IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > ترور رهنورد زرياب!

ترور رهنورد زرياب!

ترور، ارعاب و حذف فيزيکی مخالف کار چه کسانی می تواند باشد؟
سه شنبه 1 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

رهنورد زرياب از يک سوء قصد جان سالم بدر برد. يک فرد کاملا مسلح دو روز پیش قصد داشت رهنورد زرياب را ترور کند اما موفق نشد و فرار کرد. به نظر شما ترور، ارعاب و حذف فيزيکی مخالف کار چه کسانی می تواند باشد؟

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • kar adam ha-e bi mateq wa bi "farhang"

  repondre message

  • مرگ وزندگی ار جانب حق تعالی بوده ووقت ان مقرر است وپس وپیش نمیشود هرقدر که دشمنان یک شخص تلاش کند تا هنگامیکه وقت موعود فرا نرسد مشکل است تلاش شان نتیجه بدهد .یقینآ کسانی که درترور جناب زریاب اقدام کرده باشند ازجمله کسانی اند که اورا تحمل نمیتوانند و منطق استدلال را با اوندارند وبه خذف فزیکی اش پناه میبرند .دریکی ازبرنامه های گفتمان تلویزیون طلوع که آقای زریاب سهم داشت دیده شدکه طرف مقابلش چگونه وارخطا شده و از بس که نمیتوانست جواب قناعت بخش و با دلایل مقنع ارایه کند دهنش خشکی میکرد و به اصطلاح عامیانه پک خود را گم کرده بود ومانند ان جناب مخالفین دیگری هم اقای زریاب دارد که نباید انها را نادیده گرفت

  • teror aaqaa e zaryab mitawaanad tanhaa az taraf e afghan melati ha e fashist baashad wa bas. in haa e ke farsi setizy mikonnand.

  • نظر من در مورد علت ترور آقای رهنورد زریاب این است که ایشان با درنظر داشت فهم، دانش فرهنگی و درک عمیقی که ازتذویر ها و خیانات جعال تاریخ فرهنگی خراسان زمین دارند خارچشم فرهنگ ستیزان فاشیست شده اند و آخرین مصاحبه و اشتراک شان در برنامه گفتمان که بحث روی ممنوعیت استعمال کلمات دانشجو، دانشگاه و دانش اموز از طرف وزیر اطلاعات و فرهنگ صورت گرفته بود جریان داشت و ایشان جواب دندان شکن به نماینده فاشیستها ( حبیب الله رفیع) دادند. چون ایشان توان بحث منطق را نداشتن و می دانستند که در آینده هم نخواهند داشت خواستند که آقای زریاب و امثال ایشان را که مایه افتخارات فرهنگی مردم افغانستان هستند از بین ببرند تاباشد بدین ترتیب آواز دمکرسی و آزادی بیان را در گلوی همه فرهنگ دوستان و هویت شناسان فرهنگی این مرزوبوم خفه نمایند که خوش بختانه به هدف شوم شان نایل نشدند. ومن از دولت می خواهم تا عاملین این قضیه را شناسایی نمود و به جزای اعمال شان برسانند.اگر ایشان وزیر باشند ویا چمچه ی وزیر. و توصیه ی من برای فرهنگ ستیزانیکه حذف فزیکی مخالفان تنها کاربرد منطقی شان می نماید این است که با خفه کردن صدای این یل هویت شناس مطمین باشید که هویت افشاشده ی شما دوباره در زیر سایه های دیور های جعل شده ی تاریخ پنهان نخواهد شد و نیز تصور نکنید که با خقه کردن صدای عدالت خواهی بزرگواری چون زریاب صدای عدالت خواهی به ابدیت خواهد پیوست. چه ملک الشعرا بهار می فرمایند.
   ( میخ را هرچه بیشتر کوبی پایداریش بیشتر گردد )اگر شما فکرمی کنید که باسرنیزه فرهنگ خویش را مروج می توانید ساخت دونیم صده ی گذشته که عصر غفلت غیر شما بود شاهد آن است که جز ذلت پیامد دیگری را از اعمال خویش نصیب نگردیده اید به امید روزی که بزر منطق در شوره زار مغز های تهی تان مجال رستن یابد.

