صفحه نخست > دیدگاه > هزاره ها قربانی کویته شهر نفرین شده و شغالی

هزاره ها قربانی کویته شهر نفرین شده و شغالی

بصیر سیرت
پنج شنبه 10 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در یک دهه ی اخیر حد اقل هشت صد نفر از اقلیت قومی هزاره در ایالت بلوچستان این کشور جانشان را در اثر حملات هدفمندانه از دست داده اند و نزدیک به سه هزار انسان بیگناه، شامل زنان، کودکان و دانشجو، مجروح گردیده اند.

فصل جدید از تروریزم:

کویته به شهر نفرین شده ای تبدیل شده و شغال های زیادی در حال شکار مردمان و باشندگان محل، هرطرف که حرکت کنی تروریستی از زمین سبز میشود و با تفنگ دسته داشته اش آدم میکشند. دشمن کیست؟ وافراد ملکی چرا قربانی این بازی شرم وجهالت آور میشوند.

حقیقتآ اینجا سرزمین شغالی است، هرشغالی برای تعمه خودش سر گردان است و جامعه جهانی نیز این را میدانند و قربانی ها فقط و فقط مردم ستم دیده ای تاریخ سیاه و جهالت پشتونیزم (هزاره هاست).

تلفات ملکی:

در یک حمله بی سابقه دیگر، دریکی از کلپ های ورزشی سنوکر، در مسیر علمدار رود بیش از 80 نفر کشته و بالای صد نفر زخمی شدند.

به نظر میرسد که تعدادی از کشته شدگان خبرنگاران، اعضای سازمان های صحی و پولیس نیزرا تشکیل میدهد.
در حالی که تعداد زیادی زخمی ها در شفاخانه های نزدیک انتقال داده شده مردم شهر کویته را وهم بی سابقه ای فراگرفته و این شهر بشهر نفرین شده ای دیده مبدل گردیده است.

تجربه نشان میدهد که تروریستان فقط در تلاش قتل عام یک قوم خاصی اند و هزاره ها امروز به یک حربه سیاسی سیاه دیگری مبدل شده اند و برادران کرزای پشت همه قتل عام های ازین دست بوده و خواهد بود.
این سومین انفجاری است در یک روز درین شهر رخ داده و تلفات امکانش بیشتر از رقم اعلان شده خواهد بود.

چگونگی حمله:

اولین انفجار یک حمله انتحاری بوده است، که در یک کلب ورزشی سنوکر بنام استار سنوکر کلب واقع در نزدیکی چوک "پرل انستیتیوت آف انفارمیش تتکنولوژی" حوالی ساعت نه شب رخ داد و 10 دقیقه تاخیر حینیکه مردم، خبرنگاران، رضاکاران و پولیس ، خودشانرا به محل حادثه رساندند، یک موتر دیگر که در آن مواد انفجاری جا سازی شده بود منفجر گردید " گفته میشه موتر انفجار داده شده، مربوط به رضاکاران ایدهی بوده است، که چند روز قبل گم شده بود".

یکی از خبرنگاران کشته شده مربوط به آژانس فرانس پرس میباشد و دو خبرنگار دیگر مربوط به شبکه تلویزیونی سماست ،که در حمله دومی در بیرون این کلب ورزشی کشته شدند.

مردم محل با هرج و مرج جدی در حال ارایه خدمات به زخمی ها اند و تاحدی که همه رو بسوی شفاخانه ها کرده که به زخمی خون ویا کمک های صحی لازم رسانده شود.

در گزارش دیدبان حقوق بشر پاکستان آمده : در یک دهه ی اخیر حد اقل هشت صد نفر از اقلیت قومی هزاره در ایالت بلوچستان این کشور جانشان را در اثر حملات هدفمندانه از دست داده اند و نزدیک به سه هزار انسان بیگناه، شامل زنان، کودکان و دانشجو، مجروح گردیده اند.

بسیاری این حملات را شبکه های تروریستی القاعده مانند لشکر جنگوی و امثال آن انجام داده اند. در حال حاظر با شدت گرفتن حملات، زندگی نیم ملیون جمعیت شهر در محلات شان محدود شده اند.

لشکر جنگوی :

سخنگوی لشکر جنگوی "ابوبکرصدیق " مسوولیت این حمله در علمدار رود را پذیرفته است و تهدید کرده اند که دشمنان ما "هزاره ها" را ازپاکستان تا آخر 2013 کاملآ اخراج خواهند کرد و در غیر آن آخرین نفر های مربوط به این قوم را خواهیم کشت.

لشکر جنگوی در کنار سپاه صحابه از جمله گروه‌های افراط گرای دینی سنی ها هستند که در پاکستان تشکیل شدند. این گروه درسال ۱۹۹۶ تأسیس شد و ارتباطاتی با دستگاه‌های امنیتی پاکستان داشته‌اند. لشکر جنگوی به ضد شیعه بودن معروف است و بارها هزاره های ساکن کویته را درپاکستان هدف حملات خونین خود قرارداده است. این گروه در زمان ضیاء الحق برای دولت پاکستان ایجاد شد و این شبکه بطور پنهانی توسط سازمان استخباراتی پاکستان کارمیکنند و شاید بار ها مقامات پاکستانی ازحمایت آنها انکار کرده اند.

انزجار جهانی:

شماری از نمایندگان پارلمان بریتانیا ضمن نشان دادن انزجار قبلآ خواستار تشکیل گروهی شده بودند که برای توقف قتل‌های هدفمند هزاره‌های این کشور و پی گیری عوامل ترور آنها به پاکستان فشار وارد کند.
آلن‌جانسون از اعضای ارشد پارلمان بریتانیا گفت در یک سال گذشته او و شماری از همکارانش در پارلمان بریتانیا تلاش کرده اند تا کمپین(کارزار) آگهی دهی در مورد وضعیت هزاره‌ها را به راه اندازند.
آقای جانسون گفت که تحقیقات کمیسیون حقوق بشر پاکستان نشان می دهد که "نوعی اغماض عمدی در برخورد با عاملان ترور هزاره‌های پاکستان از سوی دولت این کشور دیده می شود."

در سال های قبل مردم زیادی در گوشه کنار جهان برعلیه بی تفاوتی پاکستان دست به تظاهرات زده اند.

فعالان مدنی هزاره‌ها می گویند، وضعیت هزاره‌ها در حال حاضر در کویته پاکستان نگران کننده است و حدود ۲۰۰۰ از دانشجویان به دلیل ترس، تحصیل در دانشگاه مرکزی بلوچستان را ترک کرده اند.
حدود نیم میلیون هزاره در کویته بلوچستان زندگی می کنند که بسیاری از آنها ده‌ها سال پیش از افغانستان به پاکستان مهاجرت کرده اند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • behtar ast ke hazaraha bar gardand ba afghanistan
  ok

 • اینها باید گروپ های تلاشی ایجاد و مسلح شوند و از خود دفاع کند سلاح خریداری و گروپ های حفاظتی ایجاد کند و در ضمن از تبلیغات بیجا و پشتیبانی ایران دست بردارند و دل به کمک دیگران بسته نکند جدا مسلح شده و اماده دفاع از خود شوند.در غیر ان منتظر کمک هیچ کس نباشد و گوسفندوار خود را قربانی نکند.

  آنلاین : hgytygh

 • او شمو را دیو بزنه شمو را چی دیو زده که دست تای چقو گر فته تمام روز ماتم مونید یک موتر را خوب از ساچمه همرای دارو پر کده در پالو ی مسجید از وا بیلید که خون و گوشت تمام قنداری بازار را پر کنه ای رقم که شمو دان خو را واز کده شتید جزای شمو از کده بد تر خواهد بود .
  خودون شمو هم مو فامید که در پا کستو گد ودی است شمو را چی دیو زده 10 موتر را پر کید بوبرید ده تای ریشی بیلید بخدا اگر دیگه طرف شم توغ کنه ده وائی و ماتم نه موشه زراری نکید فقط یک نفر غیرتو ده کار استه او از برای خدا مردید او ادم خرو تا کی خود خو را ارام گرفتید از این بد بالی خا تینو هم مایه خوب خوخو عاجز بیگرید بخت از شمو گشته
  قایرونی از امزو مرده ها که به نام نیکی مرده افسوس که زنده نمشه که یک دفعه سر خود را بلند مو کد میدید که یک گروپ اوغان چتل خور سر از شمو چی روز اورده وای خاک ده روزیم قد از ئی بیرار .

 • man ham tasliat mogim en vaghe ra baray tamami hazara jahan
  az dostani ke Quetta pakistan hasta , be khosos unhay ke mikhast Quds azad kana va iran parasta halli baya khod kho neshan bedia . cheraghi ke da khana rava basha da masjed haram hast.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس