صفحه نخست > خبر و گزارش > دانا روهراباکر خواستار حمایت دولت آمریکا از استقلال آذری های ایران شد!

دانا روهراباکر خواستار حمایت دولت آمریکا از استقلال آذری های ایران شد!

کابل پرس
جمعه 27 جولای 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: دانا روهراباکر نماینده ی کنگره ی آمریکا در نامه ای به هیلاری کلینتون از دولت این کشور خواسته که برای استقلال آذری ها از ایران تلاش کند. این نماینده ی کنگره ی آمریکا با توجه به اظهارات یکی از نمایندگان پارلمان جمهوری آذربایجان، سیاوش نوروزوف که خواستار تغییر نام جمهوری آذربایجان به آذربایجان شمالی شده می گوید در سال 1828 بر اساس معاهده ی تورکمنچای سرزمین آذری ها بین ایران و روسیه ی وقت، بدون رضایت آذری ها تقسیم شده و حالا زمان یکجا شدن آنان است. آذربایجان جنوبی که در شمال غربی ایران موقعیت دارد و در ایران به دو قسمت عمده ی آذربایجان شرقی و غربی (آذربایجان جنوبی) یاد می شود، دارای بیش از 16 میلیون جمعیت است که تقریبا دو برابر جمعیت جمهوری آذربایجان می باشد.

جمهوری آذربایجان که پایتخت آن شهر باکو ست، در غرب دریای خزر موقعیت دارد. این کشور در سال 1991 با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسید.

این اظهارات نماینده ی کنگره ی آمریکا در حالی صورت می گیرد که موضوع استقلال و یا پیوستن مناطق آذربایجان ایران به جمهوری آذربایجان و یا فدرالیسم در ایران، از چندین سال به اینسو از سوی فعالان آذری ایران دنبال می شود که مخالفت سرسختانه فعالان غیر آذری را برانگیخته است. از سوی دیگر در ماه های اخیر روابط سیاسی باکو و تهران با گسترش روابط آذربایجان با اسرییل تنش های زیادی همراه بوده است. در طرف دیگر این مناقشه می تواند دولت ارمنستان باشد که به شدت با تجزیه ی آذربایجان ایران و ایجاد آذربایجان یکپارچه مخالف است. ایجاد آذربایجان یکپارچه می تواند علاوه بر اینکه تهدیدی جدی برای این کشور تلقی شود، به موضوع قرباغ نیز خاتمه داده و دوباره به خاک آذربایجان ملحق شود. قره باغ در غرب آذربایجان موقعیت دارد و بخشی از خاک این کشور است که در سال 1994 توسط ارمنستان اشغال شد.

نماینده ی کنگره ی آمریکا دانا روهراباکر چندی پیش نیز خواستار استقلال مردم بلوچ در کشورهای پاکستان، ایران و افغانستان شده و از استقلال کشور آزاد بلوچستان که شامل بلوچ های این سه کشور می شود، حمایت کرده بود. باکر می گوید مردم بلوچ در سه کشور پاکستان، افغانستان و ایران و در مناطق هم مرز به این سه کشور زندگی می کنند اما ارتباط ارگانیک اداری با یکدیگر ندارند.

در پاکستان ایالت بلوچستان، در افغانستان ولایت نیمروز و بخش هایی از قندهار و در ایران استان سیستان و بلوچستان، مناطقی با جمعیت بالا از مردم بلوچ می باشد. دانا روهرا باکر می گوید بلوچ ها در این سه کشور هیچ اختیاری از خود ندارند و آنان در پاکستان بويژه در معرض خشونت و کشتار قرار دارند. بلوچ ها اختیار ذاتی دارند که از خود خودمختاری داشته باشند. بلوچ ها از تبعیض سیاسی و نژادی رنج می برند و آمریکا سلاح در اسلام آباد به کسانی که به آنان ظلم می کنند می فروشد و آنان را کمک مالی می کند.

دانا روهراباکر می گوید ایالت بلوچستان پاکستان سرشار از منابع طبیعی ست اما با توجه به سوء استفاده پنجابی ها و پشتون ها، فقیر ترین ایالت می باشد.

این اظهارات دانا روهراباکر در حالی صورت گرفت که مقامات بلندپایه سه کشور افغانستان، پاکستان و ایران در اسلام آباد، نشست سه جانبه ای داشته اند. در این نشست حامد کرزی و جمعی از اطرافیانش از طرف افغانستان شرکت کرده اند. بسیاری از آگاهان سیاسی معتقدند که که برنامه های سفر حامد کرزی از جانب استخبارات پاکستان و مهره های آن در ارگ ریاست جمهوری کابل تهیه و تدوین شده بود.

دانا روهرا باکر پیشتر در گفتگویی اختصاصی با کابل پرس گفته بود که تیم حامد کرزی از آی. اس. آی (سرویس جاسوسی پاکستان) اداره می شود. او تاکید کرده بود که کرزی به بخشی از عناصر پاکستان وابسته است که خشونت های خونین و ترور در منطقه حتا مقابل مسلمانان براه می اندازند تا اسلام خودشان را بقبولانند.

برخی خبرهای تایید نشده حاکی از آن است که حامد کرزی در پاکستان با هماهنگی سازمان استخبارات این کشور با گروه های تروریستی طالبان و حکمتیار دیدارهای مخفیانه دارد.

دانا روهرا باکر در گفتگوی خود با کابل پرس گفته بود گروه حکمتیار یک گروه تروریستی است. وقتی به او گفته شد که بسیاری از اعضای گروه حکمتیار مانند کریم خرم، رحیم وردک و فاروق وردک پست های کلیدی را در حکومت کرزی بدست دارند گفت که او بخوبی می داند کرزی بسیار به عناصر رادیکال و گروه سرویس استخباراتی پاکستان آی. اس. آی که مشکلات 50 سال اخیر را بوجود آورده اند وابسته است.

این نماینده ارشد کنگرس آمریکا همچنین کرزی و تیم او را متهم کرده بود که از گفتگوی فراگیر و آزاد درباره فدرالیسم در افغانستان هراس دارد.

دانا روهرا باکر عضو ارشد کنگرس آمریکا در گفتگو با کابل پرس: تیم کرزی توسط آی. اس. آی اداره می شود و از گفتگوی فراگیر درباره فدرالیسم هراس دارد!

شنبه 4 فوريه 2012, بوسيله ى کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خيلی خوبه!
  فقط اين آقای دانا روهرا باکر اگه ميشه لطفاً بگه که سمرقند و بخارا هم که ايرانی و فارسی زبان هستند به ايران رجعت داده بشن؟؟
  و هر جای ديگه ای در اين مسير (از سمرقند به شهد) که فارسی زبان و اصليت ايرانی دارن؟!

  • برو جناب آذرخش خان!
   خواب دیدی خوش باشد، شما ایرانی های فاشیست نژاد پرست را اگر کمی رو بدهن ادعایتان تا چین هست. من به عنوان یک افغانی که چند سال در ایران به ناچار مهاجر بودم می دانم که شما مردم تا به چه حد افغانی ستیز هستید. در صورتی که زبان مشترک داریم ولی هیچ وقت خوش ندارم که با شما مردم هموطن شوم.

  • اوه، نه، اشتباه نکن! من نخواستم شما هموطن من بشين! (خدا اون روز رو نياره!)
   من فقط خواستم که سرزمينهای ايران به ايران برگردونده بشه، همين!

  • بیخود است، اینکه ایرانیان روزگاری امپراتوری داشته و سرزمین دیگران تحت مهار شان بوده به این معنی نیست که آن سرزمین‌ها هم مال ایرانیان است! اگر این‌طور باشد که انگلیس‌ها، مغولان و ایتالیایی‌ها (بازماندگان امپراتوری روم) هم می‌توانند ادعای نصف جهان را بکنند.

  • جناب آذرخش!
   بفرمائید بگوئید کجا متعلق به ایران بوده است؟ اگر بخار و سمرقند منظورت است که آنها تا چندا قرن پیش متعلق به خراسان بزرگ بوده ات که حالا همین افغانستان می باشد. ایرانی در آن زمان وجود خارجی نداشت و طوس و نیشاپور که متعلق به خراسان بزرگ بود از آن به بعد به نام "عراق عجم" (ایران کنونی) نام داشت که زبانشان پهلوی بود نه دری فارسی؛ در ضمن مردم سمرقند و بخارا "تیور لنگ" را به عنوان یک اسطوره قبول دارند آیا شما ایرانی ها این را می توانید قبول می کنید؟
   وقتی می گویم شما ایرانی ها مردمی نژاد پرست و بیگانه ستیز هستید گپ هوای نمی زنم برای مثال همین آذری ها را شما چقدر برای شان به نام" ترک" جوک ساخته اید و توهین می کنید به عرب ها سوسمار خور می گوید، حقی به کرد ها و بلوچ ها قائل نیستید حتی همین افغان ها که از سر مجبوریت به ایران مهاجرت کردن برو جنوب تهران و اصفهان و .... ببین که چطور توهین و تحقیر می شوند در صورتی که چند تن از اقوام ما که 30 سال در پاکستان بودند ولی یک مورد توهین را ندیدن. اینها همه حاکی از دید نژاد پرستانه و بیگانه ستیزانه شما ایرانی ها دارد.
   وقتی کسی از عملکرتان انتقاد کرد سعی کن داغ نکنی.

  • عزيز جان مثل اينکه شما بمطلب بالا توجه نداريد!
   اين آقا داره ميگه که آذری ها جدا شوند و به آذربايجان بپيوندند!
   کردها به کردستان و بلوچها به بلوچستان!
   چرا؟
   برای اينکه آذری ها آذری هستند و آذری زبان، کردها کردند و کرد زبان و همینطور بلوچها!
   خوب منم ميگم پس فارسی زبانها هم بايد به ايران بپيوندن ديگه!
   اگه جزو اين آب و خاک نبودن که فارسی صحبت نميکردن که! کجای اين درکش برای شما مشکله؟!

  • جنا ب آ زرخش سلام .ا گرتورک ستیز نبا شید به حرف من گوش د هید ، آ ذ ری نا م قوم ا ست ، چنا نچه تورک قزاق
   تورک آ ذ ری ، تورک تورکمن ، تورک هزاره ، تورک ا وزبیک ، تورک قیزل با ش ، تورک قیرغیز ، تورک چغتا ی ،
   تورک برلا س که ا میرتیمور ا ز آ ن قوم ا ست ، تورک سلجوق که تورکمن ها هستند تورک آ ق قویون لو، تورک قره
   قویون لو ، تورک ا فشا ر ، تورک قره قلپا ق ، تورک تا تا ر ، تورک ها ی قبرس و تورک ها ی قفقا ز 2 - د ر شهرها ی بخا را و سمرقند د ر د ا خل شهر تورک و تا جیک زندگی میکنند ا طرا ف شهر و د یگرشهرها همه
   تورک هستند نا م فا رسی آ نجا بیگا نه ا ست .
   فا رسی ها ی که ا مروز سا خته کا ری کرده نا م تا جیکی را به نا م پا رسی بعدأ فا رسی سا خته ا ند د ر 1400
   اخیر به رضا شا ه پهلوی ، هیچ د ولتی و حکومتی د ر ا یرا ن زمین یا خرا سا ن زمین دد ا شته ا ند همه دولت
   و حکومت ها چه د ر ا یرا ن چه د ر خرا سا ن ( افغانستا ن ) چه د ر تورکستا ن ، چه د ر یوروپ و ا نا طولی
   عرا ق مصر و مما لک عربی و هند وستا ن همه را خد وند داده بوده ا ز تورک زبا ن ها بوده ا ست و امروز هرچه
   آ ثا ر تا ریخی د ر مما لک ا سلامی میبینید همه ا ز د وره د و لت ها ی اسلامی تورک ها بوده ا ست .
   به خدا داده گا ن ستیزه مکن خدا داده گا ن را خد ا داده بوده است . آ خریک حکوما ن تورک ها ابه پیشرفت علوم و تخنیک د نیا خود را عیا رو آ ما ده نساختند د ر قرن 18 انگلیس ها هندوستا ن را ازدست تورک گرفتند روسیه هم تورتورکستا ن را ا ز تورک ها گرفتند زما ن استعمار بود ه . ا ما ا ز پا رسی ها ی شما هیچ چیزی د ر دنیا موجود نیست با ید شما پا رسی ها به هرچیز د عوا جلابی نکنید .

 • shyad yak rozi kordestan besazand magar anja ham bayad yak kordestane federal bayad bashad chon kord haye Iran ba Iraq Soriya ba Torkiya dar yak keshware ba yak hakemeyat ba ham namesazand pas 4 eyalte fedral bashd
  wa aan yak eyalat ham bayad 2 joz dashta bashad chon barezani ba talebani name sazad
  wa ba hameen gona balochistan wa armanistan wa azerbayejan wa arabestan wa pashtonestan wa dega wa dega

 • دانا روهر ابله نمیداند که این کشور ایران کنونی را صفویان آذربایجانی بنیان گذاشته اند ! و صفویان با آنکه خود ترک بوده اند ولی در راه دفاع از ایران آنقدر از ترکان عثمانی و ترکان ازبک کشته اند و خود کشته داده اند که در تاریخ مشابه ندارد. تهران بعد از استانبول بزرگترین شهر ترک نشین دنیاست و چندین ملیون ترک آذربایجانی در تهران و اطراف مثل کرج زندگی می کنند. چه قبل از انقلاب چه بعد از انقلاب بیشتر افسران ارتش ایران آذربایجانی بوده اند و بسیار از فرمانده های ارشد سپاه ترک آذربایجانی هستند. رهبر کنونی ایران ترک آذربایجانی است.
  این کشور به مرکزیت باکو که شمال رود ارس واقع شده است در طول تاریخ قبل آنکه به اشغال روسیه در بیاید به نام هایی مثل اران ولایات شیروان یا گنجه نامیده شده است اما با توجه به پیشینه تاریخی و جذابیت هویت آذربایجانی کشور خود را در اتحاد شوروی جمهوری آذربایجان نام گزاری کرده اند که البته من شخصا از این موضوع خوشحالم اما به نوعی دچار بحران هویت هم شده اند ! چون اگر آذر بایجانی واقعی هستند تعریفش مشخص است ترک آذربایجان یعنی صفویه یعنی حسین رضازاده قهرمان وزنه برداری جهان که در اوج قهرمانی و جوانی ترکیه به وی پیشنهاد داد با۱۰۰ ملیون دلار تابعیت ترکیه ای بگیرد و برای ترکیه و زیر ‍ پرچم ترکیه وزنه بزند اما نه تنها قبول نکرد در عوض این ترک آذربایجانی با پرچم ایران و شعار ابوالفضل وزنه میزد....
  آقای دانا روهراباکر با توجه به موارد بالا اگر قرار باشد آذربایجانی به آذربایجانی دیگر الحاق شود این ایران شمالی (جمهوری آذربایجان به مرکزیت باکو) است که به ایران متصل می شود اگر آنطور که سران باکو ادعا می کنند ترک آذربایجان هستند

  • عجب رضازاده یا ابوالفضل گفت تورکها هم فارس شدند عجب استدلالی فارسانه ای
   تورک نه به دانا روهر باچر و نه به کس دیگری احتیاج ندارد
   تورکون تورکدن سونرا دوستو یوخدو

 • بله این ابله (دانا روهر) نمیداند که ایرانیها با هر زبانی ایرانی هستند فقط گویشهایشان فرق دارد و در زمان صفویه بود که ترکیه مردم فراوانی از آذربایجان را قتل عام کرد حالا دایه بهتر از مادر شده و در زمان بی لیاقتی قاجار بود که قسمتی از آذربایجان از ایران جدا شد و نمیداند که نیمی از مسئولان کشور ترک هستند وایرانی
  ودرباره نظر یکی از دوستان که فارسها را نژادپرست نامید باید بگم که دوست عزیز آیا هنوز متوجه نشدی که این یک توطئه برنامه ریزی شده است که استکبار برای اقلیتها جوک میسازند تا آنها را باهم بد کنند اما کور خوانده اند در ایران هیچ غلطی نمیتوانند بکنند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

جستجو در کابل پرس