صفحه نخست > دیدگاه > گلوله باری یک زن در تاله و برفک!

گلوله باری یک زن در تاله و برفک!

افسانه صباح
چهار شنبه 12 سپتامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چندی پیش مطلبی را تحت عنوان" كرده های عجيب الحاج باز محمد خان!" نوشته و در سایت وزین کابل پرس به نشر سپرده بودم که در پاره ی آن در مورد فرار دختر نو جوان الحاج باز محمد خان نیز اشاره شده بود. بعد از هشت ماه بررسی پرونده های دختر حاجی باز محمد و و پسر حاجی سرور خان که هر دو به اتفاق هم دست به فرار زده بودند، اخیراً پرونده هایشان تکمیل گردید. پسر حاجی سرور خان به هفده سال قید محکوم و دختر دوباره به پدرش ( حاجی باز محمد خان) سپرده شد.

این درحالی صورت گرفت که حاجی بازمحمد خان با استفاده از نفوذ و شناخت که داشت دوسیه پرونده ها را در محاکمه پلخمری تغییر داده که گویا دخترش توسط پسر حاجی سرور خان اختطاف گردیده است. در حالیکه در اقراری قبلی دختر اعتراف کرده بود که به میل و رغبت خویش با پسر حاجی سرورخان دست به فرار زده است.
اما، بعد از اینکه بیست روز قبل دختر را به تاله و برفک انتقال میدهند. دخترک مذکور را به دست نامزادش میسپارند و در ملای عام در دامنه کوهی تیر باران میشود. جای تاسف اینست که این قضیه در خفای رسانه و نهاد های مدنی صورت گرفت و در رسانه ها درز نکرد. در حالیکه از جریان این قضیه ریاست امور زنان ولایت بغلان آگاه بود. اداره ایکه برای دفاع از حقوق زنان فعالیت دارد و هیچگاه نتوانست کاری مناسب تری درقبال چنین قضایا انجام بدهند.
قابل یاد آوری است که تمام ارگان های دولتی در ولایت بغلان از این حادثه ی دردناک آگاه اند ولی در برابر آن سکوت کرده اند و رسانه ها هم نتوانیستند این حادثه را انتشار بدهند البته به دلیل نداشتن اسناد و شواهند از این رویداد!
اما جالب اینست که حاجی باز محمد خان پیشینه چندان خوب ندارد. در قتل صد ها انسان و در ارتکاب هزاران جرم ضد بشری متهم است. و جناب رییس جمهور کرزی در این روز ها وی را نزد خویش فرا خوانده است و از اوشان خواسته است که در تامین امنیت مسیر راه تاله و برفک - حاجیگک با دولت جمهوری اسلامی افغانستان همکاری نمایید. در حالیکه حاجی باز محمد خان یکی از فرمانده هان ارشد گروه ترویستی طالبان در منطقه بوده و در ناامنی های دو سال پسین در ولسوالی های تاله و برفک، دوشی، کهمرد و راه شیکاری نقش بارزی داشته است. رییس جمهور کرزی با اوشان وعده سپرده است که وی و افراد تحت امرش را زیر نام پولیس محلی مسلح میسازد. بعد از این حاجی باز محمد خان طوری آشکارا و با تسليحات قانونی اش به جرایم و آزار و اذیت مردم و نقض حقوق بشری دست خواهد زد.

برای مطالعه مطلب "كرده های عجيب الحاج باز محمد خان" لطفاً به لینک زیر مراجعه نمایید.

كرده هاي عجيب الحاج باز محمد خان!
جمعه 3 فوريه 2012, نویسنده: افسانه صباح

واژه های کلیدی

حقوق کودکان و زنان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • لعنت خدا به حاجی باز محمد خان باد! تا این رذیلان باشند صلح و ثبات در این سرزمین نمیاید!

 • khuda an lanati past ra ba jazai amalish berasana ,

 • من اگرنامزدویا شوهر این زن بودم با گلوله نی بلکه با تار کفش دوزی گلویش را می بریدم.
  ننگ است. شرم است. چطور یک زن شوهر دار همرای کسی دیگر فرارکند وتوافق کند.
  اون مرد بی غیرت کی است که دست به ناموس کسی دیگر دراز می کند باید مرد هم سنگسار می شد
  وقتیکه فرار کرده باشد هیچ جای شک باقی نمی ماند که زنا کرده باشد درین حال زنا کار را میدانید که چه سزا دارد؟

 • jenab yaqin sahib awal ki an dokhtar namazad bood arosi shuda ne , hali o pather wa mother ha bad tar az an ki awali khoda ra bedon razayati shan namzad mekona natejai mard salary ami ast , namegoym ki an dokhtar kari khub karda bad tarin jurm ra murtakeb shuda ama mushkel asli dar an nest

 • در مورد حاجي باز محمد گفتني هاي زياد وجود دارد ولي فقط چند مورد را مشت نمونه خروار در اينجا ميخواهم تذكار گردم اكنون حاجي باز محمد خان در سن هشتاد/هشتاد ودو سالگي قرار دارد. داراي چهار زن و ده ها فرزند و نواسه ميباشد. از جمله چهار بار ازدواجش دو ازدواجش خيلي سوال برانگيز بوده است، يكي در زمان هاي جهاد خسر بره اش كشته ميشود و حاجي باز محمد خان ادعاي وراثت نموده خانم خسر بره اش را به عقد نكاح خويش در ميآورد يعني همسربرادر زن خود را به زني ميگيرد. دومي پنج سال قبل برادرزاده اش كشته شد و تازه عروس برادرزاده اش را به عنوان اينكه من وارث هستم اين تازه عروس بيست ساله را ه عقد نكاح خويش در آورد اين درحالي بود كه اين خانم جوان در سن بيست سالگي و خود حاجي باز محمد خان در سن هفتاد و پنچ سالگي قرار داشت. حاجي بازمحمد خان اين زنان بنام وراثت به دام خويش انداخته و به زني خويش در ميآورد. فكر ميكنم كه ازدواج يك مرد هفتاد و پنج ساله با يك دختر خانم بيست ساله به دور از انصاف است. قضيه كه چند هفته قبل رخ داده است اينست كه يك دختر جوان باز محمد خان با پسر كاكا وي كه دامادش نيز است فرار نموده است. در حاليكه همين مرد چهار فرزند نيز از دختر حاجي باز محمد دارد ولي زن و چهار فرزندش را به خانه حاجي باز محمد رها نموده و با اين دخترجوان يعني خواهر زنش با صد هزار دالار آمريكايي شبهنگام از منزل حاجي بازمحمد دست به فرار ميزند. و حاجي محمد خان طبق سنت هاي قبيله اي فرزندان دامادش يعني سه نواسه اش را به بد ميگيرد. در تاله وبرفك اگر فردي به جرم زنا يا فرار با خانمي متهم گردد بنابر سنت هاي حاكم قبيله، فيصله اينست كه يك دختر كبيره و دوختر صغيره به جانب مقابل به بد داده ميشود.

 • خیانت خو از کرزی است که از همین طور اشخاص بی دین استفاده میکند طوریکه ده تن از افراد بیگناه توسط اربکی در ولایت کندز چندی پیش کشته شد اول که کرزی دراداره موقت سمت ریاست جمهوری را بر عهده داشت اولین سخنان این بود که جنگسالاران وتفنگ سالاران را محاکمه و دور مینمایم ولی امروز درهر ولایت که ببنید همان قومندانان خون خوار و والیان خون خوار قدرت به دست شان است وهرقسم که بچرخاند چرخانده میتوانند .
  از تمام مردم شریف افغانستان از هر ملیت که باشند دیگر نی از این دولت پشتی بانی کنند ونی از طالبان فاسد ونی ازمجاهلین سابقه نه از کمونستان سابقترآن فقط باید از اشخاص که دست شان با خون مردم آلوده نباشد استفاده وآنها را تشویق نمایند که به میدان سیاست درآینده
  تشکر
  غم شریکک از گردیز

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس