کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > بامیانی ها خواستار برکناری رییس سارنوالی بامیان و اعزام هیات بی طرف به بامیان (...)

بامیانی ها خواستار برکناری رییس سارنوالی بامیان و اعزام هیات بی طرف به بامیان هستند!

دو شنبه 13 اوت 2012

امروز فعالين مدني باميان در اعتراض به تكميل نبودن هيئت تعيين و توظيف شده از سوي رياست جمهوري جهت بررسي و رسيدگي به شكايت ها و تظاهرات مردم باميان نسبت به قتل ها و قضاياي جرمي با تدوير كنفرانس مطبوعاتي در چوك موسوم به چوك الكين نگراني عميق و شديد شان را ابراز كردند.

متن اعلاميه به شرح ذيل به رسانه ها مواصلت ورزيده است.

مردم افغانستان و شهروندان بامیان در پرتو ارزشهای دموکراسی و نظام سیاسی منتخب کشور، که افقی تازه ای در فضای حکومتداری و دستگاه عدلی و قضائی را نوید می داد، همواره در برابر نا برابریها و نا ملایماتی که حقوق بشری و مدنی را نقض کرده اعتراض و مخالفت های خویش را به نمایش گذاشته اند.

در این خصوص مسئولین بخش های کشفی و عدلی بامیان، مرجعی که در راستای تأمین حقوق بشری و مدنی باید باشند، در بیش از یک سال اخیر نه تنها درخیلی مواردمطابق وظایف محوله خویش عمل نکرده است بلکه مردم ما شاهد چندین مورد عدم شفافیت در اجراآت شان بوده اند.

در رابطه به چندین قضیه که مهم ترین آنها قتل دختری بنام شکیلا در خانه آقای واحدی بهشتی عضو شورای ولایتی بامیان، تجاوز دسته جمعی بالای یک زن در یکه ولنگ، قتل دو زن و یک مرد در مرکز بامیان، قتل دو کودک در یکه ولنگ و قضایائی دیگری که برای مردم بامیان و مسئولین امور روشن است، باعث گردید تا مردم و فعالین مدنی و نهادهای حقوق بشری بامیان در برابر انحرافات وظیفوی ریاست سارنوالی بی تفاوت ننشسته و فریاد انسانی و وجدانی شان را بلند نمایند و خواهان پیگیری دقیق قضایا و فرستادن هیئت حقیقت یاب از مرکز به بامیان گردند.
مردم بامیان و نهادهای مدافع حقوق بشری، ضمن قدر دانی از مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر تعیین و توظیف هیئتی مرکب از 5 ارگان ریاست امنیت ملی، اداره مستقل ارگانهای محلی، اداره عالی مبارزه با فساد اداری، ریاست عمومی لوی سارنوالی و وزارت امور داخله جهت رسیدگی به اعتراضات مردم بامیان که طی تظاهرات ها و راهپیمائی اخیر در آن ولایت بالای عده ای از نهادهای دولتی و اشخاص ابراز داشته اند، در تفاهم با مراجع ولایتی ولایت بامیان به صورت همه جانبه بررسی نمایند و یافته های خود را طی 15 روز به مقام ریاست جمهوری غرض اتخاذ تدابیر ضروری ارائه نمایند.

اما، با تأسف و اندوه، شهروندان در انتظار عدالت نشسته بامیان، شاهد حضور نماینده ی دو ارگان از پنج ارگان تعیین شده در بررسی این قضایا هستند.

بناءً مردم بامیان و فعالین مدنی و حقوق بشری این ولایت طی کنفرانس و اعلامیه مطبوعاتی روز دو شنبه مورخ 23/05/1391 خویش، یکبار دیگر نگرانی شدید و عمیق خویش را نسبت به قضایای مربوطه ابراز داشته و هرگونه اهمال، اغماض و چشم پوشی در این قضایا را بر نمی تابند و نسبت به آن هشدار جدی و مدنی خویش را اعلان می دارند.

مردم و فعالین مدنی و نهادهای اجتماعی و حقوق بشری بامیان در پیوند به نگرانی های عمیق خویش موارد ذیل را به عنوان خواسته های شهروندی خویش به مراجع مربوطه بیان می دارد:

1. مردم بامیان با توجه به نقص و تمکیل نبودن هیئت توظیف شده (تنها نماینده دو ارگان از پنج ارگان تعیین و توظیف شده) از جانب مقام محترم ریاست جمهوری اسلامی افغانستان،بناءا این هیئت و یافته های آن را کافی ندانسته وازجناب رییس جمهور دولت اسلامی افغانستان ،خواهان توظیف مجدد هییت با ترکیب اولیه آن میباشند.

2. ازمقام محترم ولایت بامیان تقاضامندیم که بخاطرتکمیل نبودن هیأت اعزامی ازکابل مأموریت هیأت آمده دربامیان را برسمیت نشناخته، و دراین راستا ازریاست جمهوری محترم افغانستان خواستار هیأت توظیف شده قبلی ،برای بررسی قضایا گردند

3. وظیفه رییس سارنوالی بامیان آقای(یحیی احمدیار) الی بررسی وتحقیقات همه جانبه قضایا توسط هیأت توظیف شده ازجانب رییس جمهوربه تعلیق درآید.

4. ازمردم وشهروندان وفعالین مدنی ونهادهای حقوق بشری بامیان ، قدردانی وتشکری به عمل میآید که همواره دردادخواهی ازحقوق متضررین فعال بوده وامیدواریم که مثل همیشه دردادخواهیها سهم فعال خویش را ایفانمایید.

با احترام

مورخ 23/5/1391

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


115 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > بامیانی ها خواستار برکناری رییس سارنوالی بامیان و اعزام هیات بی طرف به بامیان (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

پيام‌ها

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.