صفحه نخست > حقوق بشر > زورگیری و غصب دارایی های مردم در سرپل

زورگیری و غصب دارایی های مردم در سرپل

در سه دهه اخير اکثریت جنگسالاران به غصب اموال مردم پرداخته اند
بهرام روشنگر
سه شنبه 25 مارچ 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

عدم تعقیب عدلی و پیگیری جنایات جنگی و جرایم ضد بشری ،جنایتکاران را دوباره جرأت داده که بازهم بی هراس از محکمه و قانون دست به اعمال گذشته بزنند .

بتاریخ 21قوس سال 1386 قوماندان های نیرومند جنبش ملی اسلامی جنرال دوستم بنام کمال قوماندان و حاجی پاینده محمد پنجصد جریب زمین زراعتی مردم قوم اسحاق زایی ولسوالی سید آباد ولایت سرپل را غصب نموده و مالکین اصلی آنرا که قریب پنجاه فامیل میشوند به کوچ اجباری مجبورکرده اند.

کمال قوماندان و برادراش حاجی پاینده محمد دوفرمانده مشهورملیشه های سرپل هستند که در لشکر تحت امر دوستم اضافه از بیست سال خدمت نموده اند واز مهره های مهم حزب جنبش ملی اسلامی محسوب میشوند. اکنون آقای پاینده وکیل سرپل در ولسی جرگه است وکمال قوماندان در خارج ازکشور سفر کرده است.

نورالله باشنده ولسوالی سید آباد سرپل که به قول خودش بنابر ظلم قوماندان کمال از خانه و کاشانه اش بیجاگردیده و به شهر مزارشریف مسکن گزین شده است میگوید:"در 21قوس سال 1386اختر محمد برادر و محمد هاشم پسر کاکایم توسط کمال قوماندان در یک کمین مورد هدف کلاشینکوف قرار گرفته زخمی شدند که فعلا جهت تداوی در پاکستان رفته اند ما با تمام خانواده بزور از سرپل رانده شدیم و زمین های ما هم غضب شد."

آقای نورالله در پاسخ به سوالی که چرا به دولت مرکزی عارض نشده است گفت:"به کدام دولت؟!قدرت دولتی سرپل غیر مستقیم بدست قوماندان های سابق است بدون اجازه قوماندان کمال مسوولین دولتی سرپل به حمام و تشناب هم رفته نمی توانند"

او در حالیکه عرایض متعدد را از لابلای دوسیه دست داشته خود بیرون میکرد مدعی شد که بارها به ادارات دولتی سرپل،جوزجان ،لوی سارنوالی ،وزارت داخله ،کمیسون مستقل حقوق بشر،یونما و پی .آر .تی عریضه نموده است و اظهار تاسف کرد که قوماندانهای چون فقیرمحمد جوزجانی در راس امور قراردارند و بدین لحاظ زور هیچ کسی به قوماندان های غاصب نه رسیده و عرض او شنیده نمیشود.

نفوذ روز افزون جنگسالاران سابق در دولت کرزی اعتبار اداره مرکزی افغانستان را نزد مردم کشور به شدت کاهش داده واکنون حمایت امریکا و متحدین از دولت افغانستان،حمایت از جنایتکاران سابق تلقی میشود.

فقیرمحمد جوزجانی سابق قوماندان نظامی جنرال دوستم بود و فعلامعاون مقام ولایت جوزجان است.آقای جوزجانی به گزارشگر گفت:"از موضوع غصب زمین ها ی سرپل اطلاع ندارم فقط در لیل 21بر22 ماه قوس سال جاری رییس شفاخانه جوزجان برایم اطلاع داد که بالای دونفر در راه سرپل از طرف افراد نامعلوم فیر صورت گرفته ، من در آن شب مهمان کمال قوماندان بودم و هیت سارنوالی مرکز نیز از کابل تشریف آورده بودند"

آقای جوزجانی با آنکه اظهار بی اطلاعی مینمود اضافه کرد که :"اسحاق زایی ها تمام زمین های دولتی سرپل را که به هزاران جریب می رسد دعوا دارند که مالک هستند "

معاون والی شبرغان تایید کرد که قوم اسحاق زایی اسناد برای هزار جریب زمین دارند و اما نپذیرفت که آنرا کسی غصب کرده باشد.

اسحاق زایی ها فقیر محمد جوزجانی را که هم مسلک سابق و قوم کمال قوماندان میباشد متهم به حمایت وطرفدارای از او میکنند و اما فقیر محمد این اتهام را نمی پذیرد ودر حصه خویش یک افترا بی مورد میداند و دلیل حرف خود دور بودن خود را از اداره سرپل عنوان میکند.

آقای جوزجانی خود را مدافع قانون و مجری آن وانمود کرد و کمال قوماندان را فرد شریف و با افتخار خواند که با فداکاری در مقاومت سهم ارزنده ایفا نموده است.

اصطلاح "مقاومت " بصورت خاص به جنگهای بکار برده میشود که علیه طالبان صورت گرفته است.
عبدالواسع خان که روز گاری یکی از زمین داران مهم ولسوالی سید آباد محسوب میشد نیز یکی از متضررین زورگیری قوماندان کمال و پاینده محمد است و حالا از سرپل نقل مکان نموده و در حسرت زنده گی گذشته، پیوسته آه وناله کرده میگوید :"از نخستین روز های به قدرت رسیدن جنرال دوستم در شبرغان و سرپل به صد ها جریب زمین مردم اسحاق زایی توسط قوماندان های حزب جنبش غصب شده است که این پروسه تا هم اکنون ادامه دارد ."

آقای واسع در حالیکه دستهایش را به زمین میکوبید به سخنان خود چنین ادامه داد:"درسال جاری دوصد جریب زمین مرا گرفتند و خانه مرا خراب کردند چه چاره کنم ؟دولت کرزی دولت جنگسالاران است و امریکا هم حامی جنگسالاران."
وی با آواز بلند گزارشگررا مخاطب نموده پرسید: وقتی زور هیت بلند رتبه لوی سارنوالی که به سرپل بخاطر ارزیابی غصب زمین هایش آمده بودند به قوماندان ها نرسیده باشد چه چاره کند؟

آقای خان مدعیست که چندین بار به رسانه ها به قول خودش این درد بی درمان را حکایه نموده است واکنون منتظر حاکمیتی شب وروز را سپری می کند که در آن جنگسالاران حضور نداشته باشند تا حقوق از دست رفته خود را باز یابد.
در آغاز حاکمیت کرزی امید واری زیاد ایجاد شده بود که قانونیت در افغانستان باز خواهد گشت و عدالت تامین خواهد شد.این مطلب از طرف آقای کرزی بعد از تسلیم گیری قدرت وعده داده شده بود ودرجریان کمپاین انتخاباتی ریاست جمهوری تیم حامد کرزی به تکرار،مبارزه با جنگسالاران را درج تمام تبلیغات انتخاباتی شان کرده بود ند که متاسفانه در شش سال گذشته با وجود تصویب برنامه عمل جمهوری اسلامی افغانستان( سند رسمی دولتی روش تامین عدالت) کمترین اقدام درین زمینه به منصه اجرا قرار داده نشد؛برعکس آنچه که در اسناد و تعهد رییس جمهور آمده بود، بسیاری از متهمین ناقض حقوق بشر در ارکان اصلی دولت کرسی های بلند را تصاحب نموده یکبار دیگر جنایات گذشته را برای رسیدن به ثروت های افسانوی انجام دادند.

حاجی پاینده محمد وکیل مردم سرپل در ولسی جرگه دریک تماس تیلفونی گفت:"موصوع زمین های اقوام اسحاق زایی چیزی پنهان نیست رییس جمهور کرزی خود ازین موضوع آگاهی دارد؛ ادعای اسحاق زایی ها کاملا بی بنیاد است یک بسوه(ده متر مربع) زمین کسی در سرپل غصب نشده است و هیچ فردی از آ نها را کسی به قتل نرسانده است. "
پاینده محمد در ادامه صحبت های خود افزود:"تعدادی از مردم فراری که در روز بد این وطن فرارکرده بودند بعد از بازگشت امنیت و قانونیت آمده اند و بنابراغراض سیاسی شخصیت های که در مقابله باطالبان مقاومت کردند آنها را بد نام می کنند."

آقای پاینده قضیه تجاوز جنسی که به پسرش نسبت داده شده و در 29 دلو سال روان در جریان نگارش این گزارش،اتفاق افتاد را نیز در جنب اظهارات خود یاد آورر شد و بگونه مثال توطعه سیاسی دیگر مخالفان خود وانمود کرد.
پسر17 ساله حاجی پاینده بنام نجیب جان بتاریخ 29 دلو سال جاری با دو نفر دوست دیگرخود بالای یک دختر 12 ساله که متعلم صنف شش مکتب است بصورت دستجمعی تجاوز جنسی نمودند که از طرف دولت تایید شد و توسط رسانه ها به نشر رسید.

آقای حاجی نمی پذیرد که پسرش به دختری تجاوز جنسی کرده باشد او میگوید که متجاوز نظام الدین نام دارد وبه تحریک مخالفان سیاسی اش پسر اورا همکار خود معرفی نموده قلمداد داده است.
میروس باشنده شهر شبرغان درباره غصب زمین های قوم اسحاق زایی ها میگوید:"قضیه زورگیری املاک مردم اظهر من الشمس است. بخاطر زمین حاجی پاینده خان از گذشته ها تاحال چندین نفر را به قتل رسانده است درزمانیکه جنرال دوستم درین شهر حکمروایی میکرد هرکسی را که حاجی پاینده به قتل می رساند در یک میدان می انداخت و احدی اجازه نداشت تا جنازه را بردارد و هرکس که نزدیک میشد او را نیز در کنار مقتول می خواباند و این گونه اشد مجازات را برای او هم می داد"
آقای میرویس ازینکه باشنده شهر شبرغان است و شناخت مستقیم با قوماندانهای سرپل ندارد، نام هیچکدام از قربانی ها را نمی داند و آنچه را که میداند از مردم در کوچه و بازار شنیده است .

فرد دیگری که باشنده سید آباد سرپل است فقط به شرط آنکه اسمش را رسانه ها افشا نکند، مقتولین را چنین معرفی کرد :"افرادی را که حاجی پاینده بدین شکل از قوم اسحاق زایی به قتل رسانده عبارت اند از نادرخان،امان الله خان،عطامحمد خان،میرزا محمد خان،بازمحمد خان،نعیم خان،انس خان و جمال خان نام داشتند که با بیچاره گی تمام کشته شدند و جنازه های شان روز ها دفن نشده ماند، تا سگ ها خورد و بعد باقی استخوان ها را نمی دانم کدام ثواب طلب با اجازه حاجی پاینده در کدامین چقری دفن کرد.

وی افزود که ازجمله افراد فوق الذکز عطامحمد خان که یکی از افسران سابقه دار اردوی سردارمحمد داوود خان( سلف شاه سابق و پسر عم او) بود، توسط قوماندان پاینده پس ازقتل به عقب موترباریسمان بسته شد ودرجاده های ولسوالی سید آباد ولایت سرپل به پندارقوماندان پاینده جهت عبرت دیگران کش گردید.

درکنواسیون های چارگانه 1949 ژینو وپروتوکول الحاقی شماره یکم سال 1977 که کتگوری های جنایات جنگی در آنها تصریح شده چنین آمده است: متهمین غصب املاک و مالکیت های بدون مشروعیت ،قتل خود سر،تجاوزجنسی و...را باید دولت ها تحت تعقیب عدلی قرار داده یا آنها را به دولتی بسپارند که تمایل زندانی کردن چنین افراد را دارند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • gofta ke ki ra koshti? ta koshta shodi zaar,,,,,,,,,,,,,,ta baz ki o ra bekoshad aan ke tora koosht.
  zameen haye ba zoor gerefta ra dobara ba zoor gereftand ta baz ki ayad wa dobara ba zoor begerad.ishaq zai ha ke dar shamal sabeqaye chandan tolani nadarand, zor geri ra zoor geri jawab ast, yak waqte dar kabul taleeb ha motare kase ra ba zoor gereftand , wa dar jawab goftand ke hala ma qodrat dareem megereem harwaqt qodrat payda kardeed begereed, adalat kalemaye ast ba raye sokhan rtani wa maqala nawesi. kase awal bayad adel bashad ta badan adalat ra qayeem konad . farde ke adel ast ki ast?????????????????????????????????heech kas wa baz ham heeech kas
  lanate khoda jan bad bar hama zoor geran, chi derozi chi eemrozi

 • زور گیری وغضب زمین ها پدیده تازه نیست بلکه این موضوع برگرفته از سیاست های قوم زدائی پشتون هاست که به اشکال مختلف در افغانستان پیاده میشود.سوال این جاست که اسحاق زایی ها این زمین ها راجگونه صاحب شده اند؟ که امروز دعوای انرا دارند.
  اسحاق زایی ها هم جزء همان پروسه اسکان کوچی ها درافغانستان است که امده واین زمین ها را تصاحب شده است. من دوست پشتون دارم که در ولایت کندز زندگی میکند ومدعی است که زمین های را که انها تصاحب شده اند مربوط به قوم ازبک افغانستان بوده که حدود دونسل میشود که پشتون ها انرا بزور تصاحب شده وامروز حاصلات انرا نوش جان میکند.
  کارهای جمعه خان همدرد نیز جزء ازین پروژه بود که با آگاهی خنثی شد.این پروژه است که از به قدرت رسیدن قوم کوچی" بنام پشتون "ها در افغانستان ادامه دارده وتوانسته بصورت متواتر اقوام وساکنین اصلی این سرزمین را به شکلی دور برانند وجای انرا گرفته کوچی های را ساکن سازند.
  زنده باد همان قومندان را که زمین اصلی شان را دوباره پس گرفته است.زمین های هزارده را که درولایت ازرگان بزور تصاحب شده اند تاریخ بیاد دارد اما یک نفر با وجدان وعدالت خواه پیدا نمیشود که اعتراض نماید وانرا دوباره به صاحبان اصلی ان برگرداند برعکس وقت که صاحبان زمین اقدام به پس گیری کردند نشنلیست های پشتون دوباره موضوع را به رسانه ها میکشند. باید بگویم که دیگر این پروژه ناکام است. اگر میخواهید انسان متمدن باشید که" نیستید" زمین های بزورگرفته اقوام اصلی این سرزمین را دوباره به انها واگذارنماید تا این سرزمین ویرانه را ابادسازند بروید مصرف بمب وبمب گذاری باشید تا خوب حرفه ای شوید.

 • جناب بهرام راست بگو از اسحق زاي ها چند پول گرفتی و يا خودت نيز کدام پشتون ناقل و به شيونيزم وابسته استی

  • ازنظر من علت تباهی و بدبختی وطن ما بخاطر صفبندی های بی خردانه روشنفکر نما های افغانستان است که بنابر درک و دانش کم و تعلقات قومی در کنار جنایت کار ترین جانوران صف می کشند و همه چیز را از لاک تنگ فکری خود که در آن خزیده اند می بینند و تا وقتی که مانتوانیم ارین دایره تنگ بیرون آیم چند فردبیسوادو نادان پشتون یا تاجیک یا ازیک یا هزاره ویا... دیگر برکشور ما فرمان خواهند راند .
   بیاید خوب را خوب و بد را بد بگوییم ولو بد فرزند پدر ما باشد وبعد از آن با وجدان راحت امید بهزیستی وطن و مردم وطن خود را داشته باشیم جای افسوس است که بجای نقد درست گزارشی و برملا سازی نادرستی آن فقط به تعلقات قومی و پول می اندیشیم. بهرام روشنگر

  • آقای بهرام ! بیشک تان است من می دانم که شما فرا قومی فکر می کنید . در صنف هم حرف اول و آخر شما هم چنین بود .فقط جنایت کاران است که جنایات شانرا در عقب قوم پنهان می کنند بگونه مثال قوم پرستانیکه از وزیر اطلاعات و فرهنگ آقای خرم دفاع کردند چه قدر وقیمت برای شان در جامعه ماند؟ آیا بصیر بابی با گفتن "دانشگاه " کار غیر اسلامی کرده بود ؟واژه دانشگاه را به اسلام چرا ارتباط دادند. ببینید درین سه دهه نادان ترین افراد به کمک قوم پرستان حکومت کردند و جنایات خود را بزور قوم خود انجام دادند بیاید نسل کشی طالبان را بخاطر بیاوریم بیاید 64 هزار شهید کابلی را بخاطر بیاوریم و هنوز هم بیسوادان زیادی در پارلمان را بیبینیم که با استفاده از قوم قبیله صاحب چوکی پارلمان شده اند . تا بکی اولاد او لاد افغان تابکی؟ هر که نا موخت از گذشت روز گار = هیچ ناموزد ز هیچ آموز گار قلیچ

 • جالب است، 40 سال قبل “کمال ” اسحق زای، ازبکان سرپل را زنده به آتش خرمن سوختاند تا اين زمين ها را بدست آوردو حالا يک کمال ديگر آنرا می ستاند.

 • در صورت ارتباط دادن اين مسلُه با تاريخ اين را هم بايد بدانيم كه اوزبك ها هم مالكين اصلي اين زمين ها نيستند و اين زمين ها در نتيجهُ قتل عام ها, كله منار سازي ها و صد ها جنايت عليهُ ساكنان اصلي اين سرزمين, توسط شان اشان اشغال شده است. برويد و مروري كنيد به تاريخ تيموري و هلأكويي.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس