صفحه نخست > کارتون > طنز روز > شـــایســته ســـالاری در حکـــومت کـــرزی

شـــایســته ســـالاری در حکـــومت کـــرزی

شــــــایســــــته ســــــالاری در نظــــــام دیمــــــوکــــــراسی به مفهــــــوم ســــــپردن کــــــار به اهــــــل کــــــار اســــــت !
شمس الحق حقانی
پنج شنبه 13 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چندی پیش شاهد برکناری وزرای داخله و دفاع به دلایل غیر موجهه حملات راکتی پاکستان بودیم که اگر علت واقعاً همان می بود که ادعا شده بود پس باید در قدم اول شخص رئیس جمهور از وظیفه اش سبکدوش می گشت و نه وزیر داخله و دفاع.

اما این را همه میدانیم که کمک های مالی غرب و باران دالر امریکا به شدت رو به کاهش است و در آینده قریب کرزی توان پرداخت معاش سیصد وزیر مشاورش را هم نخواهد داشت ازینرو دولت در صدد آن است تا وزراتخانه های مشابه چون وزارت داخله و دفاع را زیر یک چتر آورده و یا برای هر دو وزارتخانه و دیگر ادارات دولتی یک سر پرست مشترک تعین کرده و بدین وسیله از مصارف اضافی جلوگیری به عمل آرد.

حالا در مرحله اول کرزی این پلان ادغام سازی ادارات دولتی را در مدغم ساختن ریاست امنیت ملی و ریاست ترویج و انکشاف مواد مخدر به مرحله اجرا گذاشته و برای سرپرستی هردو ریاست محترم اسد الله خالد را که در هردو رشته شناخت و تجربه فراوان دارد بکار گماشته اند.

آقای اسدالله خالد که سالهای زیادی از عمر عزیز شان را در راه کشت خشخاش و تولید هیروئین در داخل کشور و صدور آن به خارج صرف کرده و ازین راه مبالغ هنگفت بدست آورده که همه را برای مقاصد خیریه چون تعمیر مکاتب و مدارس ، مساجد و شفاخانه ها در سراسر کشور بکار برده اند.

اکنون به فرمان حامد کرزی آقای اسدالله خالد قبل از ظهر در ریاست ترویج و انکشاف مواد مخدر و بعد از ظهر در ریاست امنیت ملی کشور ایفای وظیفه کرده و این دو ریاست را که قبلاً با هم همکاری های غیر منسجم داشتند بکار هایشان نظم و انسجام لازم بخشیده و از کاغذپرانی های بیجا و مصارف اضافی جلوگیری بعمل آورده اند طوریکه ارگانهای پولیس و امنیت ملی با قاچاقبران مواد مخدر و مافیای اقتصادی دست بدست هم در آبادی و عمران و بالابردن سطح اقتصاد کشور شب و روز در تلاش اند.

با تقـــــــــديم حــــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • این به این خاطر ریس امنیت ملی مقرر گردیده که کرزی میخواهد ذریعه ان قاتل برادر خود را پیدا کند
  اگر قاتل برادر کرزی را دستگیر نکند قیصه ان هم مفت است و دنبال ریس سابق پشت نخود سیاه فرستاده خواهد .

  repondre message

  • آقای حامد کرزی ، به قراراظهارات مردم ، یک قاچاقبروسازنده هیرواین که خالد پشتون طالب قندهاری طرفدارطالب را به
   حیث رییس امنیت ملی به پارلمان پیشنهادکرده است ، این کارآقای کرزی مثل دیگرآجراآت حکومتی اش عجیب و خارق
   العده است . دورییس امنیت ملی قبلی هردو به وظیفه و اجراآت شان وارد و موفق بودند ، اما آقای کرزی اشخاص کار
   فهم و وارد کا ر را که خد مت خوبی به مملکت انجام دهند نمیگذارد .

 • حکومت مافیایی کرزی اینجاست که مفهوم پیدا میکند. بر این مردم است تا این حکومت مافیایی را زیر بکشند و به عمر ان خاتمه ببخشند در غیر ان برده گی برای مافیا ادامه خواهد داشت.
  پس تا دیر نشده باید حرکت کرد. تاریخ این حرکت مدنی برای نشان دادن تنفر از دولت فاسد باید روز های رخصتی هفته بعدی به مناسبت سالروز فوت ربانی باید باشد. همه باهم به انتظار ان روزها در هفته اینده میباشیم.

  repondre message

 • "چندی پیش شاهد برکناری وزرای داخله و دفاع به دلایل غیر موجهه حملات راکتی پاکستان بودیم که اگر علت واقعاً همان می بود که ادعا شده بود پس باید در قدم اول شخص رئیس جمهور از وظیفه اش سبکدوش می گشت و نه وزیر داخله و دفاع."
  حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی نخير منافق شوراي نظار حقيقت با لا تر از اين است، مگر ميشود بعد از خوانش حقيقت كه اين جا گزارش ميشود يك كارتون و مظمون بنويسي
  ..............
  درسال هایی که جنرال محمدی مسئولیت لوی درستیز اردوی ملی را به عهده داشت، اختلافات وجنجال هایی بین وی و جنرال رحیم وردک بروزکرده بود. رئیس جمهور کرزی که به نوبۀ خود با رحیم وردک میانه خوب نداشت، از بسم الله محمدی دربرابر وی حمایت می کرد. اشاره هایی که بعداً دربرخی روزنامه های بین المللی مشاهده شد خبراز آن داشت که رحیم وردک به مشاوران امریکایی توضیح داده بود که درایجاد نظم واصلاحات دروزارت دفاع دست وی بسته است. حتی وی بعد ازرسوایی دزدی وغارت درشفاخانۀ سردارداوود خان، به امریکایی ها توصیه کرده بود اگر به حسابگیری زودهنگام از بسم الله محمدی شروع کنند ممکن است مشکلات داخلی افزایش یابد.
  درتحولات تازه وضع تغییرکرده است. رئیس جمهور درتماس های خاص درکنفرانس توکیو، آخرین تعهدات به منظور مهندسی تشکیلات دولت را به جامعه جهانی سپرده است. بسم الله محمدی، یکی ازکسانی است بود که باید از مسیر تحولات برداشته می شد. حذف محمدی خود به خود مارشال فهیم را به صحنۀ تنش های تازه می کشاند. این همان چیزی است که جامعۀ جهانی به آزمایش می گیرد. همه آنانی که سابقۀ جنگویی واشتراک درجنگ های داخلی دارند، درفهرست ناقضان حقوق بشر شامل اند وتنور «عدالت انتقالی» می تواند این بار ماجرا دهان بازکند. مدیریت بین المللی قصد دارد قوماندان ها ورهبرانی را که صاحب افراد مسلح خارج ازدولت اند ویا نفوذ وکارشکنی خود را درامرانتخابات وتشکیلات دولت وحکومت عین قانون می پندارند، از صحنه بردارد.
  تاریخ اعتبار «بن اول»، به حیث همایش اضطراری که راه را برای یک اجماع لرزان و سرشار ازبی اعتمادی میان گروه های داخلی وخارجی گشود، ازنظر متحدان خارجی دیگر سپری شده است. تلاش برین است یک بستر جدید برای بازیگرانی که امریکا ومردم روی آن ها حساب بازکنند، فراهم شود. درسطح داخلی نیز مردم از تیم کنونی خسته شده وجان شان به لب آمده است.
  رحیم وردک اصراروعلاقه چندانی به ادامۀ کار دروزارت دفاع ندارد وآدمی است که ازکشمکش وخلق تنگی زود خسته می شود وصحنه را رها می کند. رئیس جمهور کرزی وفهیم قسیم هم او را به چشم ناظراجرایی ومزاحم امریکا می دانند. احتمال دارد جنرال شیرمحمد کریمی لوی درستیز اردو، جای وردک را احراز کند. با این حال، پروسۀ جدید با کنار زدن بسم الله محمدی ورحیم وردک خاتمه نمی یابد. محمدی درجای دیگری حفظ می شود ودرنقش مأمورمانور های حاکمیت تا خط آخر می رود.
  تا رسیدن انتخابات وخروج قوای خارجی، همه چیز مطابق سناریوی تازه، مهندسی ومهار می شود. یک تیم دیگرجای محافظه کاران را می گیرد. تا آن زمان قرار نیست قوماندانان و افراد مرتبط با افراد مسلح دروزارت ها باقی بمانند. کرزی درآزمونگاه فرساینده ای گرفتارآمده است. هیچ کس نمی داند که شخص رئیس جمهور با چه فرمولی بازی می کند! این تحولات رؤیای حفظ قدرت خاندانی به کمک «تنظیم ها ومحافظه کاران» را با تهدید رو به رو کرده است. نگرانی عمومی آن است که اگر رهبران گروه های مسلح با ذهنیت غیرقابل تغییر درقدرت حفظ شوند، سرنوشت انتخابات بسان سرنوشت پرتقلب سال 1388 خواهد بود ونباید انتظار داشت که دروضعیت امنیتی واقتصادی کشور بهبود رونما شود.
  جامعه جهانی به رئیس جمهور درتوکیو هشدار داده بود که خودش را از چهره ها وافرادی که درجنگ ها وکشتارها سابقه دارند جدا کند. درغیرآن تمامی کمک ها به افغانستان قطع می شود.
  کشته شدن دو افسر امریکایی در وزارت داخله شخص وزیرداخله را مظنون قرار داد. قتل با هیچ یک از قتل های قراردادی و طالبی شباهت نداشت. درانجام تحقیقات شخص وزیر چندان همکاری نکرده و یا بی میل بود.
  چهل ودو میلیون دالر از شفاخانه سردار داوود ناپدید شده است. درآن ایام، بسم الله محمدی لوی درستیز بود و جنرال یفتلی رئیس صحیۀ وزارت دفاع. تمام افسران ارشد شفاخانه شهادت داده اند که آقای یفتلی انبار های شفاخانه را که ازسوی ناتو از تجهیزات بسیار پیشرفته و دارو انباشته می شد؛ شب هنگام به جای نامعلومی انتقال می داد. آیا وی درین اقدامات از رحیم وردک هدایت می گرفت یا از بسم الله محمدی؟ رحیم وردک دربرابر تحقیق کننده گان امریکایی کاملاً ازین جریانات اظهار بی خبری کرد. هیأت بازرس امریکا پروندۀ کلانی را دررابطه به دست داشتن بسم الله محمدی در تخلیۀ ذخیره گاه های شفاخانۀ چهارصد بستر، دراختیار دارد.
  زلمی مجددی نمایندۀ بدخشان درپارلمان که از نزدیکان رئیس جمهور کرزی به شمار می رود، حملات اصلی را بالای بسم الله محمدی ورحیم وردک شروع کرد. وی بسم الله محمدی را به حیف ومیل 25 میلیون دالر که ازسوی امریکا برای تأمین امنیت وکلای پارلمان به وزارت داخله داده بود، متهم کرد. همچنان وی گفت:
  بودجه ای که برای مبارزه با مواد مخدر به نهاد شما داده شد به مصرف نرسیده است. چند ماه قبل در دفتر شما مشاور بلند پایه خارجی کشته شد آیا ضعف ارگان های شما را نشان نمی دهد؟ شما در این مورد چه اجرائیاتی را انجام دادید؟
  زلمی مجددی به زاویه دیگر اشاره کرد و گفت:
  ما بارها با وکلای بدخشان در مورد ناامنی های بدخشان صحبت هایی کردیم و بعد از این که شما وزیر داخله شدید ناامنی بدخشان افزایش یافت و برای حملاتی که در این منطقه می شود شما، تنها گروهی را فرستادید که نه تنها امنیت را تامین نکردند بلکه اسلحه و مهمات به مخالفین دادند و امروز می بینیم که هم تاجیکستان و هم نقاط مرزی از وجود طالبان رنج می برد و 16 نفر جام شهادت نوشیدند و شما هیچ اقدامی نکردید.
  بورسیه های تحصیلی که در هر دو وزارت می آید صرف بر اساس روابط توزیع می شوند و خویشان و اقارب خود را روان می کنید.
  این که زلمی مجددی یار دوران «جهاد ومقاومت» بسم الله محمدی وبازوی بدخشانی کرزی پروژۀ برکناری محمدی را رهبری کرد، معلوم است که ماجرا های آینده چه شکلی خواهد داشت

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس