کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > مقالات علمی ورزشی > مرگ ناگهانی در ورزش

مرگ ناگهانی در ورزش

مقاله ای از سيد محسن آوندی

جمعه 14 مارس 2008, بوسيله‌ى علی جواد دهقان

سید محسن آوندی. کارشناسی ارشد تربيت بدنی و علوم ورزشی

ورزش و فعاليت بدنی به عنوان يک جزء ضروری مرتبط با سلامتی در زندگی انسان می باشد. اگرچه گاهی اوقات به عنوان عامل خطر برای سلامتی مد نظر قرار گرفته و در موارد نادر نيز منجر به مرگ ناگهانی قلبی(SCD) می گردد. سرگی گرينکوف با 4 عنوان قهرمانی جهان و 2 مدال طلای المپيک در سن 28 سالگی در حالی که مشغول ورزش بود دچار حمله قلبی شد و درگذشت.

در مقايسه با مرگ و مير قلبی در حالت عادی، ميزان مرگ ناگهانی قلبی در ورزش خيلی نادر بوده و تقريبا 1 نفر از هر 100 هزار نفر ورزشکار بزرگسال در سال، دچار مرگ ناگهانی در حين ورزش می شوند. بر اساس داده های موجود 90 درصد مرگ ناگهانی، در حين يا بلافاصله بعد از فعاليت شديد رخ داده است. اين عارضه با افزايش سن، بيشتر شده و در بين مردان بيشتر رايج است. شايع ترين دلايل مرگ ناگهانی شامل بی نظمی قلبی، آسيب دريچه ميترال، بيماری فشار خون، التهاب عضله قلب، بيماری سرخرگ کرونری و اختلال دريچه های قلبی گزارش شده است. اين عوامل در مناطق مختلف جغرافيايی، متفاوت است به طوريکه در آمريکای شمالی هايپرتروفی عضله قلب (HCM)، در ايتاليا کارديوميوپتي بطن راست، در آلمان التهاب عضله قلب و در چين سندروم مورفان شامل مرگ ناگهانی در ورزشکاران گزارش شده است.در ورزشکاران کمتر از 35 سال، شايع ترين علت مرگ ناگهانی، بيماری سرخرگ کرونری است. مرگ ناگهانی قلبی در ورزش زنان هنوز ناشناخته است. يکی از عوامل مرگ ناگهانی، سندروم مورفان می باشد. افراد دارای سندروم مورفان اغلب بلند قد و لاغر بوده و دارای انگشتان بلندی می باشند. از اکوکارديوگرام، الکتروکارديوگرام و روشهای ديگر جهت شناسايی بيماريهای مرتبط با مرگ ناگهانی استفاده می شود. لازم است قبل از پرداختن به ورزشهای رقابتی، علاوه بر گرفتن آزمون بدنی از افراد، پيشينه خانوادگی آنها نيز بررسی شود. در نهايت اين طور استنباط می شود که ترکيبی از فعاليت سنگين و قلب مستعد و بيمار باعث مرگ ناگهانی در ورزشکاران می گردد.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


53 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > کابل پرس ورزشی > مقالات علمی ورزشی > مرگ ناگهانی در ورزش

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.