صفحه نخست > دیدگاه > استاد محمد حنیف بختیاری

استاد محمد حنیف بختیاری

موسس اولین هسته ی معارف، بعد از سقوط دولت در جاغوری (60-1359)
وحید همراز جاغوری
يكشنبه 25 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

استاد محمد حنیف بختیاری سال (1359) در ناهموار ترین شرایط وجریان حاد نبردهای داخلی گروه های متخاصم نظامی ،اولین بار مکتب ابتداییه ی را بنام (مکتب ابتداییه ی فیضیه ) در قریه ی کته سنگ ولسوالی جاغوری (ده کیلومتری جنوب سنگماشه) بنیاد نهاد.

آنروز ها آقای بختیاری شاگردانش را که تعدا د آنها به بیست نفرنمیرسید، در یک مسجد جمع نموده به تدریس پرداخت،مدتی کمی این روند ادامه یافت که تعدادی از ریش سفیدان قریه از وی خواست تا مسجد را تخلیه نماید.زیرا مسجد برای عبادت هست نه جای بچه های مردم.

آقای بختیاری شاگردانش را در دوکانهای مخروبه ، حومه مسجد یاد شده جمع نموده به تدریس ادامه داد.
درهمان آغازین کار، ایشان با برخوردمنفی تعدادی ارباب های محلی روبرو گردید. اربابان ازوی میخواستند که یا این جاراکه(لانه اشاعه کفریت هست ) ببندد ویا اداره آنرا به آنها بسپارد.اماهجوم نیش ودندانهای ارباب های محلی درسایه ی گروههای مسلح محلی نتوانست استاد بختیاری را از کاری که درپیش گرفته بود وادار به تسلیم نماید. استاد با تقبل تمامی مصاعب به کار تدریس بچه ها ادامه داد. در همین دوران بود که مکتب ابتدایه ی هدایت درفاصله پانزده کیلومتری این مکتب در قریه ی (سنگشانده) با همت استاد اشرف شروع بکار نمود کرد. هردومکتب درسایه توجهات این دو استاد سخت کوش به کارشان ادامه دادند.

استاد اشرف بخاطر حمایت های قومی کمترمورد تهاجم مرتجعین قرار میگرفت ،اما بختیاری برای دست یازیدن به هدف والاو انسانی شان،سالهای دشوار وروزگار پرمشقتی را گذرانید. او بارها ازمردم برای تامین معاش اساتید تقاضایش به زمین ماند ، بار ها توسط افراد حزب اسلامی گلبدین زندانی ، جریمه ومورد اهانت قرار گرفت .اما با هربار زمین خوردن استوارتر ایستاد تا راه رفته اش را ادامه دهد.

هنوزمکتب رونق نداشت که یک موسسه ی خیریه با همکاری حاجی غلام رسول حاضر به همکاری برای این مکتب نو بنیاد گردید.بختیاری با این نوید موسسه ی خارجی جان تازه ی گرفت و پرکار تر از قبل بکارش ادامه داد، کمک های موسسه ی مذکور باعث گردید تا بختیاری بتواند اساتید بیشتر و لایق تری را استخدام نماید.درهمین آوان بود که لیسه فیضیه ی دخترانه را نیز بنا نهادند. که امروز بیش ترین دختران دانشگاه های کابل را همین دختران تشکیل میدهند.

حنیف بختیاری پس از هشت سال تحمل همه ناملایمات توانست با جلب توجه این موسسه ی فرانسوی عمارت (فعلی)لیسه فسضیه را در یک ساختمان گیلی بزرگ دوطبقه ی در فصله 500متری جایگاه اولی بنیاد نهد.
در سالهای اول دهه ی هفتاد مکتب فیضیه با وجود سنگ اندازی های یک تعداد ملاارباب های اطراف ، بختیاری توانست تعداد یک هزاروچهار صد شاگرد را گرد هم آورد.در آن زمان این حرکت کار ساده ی نبود . بار ها این مکتب توسط گروه های نظامی مثل سازمان نصر، نهضت و حزب اسلامی گلبدین مورد تاخت قرار گرفت اساتید آن را تهدید نمودند خصوصا وقتی که این مکتب نمایشی را تحت عنوان رشوه اجرا نمودند.ملای بنام ارباب فصیحی تبقوس با همکاری سازمان نصر نهایت فشارش را روی این مکتب بخرج داد با راکت دیوار های این مکتب را هدف قرار دادند. اما نیروی علاقه مندی بکار بختیاری و استاد های متعهد این مکتب باعث گردید تا روند تدریس لیسه ی فیضیه به کندی نگراید.

امروز لیسه ی فیضیه بین رقبای تحصیلی جاغوری تقریبا مقام اول را داشته که بیش از چهارهزار شاگرد دختر و پسر را زیر تعلیم دارد و این سرمایه ی بزرگ ماحصل زحمات استاد محمد حنیف بختیاری میباشد .
بختیاری گم نام ترین چهره ی درخشان معارف مردم ماست که در دنیای ساده زیستی کار بزرگی را که امروز مایه ی افتخارما و سرمایه ی ملی ماست حاصل دست رنج های اوست.

واژه های کلیدی

آموزش، مکاتب و دانشگاه
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام به علاقه مندان کابل پرس? ،مدیر مسول محترم ،نویسنده گان و دوست عزیز آقای هجران .من یکی از شاگردان لیسه فیضیه میباشم ما مردم سرزمین علم پرور جا غوری مدیون زحمات و تلاش هایی خسته گی ناپذیر استاد بختیاری و همراهان خوب شان که با اندکترین امکانات ان روز اولگوی رشد و شگوفایی علم و دانش درین ولسوالی گردیدند که خوش بختانه امروز زبانزد عام و خاص در سراسر کشور و حتی بیرون از مرزها میباشیم .چنان چه شما یاد آور شده اید لیسه فیضیه که در سال هایی نخست تاسیس آن به نام مکتب ابتداییه کته سنگ یاد میشد بعد از گذشت چند سال که به لیسه ارتقاء پیدا نمود نام شان نیز به لیسه فیضیه تبدیل گردید و به مرور زمان مناطق دیگری جا غوری نیز علاقه مندی پیدا نمودند تا مکاتب را در گوشه و کنار این سرزمین که اکثراهزینه تعمیرات ساختمان مکاتب و معاش معلمین توسط مردم منطقه جمع آوری میگردیدند به یک نوع رقابت در میان مردم تبدیل گردیدند ،حتی امروز که دولت افغانستان اکثر مکاتب را تحت پوشش دارد چون معاش معلمین ناچیز است در جا غوری بسیاری از مسولین مکاتب و سر معلمین به خاطر بالا بردن سطح دانش شگردان و ارتقاء کیفیت درس ازمردم منطقه پول جمع آوری نموده استاد ان لایقتری را استخدام می نمایند .امیدوارم که کار استاد بختیاری بیرون از جا غوری و در کل افغانستان الگو قرار بگیرد زیرا یگانه راه نجات ازین بد بختی ها که دامنگیر مردم افغانستان میباشند فقر سواد و دانش میباشد که با از میان رفتن بیسوادی در جامعه جنگ و فقر اقتصادی آهسته آهسته خود به خود ازبین خواهد رفت ،به امید آن روز و عمر طولانی برای استاد محمد حنیف بختیاری و همه معلمین .
  خدا نگهدار .

 • عجب واوا معلمای زیاد داشتیم که میخواست مسلی بختیاری کار کند اما پارتی نداشت بختیاری مجانیی درس نداده
  خیلی از معلما بیکار بود بختیاری صاحب کار شد با درامد خوب 
  عجب عجب

 • ببخشی آقای همراز که اسم شریف تان اشتباها هجران تایپ شده است .

 • آغای عجب عجب کاش که نامت به آدم میاند تا میهمیدیم که آدمی
  استاد حنیف خان کجا پارتی داشت عزیز دل؟
  کدام درآمد را نصیب شده که ما نمیدانیم.در امروزی که دخترای مردم با موتر لگزیز میگردند تو هم میفهمی من هم و مردم هم که استاد بختیاری هنوز یک سراچه بی پلیت هم ندارد.
  نمیفهمم چرا بعضی عادت دارند تنها نیش بزنند. شما بدبختانه دچار این مرض هستید عجبعجبعجبعجب خان.

 • ماشالاه کار را به دوختر ی مردم کشیدی جه ربتی داره خدا شفات بده 
  از راس گفتنی من خوشت نیا مد 

 • دوستان گرامی و فرهنگ دوستانِ دانش طلب، سلام!
  آیا کسی آدرس تماسِ آقای بشیر بختیاری را می داند تا لطف کرده در اخیتارم قرار دهد؟ عین مرحمت تان است.

 • دوستان گرامی و فرهنگ دوستانِ دانش طلب، سلام!
  آیا کسی آدرس تماسِ آقای بشیر بختیاری را می داند تا لطف کرده در اخیتارم قرار دهد؟ عین مرحمت تان است.
  آدرس ای میل بنده:qasimjawad478 yahoo.com
  با عرض احترام
  جواد

 • قسیم جان قراری که من خبرم آغای بختیاری در استرالیا هست.پارسال در همی ساید من یک خبر از نمایش بختیاری را خواندم که نمایشگاه زده بود.ازین زیاد تر اطلاع ندارم من از آغای بختیاری ولی همه بختیاری را میشناسه کوشش کنید پیدا میتانید.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس