در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > علی محقق نسب آزاد شد!

علی محقق نسب آزاد شد!

پس از 86 روز بازداشت در زندان اطلاعات قم در کشور ايران
جمعه 30 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

کابل پرس: علی محقق نسب خبرنگار افغان که چندی روز پيش توسط نيروهای اطلاعات (استخبارات) ايران بازداشت شده بود، پس از 86 روز آزاد شد.

گزارشگران بدون مرز مستقر در پاريس ضمن انتشار اين خبر، خوشحالی خود را از آزادی وی ابراز داشت.

علی محقق نسب پس از آزادی درباره ی بازداشت خود به گزارشگران بدون مرز گفت:

" علت بازداشت را در حکمي که به من نشان دادند « رفت و آمد مشکوک با برخي سفارتخانه ها» نوشته بودند، اما در مدت بازداشت در باره فعاليت های مطبوعاتي و نوشته هايم ، ماهنامه حقوق زن و مقالات آن و ماجرای دستگيری در افغانستان سوال مي کردند. "

گزارشگران بدون مرز در بيانيه ی خود آورده است که:

" آزادی اين روزنامه نگار خبر خوبي است اما علي محقق نسب بيش از دو ماه در بازداشت خودسرانه ، در شرايطي دشوار و در انفرادی بسر برده است. اين روزنامه نگار و محقق افغاني امروز با قيد کفالت آزاد و اجازه خروج از کشور را ندارد. ما از مقامات مسئول ايران مي خواهيم به تعقيب قضايي اين روزنامه نگار پايان دهند."

اين روزنامه نگار مدت ٨١ را در سلول انفرادی گذرانده و از بيماری کبد رنج مي برده است. علي محقق نسب در سال ١٣٨٤ در افغانستان و در شهر کابل نيز بازداشت و بيش از هشتاد روز را درزندان بسر برد. اين روزنامه نگار برای انتشار مقالاتي در دفاع از حقوق زنان و تغيير عقيده به "کفرگويي" متهم شده بود

علی محقق نسب در ايران بازداشت شد!

دو شنبه 10 مارس 2008

کابل پرس: فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران با انتشار بيانيه ای از بازداشت علی محقق نسب، مدير مسوول ماهنامه پيام زن در شهر قم ايران خبر داد. اين فدراسيون در بيانيه ی خود که به کابل پرس نيز ارسال شده آورده است مدارک، شماره های تماس و يک کمپيوتر وی در هنگام بازداشت بصورت غير قانونی توقيف شده است.

خانم علی محقق نسب نيز هيچگونه تماسی با همسر خود نتوانسته است، برقرار کند.

محقق نسب در ماه اکتبر سال 2005، به اتهام اهانت به اسلام در کابل به دستور مقامات و مشاوران دينی کرزی بازداشت شده بود.

برخی از علمای دينی نيز با انتشار بيانيه های مختلف خواستار اعدام وی شده بودند که در نهايت با فشار نهادهای داخلی و بين المللی دفاع از روزنامه نگاران آزاد شد.

فدراسيون بين المللی روزنامه نگاران در بيانيه ی خود همچنين آورده است که اين فدراسيون از مقامات ايرانی در ايران و کابل می خواهد که علی محقق نسب را بلافاصله آزاد کنند.

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • آقای مير هزار. با سلام . چرا نظر من در باره جناب محقق نسب نشر نشد ، مطابق ميل شما نبود ، يا بخاطر بی احترامی به ايرانيان ؟ ت.نامی

    • برای اينکه در راستای يک حرکت صنفی مايل نيستم مشکلات او را دو چندان کنيم. محقق نسب بايد از زندان آزاد شود. اين خواست ما و حق اوست و اما نظرات شما می تواند مشکل را چند برابر کند. پيشنهاد می کنم صبر کنيد تا او آزاد شود، پس از آزادی اش می توانيد هر نقدی که خواستيد بکنيد.

جستجو در کابل پرس