در همین بخش

صفحه نخست > کابل پرس ورزشی > مقالات فوتبالي > ایکر در اندیشه قهرمانی یورو 2008

ایکر در اندیشه قهرمانی یورو 2008

علی جواد دهقان
جمعه 29 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

فینال جذابی که رئال مادرید توانست بایر لورکوزن را در همپدن پارک گلاسکو با گل دیدنی زین الدین زیدان شکست دهد به یاد دارید! قرار نیست از گل فراموش نشدنی زیدان صحبت کنیم، اما قرار است درباره یکی از حاضرین در آن فینال صحبت کنیم، کسی که با مصدومیت یکی دیگر شانس حضور در بازی را بدست آورد و از آن بعد بود که هیچ وقت جایگاهش را از دست نداد. صحبت از ایکر کاسیاس است، کاسیاسی که در آن زمان و در نیمه دوم جایگزین سزار سانچز دروازه بان اصلی رئال مادرید شد که بعلت مصدومیت دیگر قادر نبود در میدان حضور داشته باشد، حضور کاسیاس توام بود با حملات سنگین لورکوزن برای رسیدن به گل تساوی ولی عملکرد درخشان کاسیاس رئال را به قهرمانی در اروپا رساند. بعد از آن بود که تیم ملی اسپانیا قرار بود راهی رقابتهای جام جهانی 2002 در شرق دور شود، باز هم شانس در خانه کاسیاس را زد، دروازه بان شماره یک اسپانیا ـ سانتیاگو کانیزارس ـ در مصدومیتی عجیب و غریب (بریده شدن تاندون پایش در اثر شیشه) جایش را به کاسیاس داد. از آن زمان تاکنون کاسیاس بطور مطلق هر دو سنگر را به کس دیگری واگذار نکرده است و بعید است که واگذار هم بکند!

ولی مشکل اینجاست که کاسیاس در عرصه باشگاهی به همراه رئال مادرید به هر آنچه که خواسته است رسیده ولی در عرصه ملی اینگونه نبوده است. این سرنوشتی است که نه تنها برای کاسیاس که برای بسیاری از ستارگان همدوره اش نیز بوده است، که مهمترین آنها رائول گونزالز کاپیتان رئال مادرید می باشد. رویداد مهم یورو 2008 در پیش است و مدتهاست که آراگونس دیگر از رائول برای حضور در تیم ملی دعوت نمی کند و کاسیاس کاپیتانی را در تیم ملی بر عهده دارد. کاسیاس به مانند تمام اسپانیایی ها امیدوار است که بالاخره طلسم نگون بختی آنها شکسته شود و بتوانند به دومین جام معتبر در عرصه ملی دست یابند. گفتنی است که اسپانیا تاکنون فقط به یک قهرمانی در عرصه ملی و آن هم در سطح اروپا دست یافته است که به بازیهای جام ملتهای اروپای سال 1964 در خاک خودشان مربوط می شود.

سنگربان اسپانیا می گوید: من امیدوارم که ما جام اروپایی را ببریم. من خوشحال خواهم بود که از فوتبال بازنشسته شوم در حالی که یک عنوان قهرمانی را با تیم ملی اسپانیا کسب کرده باشم. برای من مهم نیست که آن یک جام جهانی باشد یا یک قهرمانی اروپایی. قهرمانی اروپا ممکن است یک مقدار بیشتر مشکل باشد چرا که تیمهای خیلی خوب زیادی در اروپا وجود دارند.

تیم ملی اسپانیا از رویداد یورو 2004 تجربه تلخی دارد چرا که آنها خیلی زود از آن بازیها کنار گذاشته شد. تیم ملی اسپانیای حاضر در یورو 2004 جزو یکی از بختهای عمده قهرمانی به حساب می آمد و ایناکی سائز و تیمش در حالی که در آخرین بازی گروهی در مقابل پرتغال میزبان به یک تساوی احتیاج داشتند با تک گل نونو گومژ وداع تلخی از آن بازیها داشتند. اگر به نزدیکتر نگاه کنیم در رسیدن به همین بازیهای یورو 2008 نیز آنها بسختی توانستند دست خودشان را به جواز حضور در خاک اتریش و سوئیس برسانند. آنها به طور ناباورانه ای در بازیهای گروهی مقدماتی در مقابل سوئد و ایرلند شمالی شکست خورده بودند و انتقادهای فراوانی از عملکردشان می شد.

دروازه بان تیم رئال مادرید از نظر خود اینگونه به توجیه نحوه رسیدن تیم ملی اسپانیا به یورو 2008 می پردازد: ما دو سال قبل هم باید اسلواکی را در بازیهای پلی آف برای صعود به جام جهانی شکست می دادیم. هنگامی که شما به مراحل نهایی از هر رقابتی می رسید هر چیزی می تواند روی بدهد. شما باید مقدار زیادی شانس هم داشته باشید، از نظر فیزیکی هم آماده باشید و مطمئن باشید که از نظر ذهنی نیز بازیکنان آماده هستند که هر کاری انجام دهند.

در یورو 2008 اسپانیا در گروه D این بازیها قرار است به مصاف تیمهایی همچون یونان، روسیه و سوئد برود که شباهت بسیاری با همان تیمهایی دارد که اسپانیا در دوره قبل با آنها روبرو شده بود و فقط جای پرتغال و سوئد عوض شده است. کاسیاس در این باره نظرش را بیان می کند: ما باید سعی کنیم و اولین بازی مان مقابل روسیه را ببریم برای اینکه در آرامش ما کمک خواهد کرد. اگر ما آن بازی را ببریم می توانیم به بازیهای بعدی راحت تر بپردازیم.

ایکر اکنون تنها کسی در تیم ملی اسپانیا به حساب می آید که می تواند خود را به رکورد 126 بازی ملی زوبی زارتای افسانه ای برساند، کاری سخت ولی ممکن. او می افزاید: ما باید به آنجا برویم تا ببریم و وظایفمان را به بهترین شکل انجام دهیم تا هر مسابقه ای را که بازی می کنیم فارغ از اینکه چه کسی حریفمان است پیروز شویم. مسیرهایی را که ما (اگر از گروهمان صعود کنیم) باید طی کنیم خیلی مشکل خواهند بود. ما با رومانی، هلند، ایتالیا یا فرانسه روبرو خواهیم شد. ما نهایتا باید با یکی از این تیمها روبرو بشویم که حریفان مشکلی خواهند بود.

آنگونه که کاسیاس می گوید در صورت روبرو شدن با تیمهای ذکر شده احتمالا با همبازیان حال حاضرش در رئال مادرید نیز روبرو خواهد شد، در حال حاضر تیم چند ملیتی رئال مادرید از هلند نمایندگانی همچون فان نیستلروی، اشنایدر، از ایتالیا کاپیتان تیم ملی ایتالیا یعنی فابیو کاناوارو و از آلمان کریستوف متزلدر را در اختیار دارد. کاسیاس رود فان نیستلروی را خطر عمده ای به حساب می آورد اما می گوید که خوشحال می شود که مقابل او قرار بگیرد. کاسیاس می گوید: قطعا هنگامی که موعد مقرر برسد ما همدیگر را در رختکن خواهیم دید و همدیگر را در آغوش خواهیم گرفت. بعد از بازی هنگامی که اسپانیا پیروز شده است ما خواهیم گفت همدیگر را بعدا می بینیم.

با تأمل در صحبتهای کاسیاس می توانیم به این نکته پی ببریم که او امید دارد که زمان برای قهرمانی اسپانیا نزدیک است، احتمالاً همین یورو 2008!

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس