسودان شمالی افریقائی نژاد ها و در سودان جنوبی اقوام بنام نوبا، بخاطرسهم عادلانه در قدرت و منابع طبیعی مبارزه مسلحانه میکنند، زیرا دولت ها حاضر نیستند، قدرتِ را که یکبار بدست آورده اند، با دیگران تقسیم کنند.
  • سودان دارای معادن و منابع طبیعی سرشاری از قبیل نفت، اورانیوم و الماس است.
   منازعه هردو سودان از زمان تجزیه تا حال بخصوص بالای مزارع نفت است، که به هردو طرف مرز وجود
   دارد. چون نفت مواد مایع زیر زمین است، هردو سودان میتواند، بدون کنترول طرف مقابل توسط چاه های
   عمیق این مایع را استخراج کند. بالای تقسیمات مساوی منازعه مسلحانه جریان دارد.
  • کوچ های اجباری اقوام دو طرف مرز، که خود را به جنوب یا شمال منسوب میدانند، به فاجعه انسانی تبدیل شده است.
  • چین، امریکا و اروپا برای بدست آوردن منابع طبیعی بخصوص نفت (که قبل از تجزیه با اقلیت عربی نژاد
   معامله گری های داشتند) حالا به منازعات که در بالا ذکر شد، دامن میزنند، تا سهم بیشتری و ارزانتری از
   رقیب بدست آرند.
   آیا آینده افغانستان بعد از تجزیه بهتر از سودان خواهد بود؟
 • سلام برای همه،
  ازینکه زندگی مردم به وضعیت فعلی باشد و خون مردم غریب را یک تعداد خوان آشام ها بچوشند و ثروت ملی را یک قوم حیف و میل کند، پس بهتر است افغانستان نیز به شمال و جنوب تجزیه شود. بدون شک تجزیه می تواند راه بیرون رفت از مشکلات جدی چون تروریسم، اغتشاش گرای، بی عدالتی و فاشیسم را در افغانستان شمالی مساعد سازد.
  به امید همچو یک روزی....موفق باشید.

 • اگر چنین شود که فرجام جدایی افغانستان از سرزمین مادری اش(ایران بزرگ) باز تکرار شده و در چنگال بیگانگان گرگ صفت پاره پاره خواهد شد،حتی اگر این تجزیه گری عملی شود تا آخرین ذرره خاک پاک افغانستان لقمه دندان گیر فرصت طلبان میشود و کشور های بیگانه.دریغ است که ایران ویران شود

جستجو در کابل پرس