   یورش آریایی

  • زریات آنقدر ها انسان با ارزشی نیست که برایش یک گلوله را حرام کرد. او نوکر و جاسوس ایرانی ها است. چیزی که نیست، وطن پرست. انسان هایی حریص که خود برای پول به هر کسی میفروشند همیشه در خطر هستند.

  • به سیه دلان بگویید که برعلاوه از جهانمردان دانش و ادب مان در دل سنگر عزت و شرف این تمدن شریف و این فرهنگ لطیف رستم ها و ابومسلم های بیشتری خواهند نشست. مردم ما دفاع از زبان شانرا با اطمینان به دوش غنای فرهنگ و زبان خود گذاشته اند. از دست رفتن خدانکرده ی زریاب تنها همین کار را خواهد کرد که سنگرنشینان این مردم را از خواب بیدار کند تا با توان بازوی خود به دفاع از هویت و زبان فاخر خود برخیزند. بلی بگویید اگر ابر قدرت های عرب، مغل و ترک وغیره با تمام قدرت خود نه تنها که نتوانستند دامنه این زبان را برچینند بلکه در بیکرانگی این زبان و این تمدن خود جذب شدند پس تو کی هستی که فکر میکنی سرنوشت غیر از آنها خواهی داشت؟ اصلآ برای من اهانت است که با تو جنگ زبان کنم ولی تو از همین گسترای رای من استفاده ناجایز میکنی. اما بدانی که اگر لازم باشد دست و آستین رزم را بر خواهم زد.

  • سلام! به تمام فارسی دری زبانان خراسان زمین که ادبیات شان در تمام اسیا زنده است وقابل افتخار به تمام مردم جهان. زبان (پختو)یک زبان عسکری است نه برای تکلم نه برای شعر و ادب فلسفه این زبان در حال از بین رفتن است و کاملا از بین رفته و هیچ ‘پشون’ نمخواهد که به زبان ‘پشتو’ صحبت کند این یک دلیل بزرگ از ان است همه پشتون ها از زبان عسکری خود نفرت داد و همهشه عسارت داد که چرا ما پارسی زبان نستیم. زبان پشتو تا هنوز ضمیر مونث و موزکر تا هنوز ندارد و از (هغه و دغه) استفاده میکند زبان ‘پشتو’ یعنی ناقص و من یک پیام به تمام‘ پشتون’ ها دارم که از زبان فارسی دری استفاده کنید اگر من باشم در جهان زبان فارسی دری را بین الملی خواهم کرد که در سطح جهان به ان تکلم کنند و به ان عشق بورزند انشاالله و رحمان.درود به تمام فارسی زبانان با احترام رحیم شاه ‘صافی’

   آنلاين بنگريد : از مردم پشتونان خواهمشندم به زبان انسانی یعنی فارسی دری تکلم نمائید و با زبان نظامی استفاده نکنید

  • سلام

   شما اجازه ی نقد هر کس و هر چيزی را در کابل پرس داريد. شما می توانيد در يک مقاله نقص های زبان پشتو را بررسی کنید و هيچ مانعی وجود ندارد. لطفا اما از فضای کابل پرس برای توهين به گويندگان يک زبان استفاده نکنيد.

   با احترام

 • فکر کنم که این سو قصد در نتیجه جنجالهایی باشد که درین اواخر در بین کارکنان طلوع بالا شده و بویش همه جا را گرفته. در کابل قضیه مناسبات بین بریالی ولی و نستوه نادری و لومپنیزم اینان که حتی به پولیس کشید ولی با زیرکی گردانندگان طلوع قضیه خاموش ساخته شد، بر سر زبانهاست.

  درین جریان تا جایی که میدانم زریاب هم دخالتهایی داشت که باید مخالفینش قصد ترورش را کرده باشند، فکر نکنم این یک سوقصد سیاسی بوده باشد.

  بهرصورت کار هرکسی باشد، ترور و حذف فزیکی کار ناپسند و شیادانه است.

  repondre message

 • خُرمیان، رفیع ها، ... طالبان، و راوایی ها.

  repondre message

 • زنیرو بود مرد راراستی زسُستی کجی زاید وکاستی

  بدون هیچ تردید، ترور،ارعاب وحذف فزیکی مخالف؛ کارآنهایی است که درگذشت وفرآیندزمان خودرا ندیده وناگزیراً باید جا خالی نموده ومیدان رابه کسانی بسپارند که به حاکمیت قانون، آزادی بیان، دمکراسی، عدالت اجتماعی وجامعه شهروندی باورداشته وافغانستان را برای همه مردم افغانستان میخواهند.

  repondre message

 • با درود:
  ترور، تهدید و ارعاب کاری کسانی است که منطق گفتگوی شان به انتها رسیده باشد و دیگر چیزی برای گفتن در خریطه نداشته باشد. انسانهای منطقی و اندیشمند هیچگاه از منطق ارعاب و تهدید کار نمی گیرد.
  تهدید به ترور جناب زریاب نیز از این باب می باشد.
  بعد از نوشتن دو مطلب در مورد ولایت هرات برخی از وطنداران از طریق ایمیل و پیامهای دیگر به تهدید و ارعاب و فحاشی نسبت به بنده متوسل شدند که این کار شان نیز از به انتها رسیدن منطق شان می باشد.مطلب را در وبلاگ غرجستان بخوانید.

  repondre message

  آنلاين بنگريد : ارعاب و تهدید کار انسانهای بی منطق است!

  • Ba nazare banda heckas kosheshe terrore Zaryab ra nakarda ast, en serf yek awazeh astesh. Chon mataae ke zaryab darad, degar dar Afghanistan ferosh nadarad. Baden waseleh Zaryab mekhwahad dobareh ba oropa bargardad wa yek bene ee kgamere ham ba khod drost karda bashad.

   Wali

  • راوا+ حزب گلبدین+ القاعده= تروریسم

  • استبداد نظری ‏یعنی جلوی سوالات را گرفتن، یعنی یک رشته مواضع دگماتیک را معرفی کردن و برهمان ها جاودانه پافشاری کردن. ‏استبداد نظری یعنی به روی اندیشه های نو در ها را بستن، پرونده ی فکر را مختومه اعلام کردن و برای همیشه فکر ‏مطلوب خود را ترویج کردن و دیگرانی را که واجد آن مواضع نیستند، بیگانه پنداشتند، کنارگذاشتن و حتی حدف فزیکی ‏کردن. استبداد نظری یعنی جواب همه ی پرسش ها را آماده داشتن و پرسیدن را گناه و شُبهه محسوب کردن و منقادان را ‏برتر از نقادان نشاندن."
   قبیله سالاران؛که در دوصد سال گذشته به بهای ریختن خون مردم فضای اختناق و استبداد نظری- سیاسی را حاکم ساخته بودند و تابو های در جامعه علم کرده بودند که با تکیه برآنها هویت و قدرت شان را تکمیل میساختند، اینک با موجی از سوالگری،" نه " و " چرا" مواجه شده اند! دیگر کمتر کسی به دروغ های آنان در مورد هویت تو خالی " اوغانی" باور میکند! دیگر توان پوشیدن جهالت و ستم پیشه گی ناشی از آن را در هاله های تقدس ندارند ،پس هراس دارند اهرامی که فراهم کننده قدرت فاشیستی شان بود، فرو ریخته و در سیرتاریخ به حکم نداشتن ریشه های محکم فرهنگی - تاریخی نابود شوند. اینست که به زبونانه ترین حرکت؛ حرکتی که نمایانگر بی منطقی و پوسیده اندیشی شان است متوسل میشوند تا شاید چندی به حیات نکبت بار شان ادامه دهند؟ غافل از اینکه حقیقت را نمی توانند برای ابد انحصار کنند و مغز ها را نمیتوانند از اندیشیدن باز دارند.

  • نحوه اقدام شخصی که گويا « قصد ترور داشته» چندان به ترور شباهت ندارد، شايد انگيزه اين عمل فقط ترساندن زرياب باشد! هيچ تروريست واقعی برای ترورش با همسايگان حريف ، مشورت و تبادل نظر نميکند! بهر حال خود زرياب ميگويد، دست اندر کاران يک نشريه افغان _ ملتی به اسم « پلوشه» که در کابل نشر ميشود، ويرا قبلا تهديد کرده بودند! هرچه باشد ، تهديد يا ترور ، عملی زشت است . با احترام . فرهاد جوينده

  • ترور رهنورد زرياب ، در کشوری بی در پيکر؛ که آدم ها به آسانی شکار يک گنجشک، کشته ميشوند ، چندان انگيزه و فلسفه نميخواهد! رهنورد زرياب، با فهيم و شرکا ، بسيار نزديکی و همگرايی ، پيدا کرده، حتا با جنايتکاران جنگی مانند عطامحمد نور، نيز لاس ميزند . شايد دفاع او از زبان مادريش نيز قوزی بالای قوز شده و افغان _ ملتی ها را برانگيخته باشد ! خوب ، رهنورد ، تشنه قدرت و مقام است و اين امر ممکن است ، گاه جان اورا نيز به خطر افگند!
   از سوی ديگر،امکان دارد اين پر و پاگند و تبليغ ، يک واقعيت نباشد ، بلکه شايعه پلان شده و جعل شده باشد تا نام زرياب در نشريات داخل و خارج منعکس شود و به او شهرت و محبوبيت ، فراهم کند تا موصوف، صاحب يک پست و چوکی عالی در دولت کرزی شود .زلمی پوپل

  • جناب محترم مير هزار. البته حذف فزيکی مخالف ، جز وحشيگری و جبن ، مفهمومی د يگر را نميرساند. در ايران ، هرگاه يک مخالف رژيم مورد حمله تروريسی دستگاه امنيتی قرار می گيرد، ابتدا زمينه روحی و فرهنگی اين عمل بوسيله مطبوعات وابسته دولت ، بخصوص حسين شريعتمداری، نماينده ولی فقيه در کيهان، فراهم و تدارک ميشود. در افغانستان هم گويا ازين پس هرکس ميخواهد، ترور و حذف فزيکی شود ، عمدتا بوسيله دو نشريه داخلی و برونمرزی ، مورد هتک حرمت و اتهامات واهی ، قرار ميگيرد . اين دو نشريه خرابکار و تروريست پرور ، نشريه « پلوشه» در داخل و پورتال « افغان _ جرمن » در خارج ميباشد که بدون ترس و تشويش، زمينه حذف فزيکی مخالف را فراهم ميکنند. تبليغات اخير اين دو نشريه عليه زرياب، گواهی عادل، بر ادعای ماست . با احترام. هاشم برومند

  • رهنورد زرياب صرف يک نويسنده نيست، فرهنگی مظلوم و تک وتنها نيست! وی سالهاست که د ر انتظار « وزارت» در مکرويان چارم کابل، نشسته است و دقيقه شماری ميکند. زرياب در بنياد نوتاسيس « احمد شاه مسعود» رفت و آمد دارد. بصورت مرتب با قبيله « شورای نظار» نشست و برخاست دارد. زرياب آنقدر احمق نيست و عشق آتشين به وطن خويش ندارد، که بخاطر چند هزار دالر تلويزيون طلوع در خرابکده کابل ، زير ريش کرزی ، اطراق کند، و رمان بنويسد! زرياب از دير باز، در گير زد وبند های سياسی ا ست که بوسيله فهيم و شرکا يا دار ودسته کرزی، گاه و بيگاه راه می افتد و مصاف و مقابله ها، صورت می پزيرد. گويا شايعات و صحنه سازی های اخير هم برای تدارک کسب اعتماد و شهرت و « مظلوم نمايی» اين مهره کهنه اپورچونيزم ، راه اندازی شده است که سر کلافه در دست امرا لله صالح است و ديگران ، تماشاچی بی خاصيت و قصه پردازان بيمزد!
   تا به بينيم که زير کاسه چی چيز پنهان است !با ادب و اخلاص. فريد ارغنديوال

  • راوایی ها قبلا استاد رهنورد زریاب و سایر دانشمندان افغانستان را ترور شخصیتی کرده بودند، حال به نظر میرسد که ترور فزیکی شانرا آغاز کرده.

  • کاملأ درست است.استاد زریاب واقعاسرمایه از شعروادب دری است.صحت کامل وعمر دراز برای ایشان آرزو دارم.

   آنلاين بنگريد : نظر

  • کاملأ درست است.استاد زریاب واقعاسرمایه از شعروادب دری است.صحت کامل وعمر دراز برای ایشان آرزو دارم.

  • سلام به همه
   ارغندیوال صاحب شما در باره زریاب خود نما درست فرموده اید
   زریاب از قبیله ای دفاع می کند که شاید از طرف ان قبیله کرسی بیابد
   جلال ابادی

   آنلاين بنگريد : زریاب قبیله

  • Zalmai Khan agar Popal ya Pashtoon namai budaid, atman gap hai tan namazi maibood. aGap hai shuma ham muft ast. Shuma ham az qumash-e rawahi-ha astaid.
   Charandiad shuma ghaire qabele Qabool ast
   Chawki Perastan ra mardome Afghanistan Khob me shenasad. Natanha choki perst balke watan forosh wa madi parast
   Wejdan khod ra hakim sakhte be ja harf nazanied. Harf haike man zadam az roy tajroba zadam
   ar roze chera hai tan ashkar shuda merawad.

   .

 • ببخشيد اول بايد يك كمي ورشني ميانداختيد تا ميدانستيم كه چه نوع بالاي ايشان حمله كننده دست بكار شده و در كجا

  repondre message

 • با ترور جناب رهنورد زریاب نمیشود گلو یک ملت را خفه کرد، صدها هزار زریاب دیگر از نسل جوان این خطه راه زریاب را تعقیب می نمایند. اگر فکر میکنند که با ترور جناب زریاب کسی دیگر دانشگاه نخواهد گفت، قویاً اشتباه میکنند.

  repondre message

 • با توجه به اینکه زریاب گذشته پرچمی و حال شورای نظاری دارد، طبعا مخالفان زیادی دارد.

  اما اینکه کیها اینکار را کرده اند جای شک است، چون زریاب آن ارزشی را ندارد که یک گلوله را به هدر داد.

  پس نتیجه اینکه این شایعه میتواند باشد که به رسم غربی ها معمولا در اول اپریل یک دروغ شاخدار تحویل میدهند، اینبار احتمالا این آقا هم خواسته که این رسم را نیز در کنار نوآوری های دیگر ادبی اش وارد جامعه سازد!!!

  repondre message

 • در اوایل امسال، به افتخار برنده شدن در مسابقه لسانی میان رهنورد زریاب و کریم خرم، رهنورد زریاب از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران مورد تقدیر قرار گرفت.

  رهنورد زریاب در سخنرانی اش که در سفارت آخوندی ایران در کابل ایراد نمود، ابراز داشت که شاعران و نویسندگان ما بیچاره هستند، محروم هستند و ریاضت می کشند و...

  آقای زریاب، بیغم باش، جمهوری اسلامی ایران بزودی ناچاری و محرومی اکثریت نویسندگان عنکبوت جاسوسی را از میان خواهد برد و شاعران عنکبوتی مست مستانه بپای رژیم خمینی ایران قلم خواهند زد.

  و اما، دیده شود که خرم چه وقت از سوی سفارت پاکستان مورد تقدیر قرار می گیرد؟

  repondre message

  آنلاين بنگريد : زریاب پاداش گرفت!!

 • I been read the high level articles with the beautiful literature of Mr.Zaryab in the CARAVAN newspaper in USA , I wish safe and good health for him.

  repondre message

 • AGAR RAST BASH KARI KHOB MISHOD KI IN MARAZI SARI AZ BYN MERAFT

  repondre message

  آنلاين بنگريد : AY KHASH MISHOD

 • کسانیکه از کشته شدن دیگران خُرسند میشوند، همه گی آدمکش و جانی اند و ناگفته نماند که با در نظرداشت اعمال وحشیانۀ مردم بی فرهنگ و وحشی این حادثه، دروغ بوده نمیتواند.

  مظنونین درجه یک این عمل وحشیانه اینها بوده میتوانند:

  1. عبدلکریم بی فرهنگ یا خُرم و اطرافیانش

  2. افغان ملتی های فاشیست و قوم پرست

  3. راوایی های نامریی و مجهول الهویه

  4. طالبان پشمکی و وحشی

  5. وحشیان ِ حزب اسلامی

  6. جانوران ِ الگاییده (افراد قبایل وحشی + اعراب وحشی و فراری)

  repondre message

  • و تو و همکیشان "جبهه ملی" ات هم باید آنرا بخوانید که بدانید که نشود در آینده مثل فاشیست های طالبی و دولت خاین پاکستان، راه را برای دفن زباله های اتمی دولت آخندی ایران در افغانستان باز کنید!!

   شکی نیست که زریاب و همفکرانش قبلا یکچنین سندی را با ایران امضا کرده باشند. و همچنان شکی نیست که هدف ایران از دادن اسلحه و مهمات به طالبان همین باشد که پسان برایشان اجازه دهند که زباله های اتمی خود را در افغانستان دفن کنند!

  • در اینجا بود که خود را معرفی کردی آقا یا خانم صادقی (در اصل کاذبی)... شما همه را در آئینۀ خود میبینید. گذشت زمان نشان خواهد داد که ایران زباله هایش را در کجا دفن میکند اما حالا از تبار خود بگو که قبلاً تن به چنین خفت داده است... لعنت بر ایران و پاکستان و بر تو ِ دروغگو و وطن فروش!

 • Kasane poshte in so-qasd qarar daarand ke farhange shaan, farhange jang, qabilah baazi v korkardane beradar/padar/pesar ast.

  repondre message

  آنلاين بنگريد : http://www.afghanprofile.com

 • یک سوال از مخالفین و موافقین رهنورد:

  لطفا بگویید و یا بهتر است بگویم بنویسد بلاخره رهنورد واقعا مورد سوی فصد واقع شده یا دروغ اپریلی گفته شده. زیرا من به جز از کابل پرس در هیچ رسانه خبری گزارش انرا نخواندم.

  repondre message

 • محترم میر هزار صاحب:

  من واقعا میخواستم بدانم که چنین سوقصدی صورت گرفته و یا نی.زیرا من با خواندآن در،کابل پرس به سایت های بی بی سی،صدای امریکا،صدای آلمان،باختر،آریایی،تول افغان،پژواک ،اریانانت،بینوا،صبج به خیر،افغان پیپر و غیره مراجعه کردم همچو گذارشی را نیافتم.وهم نشر گذارش رااز تلویزین ملی و آریانا هم نشنیدم. تنها گزارشی از رایج شدن شوخی و یا دروغ اپریلی در کشور در بینوا خواندم که دران از کشته شدن سیاف گذارش داده شده بود.

  repondre message

 • سلام هاي بي نهايت صميمانه خود را خدمت تمامي دوستان تقديم ميكنم.
  من دگر گفتني ندارم فقط ميخواهم كه به تمام افغان ملتي ها از قول شاعر بزرگ آريا زمين هوشدار بدهم كه
  مرد نميرد به مرگ مرگ از او نام جوست
  نام چو جاويد شد مردنش اسان كجاست

  repondre message

 • آنچه که عیان است چه حاجت به بیان است؟ اما باید به خاطر داشته باشید که با حذف این زریاب، زر های یافته شده با قلم او را هیچ گاه نمیتوانید ترور کنید. چنانچه یک عمر برای زبان عشق آلود و پر فرهنگ من، طلای غنامندی را خلق کرده است. ترور فیزیکی هیچ معنایی ندارد. ما در آثارش زنده گی اش را تماشا میکنیم!خوشبخت هستی بزرگ من زریاب، که دشمنان وقت زیادشان را در رابطه به ترور تو فکر میکنند. خار چشم فرهنگ شان هستی. زنده باشی ... و هستی زنده تا پارسی هست! الهی عمر من هم از خودت گردد.

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس