صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > "طلوع"، مشاطه‌گر خاینان و جانیان

"طلوع"، مشاطه‌گر خاینان و جانیان

ملالی جویا در تلویزیون "طلوع" سانسور شد
فرید رستاخیز
شنبه 1 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دیشب تلویزیون "طلوع" ترجمه برنامه "خبرنگار در خارج" از شبکه تلویزیونی ای بی سی آسترالیا را پخش کرد. این برنامه به تاریخ ۱۶ نوامبر ۲۰۰۶ در آسترالیا پخش شده بود که تلویزیون "طلوع" ترجمه کامل آنرا قبلا به تاریخ ۱۳ می ۲۰۰۷ پخش کرده بود.

این برنامه بشکل مستند کوتاه سه بخش را در بر دارد که اول به معرفی کارکرد خانم حبیبه سرابی والی بامیان میپردازد و در بخش دوم مصاحبه و تلاش های ملالی جویا را به نمایش میگذارد و بالاخره بخش آخر گزارشی از افریقای جنوبی است.

اما دیروز (۸ حوت ۱۳۸۶) در جریان نشر مجدد این برنامه از طریق "طلوع" ما همه اعضای فامیل مشتاقانه منتظر بودیم که بخش مربوط ملالی جویا را تماشا کنیم، اما مبهوتانه متوجه شدیم که "طلوع" بخش خانم جویا را سانسور کرده و به تعقیب گزارشی در مورد حبیبه سرابی، گزارش افریقای جنوبی آغاز گردید.

همه میدانستند که "طلوع" در خدمت "جبهه ملی" قرار دارد، اما تصور نمی‌کردم به این صورت مفتضح و بیشرمانه دست به سانسور بزند در حالیکه همه روزه ظاهرا با کریم خرم وزیر اطلاعات فرهنگ (بخوانید ضد فرهنگ) و لوی سارنوال جبار ثابت درگیری دارد که گویا اینان مانعی در برابر آزادی بیان و مطبوعات در کشور هستند!! اما خود "طلوع" عملا بدتر از دو گلبدینی مفلوک، در خدمت منافع جنگسالاران و ستمکاران زیرکانه کار میکند.

برنامه "زنگ خطر" ظاهرا طنز آمیز، با چند دلقک متملق به طنز توهین میکنند.
برنامه "زنگ خطر" ظاهرا طنز آمیز، با چند دلقک متملق به طنز توهین میکنند.

البته سانسور امروزی ملالی جویا در طلوع پدیده جدیدی هم نیست، همه به خاطر دارند که چطور دلقکان برنامه "زنگ خطر" بار ها کوشیده اند ملالی جویای عزیز را به زعم خود مسخره کنند و باری هم با توطئه همین تلویزیون جنایت سالاران بود که زمینه اخراج غیرقانونی ملالی جویا در پارلمان گرگان مطرح و عملی شد.

اما چرا ملالی جویا سانسور میشود؟ پاسخ برای همه روشن است، چون ملالی جویا با استقامت و شهامت و مبارزه‌اش علیه تمامی دشمنان وطن ما همچون تیریست که قلوب سیاه و پرطینت جنایتکاران و وطنفروشان "جبهه ملی" و سایر دشمنان وطن را هدف گرفته، هرکدام از ایستادگی یک افغان وطندوست و مبارز و آنهم از جنس زن که ماسک های شانرا دریده و میدرد، در خود می‌پیچند و چون چیزی در جانته ندارند، سفیران فرهنگی شان را به کار می‌گمارند که همانا تحصیل کرده ها (نمی خواهم با روشنفکر نامیدن اینان به این مقوله توهین نمایم) در "طلوع" مثل رهنورد زریاب، پرتو نادری، سمیع حامد و .... اند تا در کنار ایرانیزه کردن افغانستان، علیه این دختر قهرمان تبلیغات راه اندازند و تا میتوانند هر خبری در ارتباط به وی را زیر قیچی سانسور شان قرار دهند.

ولی در همین طلوع همه روز بینندگان شکنجه شنیدن سخنان خاینانه، جنگسالار پسند و یا در بهترین حالت خنثی کسانی چون صدیق چکری، ملک ستیز، شکریه بارکزی، جعفر رسولی، فهیم دشتی، خلیل رومان، دین محمد مبارز راشدی، فاضل سانچارکی، بشیر بیژن، هلال الدین هلال، فوزیه کوفی، جنرال عظیمی، احمد ضیا رفعت، وحید مژده، صبغت اله سنجر، محی‌الدین مهدی، صالح محمد ریگستانی، احمد سعیدی، داوود سلطانزوی، قدریه یزدان پرست، ستانکزی، منیژه باختری و دههای دیگر را باید متحمل شوند، و هیچگونه محدودیتی برای اینان وجود ندارد چون همه در خط سیاست ننگین "طلوع" روان اند.

زریاب، پرتو نادری و همجنسانش در "طلوع" بخاطر چند کلمه درین روزها متواتر کف بر دهان می‌آورند و طوری هیاهو راه انداخته اند که گویا حل قضیه افغانستان در استفاده از همین کلمات نهفته، خود فراموش میکنند که قبل از اینکه کریم خرم، نابخردانه و فاشیست وار چند خبرنگار را بخاطر کاربرد این کلمات مجازات کند، این عمل بیشرمانه بوسیله شخص رهنورد زریاب در تلویزیون "طلوع" عملی شده بود و به همه گزارشگران این تلویزیون اخطار داده بود که در صورت کاربرد کلمات "پوهنتون"، "شاروالی" و ... ده دالر از معاش شان کسر خواهد شد.

اما وی در برنامه "گفتمان" طلوع دروغ گفت، در صورتیکه دوستانیکه با آن تلویزیون کار میکردند، این نکته را بار بار متذکر شده اند و در واقعی بودنش شکی وجود ندارد.

دروغ رهنورد زریاب در برنامه گفتمان

تلویزیون "طلوع"، با برنامه های تجارتی و جوانان پسندش، تلاش میورزد که نقش فلم های تجارتی و مبتذل سینمای هند را در افغانستان بازی کند و مردم و مخصوصا جوانان را بسوی دنیای رویا ها و تخیلات واهی بکشاند تا مبادا به فکر سیاست آزادیخواهانه و مبارزه بخاطر رهایی افغانستان از چنگال خاینان جهادی، طالبی و بادارن امریکایی و "جامعه جهانی" شان شوند. شاید کمک یک میلیون دالری سفارت امریکا در کابل به این تلویزیون کاملا برنامه شده و در خدمت همین هدف بوده باشد که بسیار به صدق دل طبق سیاست امریکا در افغانستان تا کنون عمل کرده است.

"طلوع" دقیقا میخواهد به "عامل ثبات وضعیت اجتماعی موجود" [1] مبدل شود و به مردم تداعی کند که: زندگی همین است و باید با آن بسازند، سیاف و ربانی و قانونی و مجددی و، حضرت علی و محقق و خلیلی و کرزی و دوستم و سایر جانیان باید بر سر قدرت باشند و این حکم دموکراسی امریکایی و "نظم نوین جهانی" است که ما باید آنرا پذیرا شویم. اگر کسانی همه چیز در دست دارند و با خاطر آرام به چور و چپاول میپردازند و کسی نمیتواند برایشان بگوید که بالای چشم تان ابروست، اما در مقابل اکثریت قاطع مردم ما در تیره‌روزی و فقر و هزارگونه مصایب فاجعه‌بار دست و پا میزنند، اینها همه باید پذیرفتنی باشد چون ما "دموکراسی نوپا" هستیم و تا "نهادینه شدن دموکراسی" راه درازی داریم بنا نباید با مقاومت با این وضعیت جلو این حرکت را بگیریم!! "وزرای محترم" برای بهتر شدن وضعیت تلاش شانرا میکنند اما "اشتباهاتی" هم وجود دارد که به فضل خداوند کریم مرفوع خواهند شد!!

"طلوع" در ادامه شخصیت سازی هایش، پیاپی تلاش ورزیده که ستمکاران جانی را طی برنامه هایی زیر نام "چهره ها"، "مهمان یار" و غیره، انسانهای شریف و نرمال جلو داده آنان را سفیده مالی نماید. برنامه "چهره ها" چنانچه از تصاویر معرفی برنامه هویداست باید اصلا "چهره های خاین" نامیده میشد. درین برنامه اکثرا کثافاتی از نوع داکتر عبداله، عبدالحق علومی، حفیظ منصور، داوود داوود، همایون جریر، لطیف پدرام، گل آغا شیرزوی، رزاق مامون، عطا محمد، وحید مژده، حاجی دین محمد، روان فرهادی، انور جگدلک، ولی مسعود و ... دعوت میشوند و بدون اندکترین اشاره و یا پرسشی در مورد گذشته ننگین هرکدامشان، تلاش صورت میگیرد بر مرداری هایشان چونه پاشی صورت گیرد و شخصیت تراشیده شوند.

این برنامه باید به "چهره های خاین" تغییر نام دهد تا با این تصاویر و ماهیت آن همخوانی یابد.
این برنامه باید به "چهره های خاین" تغییر نام دهد تا با این تصاویر و ماهیت آن همخوانی یابد.

طی چند سال گذشته در افغانستان بصورت گوشخراش از "آزادی مطبوعات" سخن به عمل می‌آید، اما این آزادی فقط تا آنجایی تحمل میشود که منافع دولتمداران و باداران امریکایی شانرا تامین کند، و از این جو برای رویکار آمدن سمارق وار چینل های تلویزیونی مثل "طلوع" استفاده صورت گرفت که به هیچوجه بازتاب گر خواستها، آلام و آرزوهای توده های میلیونی افغانستان بشمار نمیروند. هنوز هم هیچ نشریه یا نویسنده‌ای جرئت ندارد که شخصیت "قهرمان ملی" خاینان، احمد شاه مسعود را مورد سوال قرار دهد چون با تعقیب و تهدید و حتی مرگ مواجه خواهند شد. سرنوشت تلخ پرویز کامبخش که در دست قرون وسطاییان جاهل اسیر است، لجن پاشی به آزادی بیان را به بهترین وجهی به نمایش میگذارد.

بخشی از برنامه تلویزیون ای بی سی در مورد جویا که بوسیله "طلوع" سانسور شد:

گالری عکس


[1لوموند دیپلماتیک (اگست ۲۰۰۴) در مورد سینمای هند مینویسد:

"حتی می توان از این هم فراتر رفت و این نظر را مطرح كرد كه بی طرفی فرضی فیلمهای هندی (بهره برداری از جاذبه عاطفی فقر، گرسنگی و دیگر بلایای اجتماعی) فقط صورت ظاهر آنهاست، و این فیلمها در حقیقت مؤثرترین حاملان ثبات وضعیت اجتماعی موجود اند. قهرمان زن فیلم مادر هند (ساخته محبوب خان، محصول ١٩٥٧) در تمام طول زندگیش از دست یك رباخوار زجر می‌كشد بی آن كه كمترین حركت طغیانگرانه‌ای علیه این مرد، كه سبب از دست رفتن زمینها‏، جواهر و شوهرش شده است، از او سر بزند. در یكی از واپسین صحنه های فیلم، این زن پسر خودش را، كه جرمش این بوده كه سعی كرده كلاهبردار مزبور را به قتل برساند، می‌كشد: آبروی خانواده را باید به هر قیمتی شده حفظ كرد."

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • طلوع با پادرمیانی آخوند های ایرانی با جبهه ملی قرار داد امضا کرده که برای حیثیت بخشیدن و تبلیغ برای این جبهه قصابان و خونریریزان تلاش کند.

  پس چطور ممکن است که ربانی و فهیم و سانچارکی را با انتشار فلم ملالی جویا آزرده بسازد؟؟

  بار اول شاید زمانی این فلم را انتشار دادند که هنوز این قرارداد بسته نشده بود.

  این تنها جویا نیست که دراین تلویزیون سانسور شده، سانسور جز لاینفک کار تبلیغاتی این شبکه دروغ پراکنی است.

  • Mr. Qubad Naseri

   You can easily take the remote control of your TV and change the channel to RTA... Please, do not watch Tolo TV!!! Thanks

  • طلوع یک تلویزیون کثیف است که بخاطر منافع امریکا و سیاست هایش در زمینه تبلیغاتی به میان آمده. این شبکه میخواهد نقش سفیده مالی مزدوران بدنام و خونریز امریکا را به عهده گیرد.

   از رهنورد زریاب که تربیه شده روسها و نوکران خلقی و پرچمی شان است مگر انتظار دارید که به نفع مردم ما کار کند و اجازه دهد که خبر مربوط جویا انعکاس یابد؟؟

  • آقای شاهد، اینقدر ساده نگر نباش. وقتی از طلوع انتقاد شد منظور این نیست که تلویزیون ملی و یا شبکه دیگری مورد تایید قرار گیرد. آر تی ای بسیار مردار تر و نجس تر از طلوع است.

   وقتی طلوع مورد انتقاد قرار میگیرد بخاطر آنست که مردم سیاست های خاینانه و پشت پرده اینان را بدانند و هشداری باشد به دیگران که فریب "آزادی مطبوعات" و "آزادی بیان" اینان را نخورند. و بالاخره افشای طلوع افشای سیاسی تبلیغاتی امریکاست که در پشت طلوع اهدافش را بدست می‌آورد. افشای سیاست واواک است که سیاست فرهنگش اشرا از طریق طلوع و سایر مطبوعات افغانستان به بسیار راحتی دنبال میکند.

  • بینام جان

   ایکاش در دنیای ما حملات فرهنگی بر یکدیگر صورت میگرفت. زیرا (فرهنگ = فر یعنی شکوه، جلال، شوکت، عظمت، دست آورد های هنری و اخلاقی + هنگ یعنی لشکری که در بر گیرندۀ آن موفقیت هاست). چیزی که یک جامعه را میکشد و از بین میبرد تهاجم بی فرهنگی و بداخلاقی است نه تهاجم فرهنگی و اخلاقی. بطور مثال سگرت کشیدن خود جز فرهنگ و اخلاق غرب نبوده بلکه خلاف اصول اخلاقی و فرهنگئ غرب است. به همین دلیل امروزه در غرب سعی و تلاش میکنند که این پدیدۀ منفور و مضر را از خود دور کنند... اما اگر ما صداقت و راستی را از غربی ها بیاموزیم (چیزی که بیشتر از هر جایی میتوان در فرهنگ اسلامی و بومئ خود آنرا یافت) کاری درست و خوبی انجام داده ایم.

   اگر افغانستان مورد تهاجم فرهنگ واقعئ تمدن های بشری چی از غرب و چی از شرق قرار گیرد ما باید استقبالش کنیم چرا که از فرهنگ جاپانی ها میتوانیم (وقت شناسی)، از فرهنگ امریکا و اروپا میتوانیم تلاش و پشتکار و از فرهنگ ایران و شرقی میتوانیم عشق پاک و بی آلایش حافظ گونه، سعدی گونه، و نظامی گونه را بیاموزیم... شاید بگویید ما مولوی را داریم، اما آثار همان مولوی را نیز اگر بخوانید فرقی با آثار حافظ و سعدی ندارند، آنها هیچکدام (پوهنتون) و (پوه) نگفته اند. آنها در آثار شان اگر کلمات عربی و رومی را استفاده کرده اند نیز هدف شان حفظ وزن و قافیۀ شعر و رسانیدن معنی و اصل مطلب به خواننده بوده نه اینکه نمیتوانستند مترادف آن کلمات را در زبان مادری خودشان بیابند... حالا فارسی زبان ها نیز اگر کدام وقتی در گفتن یک موضوع به علت نداشتن یک کلمه در زبان مادرئ خودشان گیر کردند باید از زبان هموطنان خود در قدم اول استفاده کنند، اما این از انصاف بدور است که ما در زبان رسمئ کشور (فارسی دری) کلمات چون فرهنگ و نگارستان داشته باشیم اما هموطنان پشتون ما به مترادف آنها در زبان انگلیسی بچسپند...

   اما در مورد شبکۀ طلوع، اگر این شبکه بجای نشر برنامه های مبتذل همچو هاپ، برنامه های بسازند که منعکس کنندۀ تمدن های بزرگ بشری (در گذشته و حال) باشد بسیار عالی خواهد شد. اما بازهم این تقاضای مردم از همه جا بی خبر ماست که یک رسانه را مجبور میسازد تا به نشر لهو و لهب بپردازد. یقیناً اگر نظرسنجئ دقیق صورت گیرد اکثریت مردم به برنامه های مبتذل رای خواهند داد تا به برنامه های علمی و فرهنگی. بدین لحاظ بنده برای دوستان پیشنهاد کردم که لطفاً طلوع را تماشا نکنند اگر میدانند که به ضرر آنهاست. در مقابل میتوانند مطالعه کنند و یا از طریق ماهواره شبکه های علمی و مفید همچو نشنل جیوگرافیک و دسکاوری را تماشا کنند. اما بازهم مطالعۀ کتاب مفید تر از گزینۀ دوم است. بدینوسیله میتوانند از اتلاف وقت کودکان نیز جلوگیری کنند.

   اما متأسفانه شما نظر بنده را حمل بر ساده اندیشی کرده اید.

   چی بخواهیم و چی نخواهیم امروزه کشور ما به میدان تاخت و تاز قدرت های منطقه یی و جهانی مبدل شده... علت این تهاجم های (بی فرهنگی ویا ضد فرهنگی) را میتوان در جا های دیگر یافت نه در شبکه های تصویری و صوتی حاضر.

   علت اصلئ همۀ بدبختی های حاضر حکومت نیم قرنه ی خاندان مزدور، فاسد، جاهل و ناموس فروش آل یحی است چرا که با بیش از پنجاه سال حکومت جابرانۀ خود زمینه را برای تجاوز نظامی و سیاسئ شوروی سابق و مداخله های مستقیم و غیر مستقیم پاکستان و غرب در کشور هموار ساخت.

   احزاب خلق و پرچم چی کردند آنرا همه گان میدانند... اما آیا واقعاً جنگ علیه تجاوز شوروی یک جهاد بود؟ اگر از نگاه خودی بنگریم بله! اما اگر از زاویۀ دید غربی ها بنگریم این جنگ یک جهاد نه بلکه تلافئ شکست امریکا در ویتنام از شوروی بود و بس! پس مسئولین جهادی در عین حالیکه با شوروی میجنگیدند، مستقیماً برای غرب خدمت میکردند... آیا در گیری های داخلی بین سالهای 92 تا 95 در کشور و مرکز همه گی تصادفی بود؟ از نگاه ابلهان بله! اما از نگاه افراد چیز فهم نخیر! شکل گیرئ طالبان و تزریق آنها از مناطق قبایلی به کشور و بعداً سربازگیرئ شان از میان پشتون های از همه جا بی خبر، آیا یک روند تصادفی بود؟ موضوع برج های دوقلو و جنگ موهومی با دشمن نامرئی و موهومی... از زاویه دید ابلهان یکبار دیگر بله! اما دیگران اینطور فکر نمیکنند...

   بهرحال امروز سیاست های بیگانه ایجاب میکند که عناصری همچو احدی، احمدزی، کرزی، خلیلزاد، وردک ها، اتمر، پشتون، ... و در طرف مقابل شبکه طلوع، جبهه متحد و غیره... در کشور ما موجود باشند.

   حال تاختن به یک طرف قضیه و فراموش کردن جوانب یا جانب دیگر نیز راه حل بوده نمیتواند... هموطنان پشتون ما همه گی در مقابل روش های خطرناک و جنایتکارانۀ اتمر ها، احدی ها، احمدزی ها، وردک ها و خرم ها کاملاً سکوت اختیار میکنند اما در مقابل فعالیت های جبهه مخالف از دشنام، فحش و تهمت زنی استفاده میکنند... آیا راه حل همین است؟

   قضاوت بدوش خواننده گان محترم کابل پرس?!

  • همان ملالی جویای که برای شما مقدس است نیز از جانب قدرت های غربی تمویل میشود پس در افغانستان همه گی نوکرند... چی جویای چوکی و چی یابنده چوکی!

  • یکطرفه قضاوت شده.
   در حال حاضر در افغانستان طلویزیون طلوع یکی از بهترین هاست.و همجنان این شده نیمتواند که چون شما دری را بد میبینید رهنورد ذریاب،پرتو نادری،فهیم دشتی و ...چیزی زا نمیدانند.بلکه شما خود غرق تعصب های قومی،نزادی و زبانی هستید.

  • نظر به منطق خودت، لازم نیست که تو هم علیه فاروق وردک، کریم خرم، یوسف پشتون، احدی، اشرف غنی و دیگر پشتونیست های شاخدار چیزی بنویسی، اگر حرکت وسخنان شان مورد پسندت نیست، به گوشهایت پخته بزن و یا پشت طلوع بنشین و از سخنان حکیمانه زریاب، پرتو نادری، سمیع حامد و دیگران لذت ببر!!!

  • یکبار نوشته را باز بخوان. درست درک نکرده‌ای.

   درین نوشته به سیاست طلوع اشاره شده و مورد نقد قرار گرفته، از سایر جنبه ها به خوبی و بدی اش حرفی زده نشده است.

   و ثانیا درین نوشته گفته نشده که زریاب و پرتو نادری و ... چیزی میدانند یا نه، فقط به مواضع سیاسی شان که در خدمت دشمنان مردم افغانستان است اشاره شده. اینان که هرکدام علامه هم باشند، وقتی دانش شانرا در خدمت قاتلان و جنایتکاران قرار دهند، به اندازه موش به مردم ارزش نخواهند داشت.

   وقتی این نکته ساده را درک نکرده باشی، میتوان شک کرد که معنی "تعصب" را اصلا بدانی که به اینگونه سادگی به نویسنده تاپه "تعصب قومی و نزادی و زبانی" میزنی.

   در بین تلویزیونها یکی از شیطان ترین و جنگ انداز ترین و خاین ترین همین طلوع است.

  • آقای رستاخیز گرامی سلام : در قسمت ملک ستیز شما کاملآ در اشتباه رفته اید و او را در ردیف و قطار جانیها جنگسالار ها قرار داده اید که غلط است من که از مدتی سی سال است که با ایشان آشنایی کاملی دارم که یک انسانی مترقی ،آزادمنش،وطن دوست واصولی است .لطفآ در زمینه توجه تانرا مبذول دارید .
   در قسمت طلوع چیزی گفته نمیتوانم چرا که در ارتباط نه مطالعه دارم و نه تلویزیون طلوع را میبینم . امـــا در قسمت ملالی جویا باید گفت که جویا کدام خود جوش،قریه جوش،فـراه جوش یا کدام شکل گرفتهء مردم و ملت مظلوم نیست از جـُـرت ،از گرفتن و استفاده واژه های سیاسی از انگلیسی گفتن ها ...... کاملآ تشخیص میشود که موصوفه تازه کار و خود رُشد نیست بلکه مانند آهن کوره دیده و آرایش شده و دستور گرفته از کشور های تمویل کننده در میدان مبارزه علم بلند نگه داشته . ولی افغانها از چنین مبارزین خسته ودر برابرشان بی اعتمادشده اند . بلی اگر جویا همچنینی که است از خود میبودودر لباس خود میبودو از طریق بیگانه ها دیکته نمیشد دستانش از بوسیدن بود .

  • لازمه تهاجم نظامی امپریالیستها، تهاجم فرهنگی و تبلیغاتی است.

   طلوع و آریانا طبعا به فکر مردم و افغانستان نیستند. اینان منافع اربابان خود را در افغانستان برآورده میسازند و میدان دار عرصه تبلیغاتی هستند.

   متاسفانه این تبلیغات ننگین و امریکایی خود را طوری در زرورق برنامه های مجذوب کننده چون "ستاره افغان"، "داستان هرخانه"، "زمانی خشو هم عروس بود"، "تولسی" و ... میپیچانند که به آسانی مردم و حتی "روشنفکران" را میفریبند و در دام خود می‌اندازند.

   اگر سانسور طلوع فقط محدود به ملالی جویا میبود، حرفی نبود و میشد از آن گذشت، اما واقعیت اینست که سانسور در تمامی زمینه ها با تمام شدت در این تلویزیونها وجود دارد، اگر با از دریچه طلوع به افغانستان بنگریم، مشکلی جدی و فاجعه‌ای در این کشور وجود ندارد و فقط مشکلاتی هست که ممکن در سایر کشور ها هم باشند.

   نوش جان امریکا که در جنگش در افغانستان اینچنین اسلحه برا در دست دارد که مردم را خر ساخته به جانبش بکشاند.

  • ملک ستیز، شاید از میان جنایتکاران نباشد اما بی حد خنثی صحبت میکند و در مصاحبه ها اکثرا درس های را که در پوهنتون (یا دانشگاه)‌ خوانده تکرار میکند و هیچگاهی علیه هیچکسی موضعگیری نمی‌کند. و در کشوری که هر طرفش خون میجوشد و مردم در ماتم اند، اینگونه صحبت کردن های خنثی برای یک روشنفکران مدعی آزادیخواهی شرم است.

   جویا شاید طوری که خودت گفته‌ای خود جوش و ... نباشد، اما همینکه توانسته با شهامت نمونه اش همه جنایتکاران را به غوغا و هیاهو بکشاند، بزرگترین خدمت را به این کشور کرده. خودش هم زیاد ادعای بلند و بالایی نکرده و همیشه خود را "خاک پای مردمش" خوانده است و گفته که "کفن پوش" است و از کسی هراسی ندارد.

   اگر فکر میکنی که وی "دستور گرفته" خارجی هاست، بگو دیگر چند تای این نوع "دستور گرفته" ها در کشور داریم. جویا اگر دستور گرفته هم باشد، خدا تعداد این نوع دستوری ها را در کشور ما بیشتر و بیشتر کند!!

  • دوست عزیز سلام. آقای شــاهد!
   ملک ستیز اگر استقرار فکری ندارد وخنثی صحبت است البته به عقیده جنابعالی شــاید ! ولی دستش با خون مظلومان وطن آلوده نیست .

   زمانی بود که ربانی، گلبدین ،سیاف،مسعود، مزاری،اسامه بن لادن ،........
   هم از طرف امریکا،پاکستان،عربیها.... تمویل و دیکته میشد . وهمین کشور ها بودن که بخاطر هدف شان این اشخاص را در جهان فرشته های نجات معرفی کرده بودن(ومردم افغانستان هم تـآیید میکردن ) که پس از دسترسی به اهدافشان، آنها را درج لیست سیاه خود ویا چهره اصلی شانرا بنام جنگسالار برای مردم دنیا لقب زدن . که خیلی ناوقت بود.پس برادر گل آقای شاهد ! ملالی جویا هم مدتی به صفت خدمتگاروطن محسوب (گردانیده شد).خداکند که بعد از مدتی از طرف اجنبی هاستاره تابانش از هوا به زمین زده نشود و جویا این مهره سیاسی، سازمانی ،وراوایی رایک متفکر منهوس نشمارند .

  • هروقت جویا منحوس شد و به آرمانهایش پشت کرد، آنوقت همه طرفدارانش هم با شما و مخالفانش خواهند پیوست و نفرینش خواهیم کرد. عجالتا وی برای ما قهرمان است چون از مواضع و مبارزه اش علیه ستمکاران ذره‌ای نکاسته است.

   اما

   این اشخاص را در جهان فرشته های نجات معرفی کرده بودن(ومردم افغانستان هم تـآیید میکردن )

   به نظرم درین مورد اشتباه میکنی، چهره سیاه، خاینانه، جانی و پست فطرت گلبدین و نظایرش را افغانهای واقعبین در امان اولین روزهای رویکار آمدن اینان درک کرده بودند و ممکن تعدادی فقط بخاطر امکانات اینان پشت شان روان بودند. مردم افغانستان هیچگاهی اینان را فرشته نجات نشمرده اند. به یاد بیاورد زمانی را که اینان بوسیله پاکستان تجهیز شده به افغانستان ارسال شدند که اولتر از همه بوسیله مردم به نام "اخوان الشیاطین" گفته طوری لت و کوب شدند که همه پس به پاکستان فرار کردند.

   درین که امریکا آخرین تلاش را کرد که از طریق بنگاه های دروغ پراکنی اش اینان را قهرمان بتراشد شکی نیست، اما اعمال خاینانه اینان در اولین روزهای رویکار آمدن شان آفتابی شده بود.

   و مقایسه جویا با اینان واقعا مسخره و توهین بزرگی به این دختر مبارز و نترس است که امید هرگز دیگر این جنایت را در حق وی مرکتب نشوی!!

  • هروقت جویا منحوس شد و به آرمانهایش پشت کرد، آنوقت همه طرفدارانش هم با شما و مخالفانش خواهند پیوست و نفرینش خواهیم کرد. عجالتا وی برای ما قهرمان است چون از مواضع و مبارزه اش علیه ستمکاران ذره‌ای نکاسته است.

   اما

   این اشخاص را در جهان فرشته های نجات معرفی کرده بودن(ومردم افغانستان هم تـآیید میکردن )

   به نظرم درین مورد اشتباه میکنی، چهره سیاه، خاینانه، جانی و پست فطرت گلبدین و نظایرش را افغانهای واقعبین در همان اولین روزهای رویکار آمدن اینان درک کرده بودند و ممکن تعدادی فقط بخاطر امکانات اینان پشت شان روان بودند. مردم افغانستان هیچگاهی اینان را فرشته نجات نشمرده اند. به یاد بیاورد زمانی را که اینان بوسیله پاکستان تجهیز شده به افغانستان ارسال شدند که اولتر از همه بوسیله مردم به نام "اخوان الشیاطین" گفته طوری لت و کوب شدند که همه پس به پاکستان فرار کردند.

   درین که امریکا آخرین تلاش را کرد که از طریق بنگاه های دروغ پراکنی اش اینان را قهرمان بتراشد شکی نیست، اما اعمال خاینانه اینان در اولین روزهای رویکار آمدن شان آفتابی شده بود.

   و مقایسه جویا با اینان واقعا مسخره و توهین بزرگی به این دختر مبارز و نترس است که امید هرگز دیگر این جنایت را در حق وی مرکتب نشوی!!

   جویا اگر جز پروژه قهرمان سازی امریکا میبود، هیچگاهی به این صورت در طلوع سانسور نمیشد و برعکس هر روز برایش تبلیغ میشد. به همان صورتی که سایر جاسوسان سی آی ای درین تلویزیون تبلیغ میشوند.

  • چارلس‌تامسن و والترلویس ایدئولوگ‌های دولت امریكا مقاصد سیاسی امریكا را زیر پرده‌ی فرهنگ در رابطه با كشورهای مخالف چنین آشكارا بیان می‌دارند:

   «در مناسبات با كشورهای كمونیستی‌، فعالیت‌های فرهنگی نقشی فوق‌العاده مهم بازی می‌كند زیرا فعالیت‌های فرهنگی تقریبا تنها وسیله‌ی عملی برای نفوذ در "پرده‌ی آهنین" می‌باشد. ما هرچه بیشتر به این كار بپردازیم‌، بیشتر به نقاط قوت و ضعف شوروی پی برده و امكان بهتری خواهیم داشت تا گرایش‌های واقعبینانه و معتدل را در سیاست شوروی و تفكر شوروی رسوخ دهیم».

  • آقای یاسین شما همه را در آینه خود می‌بینید وقتی میگویید "در افغانستان همه‌گی نوکرند..."

   کسانی که حاسوس اند همیشه چنین فکر میکنند، چون سویچ خود شان بدست بیگانه هاست و کوچکترین حرکتی از خود نمیتوانند، تصور میکنند همه چینن اند.

   اما به جز یک مشت جاسوس و خاین و قاتل، اکثر مردم ما نه نوکر اند و نه هم با این نوکران و جاسوسان.

 • آقای رستاخیز

  اشتباهات مسئولین طلوع در مورد سانسور صحنۀ مربوط به خانم جویا درست، اما اتهات شما اکثراً بدون بنیه و اساس اند.

  مثلاً شما میگویید این شبکه مبلغ 1،000،000$ از سفارت امریکا دریافت کرده، آیا کدام مدرکی دارید؟

  شما میگویید آقای زریاب (یا کدام مسئول طلوع) گفته است که در مقابل استفاده از کلمات پشتو در زبان فارسی، گویندۀ آن مبلغ 10$ جریمه خواهد شد، آیا کدام سندی دارید؟

  گیرم که چنین فرمانی صادر شده باشد، آیا استعال کلمات پشتو در زبان فارسی از نگاه شما (که مدعئ روشنفکری و عدل میباشید) تا چی اندازه توجیه پذیر است؟ زریاب میگوید، "هر باشندۀ افغانستان حق دارد در هنگام تکلم به زبان پشتو از کلمات ناب و خالص پشتو استفاده کند..." خوب، شما چرا در مورد استعمال کلمات ناب فارسی توسط یک هموطن تان که فارسی صحبت میکند، خودخوری و بدخُلقی میکنید؟

  به نظر شما چرا یک هموطن فارسی زبان ما مجبور باشد در هنگام گفتگو به زبان مادرئ خودش از کلمات پشتو استفاده کند؟ آیا فکر نمیکنید که غلظت عدالت خواهئ شما کمتر از شبکۀ تصویرئ طلوع باشد؟

  در یک کشوریکه حتی اسم شهر ها و شهرک ها را بخواهند به زور نیزه و تفنگ پشتونیزه کنند (سبزوار هرات)، شما چطور ادعا دارید هموطنان فارسی زبان ما گذشت داشته باشند؟

  نکند شما نیز معتقد به برنامه های چون (پشتو تولنه) میباشید و به بهانۀ نشر نشدن تصاویر زیبای وکیل مدافع حیوانات (اشاره به تعریف و تمجید خانم جویا از سگ ها...) میخواهید اینگونه به رسانه های فارسی زبان تاخت و تاز کنید؟

  مادۀ 35 قانون اساسی ظاهر خان را خوانده اید؟ اگر نخیر، لطفاً یک بار بخوانید. و باز هم یک لطف نموده و رابطۀ آن خاین ملی را با قبیله گرایانی که امروزه بر قدرت اند و وی را (بابا!) خطاب میکنند، بیابید. آیا کرزی دستان بابایش را بدون دلیل میبوسید؟ استخدام خرم به وزارت فرهنگ آیا یک تصادف است؟ بعد از 7 سال چور و چپاول بیت المال آیا فکر نمیکنید که شئونیست های قبیله گرا بیشتر از جنایت کاران جهادی و طالبان، جنایت کرده اند؟

  شما از طالبان هیچ نمیگویید. طالبانی که رهبر یک چشمه اش آزادانه در دو سوی مرز خون میریزد و مخارج و مصارفش را از همانهای که برای خانم جویا مدال و پول میدهد، دریافت میکند... مصاحبۀ بی نظیر بوتو را با نشریه لوموند در سال 2002 نخوانده اید که گفت، "طرح تولید طالبان از بریتانیا، مصارفش از امریکا و وهابی های سعودی و محل تولید شان پاکستان بود."؟

  ملا منصور، ملانقیب، و دهها رهبر طالب بعد از دستگیری دوباره آزاد میشوند... آیا فکر نمیکنید نیم کاسۀ زیر کاسه است؟ اگر است چرا ملالی جویا به پالان میزند؟ اگر راست میگوید برود خر را هدف گیری کند! شما و رهبر محبوب تان خانم جویا، طرح استعمار کهنه (در هلمند) برای آموزش هزاران طالب را چگونه توجیه میکنید؟ چرا دو مقام بلند پایه اروپایی پول و وسایل ارتباطئ پیشرفته برای جنگجویان طالب میدهند؟ آیا خانم جویا خجالت نمیکشد که با اینهمه رسوایی ها از پارلمان اتحادیه اروپا پول و مدال افتخاری دریافت میکند؟

  کشور ایتالیا در موضوع اجمل نقش بندی نهایت جنایت را مرتکب شد، آیا در هنگام اخذ مدال های افتخاری از جانب این کشور خانم جویا احساس شرم و خجالت نکرد؟ چرا؟

  جواب این سوال ها واضح و روشن است... مگر به قول حافظ، "...گوش سخن شنو کجا دیدۀ اعتبار کو؟

  بهر حال ملالی جویا اگر خوب میکند و یا بد، از نظر شما خوب است... مثلاً وقتی که ایشان از جانب غربی ها تشویق مادی و معنوی میشود شما خوشحال میشوید، اما اگر کدام فرد یا ارگان دیگر از جانب غرب کمک شود شما دست به پرخاش و تبلیغ میزنید... آیا دلیل اینکار به جز از خودخواهی و خود بر تر بینی چیز دیگر بوده میتواند؟

  افرادی را که شما جانی و خاین معرفی نموده اید، کسانی اند که از جانب غرب در گذشته و حال مورد حمایت بوده و میباشند، پس کمک های غرب را به ملالی جویا چگونه تعبیر میکنید؟ آیا یک روز در امریکا، یک روز در استرالیا، یک روز در کانادا، و یک روز در اروپا کار یک فرد عادی شده میتواند؟

  با اینهمه سروصدای این خانم آیا کدام روز از دهن پاک و مبارک شان از خیانت های احدی، اشرف غنی احمد زی، خلیلزاد، کرزی، اتمر، خرم، پشتون، وردک ها و ... کدام حرف شنیده اید؟ اگر بله در کجا و کی؟ آیا به همان شدت محکومیت سایر افراد از اقوام غیر پشتون بوده؟

  از برنامه های طلوع هیچگاهی جانبداری نمیکنم، اما چی تضمینی وجود دارد هنگامیکه خانم جویا و امثال ایشان بر اریکه قدرت (فرضاً) تکیه زنند، آیا مشکلات کشور حل خواهد شد؟ زنیکه به جز فحاشی و بدگویی (مانند راوایی ها) حرفی برای گفتن ندارد چگونه این کشتی شکسته را به ساحل میرساند؟ ایشان میخواهند خون را با خون بشویند... کاری که در میدان عمل اولین مخالفش مشوقین اصلئ خود خانم جویا (غرب) میباشد وگرنه حذف فزیکی یا به محاکمه کشیدن جنایت کاران جنگی افغانستان آیا برای بوش و سایر رهبران غربی مشکل تر از اعدام صدام حسین است؟

  آقای رستاخیز از نوشتۀ پر از احساسات تان معلوم میشود که خارج از این دو حالت نمیباشید:

  1. شاید بسیار ساده و سطحی نگر هستید.

  2. و یا عضو سازمان راوا بوده و از هواداران فحاشی و قبیله گرایان میباشید.

  به هر حال امیدوارم حقایق را بیش از پیش درک نموده و عجولانه قضاوت نکنید.

  • آقای شاهد!

   نوشته سراپا منطقی شما قابل قبول است اما این را که شماهم در ابتدا با آقای رستاخیز همنواشدید ودعوای رستاخیز رادرست قلمداد کردید متأسفم.

   درآخر نتیجه گیری معقول شما شخص نویسنده را ازدوحالت خالی ندانسته اید نیز باشما موافقم امامن شخصا حالت دوم را مقرون بواقعیت میدانم.

   شاد باشید

  • آقای شاهد اجازه بدهید به جای آقای رستاخیز من پاسخ بدهم.
   من یکی از کارمندان سابقه تلویزیون طلوع هستم. سه ماه از ایجاد طلوع نگذشته بود که من وارد این تلویزیون شدم. و بیشتر از دو سال با این تلویزیون کار کردم.

   آقای شاهد شما بگویید که چه کاسه ای زیر نیم کاسه بوده است، در صورتیکه:

   1. در مدت یکسال خلیلزاد امریکایی که سفیر امریکا در افغانستان بود دو بار به تلویزیون طلوع تشریف آورد و پس از دیدن کارها با تلویزیون طلوع مصاحبه کرد. خلیل زادی که ابدا به تلویزیون ملی نرفت ( باید بدانی که تلویزیون ملی مورد قبولم نیست)
   2. در جریان دو سال کارم در تلویزیون طلوع، دوبار مقامات بلندپایه اداره توسعه ایالات متحده امریکا به این تلویزیون تشریف آوردند! و به منظور استقبال شان بینرهای اداره توسعه ایالات متحده امریکا که بروی آن نوشته شده بود" تحفه مردم امریکا برای افغانستان" بر روی دیوار ها نصب گردید.
   3. قبل از اینکه حسابات بانکی کارمندان در یکی از بانکهای خصوصی افتتاح شود، شما فقط بروی یک ورقی که اسم تان نوشته بود امضا می کردید و قسمتی که باید معاش تان تذکر داده می شود، خالی می بود، این کار نشاندهنده این امر است که این لیست ها باید به سفارت امریکا و یا هم اداره توسعه جهانی ایالات متحده امریکا ارسال می شد.
   4. روسای تلویزیون طلوع (محسنی ها) در حال حاضر روابط تنگاتنگ با سفیر امریکا داردند و در دعواهایشان با امنیت، سارنوالی و حکومت سفیر امریکا به داد شان می رسد.
   5. روسای تلویزیون طلوع که در اوایل فقط رادیو آرمان را بشکل بسیار ابتدایی ساخته بودند، بزودی توانستند تلویزیون طلوع، تلویزیون لمر، افغان آی تی تی ، افغان سین، یلو پیچیز، اندیشه گاه ( که تصمیم است زنجیره ای شود)، ستدیوی باربد، رادیو سروش ( تصمیم است ساخته شود)، خریداری زمین در پلچرخی بخاطر ایجاد دفتر بزرگ این شرکت، سایت های خبری ققنوس و... را ایجاد نمایند. این سرمایه گذاری هنگفت از کجا شد؟؟
   6. آقای شاهد اگر نمی پذیری که زریاب بخاطر استعمال کلمات پوهنتون 10 دالر جریمه وضع کرده بود، چه بهتر که با کارمندان فعلی تلویزیون طلوع تماس بگیری. حساسیت تا جایی پیش رفت، وقتیکه تلویزیون لمر ایجاد شد، مسوولان تلویزیون لمر از سعد محسنی خواستند ( رییس تمام این شرکت ها) در صورتیکه کسی در تلویزیون لمر از کلمات دانشگاه کار بگیرد، 20 دالر جریمه شود، چیزی که لمری ها بخاطر حضور زریاب نتوانستند عملی کنند.

   یادداشت: شما به برنامه های اوایل طلوع (شش ماه اول) مراجعه بفرمایید، بدون خبر های ورزشی که جواد زاهد که از ایران برگشته بود و از واژه های ایرانی کار می گرفت، واژه های ایرانی را نمی توانید در برنامه های این تلویزیون پیدا کنید، ولی با آمدن زریاب همه چیز و برخلاف میل و اراده کارمندان این تلویزیون تغییر خورد.
   مصطفی صدیقی به جای کلمات متداول در افغانستان ناچار بود که از کلمات ایرانی کار بگیرد ولی فعلا در رادیو آزادی از کلمات متداول کار می گیرد. جاوید نعیمی بیچاره هم همین وضعیت را داشت.

   آقای شاهد بیشتر از این هم مدرک و سند نیاز خواهد بود؟

  • سیمین جان

   اینهای که گفتید بدون ارائه سند نمیتواند که خود به عنوان یک مدرک قبول شوند اما به صفت نظر و گفتۀ شما قابل احترام است. از مصاحبۀ خلیلزاد با طلوع نمیتوان سند ساخت در حالیکه شاید یک سال بعد ایشان رئیس جمهور کشور اسلامی افغانستان باشند... اما در اینکه فامیل محسنی پول از کجا کردند که چنین سرمایه گذارئ بزرگ را راه انداختند، نمیتوان تنها آنها را زیر سوال برد چرا که در این خراب آباد عزیزی بانک، کابل بانک، افغان بیسیم، خانه سازئ قیوم کرزی و صد ها مورد دیگر نیز عرض وجود کرده اند...

   تماس با کارمندان طلوع و پرسیدن این سوال که آیا آنها مجبورند تا با گفتن کلمه پوهنتون 10$ دالر جریمه بپردازند نیز معقول نیست چرا که هیچ کارمندی این ساده گی را نخواهد کرد که با گفتن این مسائل موقف و وظیفه اشرا با مشکل روبرو سازد... اما در کشوری که وزیر اطلاعات و فرهنگ عملاً روزنامه نگاران را بخاطر استعال کلمات فارسی در هنگام تکلم به زبان فارسی، جریمه میکند پس چرا چنین توقع بیجا را از مسئولین یک نشریۀ فارسی زبان کنیم تا در هنگام تکلم به زبان فارسی از کلمات پشتو استفاده کنند؟

   بهر حال خودم مخالف گفتن و استفاده از کلمات پشتو در هنگام صحبت کردن به پشتو نیستم اما هیچ فرد دیگر نیز این حق را ندارد که دیگران را در هنگام صحبت کردن فارسی از استعمال کلمات فارسی باز دارد.

   سیمین جان شاید شما در رشتۀ زبان تخصصی نداشته باشید اما بطور خلص برایتان مینویسم که رشد زبان یک موضوع طبیعی بوده و هر زبان با گذشت زمان رشد نموده و تغیراتی در آن رونما میگردد... بطور نمونه ده سال قبل شاید شما در زبان پشتو کلماتی چون (تریتم، سرتکوی، چورلت، پلازموینه... و غیره) را نشنیده باشید چیزیکه امروز تقریباً یک موضوع عادیست. اما برخلاف این کلمات دانشگاه، دانشکده و دانشجو سالهاست که در زبان فارسی بوده اما اگر ما به خاطر جبر و ظلم خاندان آل یحی مجبور بودیم که مترادف پشتوی آنرا استفاده کنیم دلیل نمیشود که آنها را ایرانی معرفی کنیم. زبان محدود به جغرافیای سیاسی شده نمیتواند، این لهجه است که فرق میکند نه زبان. در بریتانیا، کانادا، امریکا، استرالیا، نیوزیلاند و افریقای جنوبی بر علاوه تمامئ کشور های دیگر دنیا زبان انگلیسی روی کلمات تفاوت ندارند بلکه روی لهجه ها متفاوتند.

   کلمه دانش را میتوانید در اشعار مولوی، سعدی، فردوسی، و سنایی و صد ها شاعر و نویسندۀ دیگر که صد ها سال قبل میزیسته اند به آسانی بیابید و اگر یک کمی دقت کنید پسوند گاه، کده، جو موضوع بسیار عادی بوده که بر آن اضافه شده...

   بهرصورت بصفت یک هموطن باسواد از شما توقع دارم تا لطفاً منطقی و باز تر فکر کنید و سیاست را در موضوع زبان و فرهنگ دخل ندهید.

   اگر موضوع نوکر بودن خاندان محسنی و سایر افراد را ریشه یابی کنیم، افغانستان به یک کثافت دانئ میماند که تقریباً از 2.5 قرن بدینسو، اکثر رهبران سیاسی و زمامداران آن نوکر بوده اند و همین حالا نیز کرزی و کابینه اش نوکران حلقه بگوش خارج هستند...

   بیایید به زبان و عقاید همدیگر احترام قایل شده و افکار و عقاید شخصی و قبیلوی خود را بر یکدیگر تحمیل نکنیم و بگذاریم که هر فرد این کشور بنابر میل و رغبت خود شیوۀ زیستن و گفتنشرا انتخاب کند. فارسی، فارسیست! این دری و فارسئ دری را سیاستمداران خاین کشور ما به شکل یک وسیلۀ نفاق و تفرقه در میان فارسی زبانان استفاده کرده و میکنند. و گرنه به این مناجات پیر هرات (خواجه عبدالله انصاری) توجه کنید (خاینین میگویند کلمه بازرگان و بازرگانی از ایران است و در فارسی افغانستان ما این کلمه را نداریم در حالیکه اگر این حرف را به کودک بیان کنیم از خنده ضعف خواهد کرد...):

   "خدایا آفریدی رایگان، روزی دادی رایگان، بیامرز رایگان که تو خدایی نه بازرگان."

   در پناه خداوند مهربان باشید، پروردگاریکه که دانشمندان را بیشتر از زاهدان و عابدان دوست میدارد.

  • آقای شاهد، گپ هایت تکراری بود و به خانم سیمین جواب منطقی نداده اید.

  • دوست عزیز شاهد.
   به چند مساله توجه ات را جلب می کنم:
   1. وقتیکه یک پشتون به دری صحبت می کند و یا می نویسد آیا شما به خود حق می دهید که او را بخاطر نوشتن کلمه پوهنتون بجای دانشگاه جریمه کنید؟
   منطقا، نمی کنید، چون بسیار آزاد فکر هستید، درست می گویم؟
   و زریاب دقیقا همین کار را می کرد. وقتیکه پشتونی در متن دری کلمه پوهنتون را بجای دانشگاه و... بکار میبرد، در هر تخلف ده دالر جریمه می کرد، شما این را چگونه می بییند؟
   یک پشتون دری را در همین جغرافیای زخمی می آموزد که از روی بخت بد شما آقای شاهد اکثریت مردم دانشگاه را پوهنتون می گویند، حال وقتیکه یک پشتون به دری صحبت می کند، چرا برای کلمه پوهنتون 10 دالر جریمه شود؟
   2. خلیلزاد تنها برای مصاحبه به تلویزیون طلوع نیامده بود. اشاره کردم که پس از دیدن کارهای تلویزیون طلوع، قسما مصاحبه ای با طلوع هم کرد، کار اصلی او دیدن ( 2 بار) از طلوع بود، نه مصاحبه با طلوع.
   و در مورد دیدن مقامات بلند پایه اداره توسعه جهانی ایالات متحده امریکا چیزی نگفته اید، چرا؟؟
   3. بحث مشخص بر محسنی ها بود، ابدا عزیزی ها، داوی ها، فرنودها، صافی ها، رامین ها، کرزی ها قابل تبرئه نیستند. سوالی که در مورد محسنی ها مطرح شد، در مورد این اشخاص نیز مطرح است.
   4. راستی در فارسی ما کلمات فراوان داریم که شما استفاده نمی کنید و ترجیح می دهید انگریزی و ... آن را کار بگیرید:
   چرا برای گیلاس لیوان نمی گویید
   چرا برای بایسکل دو چرخه نمی گویید
   چرا برای موبایل، تلفن همراه نمی گویید
   چرا برای جک، پارچ نمی گویید
   چرا برای موتر ماشین نمی گویید
   چرا برای کیله موز نمی گویید
   چرا برای کچالو سیب زمینی نمی گویید
   چرا برای مالته پرتقال نمی گوید
   چرای برای کمپیوتر رایانه نمی گویید

   و چرا؟؟؟؟؟؟
   و چرا فقط پوهنتون باید چنین سرو صدا ایجاد کند، پس باید بدانی که مساله آنقدر هم زبانی و تخصصی نیست، و بیشتر سیاسی است.

   5. راستی آقای شاهد، ترا بر فارسی ما قسم، گاهی گفته ای که من بیمارم مرا پزشک ببرید؟ ( صادقانه بگو)

   6. به شما یکی از کارمندان که سابقه بیشتر از دوسال کار با تلویزیون طلوع را دارد می گوید که واقعیت چیست، شما آنرا به حیث مدرک و سند نمی پذیرید، هدف شما از سند و مدرک چیست؟

  • یک دوست دیگری هم در مورد کمک یک ملیون دالری سفارت امریکا به طلوع سند خواسته بود.

   این کاملا دقیق است. سفارت امریکا سالانه یک ملیون را زیر نام رشد مطبوعات اختصاص داده بود که در سال 2004 این مبلغ بصورت کل به طلوع داده شد. و یکسال دیگر کامل به خبرگزارش پژواک سپرده شد.

   شما میتوانید در سایت وزارت خارجه امریکا نیز اشاره به این نکته را بخوانید:

   In September, the United States helped establish "Tolo TV Kabul" which broadcasted programs on a range of issues, including public interest programming, local, national, and international news, financial reporting, children’s programming, investigative journalism and round table talk shows.

   و ببینید که امریکا به چشم مردم خاک میزند و نام این کمک ها به چاکرانش را "پشتیبانی از حقوق بشر و دموکراسی" نام میگذارد!!

   آنلاین : Supporting Human Rights and Democracy: The U.S. Record 2004 - 2005

  • در مورد کمک سفارت امریکا به طلوع در چندین سند وزارت خارجه امریکا تذکر رفته:

   و از این چینل بصورت ذیل یاد کرده است:
   A U.S.-funded private television station, "Tolo TV Kabul,"

   و در سند دیگر از سه مورد کارکرد امریکا در زمینه مطبوعات دومینش اینست:

   Supported the creation of Tolo TV, a commercial TV station that started broadcasting on the eve of the Presidential elections and is now on the air 24 hours/day.

   آنلاین : Fact Sheet

  • در راستای پالایش زبان فارسی، توجه شما را به کلمات ذیل نیز معطوف میداریم که در کنار دانشگاه، پاسگاه، شهرداری، دادستانی و .... مورد استفاده قرار گیرند:

   آهسته آهسته ـ یواش یواش

   وسیله نقلیه ـ کامیون

   بس ـ اتوبوس

   اریکین ـ چراغ فانوس

   اَلماری: قفسه

   بوت: کفش

   بوتل: بطری

   بکس: کیف

   کمپل: پتو

   پتلون: شلوار

   پوقانه: بادبادک

   پکه: بادبزن

   پیاله: اِستکان

   تکت: بلیت

   جنرال: ارتشبد

   چارمغز: گردو

   چاینک: قوری

   حویلی: حیاط

   دسترخوان (دستارخوان): سفره

   دوصد: دویست

   کاکا: عمو

   گدی‌پران: بادبادک

   گوگرد: کبریت

   تشکر ـ مرسی

   گیلاس - لیوان

   بایسکل ـ دو چرخه

   موبایل ـ تلفن همراه

   جک ـ پارچ

   موتر ـ ماشین

   کیله ـ موز

   کچالو ـ سیب زمینی

   مالته ـ پرتقال

   کمپیوتر ـ رایانه

   ناک ـ گلابی

   هروقت این کلمات را بزور ده دالر جریمه وارد دری ما ساختید، کلمات بیشتری را برایتان پیشنهاد خواهم کرد!

  • چون آقای فرید رستاخیز، واقعیت ها را گفته و بی‌ملاحظه طلوع را انتقاد کرده و حقایق را آشکار ساخته، پس امکان دوم که "راوا"یی باشد بیشتر مقرون واقعیت است!!

  • خانم سیمین

   تشکر از پیام تان. در مورد سوال هایتان باید گفت که:

   1. عین سوال راجع میشود به شما، وقتی که یک پشتون یا فارسی زبان، پشتو صحبت کند و به عوض کلمه مثلاً پوهنتون کلمۀ دانشگاه را استفاده نماید، واکنش پشتو زبان ها چی خواهد بود؟

   2. زریاب به صفت یک زبان شناس و استاد زبان این حق را دارد تا در اصلاح نمودن متکلمین زبان فارسی در محدودۀ برنامه های تهیه شده در شبکه طلوع، از شیوه جریمه استفاده کند چرا که این رسم مراکز آموزشئ زبان در اکثر نقاط دنیاست. استادان زبان برای آموزش بهتر و وادار نمودن دانش آموزان یک زبان آنها را مجبور میکنند که برای هر تخلف خود به شکلی از اشکال مجازات و بر عکس برای هر پیشرفت خود در این زمینه تقدیر گردند. حال اگر یک کارمند طلوع (که حکم یک دانش آموز زبان دری را در آن جا دارد چرا که اینرا نمیداند که وقتی انسان به یک زبان دیگر به غیر از زبان مادری خود صحبت میکند باید تلاش کند تا کاملاً به همان زبان صحبت کند نه اینکه مانند متکلمین زبان اردو 30% اردو 40% انگلیسی و 30% متباقی را فارسی و عربی حرف بزنند که خود یک افتضاح است) که فارسی زبان نمیباشد در هنگام صحبت نمودن فارسی یا دری باید این نکته را مراعات کند در غیر آن میتواند به بخش پشتوی آن شبکه (لمر) برود و یا هم میتواند مانند فواد، مصطفی، و سید سلیمان آشنا به شبکه های خارجی بپیوندند. انسان آزاد آفریده شده و هیچگاهی مجبور به برده بودن نیست، میتواند به آسانی قبول نکند و برود پی کارش. یقیناً که زریاب شما را برای استعمال کلمات پشتو در هنگام صحبت کردن به پشتو جریمه نکرده بلکه شما را اگر جریمه کرده بخاطر استفاده از کلمات پشتو در هنگام صحبت کردن به زبان فارسی بوده است.

   اما این مسئله در مورد آقای خرم بکلی فرق دارد چرا که آقای خرم یک فارسی زبان را در هنگام حرف زدن به زبان مادری اش مجبور میکند که از کلمات زبان دیگر (پشتو و انگلیسی) استفاده کند. وی میخواهد لوحه های دفاتر و مراکز دولتی تنها به پشتو و انگلیسی باشد. وی میخواهد که بجای نگارستان از کلمۀ انگلیسئ گالری استفاده کند. وی میخواهد که بجای کلمه فرهنگ از کلمه کلچر یا کلتور زبان انگلیسی استفاده کند و در عین حال تمام این خواسته های خود را بر تمامئ مردم کشور که اکثریت آنرا فارسی زبانها تشکیل میدهد، تحمیل کند (در مورد اکثریت بودن فارسی زبانها در افغانستان، لطفاً در دانشنامۀ انکارتا از شرکت مایکروسافت، بعد از نوشتن افغانستان در محل جستجو به بخش حقایق بنیادی به اجزای تحت عنوان زبانها مراجعه گردد) چنانکه عین روش از بدو آغاز حکومت آل یحی (نادر غدار) برای دهه های متمادی بر فارسی زبانان این مرز و بوم تحمیل گردیده. بطور نمونه پشتو تولنه که مولود مادۀ سی و پنجم قانون بی اساس ظاهر عیاش و غدار بود. که یکی از قربانیان این شیوه قبیله گرایان و فاشیستها، پدرم میباشد. وی در سالهای آخر حکومت ظاهر غدار وظیفه اش را به علت درست نیآموختن زبان پشتو که کاملاً یک موضوع تحمیلی و جبری بود از وظیفه برکنار گردید. در این زمینه مثال های فراوان داریم که سبزوار هرات که امروزه به شیندند معروف است و تصمیم آن خاندان مزدور و جاهل مبنی بر عوض نمودن لشکرگاه (مرکز ولایت هلمند) به نواب شار که ناکام شد و نوشتن قندهار (قند+هار) به شکل کندهار که نیمه پشتو است.

   ناگفته نماند که هستند افراد عاقل و آگاه در جمع هموطنان پشتون ما که شجاعانه به این حقیقت اعتراف میکنند و مردانه حقایق را به زبان میآورند. لطفاً این مصاحبه را بشنوید.

   به هر حال اقوام غیر پشتون چی شما اعتراف کنید و چی نکنید در 2.5 قرن گذشته به شکل متواتر و کاملاً سنجیده شده مورد تبعیض و تعصب قرار گرفته میگذریم از اینکه در دوره عبدالرحمن از کشته های مردم هزاره پشته ها ساختند و ملاعمر (نمایندۀ ابلیس که متأسفانه حتی از جانب حلقات باسواد و روشنفکر پشتون مورد حمایت قرار دارند) یکبار دیگر آن جنایات را تکرار کردند. حملات کوچیها به مناطق مرکزی یک مثال دیگر این حقیقت تلخ است. و هنگامیکه اشرف غنی احمد زی سرلوحۀ دانشگاه کابل را تهیه میکند فرمان میدهد که تنها به زبان پشتو و انگلیسی باشد! اینها شاید طبق انصاف پشتونوالی باشد که هیچ مطابقتی با معیار های اسلامی، انسانی و جهانی حقوق بشر ندارد.

   بهتر است تا دوستان بدانند که بنده نمیخواهم از طلوع دفاع کنم اما حقایق را باید گفت و اینرا نیز باید دانست که حتی در قضیه طلوع نیز محور شرارت یک پشتون (خلیلزاد) بوده است حقیقتی که شاید برای هموطنان پشتون ما طعم تلخ داشته باشد.

   این در حالیست که هموطنان پشتون ما در صورت مخالف بودن با این شیوه طلوع میتوانند آنرا ترک نموده و به آژانس اطلاعاتی باختر، پژواک، صدا و سیمای خرم ها، و غیره مراکز پشتونیزه شده بپیوندند.

   3. مقامات بلند پایه اداره توسعه جهانی ایالات متحده امریکا هنگامیکه یک شبکه و یا سازمان را مورد حمایه قرار میدهند معلوم است که چی میخواهند؟ آنها معتقد به شیوه (تفرقه بیآنداز و حکومت بکن) هستند. اما اگر این مشکل را به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کنیم، پس از ریشه یابی دو باره بر میگردیم به دوران عبدالرحمن (بارکزای) که برای از میان بردن بخش عظیم از نفوس کشور دست به دامن استعمار کهنه برده و حتی معاهدۀ ننگین (دیورند) را امضا کرد تا هموطنانش را حذف فزیکی کرده بتواند. این شیوه ادامه یافت تا اینکه عبدالرحمن ثانی (ملاعمر ثانی) شرایط را عیناً و ذهناً برای لشکر کشئ استعمار کهنه و نو به کشور ما باز نمود و امروزه ما میوه های نارسیدۀ این درخت را نوش جان میکنیم...

   4. فعلاً که انگشت انتقاد به شدت تمام چی از جانب راوایی ها و چی از جانب بقیه هموطنان پشتون ما که حقایق را از عقب عینک تنگ قببله گرایی میبینند، اکثراً متوجه نوکران غیر پشتون است تا پشتون. اگر حکومت 7 سالۀ کرزی را چپاول گر میلیارد ها دالر سرازیر شده به کشور بدانیم قسمت اعظم آن توسط هموطنان پشتون ما حیف و میل شده (اشاره به وزارت مالیه یا شاهرگ اقتصادی کشور که مسئولیت تنظیم و نظارت سرمایه های نقدی و غیر نقدی کشور را در دست دارد و همیشه در اختیار دو پشتون یعنی اشرف غنی احمد زی و انورالحق احدی که هم حزب، هم عقیده، هم قبیله... میباشند، بوده است...). کشت و صدور مواد مخدر (که میلیارد ها دالر عاید دارد)، دهشت افگنی و حملات انتحاری و علاوه بر این سرازیر شدن اکثریت کمک های جهانی به نقاط نا امن که منبع و مولد وحشت و مواد مخدر بوده نیز از موضوعاتیست که باید بیشتر از استعمال کلمات دانشگاه، دانشکده و دانشجو ... باید مورد توجه دوستان حقیقت بین پشتون ما قرار گیرند نه اینکه بچسپند به محسنی ها که نقش شان در این روند تخریبی به نسبت قبیله گرایان پشتون، اندک و ناچیز است. مثلاً کارکرد اتمر در وزارت آموزش و پرورش که با پشتونیزه کردن این وزارتخانه میخواهد زبان فارسی را تضعیف کند.

   5. اینکه چرا هموطنان فارسی زبان ما تا هنوز در پی اصلاح و انکشاف زبان فارسی نبوده اند و اگر در فارسی ما کلماتی فراوان داریم که استفاده نمی کنیم و ترجیح می دهیم مترادف انگلیسی آن را بکار گیریم، دلایل متعدد و گوناگونی دارد. اولین دلیل آن ظلم و اختناق حکومتهای مستبد بارکزی ها و محمد زی ها یا خاندان آل یحی و در پی آن دگرگونی ها و جنگ های تحمیلئ سه دهه گذشته بوده است که مردم را مجبور ساخت تا تنها به زنده ماندن بیآندیشند.
   و چرا برای گیلاس، لیوان نمی گوییم چرا برای بایسکل دو چرخه نمی گوییم، چرا برای موبایل، تلفن همراه نمی گوییم چرا برای جک، پارچ نمی گوییم چرا برای موتر ماشین نمی گوییم چرا برای کیله موز نمی گوییم چرا برای کچالو سیب زمینی نمی گوییم چرا برای مالته پرتقال نمی گوییم چرای برای کمپیوتر رایانه نمی گوییم...؟ (بعضی از کلمات مترادف که شما نیز آنرا نام برده اید نیازی نیست تا استفاده شوند مانند مبایل که مترادف آن نیز نیمه انگلیسی میباشد، موتر و ماشین هردو انگلیسی است و اگر خودرو میگفتید بهتر میبود، کچالو خود مترادف قابل قبولی برای فارسی زبانان است که ریشه خارجی ندارد... و مهمتر از همه این کلمات به نظر بنده باید به شکل اصلی آن در زبان انگلیسی استفاده شوند چرا که آنها آنرا کشف کرده اند و آنها حق کاپی رایت آنرا دارند ولی موضوع دانشگاه به کلی فرق میکند این شرق و متکلمان زبان های شرقی بوده اند که مراکز علمی و فرهنگی تأسیس نموده اند و ما نیاز نداریم که به عوض دانشگاه از کلمه یونیورستی استفاده کنیم آنچنانکه نیازی نداریم که به عوض دانشگاه از کلمه ترجمه شده آن یعنی پوهنتون استفاده کنیم... تا دو صد سال قبل از کتب شیخ الرئیس ابوعلی سینای بلخی در دانشگاه های اروپایی استفاده میکردند این خود یک دلیل محکم بر قدمت موجودیت علم و فرهنگ در میان متکلمان زبان های شرقی بالخصوص فارسی و عربی میباشد).

   بخاطریکه برای گفتن دانشگاه، دانشجو و دانشکده مجازات گردیدیم و قریب بود که اعدام مان کنند... حالا اگر بقیه کلمات را بخواهیم به یکباره در خراب آباد خود استفاده کنیم یقین دارم که ملاخرم اخندزاده فتوای ارتداد ما را صادر نموده و با ارسال لشکر انتحاریون قبایلی یکبار دیگر مارا قتل عام خواهند کرد... چنانکه کلمات دانشگاه، دانشکده و دانشجو را غیر اسلامی خواندند...

   اینکه میگویم ملاخرم اخندزاده، لطفاً خفه نشوید چرا که ارتباط تنگاتنگ میان رهبران قبیله گرای نکتایی پوش و طالبان پشمکی موجود است و دیر یا زود همان پشمکی ها را در سطوح بالای حکومتی شریک خواهند کرد... و از طرف دیگر اینرا نیز میدانیم که 99.9% انتحاریون افغانستانی (منظورم غیر عرب)، پشتون هستند (چی از اینسوی دیورند و چی از آنسوی دیورند).

   این در حالیست که هموطنان پشتون ما مثلاً در عوض تعلیم و تربیه از روزنه او پالنه، در عوض مبایل گرزنده تیلفون، در عوض پایتخت از پلازموینه .... و غیره اصلاحات زبانی که متأسفانه اکثریت عین حق را برای هموطنان فارسی زبان خویش قایل نیستند که صریحاً در تضاد با احکام الهی (اشاره به حدیث معروف پیامبر اسلام ص که میفرماید، "هرچه به خود میپسندی به دیگران نیز بپسند") و بشری قرار دارد.

   چرا تنها زدودن پوهنتون و پوهنزی؟ بخاطریکه اصلاحات زبانی باید از یک نقطه آغاز گردد و چی بهتر که از مراکز فرهنگی و علمی شروع کنیم.

   ببینید دوست عزیزم سیمین جان وقتی شما ادعا میکنید کارمند دو سالۀ طلوع میباشید با اینهمه ریا و فریبی که در انترنت داریم چطور میشود باور کرد؟ اما بازهم بنده برای اظهارات تان به صفت افکار و نظریات یک انسان احترام وافر قایلم.

   شاد باشید

  • شما بروید مشکل زبان خود (پشتو) را حل کنید و کاری نداشته باشید به زبان فارسی. اینکه دری را از فارسی جدا میدانید نیز از مکر و حیلۀ قومئ تان است. کاریکه اسلاف تان در اسراییل بر علیه فلسطینی ها مرتکب میشود.

  • وقتیکه میلیارد ها دالر را در وزارت مالیه، اقوام و قبایل، انکشاف دهات، و غیره نوش جان میکنید همه ی آنها خوب و مانند شیر مادر برایتان حلال است اما این ده ها هزار دالر که طلوع و غیر پشتون ها میخورند همه گی کثیف، نجس، مردار و ... حرام است؟!!! ها ها ها ها ها ها ها ها! اینرا میگویند مکر و حیلۀ یهود گونه!

  • فکر نکنم غیر پشتونها را کوبیدن، انعکاس واقعیت ها باشد. در افغانستان بیشترین خیانت ها را در شرایط فعلی افغان ملتی ها و تیم کرزی میکند چرا رستاخیز و ملالی جویا با حزب شان راوا به آنها نمیتازند؟ دهن شان پُر آب است؟ نیم کاسه زیر کاسه است؟ ای شوخک!

  • آقا اشتباه نکنید، زبان من فارسی است و بین فارسی و دری هم فرقی قایل نیستم.

   اما آنچه باعث نفرت و انزجار من است سو استفاده‌ایست که از یک جانب شوونیست های پلید پشتون چون کریم خرم، حبیب اله رفیع و سایرین از مسئله زبان میکنند و از جانبی هم خاینان به زبان فارسی چون رهنورد زریاب و پرتو نادری به اشاره باداران ایرانی شان در شرایطی که در کشور ما خون موج میزند، هم و غم شانرا تغییر پوهنتون به دانشگاه میسازد.

   در افغانستان قضیه اصلا بر سر چند کلمه نیست، این جنگ میان در جناح مرتجع و خاین است که از آن مسئله ساخته اند.

   در شرایط کنونی من با تمام عشقم به فارسی ترجیع میدهم پوهنتون بگویم تا دانشگاه که با آن دل آخند های ایران خوش شود و قهقهه شادی بخاطر موفقیت کار فرهنگی شان در افغانستان سر دهند.

   زریاب که سی سال میشود با رژیم های خاین و وطنفروش همگام بوده چرا این پالایش زبانی را در دورانی که "کارمند شایسته فرهنگ" روسها بود آغاز نکرد که یکباره امروز به فکر دانشگاه و پاسگاه افتاده؟؟؟ این خود بیشرافتی این مردک نامرد را میرساند. تا دیروز در رکاب روسها شاید کلمات روسی را قلقله میکرد و امروز که در جیب احمدی نژاد و خامنه‌ای جا دارد، به فکر دانشکده و دانشگاه افتاده.

  • باورم نمیشود شما فارسی زبان باشید. از شیوه زریاب کوبی تان معلوم میشود که نیم کاسه ی زیر کاسه است. جنگ را شئونیستهای قبیله پرست آغاز کرده و خودتان نیز اختیار زبان و طرز زنده گی خودت را دارید اما تا جاییکه موضوع زبان است تاپه زدن و تهمت زدن ها دردی را دوا نمیکند... نه اخند ایران به زبان من و تو کار دارد و نه هم جورج بوش... این خود ما هستیم که زبان خود را تحت برنامه ی ( پشتو تولنه یا ماده 35 این قانون بی اساس) بر دیگری تحمیل میکنیم همچنانکه خرم خان، خبرنگاران را جریمه کرد که چرا از کلمات (اسلامئ!) زبان پشتو در فارسی استفاده نمیکنید؟ این امرونهی آقای خرم و هر کسی دیگر (ولو جناب عالی) بسیار بیشرمانه و بی خردانه است. با کتمان این مشکلات جناب عالی هرگز نمیتوانید مشکل دهشت افکنی و گرسنه گئ حاضر را حل کنید که علت هردو در زیر دامن های بزرگ قبیله پرستان است نه همزبانان فردوسی و مولوی.

  • اگر پدر طلوع یکهزار بار لعنت، پدر افغان ملتی ها و پشتونیست های وزارت مالیه، اقوام و قبایل، انکشاف دهات، و غیره که مال ملت را چپاول کرده میروند، یک ملیون بار لعنت باد!!

   حال خوش شدی؟ اینان همه نجس و کثیف و مردار و .... هستند، وقتی به یکی تاخته میشود به این معنی نیست که سند معافیت دیگری صادر شده است.

   افغان ملت و پشتونیست هایی که خودت به آنان اشاره داری در زمینه مشخص خود بدون شک مرتکب خیانت و جنایتی نابخشودنی میشوند که ایکاش خودت بجای سه سطر نوشتن با سند به آنان برخورد کنی که آگاهی بخش باشد.

  • قهر نشوید لطفاً

   اینها را بخاطر این برایتان میگویم که شما هر وقت نام فارسی زبان ها را میگیرید آنها را نوکر ایران و روسیه خطاب میکنید در حالیکه از نوکر بودن پشتونها هیچگاهی یاد آوری نمیکنید. اینجاست که چهرۀ واقعئ تان برملا شده و قبیله گرایی تان واضح میشود.

   پشتونها این کشور را دونیم قرن است که به استعمار کهنه، نو، و پاکستان میفروشند ولی حتی رابطۀ سیاسی و فرهنگئ غیر پشتونها را با کشور های چون ایران تحمل کرده نمیتوانند در حالیکه داد از اسلام و سنت پیامبر اکرم ص میزنند. بسیار عجیب است. لطفاً تحمل داشته باشید، این پندار غلط من و توست که میگوییم "حقیقت تلخ است" در واقع شیرین ترین پدیدۀ دنیا همین "حقیقت" است و "راستی".

  • دوست گرامی

   همه این واژه های که شما نوشته اید برای فارسی دری زبانان و افرادی که دشمنی با فارسی دری ندارند، قابل فهم است. اینکه برای شما و بقیه فاشیستان پشتونگرا قابل فهم نیست ،مشکل خود شما است و نمایانگر بیسوادی و نا آگاهی شما است.

  • تنها زریاب نیست که به این کار دست میزند. همه فارسی زبانان خواهان آن هستند که زبان شان زنده بماند و همگام به سیر و پیشرفت علم و تکنولوژی باشد.

   ازمیان فهرست واژه هایی که آن هموطن ما به داده اند، برخی از آنها به راستی هم فارسی اند که در استفاده ازان ها هیچ مشکلی نداریم. مانند: بادبزن. چرا که "پکه" از اردو آمده بادبزن فارسی است. با این همه پکه امروز جا افتیده و مشکلی در به کارگیری آن نداریم.

   اما آنچه کاربرد محلی دارد، با آن موافق نمیتوان بود. تفاوت واژه های ملی یک امر عادی است. این واژه ها میتواند از یک قریه تا قریهء دیگر ازهم متفاوت باشد، با آن که هردو فارسی زبان اند و هردو نزدیک به یکدیگر باشند.

   در شمال کابل (کوهدامن) "چکش" را "بالقه" میگویند... بگذار بگویند. تهرانی هم میتواند اصطلاحات و واژه های محلی خود را داشته باشند، اما وقتی لغت ریشهء مشترک داشته باشد، هیچ مانعی وجود ندارد که مااز به کارگیری آن جلوگیری کنیم. خدا کند این لغت در تهران ساخته شده باشد یا دوشنبه، در کابل یا در مزار، در بدخشان و یا هرات....

   چقدر احمقانه است که ما حتی "کفش" را نپذیریم و "بوت" را بپذیریم. کفش واژهء اصیل دری فارسی است و صد بارهم آنرا به کار خواهیم برد. "کفشکن" چه معنی دارد. آیا کسی هست که فارسی بداند و معنی "کفشکن" را نداند؟ پس با کفش چه مشکلی میتوانیم داشته باشیم.

   همچنان در مورد جنرال و ارتشبد من مشکلی ندارم که ارتشبد را به کار ببریم. ارتشبد از ننهء ایرانی ها نیست که گرفته باشند ما حق به کارگیری آنرا نداشته باشیم. آنها هم ازهمان مخزن فرهنگ و میراث فرهنگی زبان فارسی کار میگیرند و ما هم.

   اما تعیین القاب و نام های عسکری درهرکشوری دگرگونه است. درستش آنست که نام مشخصی را که ازدیگران تفاوت داشته باشد برگزینیم.

   درحال حاضر من با نام های پشتوی این رتبه های نظامی نیز مشکلی ندارم. بگذار باشد.

   ما با واژه های پشتو مشکلی نداریم. مشکل با فاشیزم و تجمیل و سلب هویت است.

   کور هم میداند که دلده شور است. فاشیست ها عمل خود را میکنند، و دیگران نیز به جواب میپردازند.

 • اولاً خانم جویا آن افسانه که شما از وی ساخته اید نیست. دوم طلوع با توجه به سیاست نشراتی اش می تواند چیزی را پخش کند و یا نکند، شما چرا هیاهو راه انداخته اید؟ خانم جویا شاید در خانهء شما بسیار مهم باشد، و این چیز بدی هم نیست. هر کس می تواند کسانی را خوش داشته باشد. اما حالا طلوع، که این همه از سوی شما و خانم جویا در طول این چند سال بر ضدش تبلیغ صورت گرفته، راست و بدون فحش دادن و اتهام بستن، و برای اینکه مردم رابر ضد خود تحریک نکند و پارلمان کشور را که با اکثریت آرا وی را به تعلیق در آورده اند گزارش مربوط به وی را نشر نکرده است. مشکل شما در کجاست؟ به مردم فحش می دهید، اتهام می زنید، و هزار بد و بیراه می گویید، آن وقت منتظر چک چک هم هستید؟!

  خلق را شما به خنده می اندازید والله!!

  • طلوع با توجه به سیاست نشراتی اش می تواند چیزی را پخش کند و یا نکند، شما چرا هیاهو راه انداخته ای

   بلی دقیقا این نوشته به سیاست نشراتی طلوع انتقاد دارد و آنرا افشا میکند که طبق این سیاست باید شخصیت های خاین، وطنفروش و جانی برجسته شوند و شخصیت تراشیده شوند اما در مقابل دیگرانی چون جویا که علیه اینان برخاسته اند باید مورد سانسور قرار گیرند.

   اگر طلوع مثل تلویزیون نورین یا تمدن در پیشانی اش حک میبود که شبکه مربوط خاینان تنظیمی، در آنصورت حرفی وجود نداشت و کسی هم وقتش را برای انتقاد از سیاست نشراتی آن به هدر نمیداد. اما این سیاست جنگسالارانه را طلوع دنبال میکند که ظاهرا از آزادی مطبوعات، از بیطرفی و بیلانس در خبر و تحلیل هایش صحبت میکند.

   کثافت کاری گردانندگان طلوع (و نه به هیچصورت هر کارکن آن) در اینست که در پس پرده سیاست های خاص جنایتکاران را یاری میرسانند و در مجموع در ضدیت با مردم افغانستان قرار دارند.

  • عنبر جان

   شما لطفاً طلوع را تماشا نکنید! در کشوریکه مردم از گرسنه گی میمیرند ما از برکت دیموکراسئ امریکایی و خوش خدمتئ قبیله گرایان، تقریباً ده شبکه تصویری داریم، شما هم میتوانید شبکه شئونیستهای قبیله گرا (مُلی) یا شبکه خلیفه بیات را تماشا کنید. چرا خودخوری و پرخاش؟ هرفردی که فارسی ناب صحبت کرد به فکر شئونیستها، دشمن افغانستان است... هرفردی که از بزرگی و خوبی های حکمتیار، سگ زرداد، عبدالرحمن، ملاعمر، ملابورجان،... و غیره صحبت نکرد به عقیدۀ قبیله گرایان دشمن کشور و دین اسلام است!

   باشد! بر منکرش لعنت! کسی جلو شما را نگرفته و نخواهد گرفت. هیچ دعوتی و درخواستی برای شما فرستاده نشده تا شبکه طلوع را تماشا کنید... شما آزاد هستید. اما لطفاً مزاحم دیگران نیز نشوید (در غیر آن به خود ضرر رسانیده اید... چون خودخوری یعنی جگر خود را خوردن!)

   راستی در فغانستان کی خاین است و کی صادق، برای من و تو قضاوت کردن یک کمی مشکل است. همان جانیان و خائنین نیز با صادقهای چون ملالی جویا سر شان در یک آبخور بوده و از یک منبع تمویل میشوند... خارجی، خارجی است! چی ایرانی باشد چی پاکستانی و یا امریکایی... خوب و بد ندارند... اگر شما فکر میکنید غربی بهتر از شرقیست، اشتباه میکنید.

   خونسرد باشید!

  • اگر من به تو بگویم:

   کسی به خودت هم دعوتنامه نفرستاده بود که بیایی و مقاله بالا را بخوانی و بعد واویلا راه بیندازی، اگر انتقاد از طلوع خوشت نمی‌آید برو در سایت هایی سرگردان باش که به طرفداری از آن مینویسند، برو سایت خود شان را ببین!!!!

   فکر میکنی اینچنین استدلال کردن کمی احمقانه نیست؟!!! این استدلال را با جملات خود مقایسه کن!!

 • baretan motasef astam ka shoma az malalai joya defa mikonin ain khanom ba joz dashnam dadan ba ain va an kar dega yad nadare gap haish 1000000000 bar takrar i ast
  abro ba afghanistan namada mesle kharejia gap mizana

 • استدلال اين قبيل نويسنده ها انسان را به سخن جرج بوش مي اندازد كه زماني گفته بود "هر كس با ما نباشد تروريست است ! "

  • فرید جان، واقعا حرفهای دل ما را گفتی. دیدن همه‌روزه تعدادی از کسانی که خودت نام گرفته ای از طریق طلوع واقعا تهوع آور شده. اینان به گفته "مگس هر دوغ" در بین تلویزیون ها بسیار خریدار یافته اند چون به نرخ روز و به ذوق جنایتکاران و حکام سخن میرانند:

   ولی در همین طلوع همه روز بینندگان شکنجه شنیدن سخنان خاینانه، جنگسالار پسند و یا در بهترین حالت خنثی کسانی چون صدیق چکری، ملک ستیز، شکریه بارکزی، جعفر رسولی، فهیم دشتی، خلیل رومان، دین محمد مبارز راشدی، فاضل سانچارکی، بشیر بیژن، هلال الدین هلال، فوزیه کوفی، جنرال عظیمی، احمد ضیا رفعت، وحید مژده، صبغت اله سنجر، محی‌الدین مهدی، صالح محمد ریگستانی، احمد سعیدی، داوود سلطانزوی، قدریه یزدان پرست، ستانکزی، منیژه باختری و دههای دیگر را باید متحمل شوند، و هیچگونه محدودیتی برای اینان وجود ندارد چون همه در خط سیاست ننگین "طلوع" روان اند.

  • شاید این نوشته نگفته باشد که "هرکه با ما نیست تروریست است"

   برعکس شاید بگوید هرکس که با تروریست ها و قاتلان مردم است نمیتواند با مردم باشد. وی این در مورد طلوع صدق میکند.

  • طلوع یگانه تلویزیونی است که آزاد و بی طرف است و دیگر هیچ تلویزیونی در کشور از این توانایی برخوردار نیست. مخالفت نویسنده مقاله با طلوع را نیز از لابلای نوشته شان میتوان درک کرد.

  • به حالت باید گریست که برنامه های "خوش خط و خال" طلوع اینقدر توانسته ترا مجذوبت کند و آنرا "بی‌طرف" میخوانی!!

   ولی گناه تو نیست، اکثریت جوانان وطن را طلوع بدورش میرقصاند و از ناآگاهی سیاسی و کمبود سواد شان سوء استفاده میکند! این وضعیت تاسف آور ضرورت بی‌پرده ساختن سیاست ها پس پرده طلوع را جدی تر میسازد.

   ولی جناب قدوس، دلت میپذیری یانه اما در دنیا و مخصوصا در مطبوعات چیزی به نام "بی‌طرفی" وجود ندارد، این کلمه یک کلمه گول زننده است که معمولا اهداف پس پرده خود را میخواهند با آن بپوشانند.

 • خدمت برادر محترم فرید رستاخیز!

  رهنورد رزیاب نه تنها بخاطر استفاده کلمه پوهنتون و پوهنحی خبرنگاران طلوع را جریمه میکندبلکه هر کلمه دیگری که خارج از زبان فارسی باشد و معادل آن را در فارسی داشته باشیم و خبرنگاران استفاده بکند از هر زبان که باشد جریمه میکند که به نظر من کار معقول است. و شما گفتید که رهنورد زریاب در برنامه گفتمان دروغ گفته و شما هم قسمت از صدای آن راگذاشتید خدمت شما عرض کنم که اگر شما دقیق گوش بدهید رهنورد زریاب میگوید که" ما هرگز به خود این حق را نداده ایم که به یک برادر پشتون خود بگویم که این واژه را در زبان پشتو به کار ببر و این واژه را در زبان پشتو به کار نبر"منظور اغای زریاب زبان پشتو است امیدوار ام که فهمیده باشی.

 • طلوع یک تلویزیون تجارتی است، هرکس برایش بیشتر پول داد به نفع همانها تبلیغ خواهد کرد.

  ملالی جویا با جیب خالی‌اش میخواهد در این تلویزیون مفت تبلیغ شود؟ چرا به جبهه ملی تبلیغ نکند که کانتینربس پول دارند و از شوروی و ایران و هندوستان و .... هنوز هم برایشان پول سرازیر شده میرود.

  • مه میگم که طلوع کار خوب کده. و به کسی هم مربوط نیست. کسانی که طلوع ره خوش ندارند بروند یک تلویزیون دیگه ره ببینند! مثل ایکه تلویزیون ننه شان بوده که همیتو قار غال مغال راه انداخته اند!

   دهها شبکه تلویزیونی است، حالی چرا باید چهرهء مبارک این زنک شلیطه را که فقط دَو زدن یاد داره و منطقش از ملا عمر هم پایین تر است نشان بته؟! ملا عمر که لا اقل دَو نمی زنه و برای اطفال فامیل هم گپهایش بد آموزی نداره بخدا. مثل آدم واری با منطق ملایی اش استدلال میکنه. ای خانم یک فاشیست منطقه گرا است که کشور را به شمال و جنوب تقسیم کده و در نظرش هرچه از شمال بود ائتلاف شمالی اس و لابد هرچه از جنوب است قومهای ازوست! حتی اگر از سند و پنجاب اگه باشی که قبلهء عالم هم هستی. فکر می کنم بچه اسماعیل خان که مرحوم شد زمان حضور ملالی خانم در مشهد یلایش کرد و همان عقده ده دلش تا حالا شعله ور اس!! کینه شتری گرفته .

   مه میگم صدقی تلویزیون طلوع به همی کارش. شما هرچه تبلیغ بیشتر کنید، طلوع و هرکسی که شما ضدش نوشته کنید یا مصاحبه کنید بیشتر محبوب می شود. شما خائنین وطن فروش که دنبال اربابهایتان یا در امریکا هستید یا در کانادا و یا جرمنی و ... . چهرهء مزدور شما برای مردم نمایان است. صد رحمت به کسانی که شما آنها را نقد می کنید. حتی طالبان بهتر از شما هستند. البته منهای تحجرشان، که شما نیز در تحجر خواهر خواندهء /انها هستید!

  • خدا ترا بیامرزد که طلوع در تو تاثیر عادی نکرده بلکه مغزت را سرچپه ساخته!! پس راست کردن مغز بوسیله این نوشته ها نمیشود، تو به یک جراحی نیاز داری باید به "پزشک" مراجعه کنی!!

 • این نبشته رستاخیز متاسفانه رنگ و بوی و تندی های راوایی دارد. همان زننده گی های کلاسیک و تکراری زبان آن گروه. نمیدانم چرا کلمه کثافت را به کسانی چون پدرام نیز روا داشته است. بدان ایدوست اگر چه بعضی چهره های که به فرموده شما طلوع برایشان مشاطه گری میکند درست است که شخصیت های ایده آل بوده نمیتوانند ولی فراموش نکنیم که همین ها ستون های مقاومت بومی و مردمی در مقابل قدرت روز افزون طالبان خواهند بود. عساکر امریکایی و دالر های شان تا روز قیامت شما را از شر طالبان نگهبانی نخواهند کرد. آنها روزی خواهند رفت و مسوولیت رهبری دفاع مقدس بر دوباره به عهده همین چهره ها خواهد افتاد.

  • آقای بلخی ! متاسفانه وبا درد ودریغ که همینگونه است .بگفته ی شاعر: جور گل بلبل کشید و برگ گل را باد برد/ بیستون را عشق کند و شهرتش فرهاد برد . واقعیت های تاریخی، فرهنگی وسوسیولوژیک افغانستان همین است که همیشه باید عناصر وگروههای ضد مردمی وفاقد کمترین حس مسوولیت اجتماعی در بزنگاههای ملی بر موج سوار شده و حاصل پیروزی های مردم را بدزدند.آنها دیروز بر گرده ی مردم سوار شدند ، امروز نیز سوار اند وفردا همچنان سوار خواهند بود . افق افغانستان آنقدر تیره است که به این زودیها ازگوشه های تاریک آن کور سوی چراغی را نمیتوان انتظار برد .فساد فکری ونفاق روشنفکران(اگر مجازاٌ واژه ی روشنفکررا بکار بریم)آنقدر عمیق وعلاج ناپذیر است که از اینسو نیز راهی به دهی نمیرود.این بحث های بی ثمر جز به درد تخلیه ی روانی نمیخورد.

  • کسانی مثل بلخی که شاید از دفتر لطیف پدرام این سطر ها را نوشته باشد عاشقان سینه چاک طلوع هستند.

   درین روزهایی که خدا او را شرمانده و در قضیه حمله به خانه اکبر بای با یک جنایتکار شاخ داری مثلی دوستم پایش دخیل است، این بلخی آمده میخواهد او را به ما قهرمان بتراشد. واقعا شرم آور است.

   تو نمیدانی که این رهبران تنظیمی تو و کسانی مثل پدرام بودند که افغانستان را به حال و روزی رسانیدند که زمینه بیرون آمدن طالب مهیا شد، مگر به گفته مردم همینها نبودند که افغانستان را به فلان خود زدند؟؟؟

   طالب با تمام فاشیزم و جهالت شان هزار بار به کسانی مثل سیاف و ربانی و محقق و خلیلی و .... شرف دارند، حداقل در روز روشن زنان مردم را از خانه های شان فرار داده مورد تجاوز جمعی قرار نمی‌دادند، مال و اموال مردم را چور و غارت نمیکردند.

   مگر در ابتدا وقتی طالبان داخل کابل شدند، از حرامزادگی ها و جنگ و غارت و شرفباختگی همین تنظیمی ها نبود که مردم طالب را استقبال کردند؟؟؟ مگر همین حالا بیشترین مناطق افغانستان از دست همین جنگسالاران تنظیمی در خون و مصیبت نیست؟

   کمی با وجدان پاک و مغزت بیندیش بعد اینگونه نظرات بیشرمانه را ارائه کن.

  • سلیمه جان

   حتما از دوستان ملا بورجان استید که با این دیده درایی از کسانی دفاع میکنید که مردم جهان آنها را حتی عضو جامعه بشری نمیدانند. طالب یعنی مکروب و کثافت که انسان پاک آنرا از خود دور میکند.

  • باید دانسته باشی که در اینجا منظور دفاع از طالبان نبوده است، تصور نمیکنم درین دنیا کسی را بیابی که عقل سلیم داشته باشد اما ازهم از جانوران طالبی دفاع کند.

   اما از کارمایه کسانی چون سیاف، ربانی، فهیم، محقق، خلیلی، دوستم، گلبدین و ... دیگران را در چهارسال امارت خونبار شان مرور کنی، اینان بسی وحشی تر، بیشرافت تر، خاین تر، جانی تر، وطنفروش تر و خواهر مادر نشناس تر نسبت به طالبان بودند. اما از آنجاییکه طی چند سال گذشته اینان را امریکا و به اصطلاح جامعه جهانی زیر پر و بال شان گرفته و از اینان تلاش صورت گرفت که رهبر و قهرمانان بازسازی و دموکراسی تراشیده شوند، خودت تصور میکنی که بین اینان و طالبان فرق ماهوی وجود دارد که اشتباه میکنی.

   شاید خودت هم از زمره همان افغانهایی باشی که تبلیغات جادویی "طلوع" و شخصیت سازی های کاذب آن بالایت تاثیر گذاشته و یاد سالهای شیطنت و خیانت اینان از مغزت شستشو گردیده است.

  • محترمه سلیمه

   خیر من با پدرام و دفتر و دیوان و سازمانش هیچ کاری ندارم چون او کم همت تر از آنست که رهبر آرمانی برای من باشد. ولی بهر صورت این اندیشه من مانعی نخواهد بود که از شما بپرسم که لطف کرده حد اقل یک چند مثال از جنایت های پدرام بدهید که وی را حتی بدتر از طالبان میپندارید. باید بگویم برای من دردناکست وقتی یک هموطنم را میبینم که طالبان را به یک رهبر و گروه که کدام جنایتی را مرتکب نشده ارجحیت میدهد. نظرات شما تشابه و قرابت آشکاری با تفکرات پاکستانی ها و خدمتگذاران تحت شعوری راوایی شان دارد.

   جنایت های جنگی گروه های درگیر در سال های 90 دیگر برای همه هویداست. جامی که بسیار تلخ ولی آشامیدنش برای مصلحت کنونی ما ضروریست اینست که از همسویی این گروه ها در پروسه صلح کنونی باید حمایت کنیم و پوتنسیال که ایشان در مقابله با تهدید طالبان میتوانند ارائه کنند باید استفاده شود. طبعآ برای هوادارن طالبان در دوطرف خط دیورند و کسانی که آنها را بر گروه های مجاهدین و ائتلاف شمال ترجیح میدهند دیگر این یک اصل قابل قبول نیست. ولی قسمی معلوم میشود که اکثریت مردم از روند فعلی شامل شدن همه گروه ها در پروسه صلح پشتیبانی میکنند. مایان راهی نداریم جز اینکه به کاروان اکثریت پیوسته و از مصالحه و مشارکت به نفع تحکیم ثبات پشتیبانی نکنیم.

 • برادر عزیز!

  واقعا که خوب و با اسناد و مدارک نوشتید. خدا کند که طلوع و به اصطلاح استادان و تحصیلکرده های طلوع چیزی از نوشته شما یاد بگیرند و بفهمند که همه مردم افغانستان میفهمند و جاهل نیستند!

  • سلام بر همه واقعاً تلویزیون طلوع یک تلویزیون ارتجاع و کثیف است که همیشه از جنایتکاران پشتی بانی میکند و آه به اقای حنیف و یارانش میگویم که چرا وقتیکه قانونی و ضیا مسعود با پول هنگفت در دبی به دام پلیس افتاد در برنامه تان نشان ندادید؟
   ثانیاً من نمی خواهم که از وزیر خارجه دفاع کنم ولی میگویم چراآنرا بار بار میماندید که میگفت من وزیر هستم و خواهم بود ولی قانونی میگفت که نه وزیر خارجه نزد ما کدام مسولیت ندارد پس چرا حرف های قانونی را نمی مانید؟
   ثالثاً دوستم فاشست جنایتکار به خانه مردم حمله غیر قانونی انجام میدهد و باز شما دهن خود را شرش میکنید و مهر میبندید طوری وانمود میکنید که هیچ اتفاقی نه افتاده و خاموشی اختیار میکنید که این مسایل بیشرمی بیشتر شما را نشان میدهد.و باز لاف پوف میزنید که این و آن را افشا خواهم کرد نه خیر شما فقط به خاطر ملت نه بلکه بخاطر اربابان تان میرقصید. اگر وجدان دارید و بخاطر ملت تان و بخاطر آبادی وطن تان انتقاد میکنید پس باید از کسانی انتقاد کنید که وطن مارا ویران ساخت و خون هزاران هموطن مارا ریختاند و خرابی های کابل را به مردم نشان بدهید که همین جنایتکاران خون آشام که امروز داد از آزادی و آبادی میزند وطن و ملت ما را به این حالت رساند و هرگز این شهامت بخود ندهد و نگوید که ما طرفدار صلح هستیم.
   هزار بار لعنت بر کسانی که زیر نام آزادی بیان همچو دلقکان میرقصند و مستی میکند
   زنده باد مردم رنجدیده و آزادی خواهان

  • تلویزیون طلوع تلویزیون مردم قهرمان هاست. آفرین برطلوع و کارمندانش. این تلویزیون در اوج قدرت و وحشیگری فاشیزم قومی راست قامت ایستاده است و در برابر شان مبارزه میکند. طلوع تلویزیون فحاش ها و معرکه گیر ها نیست. طلوع افشا گر حقایقی است که دیگران در کتمان آن میکوشند.

   طلوع بیننده های خود را دارد. درین کشور همه چیز و رنگ و بوی گروهی دارد. چرا طلوع به گروه و سمت و و نسل مشخصی ارتباط نداشته باشد؟ تلویزیون بیطرفی هم وجود دارد؟

   تلویزیون آریانا و تلویزیون (غیر) ملی به فاشیست ها متعلق است. تنها طلوع میماند و مردم.

   طلوع، پیشقراول روز تازه یی در زندگی مردم ماست. روزی که دیگر زورگویی قبیلوی وجود نداشته باشد و مردم با برادری و برابری در کنار هم زندگی کنند...

 • سلام
  من یک افغان هستم و به افغانینت خود غرور و افتخار دارم
  امرزوه تعداد زیاد تلویزیون های خصوصی در کشور فعالیت دارندو هر کدام بر مبنا یک مرام خاص فعالیت دارند.
  در قسمتی اشاره شده بود که گویا طلوع از جبهه متحد حمایت میکنداما تا جاییکه من شناخت از کارمندان بلند رتبه این تلویزیون دارم زیادتر ان مربوط به حزب ستم ملی (سازا) هستند
  من فقط در یک کلمه برایتان خلاصه میکنم..ملالی جویا جز یک فرد دست نشانده یک پشتون ناقل فاشیست یک روسپی بد اخلاق و فرومایه کسی دیگری نیست
  در تلویزیون اریانا که از امریکا نشر میشود وی با لباس دریشی یخن باز طوریکه سینه هایش نمایان است برنامه دارد و گوینده گی میکند.
  امروزه همه میدانند که جبار ثابت کیست و اکبربای کیست
  (ثابت.خرم.جمعه خان همدرد.منشی مجید.جگدلک.شهزاده مسعود.ارسلا.وغیره دست بوسان حزب اسلامی بوده و اند و امروزه پاداش کار ها و فعالیت های خود راکه در طول 2 دهه انجام داده اند بدست میاورند
  همیشه نشر برنامه های طلوع مورد انتقاد پشتون ها است و باید هر برنامه ان به دقت چک شود
  جای واضع است که به خرم و ثابت از طلوع کرده تلویزیون ملک پدری شان شمشاد و خیبر مهم تر است

  بنظر من باغ وحش کابل به یک ریس و یگ محافظ ضرورت دارد که دو نفر خوب به نظر من موجود است جبار ثابت و

  • وقعا به پستی و وقاحت تعدادی از افغانها انسان در میماند که چگونه چتلی خوار خونخواران و خاینان میشوند.

   این سمیع‌اله نام باید چقدر از افشاگری ها و بی‌پرده حرف زدن های شجاعانه ملالی جویا درد کشیده باشد که رهبران نامحترم جهادی و طالبی اش را پخته پرانک کرده، که اینجا آمده به این حد بیشرمانه و ناشریفانه به ملالی جویا تهمت ناروا میبندد.

   در اینجا به فلم ملالی جویا در شبکه آریانای امریکا توجه کنید که میزان پستی و دروغ این فرد بی‌ننگ برایتان معلوم شود که چگونه به یک دختر شریف و دختر واقعی وطندوست و آزادیخواه ما اتهامات خاینانه می‌بندد:

   http://www.malalaijoya.com/joya_miskinyar.htm

   از روی این دروغش به سایر پستی هایش پی برید و بدانید که مخالفان و فحش دهندگان جویا از چه جنسی اند و علت این همه جامه دریدن هایشان برای چیست.

   آنلاین : ملالی جویا در شبکه جهانی آریانا افغانستان

  • به نظر من تلویزیون طلوع تقصیرش استعمال کلمات فارسی است به جای کلمات پشتو و یاانگلیسی که آقای خرم به آن علاقمند است دیگر جرمی ندارد. و البته اگر رائی گیری شود اکثریت مردم افغانستان از اقوام مختلف برنامه های تلویزیون طلوع را تماشا میکنند و بیشترین بیننده را دارد که قطعا تاثیرات این رسانه هم به همان اندازه بیشتر خواهد بود و بیشترین تاثیر را هم در عرصه رایج ساختن کلمات و اصطلاحات فارسی بدنبال خواهد داشت. انچه که جای سؤال است با توجه به این همه شبکه های تلویزیونی چه را همه از طلوع انتظار دارند که برنامه های دلخواه شانرا نشر کنند. مگر این تلویزیون از خزانه دولت تغذیه میکنند که باید براساس خواست تیم کرزی عمل کند شبکه افغان شمشاد ملی و شبکه های دیگر است که میتواند از افراد چون ملالی جویا تعریف و تمجید کند.
   اما اینکه اتهام خیانت و سرسپردگی به تعدادخاصی غیر پشتون از سوی شما مطرح میشود منصفانه نیست و این از آفتاب روشن تر است که امروز چه آنهای که در خدمت بوش قرار دارد و نوکران اصلی امریکا است کرزی وتیم پشتون وی است و چه آنهای که درخدمت پاکستان و عربستان است ملاعمر و حکمتیار است معاهده دیورند را هم عبد الرحمن امضا کرد و شاه شجاع هم انگلیس هارا آورد اصلا نقش پشتونها نقش نوکری برای استعمار بوده و خواهد بود و علت عفب افتادگی افغانستان هم حاکمیت پشتونهابوده است چون پشتونها اصولا وحشی و بدوی هستند و امکان متمدن شدن شان وجود ندارد. در قرن 21 طالبان از میان پشتونها بوجود می آید با قوانین قرن حجری و امروز هم طالبان در میان پشتونها طرفدار دارند وشما در هیچ گوشه جهان نمیتوانید کسانی را بیابید که از افکار طالبانی طرفداری کنند. خدا برمردم غیر پشتون افغانستان رحم کند که با این مردمان جاهل و قرون وسطیی به کجا میرسند

 • باعرض سلام : دراین مرد تردیدی وجود ندارد که تلویزیون طلوع نوکر وسگ زنجیری روسها وگروهکهای جنایتکار داخلی میباشند مخصوصا این چند نفر دلقکهای سگ صفت زنگ خطر . من خیلی از برنامه های اینهارا با دقت دنبال کردم موارد بیشماری را بر نقض منافع ملی کشورما که از طرف این خاینین تمثیل شده یادداشت کردم ویک خبرنگار خاین بنام حامد حیدری که گفتار خواهرقهرمان مارا(ملالی جویا) را سانسورکرده ودر اختیار باند مرتد شده شورای نظار قرار داده است وهمان موضوع سبب شد که اکثر به اصطلاح نماینده ها گول این سانسوررا بخورند وتوسط یونس قانونی که به ارتداد گراییده ورییس پارلمان بود حکم به اخراج ملالی جویا از پارلمان بدهند. برادری که از پشتون وتاجک زیاد حرف زده باید خدمت شان عرض کرد که باید واقعیت را پذیرفت . ما تاجکها خجالت میکشیم که چند نفر مفت خوررا که اکنون مرتد هم شدند رهبر خود بدانیم . این تلویزیون برای خود درافغانستان دوزخ خریده اگر خواست خدا بود واوضاع به نفع ملت تغیر کرد ملت با استناد برنامه های پخش شده از طرف خود این تلویزیون نوکرصفت حساب کتاب مفصل خواهند کرد واگر وضعیت همینطور منافق سالاری ومرتد سالاری باشد نوش جانشان .

 • بخاطر این وطن اگرخون تادربدن داشته باشم دفاع خواهم کرد یاوطن یا کفن

  آنلاین : خاموش

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس