در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > غزنی در انتظار 2013، والی در انتظار پول

غزنی در انتظار 2013، والی در انتظار پول

سید رحمت الله علیزاده | خبرنگار در غزنی
چهار شنبه 2 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ولایت غزنی قرار است در سال 2013 به عنوان مرکز کشور های اسلامی معرفی گردد و دراین سال هزاران تن مهمان از کشور های دیگر برای بازدید از مناطق تاریخی و شرکت در جشنواره معرفی غزنی به عنوان

"مرکز کشورهای اسلامی "شرکت نمایند . در حال که مقام دولتی در غزنی داد از آماده گی برای سال 2013 مزنند اما تغیر چشم گیری برای این سال به چشم نمیخورد . غزنی در سال 2007 به اساس پشینه ی تاریخ که دارد در طرابس مرکز لیبیا نامزد شد تا در سال 2013 به عنوان مرکز کشور های اسلامی معرفی گردد . از سال 2007 تا 2013 هفت سال دولت افغاستان برای بازسازی بنا ها ی تاریخی و باستانی این ولایت وقت داشت، اما دولت مردان افغان هیچ کاری انجام نداد . پس از نامزد غزنی به عنوان مرکز کشور های اسلامی ، دولت افغاستان اعلام نمود تا برای بازسازی بنا های تاریخی ،ایجاد میدان هوای ، پنج هوتل برای بودو باش مهمانان خارجی و داخلی ،مرکزثقافت اسلامی ، پختن جاده های داخل شهر و ساختن یک فلم که گذشته های تاریخی غزنی را نمایش قرار میداد 200 میلیون دالر سرمایه گزاری نماید. غزنیوان به این باور هستند که با آمدن سال 2013 زمینه کار برای اکثر شهروندان غزنی فراهم میگردد و همه پروژه های که برای یک مرکز فرهنگی جهان اسلام در نظر گرفته شده بود تطیق میگردد .

اما امروز به جز تحت ترمیم داشتتن چند آبده تاریخی و پخته شدن جاده های داخل شهر دیگر هیچ مورد به چشم نمیخورد . گزارش ها حاکی از ان است که بودیجه یک میلیون دالری برای ساختن فلم که مسولیت اش را شرکت افغان فلم به دوش داشت توسط مسولین در وزارت اطلاعات و فرهنگ حیف و میل شد . همچنان از 200 میلیون دالر که قرار بود برای تغیر سیمای شهر عزنی به مصرف برسد 100 میلیون دالر آن نیز به مصرف نه رسید . دولت افغاستان که باید در سال 2008 ، 2009 و 2010 روی پروژه های اساسی کار میکرد اما با فرستادن والی های بی سواد و بی کفایت هیچ کاری برای عزنه باستان انجام نه داده اند . پس از سال 2010 موسی خان اکبرزاده والی فعلی غزنی که از طرفدارن عبدالرب رسول سیاف میباشد تقرر حاصیل نمود .

اقای اکبرزاد ه نیز تا یک سال هیچ کاری برای این ولایت انجام داده نتواست . او با سفر نمودن در کشور های خارجی و فشار اوردن بالای وزارت های خانه که پروژه برای سال 2013 غزنی داشت ،توجه دولت مرکز ی به این شهر بیشتر جذب نمود . کار بالای چند آبده تاریخی را اغاز نمود که هنوز نیمه کاره است .دولت مردان در کابل برای بازسازی و آماده گی برای معرفی این شهر به عنوان مرکز کشور های اسلامی یک کمیسون ساخت که چند نماینده غزنی در پارلمان ، نماینده وزارت اطلاعات و فرهنگ و شماری از فزهنگیان عضویت آن را داشت وتوسط مارشال فهیم رهبری میشد ،اما اعضای این کمیسون به عیش و نوش خود مصروف بودند.ودر ماه یک بار هم در مورد غزنی فکر نمکردند . پس از چند وقت مسو لیت این کمیسون به مسولین محلی غزنی واگذاری شد که توسط موسی خان اکبرزاده والی فعلی غزنی رهبری میگردد . گفته میشود که این کمیسون صلاحیت یک افغانی را هم ندارد . پس دولت مردان افغاستان از سال 2013 چگونه و با چه امکانات تجلیل مکنند ؟!در اخیر سال 2013 قرار است جشنواره معرفی غزنی به عنوان مرکز کشور های اسلامی برگزار خواهد شد ودولت افغاستان نتواسته است که یک بینی خمیری هم بسازد که تا بتواند ابروی دولت و مردم اش را بخرد . از امنیت این شهر گرفته تا ترمیم ابدات تاریخی ،ایجاد میدان هوای ،قیر ریزی جاده های داخل شهر غزنی ، ساختن ثقافت اسلامی و ساختن پنج هوتل هیچ کدام آن تکیمل نشده است و امیدهم برای ساختن انها وجود ندارد . حالا دولت مردان افغاستان انتظار پول راد دارد تا کشورهای اسلامی و دولت مرکز ی برای تکمیل باقی پروژه ها پرداخت نماید و داد مزنند تا جشنواره 2013 همه پروژه های تکیمل میگردد . حدودا ده ماه تا تاریخ نامگزاری جشنواره 2013 باقی مانده است وپنج ماه آن به نسبت اوضاع جوی درغزنی هیچ کارهم نمیشود ،پس در چهار ماه دیگر دو لت چه خواهد کرد . ؟؟؟؟؟ تکمیل این پروژ هایکه قرار است آماده بهره برداردی گرد خیال است و مهال است و جنون.


وضعیت زندان غزنی در فصل سرما

سه شنبه 4 دسامبر 2012, نویسنده: شیراحمد نظری


غزنی، افتخار تمدنی یا سنگ ملامت تاریخی!

شنبه 14 ژانويه 2012, نویسنده: محمد اسحاق فياض


مافیای اسدالله خالد!

سوء استفاده، اختلاس و قاچاق مواد مخدر وزیر سرحدات حامد کرزی/ برخی از مقامات دولتی صد ها ميليون دالر پول بادآورده بدست آورده اند که يک نمونه ی آن اسدالله خالد والی قندهار است که در شکنجه ی افراد دست دارد .

چهار شنبه 29 آگوست 2012, نویسنده: کابل پرس

پيام‌ها

  • بول بدست احدى و زاخيل وال است.انها تمام بروزه ها را كار شكنى كردند و اين وزيران سمبوليك توان و درايت انرا ندارند كه بكويند.تنها اسمعيل خان كفت كه به صد ها بروزه تكميل است در وزارت ماليه براى بول نميدهند.والى بيسواد و ترسو او انتخابى نيست كه او از خود بشتوانه داشته باشد و اكرزى انرا بكشد او جه بكند؟ جوكى را نكاه كو...بمن و تو جه كه كاو امد و خر رفت به زير...

جستجو در کابل پرس