صفحه نخست > دیدگاه > به استعمار نزدیک به دو قرن افغان ها خاتمه دهیم!

به استعمار نزدیک به دو قرن افغان ها خاتمه دهیم!

تجزیه افغانستان
فرهاد خرمی
دوشنبه 8 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نزدیک دو قرن پیش فرمانده یکی از لشکر های نادر افشار دست به ایجاد حکومتی میزند که سالها مایه درد سر برای اقوام (هزاره ،تاجیک و ازبک ) می شود از زمان تاسیس افغانستان و اشغال مناطق هزاره و تاجیک نشین توسط افغانها تا امروز این اقوام زیر استعمار این گروه قرار دارند، و هزاران جنایات را در این مدت متحمل شدند، اما آیا نباید به این استعمار پایان داد؟؟؟

احمد شاه درانی فرمانده لشکر نادر افشار بعد از مرگ وی دست به ایجاد حکومت قیبله یی به نام افغانستان زد، وی متعلق به قوم افغان (پشتون) میباشد و تا امروز پشتون ها به دلیل ایجاد حکومت افغانستان وی را احمد شاه بابا خطاب میکنند.

وی که برای تامین منابع مالی دولتش خود را ناتوان میدید ناچار بود برای تامین آن دست به غارت و تصرف مناطق همجوار بزند، از همین رو چندین بار به هند حمله نموده و بعد از گرفتن مقادیر هنگفت غنیمت به قندهار بازمیگشت. در این مدت مناطق شمال و مرکزی که اکثریت هزاره ها و تاجیک ها را تشکیل میدهند هنوز تابع حکومت مرکزی نشده بودند و همواره دست به شورش میزدند. در چنان شرایط برای احمد شاه حفظ این مناطق مهم و حیاتی بود، و نظر به رابطه خوب که با انگلیس ها داشت ،آنها از این برنامه حمایت کردند و در دوره های بعدی حتی در اشغال هرات هم همکاری کردند. از آن زمان تا امروز با اقوام غیر پشتون افغانستان منحیث مستعمره برخورد میشود. عبدالرحمن پدر جنایت چندین بار قیام های مردمی را سرکوب کرده و افراد زیاد را به قتل رسانید، در دوران های بعدی و بعد از نمایش نامه جعلی استقلال افغانستان توسط امان الله و دوره نادر این جنایت ها شدید تر شد و با قتل و کشتار مردمان شمال و غصب زمین هایشان ، دیگر آرزوی جدایی غیر پشتون ها را ناممکن کرد، سرکوب بی رحمانه مردم و ظلم علیه آنها دیگر مردم را ساکت کرده بود. اگر چه مبارزه بعضی مردان آزادی خواه هنوز ادامه داشت که نمونه آن عبدالخالق هزاره بود که نادر را به قتل رساند ،اما با آنهم مردم کمتر جرئت درگیری یا شورش را داشتند. تاریخ گواه بود که آنها تا میتوانستند نفوذ خود را در شمال و مناطق مرکزی بیشتر کردند. هزاران جریب زمین به نام های مختلف به افغان ها توزیع گردید و پست های بلند در شمال و قسمت های مرکزی هزاره نشین به پشتون ها داده شد و در دوره ظاهر قانون تصویب شد که مبنی بر آن تمام ساکنین افغانستان باید به نام افغان شناخته شوند..
با یاد کردن جنایات تاریخی گذشته نمیخواهم آن خاطره های تلخ را زنده کنم، جنایات گروه های بعدی افغانی از جمله طالبان به همه معلوم است، به هر حال بعد از 11 سپتامبر و ورود هزاران سرباز آمریکایی و روی کار آمدن یک حکومت نسبتا دموکرات این شانش پیدا شد، تا مردم بتوانند آزادانه حرف های خود را بیان کنند،
و تعداد انبوه از مردان دانشمند و آزادی خواه امروز هم مخالفت خود را با استعمار افغان ها اعلان کرده مشغول مبارزه هستند.
دوستان شاید مخالف استفاده واژه استعمار باشند ،اما بررسی تاریخ و وقایع یک قرن اخیر به وضاحت نشان دهنده استعمار گری است و استعمار گران اصلی افغانهاهستند. در همین حکومت به ظاهر دموکرات ما بار ها شاهد حمله کوچی ها به مناطق هزاره نشین و سوزاندن خانه های مردمان بی گناه بودیم و هنوز برنامه اسکان دادن اوغان (افغان ) ها در شمال به شدت جریان دارد و ما هنوز با یک حکومت شدیدا قبیله یی سر و کار داریم که حتی فرصت تکلم به زبان مادری را هم نمیدهند. این رژیم قبیله یی برنامه های خطرناک برای اسکان دادن پشتون ها در شمال، یکجا ساخنن پشتون های پاکستانی و ایجاد مخالفت بین اقوام غیر پشتون را دارد که زمینه را برای یک حکومت کاملا اوغانی مساعد میکند. امروز در قرن 21 ما شاهد تبعیض گسترده قومی در مملکت خود هستیم، هنوز چوکی های مهم دولتی برای پشتون ها ریزرف میشود و از قاتلین و جنایتکاران چون عبدالرحمن و نادر به عنوان قهرمانان ملی یاد میشود. هنوز مردمان شمال مالیت گزافی را میپردازند در حالیکه در جنوب مردم مالیه نمیدانند، هنوز مجبور هستیم که به جای دانشگاه پوهنتون بگوییم ، مهم ترین حق که طبیعت آنرا به هر انسان داده و آن عبارت از استفاده از زبان مادری است را نداریم. مضحک تر این که قرار است شناسنامه های جدید چاپ گردد و در آن هویت 80% مردم جعل واضح میشود، و هزاران مسائل دیگر، تنها همین مسائل که در همین مقطع تاریخ میگذرد را اگر بررسی کنید چی نتجیه میگیرید؟؟؟ آیا در این مملکت تبعیض وجود ندارد؟ اگر نه پس تعریف شما از استعمار چیست؟؟

تاریخ سریحا همه چیز را بیان میکند، چرا باید فرزند مان زنده گی نامه کسانی که یک عمر به ما ظلم کردند و هست و بود ما را به غارت بردن را در تاریخ به عنوان قهرمان بخوانند؟؟ ما این ستم را پذیرفتیم ،چرا نسل های بعدی ما برده باشند؟؟؟؟ چرا به هویت خود شناخته نشویم؟؟؟ چرا در کشور خود ما علیه ما تبعیض جریان داشته باشد؟؟؟ چرا در ملک خود ما خانه های مان را سوازنده و ما را از آنجا بیرون کنند؟؟؟ و تا چه وقت زیر استعمار پشتون ها زنده گی کنیم؟؟؟
نخیر ، من میخواهم نسل های بعدی در یک جامعه آزاد زنده گی کنند، میخواهم آن ها با هویت خود شناخته شوند، میخواهم آنها به دلیل پشتون نبودن در مقابل شان تبعیض صورت نگیرد، نمیخواهم بار دیگر به نام های مختلف قتل عام شویم، بیایید و خود را از این استعمار چندین ساله نجات دهیم، بیایید دیگر زیر یک چتر قبیله یی زنده گی نکنیم، بهترین راه تجزیه افغانستان است، چون حالا مردم درک بیشتر دارند و هیچ گاه زنجیر استعمار پشتونیزم را به خود نمی بندند.
به امید چنین روزی که از این استعمار رهایی یابیم.

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • amrika khob paisa masraf mekunan ba mesle shuma adam haye khayen ta bad az 2014 atash nefaq ra dagh negah kunen

 • ای دوست!! کاش همین اوغان ها استعمار گر بودند و سرزمین مان را به اعمار میگرفتند! آنگاه نیاز بود تا در بدل چنین عمل دستان شان را میبوسیدیم! تاریخ جز ویرانی از این عزیزان چیزی دیگری بیاد ندارد! اگر اعمار و ابادانی هست و ما نه میبینیم؛ کسی از همین نسل « اوغان ها» لطف کند و در کابل پرس? توضیح بدهد تا دروغ گو رو سوا گردد!!

  آنلاین : http://loman1.blogfa.com

 • اوغانها جز جنگ و بدبختی برای مملکت ما نیاوردند. اینها با پاکستانیها دمساز بوده و طبعشان با همانها گرم است.

 • بلاخره یک روزی مردم افغانستان داخل مبارزات گرم تجزیه طلبی مثل سودان خواهند شد. مردم سودان حد اقل 50 سال قبل به این مسله پی برده بودند.

 • تخم سگ بی غیرت. ک ی ر م در نسل تو و پرشن کینگدم خراسانت. نسل ک و س

 • Bavaretan Namishavad In tabiez Nezhadi Dar kharej az AFG ham Vojod Darad Va inja ham chon Safir AFG Pashton Hast havaye Pashtonay Khodash ra Ziad darad va Hameye etefaghay Bad men jomle Deport be zor Sar aghvam hazara o tajik rokh midahad...Vaghean In degar shahkar In dolat hast ke dar oropa ham nofoz karde hast va inha raham ram khod karde hast

 • این عکس با ان رنگ های کثیف نشانگر بی ناموسی و بری غیرتی تان است. تف بر خراسان و خراسانگرایی و پرشن و پرشن گرایی.

 • لعنت خدا بر این یهودیهای پای لوج وحشی کوهای سلیمان
  روز انتقام خواهد امد

 • درود به شما یاران حق جو ومبارز وآزادی خواه إ من این جا صرف عرض میکنم که خود کرده ....إ واما ؛شعر فردوسی بیادم آمد که :سخن هرچه گویم که همه گفته اند= که در باغ دانش همه رفته اند.بنابه محتوای این نوشته ونوشته های دیگر در رابطه به حاکمیت قبایل چه در درون کشور وچه در برون کشور در طی 250 سال در کشور نقد ونگارش ونوشته های زیادی صدور شده اند واما ،راه برون رفت را در قالب شعار محکوم نموده و موضوع بزرگ وطنی را صرف باید وناباید ترجیح داده وسرآنجام باعث راه گمی شده واست.هرچند این گفته ها چونان قطره آغازین طوفان را نوید میدهد ولی ابر وببر ها به هم پیوند گسستی نداشته و خشکی اندیشه و کم حاصلی باور ها در زمینه، شکست را در ذهن وعمل ها تداعی بخشیدإ وقتیکه خشکی باور وعدم اعتماد به خود سرمشق روزگار "تاریخ" باشد ،چه اتفاقی بوقوع میبا یست ؟ همانا بدون تفاوت وسرآنجام بردگی إ
  اهل قلم ودانش ما شعار را متن وموضوع قرار داده واز پذیریش برنامه ایی که عنوان نوشته بالا است ، بنابه به ملحوظات ،موقف ،تبار ،منطقه وچالش های ایدالوژی گذشته با چشم پوشی وبی چشمی گذشت منمایند ودر لاجرم سیستم ومناسبت دون شرایط را به" پای "خویش امضا میکنند.درهمین راستا ،نقد جنایت ،آنطوریکه صورت گرفته جلوه داده شد واما ،کاروبار درونی که باعث شکست ومظلومیت را نقشه کشی نموده ،درکدامین حد رسیده است وبدون نقد درونی ،میتوان کاری پر ثمری را تحقق بخشید ؟ابدآ نه إ

 • تشکر از عزیزان که حمایت کردن، و به دوستان که با فحش و دشنام استقبال کردن متاسف استم، ای کاش این توان را میداشتید تا با استدلال منطقی از شخصیت هاییتان دفاع میکردید، اما ایمان دارم که دفاع کرده نمیتوانید، چون بنده از حرف مفت بیزارم و تحلیل خود را بر اساس مستندات تاریخی نوشته ام و شما هیچ جوابی ندارید ، به همین دلیل روی آوردید به فحش و دشنام.
  باز هم میگویم که دیگر حاضر نیستیم زیر استعمار شما زنده گی کنیم، این استعمار چند قرن باید به پایان برسد،
  فرهاد خُــرمی

  • تشکر از عزیزان که حمایت کردن = (کردند)
   و به دوستان که با فحش و دشنام استقبال کردن = ( کردند)
   تو خو از خرم کرده هم بیسوادتر بودی.

  • آقای فرهاد خرمی سلام نویسنده باید امانت دارباشد د ر اسلامیبت و انسانیت حکم الهی است که به ا مانت خیانت نکنید
   خصوصأ برتاریخ ملل ، یک قسمت مضمون مقاله شما درباره شمال یا تورکستان افغانستان بوده ، شما باشنده های اکثریت
   تام شمال را ازقلم انداخته اید این روش شما د ر حق تورکستانی های افغانستان ( اوزبیک و توکمن قیرغیزتاتاروغیره )
   خیانت کرده اید اگرنمیدانید علم ودانش ندارید چیزی نه نویسید بهتراست واسلام

 • وای بر ما و شما اگر این پشتونها را نشناخته باشیم. مگر همین امشب در اخبار تلویزیون طلوع ندیدیم که یک انسان پشتون کلا به ظاهر اراسته قتل اعدامش در ولایت کنر صادر شد. این ظاهر ارام و ان انجام دادن فعل لذت بردن از تجاوز، بی ناموسی و شاید پشتون والی اینرا میرساند که دیگر مگر میشود با پشاطین در یک جغرافیا زندگی کرد؟

 • این مردم یعنی پشتونها توانایی مدیریت نفس شانراندارند میخواهند بالای مر دمان فرهنگی این سرزمین حکومت کنند.
  لیاقت وکفایت زندگی کردن باارزشهای انسانی راندارند.
  مشکل اصلی افغانستان تقابل فرهنگ غیرانسانی پشتونها با فرهنگ انسانی غیرپشتونها میباشد.

 • فرهاد خرمی شاید ازتاریخ افغا نستان کم معلومات داشته با شید نشر چنین مطا لب درد شما را دوا نمیکند فقط امریکه را از خود راضی نگهدارید غلامیرا پیشه کرده اید شما نام این سرزمین قهرمان را ضرب صفر ساخته اید وا به حال شما وطن فروشان

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس