صفحه نخست > حقوق بشر > جمهوری اسلامی ایران و فشار فزاینده بر مهاجرین افغانستانی!

جمهوری اسلامی ایران و فشار فزاینده بر مهاجرین افغانستانی!

نويسنده: غ. مهاجر
سه شنبه 24 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

پیامبر بزرگوار اسلام:
 من سمع رجلا ینادی یا للمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم. (وسائل الشیعه ج15 ص141)
اگر در این روزها و شبها کسی حال و حوصله استماع و خواندن اخبار را از رسانه ها بخصوص رسانه های "رسمی جمهوری اسلامی ایران" داشته باشند؛ مهمترین سوژه در رسانه های نوشتاری، سمعی و بصری این کشور بعد از اخبار هسته ای، اخراج و طرد مهاجرین افغانی از این کشور است! برخی از شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ( سراسری و استانی) با کمک رسانه های نوشتاری در حال ایجاد جنگ روانی و ایجاد جو بد بینی در قبال یک مشت مهاجر که از بدی حادثه چند سال است در کشور جمهوری اسلامی ایران بسر می برند، می باشند. این لطف گرانسنگ در سالهای گذشته حتی به قبوض آب و برق و گاز و مشاوران املاک نیز تسری کرده بود و از شهروندان ایرانی در خواست نموده بود که برای اخراج مهاجرین افغانی با نیروی انتظامی کمال همکاری را نموده و از محل بود و باش و تجمع آنان با مرکز 110 تماس بگیرند!
مهاجرین افغانی؛  فراز و فرود رفتار مسؤلین مربوطه!
البته هر کشور حق دارد بر اساس قانون موضوعه خود در قبال اتباع دیگر کشورها عمل کند و از اتباع خویش در سراسر جهان دفاع مناسب را انجام دهد و کشور جمهوری اسلامی ایران نیز این حق را دارد اما مسأله مهاجرین افغانی را می توان از زاویه دیگر نگریست. اکثر مهاجرین افغانستانی که کشور ایران را به عنوان مقصد هجرت گزینی خود انتخاب کرده اند بر اساس چند فاکتور مهم چون همزبانی، همکیشی و هم مذهبی می باشد. بر اساس شعار بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که "اسلام مرز ندارد" و شعارهای اسلامی که در طول حیات سیاسی حکومت مزبور از طریق رسانه ها شنیده می شد و پناه دادن به پناهجویان کشورهای افغانستان و عراق و مهمان نوازی از آنان منطبق با این شعارها تحلیل و تفسیر می گردید لذا گروه های زیادی مقصد مهاجرت شان را این کشور انتخاب کردند.
 به تعبیر حافظ:
ما در این در نه پی حشمت و جا آمده ایم               از بدی حادثه اینجا به پنا آمده ایم
و به فرموده ای رسول گرامی اسلام:
مَن سمع رجلا ینادی یا لَلمسلمین فلم یجبه فلیس بمسلم. (وسائل الشیعه ج15 ص141)
هرکس فریاد دادخواهی انسانی را بشنود که از مسلمانان درخواست کمک می کند و به آن پاسخ ندهد مسلمان نیست.!
و به قول سعدی:
بنی آدم اعضای یکدیگرند                      که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوِ بدرد آورد روزگار                        دیگر عضوها را نماند قرار
تو که کز غم دیگران بی غمی                نشاید که نامد نهد آدمی!
اما از چند سال قبل تا کنون در اکثر شهرهای ایران که مهاجرین افغانی در آنجا اقامت دارند، چندین پروسه در حال اجراست که در مقطع کنونی به دلائلی شدت چند برابر یافته است:
1- دستگیری و رد مرز نمودن افراد به اصطلاح فاقد مدرک. این برنامه توسط نیروی انتظامی با همکاری گروه های بسیجی فعال در مراکز مختلف در حال حاضر به شدت انجام می شوند. مثلا این برنامه در شهرستان کاشان از  یکسال قبل تا کنون با همکاری بسیج ناحیه ادامه دارد و امروزها در تمام شهرها و محله های مهاجر نشین ایران شاهد شدیدترین برخورد نیروی انتظامی، دستگیری و رد مرز نمودن آنان هستیم و به گفته وزیر کشور ایران: بیست میلیارد ریال بودجه به این کار اختصاص داده شده است.  
2- ردیابی و دنبال کردن زنان مهاجر افغانی توسط نیروی انتظامی با کمک پلیسهای زن، تا محل سکونت آنان را شناسایی کرده و نسبت به دستگیری سر پرست خانوار در فرصت مقتضی اقدام گردد.
3-  اخذ مبالغی از هر خانوار مهاجر تحت عناوین عوارض شهرداری، کمک به دهیاری و... که سقف این مبالغ از هر استان به استان دیگر و از هر شهر به شهر دیگر متفاوت هستند. مثلا در شهرستانهای ورامین و پاکدشت در استان تهران، هر خانواده دو نفری یک میلیون و دو صد هزار ریال، خانواه سه نفری یک میلیون و پنجصد هزار ریال و هر خانواده سه نفری و بیشتر یک میلیون و هفت صد هزار ریال به حساب شهرداری، بخشداری و یا دهداری واریز نمایند و مدرک شناسایی اتباع خارجی همراه رسید مذکور و مهر تأیید اداره ذی نفع معتبر تلقی می شود. در برخی از استانها افراد که دارای مدرک هستند دستگیر و به اردوگاه تحویل داده می شوند و مسؤلان اردوگاه نیز با توقیف کارت شناسایی آنان از آنها می خواهند که مبلغ عوارض را به حساب مورد نظر واریز نموده و با ارائه رسید آن، کارت شناسایی خود را تحویل بگیرند و در برخی از شهرهای جمهوری اسلامی ایران بعضی از مأموران نیروی انتظامی در حین جمع آوری به اصطلاح " افاغنه"،  کارت شناسایی مهاجرین دارای مدرک را قیچی کرده اند تا آنان را نیز فاقد مدرک جلوه دهند.! 
4- ایجاد تنشهای روحی در میان دانش آموزان مهاجر افغانی در ماه های آخر سال تحصیلی. این عملیه براساس ارزیابی روان شناختی و ایجاد جو ضد مهاجرین به وقوع می پیوندد. برخی اوقات دانش آموزان در راه مدرسه و خانه توسط مأموران شخصی یا یونیفورم دار مورد سوال قرار می گیرند تا مدرک شناسایی خود را ارائه نمایند، این کار از لحاظ روحی ضربه بزرگ به قدرت فراگیری و بازدهی تحصیلی بر روی آنان می گذارند چنانکه برخی از این دانش آموزان براساس ذهنیت به وجود آمده سؤالاتی را متوجه والدین خود می کنند که چرا در چنین وضعیت قرار گرفته اند؟ که در صورت عدم اقناع و ندادن پاسخ مناسب، از درس، مشق و مدرسه متنفر شده و  راه مدرسه گریزی را پیش می گیرند.! در آغاز سال تحصیلی نیز دانش آموزان مهاجر در دقیقه نود با شرایط خاص و ارائه فیش واریزی مبلغی به عنوان شهریه ( از 40 هزار تا 70 هزار تومان برای هر دانش آموز) ثبت نام انجام می شود. 
5- تبعات اجتماعی: اخراج اجباری مهاجرین تبعات منفی اجتماعی، خانوادگی و مذهبی را بدنبال دارد. برخی اوقات اتفاق افتاده است که سر پرست خانوار رد مرز شده است و خانواده ای او بدون کدام منبع درآمدی در سخترین شرایط اقتصادی قرار گرفته اند که حتا توان تهیه نان خشک را هم نداشته اند یا در برخی موارد مرد همسر بیمار خود را برای معالجه به بیمارستان برده است اما شوهر در وسط راه یا در  جلو بیمارستان توسط نیروهای انتظامی دستگیر شده و به اردوگاه منتقل گردیده و  همسر مریض وی در بیمارستان یا درخانه جان خود را از دست داده است و فرزندان کوچک بدون پدر و مادر و سر پرست باقی مانده اند! عین چنین قضیه در همین روزها در شهرستان قم برای یک مهاجر دره صوفی اتفاق افتاد است.!  
برخی از مهاجرین که دچار این تراژیدی گردیده اند با طرح سؤالات نسبت به این رفتار دور از انتظار، سکوت برخی از مجامع مذهبی ایران را که داعیه دفاع از مظلومان را با خود دارند، به چالش می کشد! و سؤالاتی را به آدرس آنان بخصوص مراجع معظم تقلید که خود را مرجع و ملجأ مسلمین و بخصوص شیعیان جهان می دانند، مطرح می کنند که آیا از این حوادث و فشار فزاینده خبر دارند یا نه؟
آنچه از ظاهر حال پیداست یقینا مراجع عظام در جریان فشار مضاعف بر مهاجرین می باشند اما سکوت آنها در قبال رفتار دولت جمهوری اسلامی ایران با مهاجرین افغانی را چگونه می توان تفسیر کرد؟ در حالیکه موضع گیری آنان برای دولت اسلامی ایران از اهمیت زیادی برخوردارند لیکن در شرایط حاضر گویا توپ به زمین مهاجرین که هیچگونه حمایت داخلی و بین المللی را با خود ندارند، افتاده است.
انسان بعد از دیدن صحنه های دلخراش چماق و باتون مأموران و التماس زنان و دختران مهاجر در جلو ماشین مأموران و یا پشت درها و دیوارهای اردوگاه که بدنبال شوهران و یا پدران خود آمده اند، به یاد داستان شهر انبار می افتد که  امیر مؤمنان علی (ع) بعد از اینکه قضیه تعرض به یک زن یهودی که در پناه حکومت اسلامی زندگی می کرد و گرفتن خلخال و دستبند از او را می شنود چنین می فرماید: فلو ان امرأ مسلما مات من بعد هذا أسفا ماکان به ملوما بل کان به عندی جدیرا. اگر مرد مسلمان بعد از شنیدن این قضیه از روی تأسف دق کند و بمیرد مورد ملامت نیست بلکه در نزد من کار بسی ارجمند است. (نهج البلاغه ج1 ص69 تحقیق شیخ محمد عبده)  
 امید آن می رود که با درایت و عنایت مسؤلین مربوطه در سالهای پایانی مهاجرت مهاجرین افغانستانی نهال دوستی و صداقت در قلب این مهاجرین کاشته شود، تا در آینده های نه چند دور همان ارتباطات فرهنگی، زبانی، مذهبی و دینی دو کشور به ثمر بنشیند و روز بروز بر هماهنگی و همدلی آنان افزوده شود. ما ضمن احترام به تمامیت ارضی و مرزی کشور جمهوری اسلامی ایران و حق برخورد قانونی با رفت و آمدهای غیر قانونی و افراد متخلف و ضمن قدردانی از ملت بزرگوار ایران که همکیشان خود در طی این مدت تحمل کرده اند، فشار فزاینده کنونی بر مهاجرین افغانستانی را شایسته رأفت اسلامی و وحدت و همدلی میان دو ملت ایران و افغانستان نمی بینیم.
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مقاله تان خیلی جالبه اما افسوس سیاست ادما را کور کرده
  کسی اگر از اسلا م می گوید شعار استو بس.
  افغانی برقراراست همیشه
  هیچکی مثل افقانی نمیشه
  افقانی ساقه وبرگ وریشه
  افقانی از ایران بیرون نمیشه

  • الته دوست گرامی درست فرموده که اسلام و دفاع از مظلومین شعار بیش نیست. امروز چماق داران ایران رفتار را با مهاجرین افغانی انجام میتن که روی حسن البکر را سفید کرده اند.

 • نفرین بر همان پیامبری که تو از آن یاد کردی که اگر او نبود حالا عده ی زیادی از انسانها بنام مسلمان همدیگر را تار و مار نمی کردند
  و همین ملت ما ایران الان ملت برتر در جهان بود و تمام دنیا روش حساب می کردند همو پیامبر و اطرافیان نفهمش بود که مارو خوار و ذلیل کرد و خرافات و کینه و قصاوت را بین مردم رواج داد.

  و شما افغانیا هم تا وقتی دنباله رو چنین کسانی و چنین به اصطلاح روایات باشید همین حق تان است که هر بلایی سر تا بیاد.

  • دوست عزیز ایرانی.
   شما آزادی را فقط در لخت بودن میدانید و بس. اگر به شما همان پیامبر میگفت که لخت باشید و همدیگر را بکنید که خیلی خوشت میومد. بورو آدم شو مرد حسابی.

  • نفرین بر خودت و بر مادرت که تو را از خوابیدن زیر آمریکایی ها به وجود آورده است وگرنه چنین حرفی نمی زدی در زمانی که هیچ کس یکتا پرستی را نفی نمی کند.احمق شما ایرانی ها همه تان ایمانتان به درجه کمربندتان بستگی دارد.

 • نفرین بر همان پیامبری که تو از آن یاد کردی که اگر او نبود حالا عده ی زیادی از انسانها بنام مسلمان همدیگر را تار و مار نمی کردند
  و همین ملت ما ایران الان ملت برتر در جهان بود و تمام دنیا روش حساب می کردند همو پیامبر و اطرافیان نفهمش بود که مارو خوار و ذلیل کرد و خرافات و کینه و قصاوت را بین مردم رواج داد.

  و شما افغانیا هم تا وقتی دنباله رو چنین کسانی و چنین به اصطلاح روایات باشید همین حق تان است که هر بلایی سر تان بیاد.

  • نفرين بر خودت وامثال خودت كه فقط به خوابيدن زير فلان آمريكاييها فكر مي كنيد. آخر بد بخت اگر، پيامبر نبود تو با يك كورشت الآن تو كدوم بيغوله ي بودي؟

  • فعلاً که شماها و خانواده هایتان زیر آمریکاییها خوابیده اید

 • دوست گرامي ، جريان مهاجرت با فاجعه آغاز گشته است واين بار مقامات ايران خواسته اند آن را بافاجعه به پايان برند. ايران كشوري است كه از درو وديوارش صداي"خدا" به گوش مي رسد؛علامت پرچمش «الله» است، رهبرش يك عمامه به سر است كه خود را نماينده ي خدا در زمين مي داند و اگر لازم بداند با استفاده از مشروعيتي كه خدا به او اعطاء كرده است ،در جان ، مال وناموس مردم تصرف مي كند، رييس جمهورش تا پشت استيج مي رود از معاد وتوحيد و عدالت سخن مي گويد، چنان بر مظلوميت فلسطين مويه مي كند كه آدم خيال مي كند اوخود يك فلسطيني است ، وزير كشورش يك روحاني است،وچه بگوييم از راديو وتلويزيونش كه هركانان را مي زني يك روحاني در حال ايراد وعظ وخطابه به مردماني است كه مي پندارد از فرط حماقت خود را به هلاكت مي اندازند وجهنم را با اعمال نابخرانه اش دودستي در آغوش مي گيرد.ابن همه اما يك استثناي بزرگ دارد،« الاّ افغاني». احمدي نژاد كه خود روزگاري عضو يك سازمان نظامي ايران بوده است، اماّ اين بار خواسته است كه نيروي زخيره شده در بازوانش را به نمايش بگذارد، وچه كسي براي امتحان اين زور مناسب تر از كساني كه در زمين خدا ودرزمان صداي ندارند. نه دولت بي بخار افغانستان حاضراست چين به ابروي مبارك انداز ازاينكه شهروندانش باچنان وضعي ودر بد ترين شرايط تحقير مي شوند،ونه خدا فاجعه ي از آسمان نازل مي كند كه اين فلاكت زده گان روزگار را براي هميشه از جهان رها سازند. اين مرگ تدريجي در برابر شمشيري كه احمدي نژاد آن را از رو بسته است وچراغ سبزش از كابل روشن گرديده است، تقديري است كه گويا بايد با آن ساخت. دروغ گفت سعدي كه: بني آدم اعضاي يك پيكراند،در كجا جهان انسانهاي فارغ از درد ورنج داغ نهفته در دل مظلومان را احساس كرده است؟! لعنت بر آن كس كه مي گويد مابراي حقوق بشر كار مي كنيم! كدام حقوق بشر؟! در چنين جنگلي كه گرگهاي گرسنه فقط به لقمه ي چربي مي انديشند وبس، بايد به يادسخن ماكياولي افتاد و صادقانه از او تقليد كرد. بكشيد وخودرا قوي كنيد.ولي بگذاريد، اين روزگار تلخ نيز بگذرد، نه زمين گريه خواهد كرد ونه آسمان اشك خواهد ريخت، آنچه ريخته مي شود خون بي گناه است كه از اول تاريخ تا كنون ريخته شده است. به هرنام وبه هرعنوان.

 • سلام

  چه کنبم

  وقتی ملتی منافع ملی خویش را قربانی بیگانگان کند همین وضع است وبس

  مگر ما همه وابستگی به بیگانگان نداریم
  http://pohantoon.blogfa.com/

  آنلاین : چه کنیم

 • فعلاً که شماها و خانواده هایتان زیر آمریکاییها خوابیده اید

 • سلام نوشته زیبا ومتین جناب مهاجر که حاوی احساسات نیک دردمندانه وپیام انسانی واسلامی به جامعه میزبان است، ولی کنیم که حکومت مسلمان نمای ایران آنچه را که نشان داده است جز شعار دروغین ونژاد پرستانه چیزی دیگری نیست،من باوردارم که برخورد زشت وناپسند ایرانیها با قشر مظلوم مهاجر ما بدور از معیارهای انسانی واسلامی بوده ومیباشد، وجفاهای را که در حق مردم آواره ما روا داشتند حتا یهود در حق مسلمان نکرده است! بامیدی آرزوی افغانستان امن که دیگر آواره دیار بیگانگان نشویم در دنیای که نه عاطفه است ونه همدردی واز اسلام هم جز شعاری از اسلام نماها دیده نمیشود، بهر حال برای هرکس کشورش کشمری زیباست ولی مجبوریت چیزی بدی است.خدا با مظلومان است

 • ایرانی ها از نژاد آریایی است که بی رحم ترین مردم جهان هستند . آنان تنها تا زمانی به دیگران احترام می گذارند که زور باشد و منافع شان اقتضا کند اما هرگاه زوری نباشد یا منافع شان اقتضانکند دیگر از اسرائیلی ها در بیرحمی و قساوت کمتر نیستند. ایرانی ها مردم متکبر خود خواه و خود پرست هستند که اگر در هر قالبی در آیند ، چه آن قالب اسلام باشد یا زرتشت یا ... باز همان مردمان سنگدل و خودخواه اند. بخواطر همین خود پرستی و خود خواهی آنان است که در میان مردم منطقه منفور ترین مردمند. همانگونه که فرانسویان در اروپا بخواطر خود خواهی شان منفورند. به همین دلیل است که آنان همیشه ملت های دیگر را با اسامی تحقیر کننده یاد می کنند مانند " اعراب " افاغنه , ارامنه و...
  البته این صفت تکبر آنان تنها در مقابل ملت های منطقه و مسلمان است اما در برابر آمریکایی ها و غربی ها کاملا خود باخته و مرعوبند و خود را از آنان کمتر می پندارند و آرزو می کنند ایکاش آمریکایی ها برگردند و برگرده شان سوار شوند . زمانی که آمریکایی ها در ایران بودند ؛ ایرانی ها زنان خود را پیش مردان آمریکایی می بردند تا از آنان فرزند سرخ مو بگیرند!!!!!!!
  اینها همه نشاندهنده حقارت آنان نسبت به آمریکایی ها است

 • salam . khoda bar qame zalim hamanandi irani ha lanat namoda ast .

 • نفرین بر خودت حیوان که بر پیغبر تو هین میکنی شما چه هستید که چنین ادعای میکنید شما اگر تر قی هم بکنید خلاف انسا نها سنگر میگرید ایا چنین اندیشه دارید که مثل امریکا از مهاجرین تان پذارای کنید نخیر شما فقد حیوانیت اموختید لعنت بر شما کثافت.

 • سلام به شما دوستان عزيز
  من در ايران و شهر مشهد زندگي مي‌كنم. اين روزها، همانطور كه شما گفتيد، وحشت و ترسي عميق بر چهره و دل تمام مهاجران است. عده‌اي زيادي از هموطنان، توسط نيروهاي پليس دستگير شده و با تحقير فراوان از ايران خارج مي شوند. بيشتر آنها كارگراني هستند كه نان‌آور يك فاميل يا چند فاميل هستند. اوضاع وحشتناكي است.
  رسانه‌هاي ايران نيز دست به كار شده‌اند و سعي مي‌كنند مردم را نسبت به مهاجران بدبين نمايد.
  من از شما و ديگران كه در داخل هستيد، خواهشمندم كه حداقل با مطرح ساختن اين موضوع و نوشتن در روزنامه‌ها و ديگر رسانه‌ها، ذهن مسئولان كشورمان را به اين موضوع آگاه سازيد، تا شايد از بار اين همه وحشت كاسته شود.
  در شهر ورامين نزديك تهران، حتي به زور وارد خانه‌ها مي‌شوند و مردان به اردوگاهها مي‌برند.
  در شهر قم به مردم اعلام شده كه مي‌توانند افغان‌ها را خود دستگير كرده به مراجع قضايي تحويل دهند.
  اوضاع بسيار وخيمي است.

  • ایرانیها... ایرانیها ظالم ایرانیها بدتر ازآنچه که در ذهن توست(دولت ایران خصوصااحمدی نژاد)ولی هر فردی تابعیت هر کشوری را دارد.آن کشور موظف از حقوق اتباع خود حمایت کند.ونمایندگاحقوقی آن کشور(کنسولگریها)باید این وظیفه درکشور ثانی بر عهد بگیرد وبه شکایات اتباعش رسیدگی کند. وکالات انها برای رسیدگی به چنین شکایاتی برعهد کنسوگری است .
   که متاسفا نه کنسولگری افغانستان به تنها چیزی که فکر نمی کند همین است وبس.البته وقته هم ندارندسر شان شلوغ است اگر انها کار کند چه کسی چای سبز بخوردوچگونه تبادل اطلاعات کنندفقط یکدیگر را در وقت اداری می بینند وآنرا هم که صرف کار کنن که براطلاعاتشان افزوده نمی شود.تازه اگر انها بخواهند ازحقوق اتباعشان حمایت کنددر مهمانی های دولت ایران چه بگویند آخرانها نان ونمک ایران راخورده اند.نمی توانن که نان ونمک بخورند ونمک دان بشکنند.
   بعدش آقای اعتبار سر کنسول مشهد که وقت ندارد.خیلی کار بکننددر همایشهای مهاجرین شرکت کند وازخود وخانواده جهادیش تعریف کند وبگوید که چقدر شهید داده است.اقای اعتبار گذشته، گذشته است الان بگو برای مردم افغانستان چکا ر کرده ومیکنی.
   وقتی واردکنسولگری می شوی ومی خواهی پاسپورت راتمدید کنی کاری که شاید اگر آنها واقعابخواهند انجام بدهند 10دقیقه الی1ساعت طول میکشد آن را یک هفته تا یک ماه طول میدهند .چگون حاضرا از حقوق اتباع خود دفاع کنند .

  • آقای الیاس ! اگرازخودت پرسیده شود که مسئولان کشور یعنی آقای سیاف وکرزی ومحقق وقانونی وباداران آمریکایی شان قدرت مند اند یا امام رضا ( ضامن آهو ) ؟ جواب حتمآ امام رضا است . پس بهتر است که سحرگاهان ویاشامگاهان بدربار آن مرد غریب رفته به راز ونیاز بپردازید که خدا شما را ازشر حکومت های خو در روی زمین نجات دهد ، والا مادامیکه صحبت ازحکومت های خدا بر روی زمین است ، بشریت را جز زجروستم چیزی میسر نخواهد بود . توصیه اینکه هنگام حاجت طلبیدن درنزد امام جیب خودرا مواظب باش که کیسه بران نیز درآنجا به رازونیاز مشغولند وجیب حاجتمندان ازخود بیخبر را زودتر وپاکتر میزنند !!

 • ما که نفهمدیم این دنیایی که برابری و مساوات رو سر لوحه کاراش کرده این شیوخ بی درو پیکری که حتی نمیدونن باید برن آتش پرستی کنن یا از درو دیوار اسلا برای پیدا کردن لقمه ای نان بالا و پایین برن دیگه با مهاجری که حتی یه هویت ساده هم توی کشوری که خودشو دنیا ی اسلام مینامه ولی حتی تحمل بودن برادر دینی که با زحمت خودش در کمترین امکانات بدون هیچ هویت و حمایت مالی و تمامی راحت طلبی های که در گوشاگوش دنیا مد شده زندگی میکنه چگار دارن مگه حق.ق بین الملل و یا مهاجرت در اسلام بر
  ه پایه ای بنا شده که این انسانهای منفور بی خدای آتش پرست به نام قانون و شریعت به همنوعانشون تزریق می کنن دنیا در ایران برای مهاجر هیچ معنی نمیده جز اینکه خودشو روزی هزار بار با شرایط وفق بده و زجر روحی شدید و بی سرنوشتی رو یدک بکشه
  پس نعلت بر ایران و ایرانی که اسلامو این گونه معنا میکنن نعلت به سردمداران این نظام پوچو یک سویه نعلت به کسانی که اسلام ناب محمدی رو برای نیل به اهداف شخصی شون تحریف میکنن

  آنلاین : فشار تزویر دروغ و ریا

 • با عرض سلام و ادای احترام به تمامی خواننده گان!
  نمی دانم که از کجا شروع کنم. در افغانستان تولد، در ایران بزرگ و اکنون نیز چهار سال می شود که پس به افغانستان برگشته ام. اوضاع ایرانی که در ان بودم را نیز خوب به یاد دارم و کشوری که هم اکنون در ان می زییم را نیز به خوبی زیر نظر گرفته ام و ایران کنونی را نیز خوب از طریق رسانه های مختلفه جهانی جویا هستم. برای من یک چیز جالب است که چطور مردمانی که توانایی حکومت را ندارند و مردمانی که رأیت اند و بیش از انی می خواهند که می توانند داشته باشند و انانی که نمی توانند حکومت بکنند، برای اینکه از جرم و نقصان براورده نتوانستن زیاده خواهی های مردمان دیگر برایند، یک بهانه کاملاً قوی به نام افغانه دارند. جالب است. مردمان ما که نیز رنگ از انان گرفته اند، نیز می گویند که دولت افغانستان!(توقع زیاد)!!! بیایید و بسازید بجنگید و حق بگیرید نه با سلاح، با همکاری و همبستگی. امریکایی که شما مردم ایران را متهم به این می کنید که به اصطلاح زیر انان می خوابند، ان امریکایی نیست که شما می گویید، اینکه سیاست مردمان حاکم با سیاست امریکای به اصطلاح دشمن اسلام همخوانی ندارد، دلیلی بران ادعای شما نیست و اینکه سیاستمداران امریکایی نیز داعیه سردمداری جهان را به بهانه حقوق بشر و امثالهم بر دنیای مصور خویش دارند، دلیل قانع کننده ای به منظور لشکر گشایی انان به نقاط مختلف جهان نیست. اسلام قربانی سیاست، دست اویز و حیلتی برای بازی دادن مردمان شده است. ! خویشتنداری و صبوری، تن دادن به قضای الهی و عزم جزم مبارزه با مشکلات یک پیشنهاد است از طرف این حقیر خوار، اما نهفته در دل همان هایی که فوقاً ذکر کردم. برای هر دو طرف. مردمانی که بازی مردمان دیگر را می خورند را به خویشتنداری و صبر و تحمل و کم کردن توقعات و انانی که از روی ترس و زیاده خواهی، عدم جرأت مبارزه با مشکلات (خودمونی اگر بگویم اب و گاز و نان تن پرور ایران همان بلایی را به سرشان اورده که اکنون دولت ایران با معضل پاسخگویی ان به ملت خویش روبروست)و کاسه ننگین بی ننگی را به دست دارند، پیشنهاد می کنم که اکنون وقت ان رسیده که مرتبه حمام به ده روز تقلیل و کار سخت 15 ساعته مهاجرت را صرف به 10 ساعت وطن عوض کنید، امید خویش را از دست ندهید و به دور ببینید. با کم بسازید و از زیادش راه را برای زیادی دیگران مساعد سازید. مادامی که مایان به این فکر و اندیشه با هم برخورد کنیم و همدیگر را بنگریم، راه سعودی ما به سوی نابودی است نه به سوی ابادی.
  در خصوص ان محترم یا محترمه ای که پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) را به باد تمسخر و اطرافیان ایشان (ع) را نفهم جلوه می دهند، یک گفتنی دارم:ــ به راستی که نفهم تری، نفهم تر از توی نفهم در این جهان پیدا نخواهد شد، که با نفهمی تمام این نشان های روشن را نفهمیده و دیگران را همانند خویش نفهم می خواند.ای نفهم نفهم.

  • بیایید یک حقیقت روشن را بپذیریم که قسمت عمده بدبختی های امروزی ما در اسلام نهفته است. در افغانستان همه به نام اسلام بود که پوست جان ما را کندند و الله اکبر گویان بر زنان تجاوز کردند، مردم را قتل و غارت کردند و کشور را ویران کردند.

   اسلام ارتجاعی ترین و عقب مانده ترین دین در دنیاست که هم روزگار افغانستان و هم ایران را برباد کرده است و اگر نظر بیفگنیم تمامی کشورهای اسلامی با سرنوشت کمابیش مشابه سردچار اند و از کاروان ترقی و تعالی و پیشرفت و انسانیت قرنها عقب مانده اند.

 • چشماتونو بستین و هر چی از دهن گشاده تون در می یاد می گین نه اسلام اونی که بتونین با اسمش به زنا, تو کشورتون تجاوز کنین و بعدش خودتونو پشتش قایم کنین نه این استاد خزعبل گویی (مهاجر نویسنده)نفهمیده معنی یک میلیون افغانی تلپ شده تو ایران یعنی چی؟

  • در تایید حرف آقای رسول:
   ببخشید با چه زبانی دیگر باید بگویند بروید کشور خودتان. این آقای غ.مهاجر فکر کنم عوض این که خبر بگویند فیلم هندی تعریف کرده اند (در راه بیمارستان جانشان را از دست دادند...!) مثل این که از تاریخ این عملیات بی خبرند.

   و جواب آنهایی که از هر چی که خواستند بد گفتند (اسلام و ایران و افغانستان و...) :
   "فقط یک لحظه چشمهاتان را به سمت حقیقت باز کنید...با چرت و پرت گفتن راهی به جایی باز نمی شود....حقیقی و استوار انتقاد کنید. این طور سخن گفتن گره از جایی باز نمی کند و قفط گمراه کننده است."

  • رژیم جمهوری فاشیستی ایران که خود مردم آزادیخواه ایران را به روز سیاه نشانده و سراسر تخم بدبختی و سیاهی میکارد، رژیم که بهترین فرزندان مردم ایران را مجبور به فرار از ایران ساخته و سیاهچالهای زندانهایش مملوست از انسانهای عزیز و شریفی که جرمی جز آزادیخواهی ندارند، رژیم که روشنفکران و هنرمندان و نویسندگان بزرگی چون محمد مختاری، جعفر پوینده،‌ مجید شریف، سلطانپور، سعیدی سیرجانی، حسین اقدامی و دههای دیگر را سر به نیست ساخت، رژیمی که قدر هنرمندان بزرگی چون احمد شاملو، نادر نادر پور، رضا فرمند، سیمین بهبهانی، اخوان ثالث، هوشنگ ابتهاج و فراوان دیگر را ندانسته آنان را مورد سانسور، تهدید و بربریت قرار داد و تعدادی از اینان با چه معصومیت و بی‌خانمانی از این جهان رفتند، و بالاخره رژیم آزادیکش و جلاد و تاریک اندیش که لاطائلات "توضیح المسایل امام خمینی" راهنمای اعمالش باشد و ...

   پس چگونه میتوان که از یکچنین رژیمی پلید و ملایی انتظار داشت که بر مهاجران بی‌کس و بی‌دادگر و بی‌مدافع رحم کرده از جنایت علیه مردم رنجدیده و سلاخی شده شرم و حیایی داشته باشد.

   اگر ایران تا حال به مهاجران اجازه زندگی کردن در ایران داده همه بخاطر منافغ خودش بود که از بین شان مزدور گیری کند و «حزب وحدت» مملو از جاسوسان و چاکران خود را بسازد، ولی حالا که در دولت خلیلی و محقق و اکبری و انوری و دانش و علامه بلخی و کاظمی و دهها روشنفکر مدافع و مزدبگیر و پادوان پست خود را دارد، دیگر به این مهاجران بخت برگشته نیازی ندارد و باید آنان را با چوب فاشیزم خود براند.

   اگر از سویی مهاجران بی‌ بازخواست گر را میراند اما برای یک مشتی افغانهای فروخته شده و اجیر رژیم تمامی وسایل زندگی را مهیا ساخته است و چنگیزپهلوان ها و مسعود بهنود ها هم برایشان نغاره میزنند.

  • سلام به همه دوستان و خوانندگان محترم!
   نظرات گوناگون پیرامون این مطلب را به دقت مورد غور قرار دادم. متأسفانه برخی از دوستان افغانستانی و ایرانی از فحش ناموسی گرفته تا فحش و ناسزا به پیامبر و اطرافیانش در لابلای دیدگاههای خود مطرح کرده اند! اگر در بیان دیدگاه و نظرات خاص خود شان رعایت ادب را می کردند و مستدل و منطقی نظر می دادند بسیار خوب بود. اما برخی از دوستان تذکرات بسیار سود مند ارائه کردند که بسیار جای سپاس است.
   یکی از دوستان ایرانی نویسنده و نحوه تحلیل او از حوادث اخیر را نشانه گرفته و به تعریف "فیلم هندی" تشبیه کرده است! بلی دوست گرامی! بیان گوشه از حقایق و اتفاقات که این شب ها و روز توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران!!! بر مهاجرین افغانستانی یا به اصطلاح خود برادران ایرانی "افاغنه" بی مدرک در جریان است، از دید یک بشر که هیچگونه حس انسانیت و انسانی در وجود او نباشد، شبیه به درام ها و دیالوگهای است که فقط در فیلمها می بیند اما اگر شما حس انسانی داشته باشید، شاید با چشم خود در اوضاع و احوال کنونی حتا اراذل و اوباش ایرانی بیبنید که نیز به کمک نیروی انتظامی آمده اند تا قدرت حزب اللهی!!! بودنش را بر سر یک مشت مهاجر نشان بدهند نه بر سر نیروهای انگلیسی و آمریکای که...! این داستان سر دراز دارد و طبق ضرب المثل محلی: این روز سیاه می گذرد اما سیاهی به روی ذغال می ماند! یا به قول شاعر محلی: به تو این حسن تا محشر نماند *** به ما این دیدگان تر نماند! به امید آن روز.
   برخی از دوستان دیگر با سوء استفاده از تراژیدی کنونی عقده های انباشته خود را نثار اسلام و پیامبر کرده اند که این کار سخت اشتباه است! زیرا نه حکومت اسلامی ایران که خود را اسلامی می دانند صد درصد به اسلام پایبندند و نه دیگران که با اسلام سر ستیز دارند!
   اسلام پوستین است که هر کس برای پوشاندن اهداف پلید خود از آن سوء استفاده می کنند و الا برخی از آموزه های که از اسلام داریم در مقاله از باب تذکر خدمت شما بیان کردم تا تفاوتها و اختلاف رفتار با گفتار را دریابیم!!!

  • درشرايطی که ارتشهای اشغالگر و متجاوز کشورهای عضو ناتو و در راس آنها ارتش خون‌خوار آمريکا درافغانستان، طی ٦ سال گذشته از هوا و زمين کودکان و زنان و مردم بی‌گناه را لت و پارکرده و هيچ مرجع بين‌المللی جلو اين سلاخیها را نمی‌گيرد؛
   درزمانی که درافغانستان به‌جز کشت و کار خشخاش و توليد ترياک که سرنخ آن در دست سيا و مافيای موادمخدر جهانی و افغانی است، ديگر توليدات درافغانستان وضعيت اسفباری داشته و بی‌کاری دامن قشرعظيمی از کارگران و زحمت کشان افغانستان را گرفته‌است؛
   به هنگامی که کارگران افغانی درايران سخت ترين و پست ترين کارها را انجام داده و مورد شديدترين استثمار و ستم قرار دارند و جيب صاحبان سرمايه از ثمره‌ی کار اين انسانهای زحمت کش پرشده و درحال ترکيدن است؛
   رژيم فاسد جمهوری اسلامی نوکر سرمايه‌داران، از يک سو کارخانه ها را بسته و کارگران را درابعاد صدهاهزارنفری از کار اخراج می کند و از سوی ديگر به تاسی از هم‌قطاران خود در پيشرفته‌ترين کشورهای امپرياليستی، علت بی کاری را به دوش کارگران مهاجر انداخته و زهر فاشيسم ملی گرائی کور را حتا به خود کارگران و روشن‌فکران ايرانی نيزتزريق می کند و طی مدتی کوتاهی بيش از ٥٠ هزارکارگر افغانی را با قساوت از کشور اخراج کرده و مورد انواع ضرب وشتمها و ستمها قرار داده است. به طوری که اخيرا يک کارگر اخراجی افغانی به علت پرتاب کردن وی توسط پليس از ساختمانی که درآن کارمی‌کرد، در بيمارستان هرات جان سپرد.
   ماجرا را از زبان کارگر اخراجی بشنويم : " ما در ايران کارمی‌کرديم. يک روز ساعت ٧ صبح، ماموران پليس وارد محل کارماشده و از ما خواستند، سريعا حرکت کنيم و با آنها برويم تا ما را به افغانستان ببرند. ماشروع به التماس کرديم و از آنها مهلت خواستيم تا حقوق خود را از صاحب‌کار بگيريم. اما هنوز حرفمان تمام نشده بود توسط آنان به زور از ساختمان به پائين انداخته شديم و وقتی به هوش آمديم خود را درشفاخانه هرات يافتيم." (به نقل از بی.بی.سی.)
   حزب رنجبران ايران نفرت خود را از اين عملکرد فاشيستی رژيم درمورد کارگران افغانی ساکن ايران اعلام کرده، خواستار قطع فوری اين اخراجها و پرداخت غرامت به کارگران اخراجی می باشد. حزب رنجبران از تمام نيروهای کمونيست ، آزادی خواه و دموکرات می خواهد تا صدای اعتراض خود را عليه اخراج کارگران افغانی بلند کنند.

   مرگ بر رژيم ضدکارگری جمهوری اسلامی ايران !
   زنده‌باد هم‌بسته‌گی کارگران ايران و افغانستان !
   اخراج کارگران افغانی بايد بی‌درنگ قطع شود !
   اجازه اقامت ، کار و تردد، حق انسانی کارگران افغانی است!

   ١٣ ارديبهشت ١٣٨٦ ـ حزب رنجبران ايران

  • درشرايطی که ارتشهای اشغالگر و متجاوز کشورهای عضو ناتو و در راس آنها ارتش خون‌خوار آمريکا درافغانستان، طی ٦ سال گذشته از هوا و زمين کودکان و زنان و مردم بی‌گناه را لت و پارکرده و هيچ مرجع بين‌المللی جلو اين سلاخیها را نمی‌گيرد؛

   درزمانی که درافغانستان به‌جز کشت و کار خشخاش و توليد ترياک که سرنخ آن در دست سيا و مافيای موادمخدر جهانی و افغانی است، ديگر توليدات درافغانستان وضعيت اسفباری داشته و بی‌کاری دامن قشرعظيمی از کارگران و زحمت کشان افغانستان را گرفته‌است؛

   به هنگامی که کارگران افغانی درايران سخت ترين و پست ترين کارها را انجام داده و مورد شديدترين استثمار و ستم قرار دارند و جيب صاحبان سرمايه از ثمره‌ی کار اين انسانهای زحمت کش پرشده و درحال ترکيدن است؛

   رژيم فاسد جمهوری اسلامی نوکر سرمايه‌داران، از يک سو کارخانه ها را بسته و کارگران را درابعاد صدهاهزارنفری از کار اخراج می کند و از سوی ديگر به تاسی از هم‌قطاران خود در پيشرفته‌ترين کشورهای امپرياليستی، علت بی کاری را به دوش کارگران مهاجر انداخته و زهر فاشيسم ملی گرائی کور را حتا به خود کارگران و روشن‌فکران ايرانی نيزتزريق می کند و طی مدتی کوتاهی بيش از ٥٠ هزارکارگر افغانی را با قساوت از کشور اخراج کرده و مورد انواع ضرب وشتمها و ستمها قرار داده است. به طوری که اخيرا يک کارگر اخراجی افغانی به علت پرتاب کردن وی توسط پليس از ساختمانی که درآن کارمی‌کرد، در بيمارستان هرات جان سپرد.

   ماجرا را از زبان کارگر اخراجی بشنويم : " ما در ايران کارمی‌کرديم. يک روز ساعت ٧ صبح، ماموران پليس وارد محل کارماشده و از ما خواستند، سريعا حرکت کنيم و با آنها برويم تا ما را به افغانستان ببرند. ماشروع به التماس کرديم و از آنها مهلت خواستيم تا حقوق خود را از صاحب‌کار بگيريم. اما هنوز حرفمان تمام نشده بود توسط آنان به زور از ساختمان به پائين انداخته شديم و وقتی به هوش آمديم خود را درشفاخانه هرات يافتيم." (به نقل از بی.بی.سی.)

   حزب رنجبران ايران نفرت خود را از اين عملکرد فاشيستی رژيم درمورد کارگران افغانی ساکن ايران اعلام کرده، خواستار قطع فوری اين اخراجها و پرداخت غرامت به کارگران اخراجی می باشد. حزب رنجبران از تمام نيروهای کمونيست ، آزادی خواه و دموکرات می خواهد تا صدای اعتراض خود را عليه اخراج کارگران افغانی بلند کنند.

   مرگ بر رژيم ضدکارگری جمهوری اسلامی ايران !

   زنده‌باد هم‌بسته‌گی کارگران ايران و افغانستان !

   اخراج کارگران افغانی بايد بی‌درنگ قطع شود !

   اجازه اقامت ، کار و تردد، حق انسانی کارگران افغانی است!

   ١٣ ارديبهشت ١٣٨٦ ـ حزب رنجبران ايران

  • اتفاقآ یکی ازعیب های مهم اسلام همین است که هرکس میتواند پشتش قایم شود . اسلام دینی که احکام ودستوراتش مملو ازمهمل گویی وتناقضات است ، لذا هرکس تاکنون توانسته ازآن برایش جامه یاپوستین بدوزد . توجه نمایید به دونمونه ازکلام خدا" ای گروه مومنان بکشید کافران را یکی پس ازدیگری هرکه بیشتر ونزدیکتر دردسترس است ، آنان باید سخت گیری وعدم گذشت وملایمت را درشما احساس کنند! سوره توبه آیه 123 ودرجای دیگر " کاردین به اجبارنیست راه هدایت وضلالت برهمه کس روشن گردید"سوره البقره آیه 256. درصورتیکه درپذیرش دین اجبار نیست ! پس حکم به کشتار برای چیست ؟ ودرصورتیکه حکم ودستور برقتل غیرمسلمانهاست پس آویزان شدن برادران روحانی ما به کلمه انسان وحقوق بشر بی معنی وریا کاری بیش نیست . درهمین رابطه سوره مائده آیه 47 چنین میگوید " هرگروه ازشمارا آئین وروشی مقرر کرده ایم ، اگرخدامیخواست شما را یک امت کرده بود ولی نکرد!! " درصورتیکه عامل اصلی یکی نبودن وباهم اختلاف داشتن خود خداست ! پس معایب را درزمین ووجود بشر نباید جستجو نمود ، وریشه همه بدبختی ها زیرسر خداست ! وفلسفه وجودی حکومت های اسلامی نیز مشروعیت دادن وابدی نمودن دشمنی بین انسانهااست ، چیزیکه امروزه مهاجرین افغانی ازحکومت امام زمان وخدا درایران اسلامی حاصل میدارند

  • رنجبرانی های عزیز ازاظهار همدردی شما باکارگران افغانی یک دنیا سپاس ، اینکه میفرمایید به کارگران افغانی اجازه اقامت وکاروتردد داده شود ! اما یک ایده وبرخورد ناسیونالیستی وغیرمارکسیستی . ازنظرمارکسیستها بشردرانتخاب سرزمین برای زیست آزاد وملزم به اخذ اجازه ازمرجعی نیست . مارکسیست ها جهان وطنی ومخالف مرزهای جغرافیایی است . شادباشید

 • عملكرد كشور دوست و " برادر " ايران در خصوص مهاجرين افغاني خيلي بيشرمانه است .
  متاسفانه سردمداران سياسي و بخبه گان سياسي و كشوري ايران با اين روش يك جنگ روحي و رواني كه پيامدهاي ناگوار و طولاني بر جامعه ي مهاجرين خواهد داشت ؛ را ايجاد مي كنند . و بيشتر باعث تاسف است كه واكنش جهانيان نيز در اين خصوص فقط در حد تبليغات و استفاده كردن از اين سوژه ي خبري است .
  در واقع اگر واقع بينانه بيانديشيم ، بيشتر مشكلات دروني افغانستان را كشورهاي همجوار مثل ايران و پاكستان بجود آورده ا ست . حمايت هاي سياسي و مالي و تسهيلاتي اين كشور در زمان جنگ روسها قابل تقدير است ولي در زمان جنگهاي درون گروهي هم همه شاهد بودند كه ايران نقش تفرقه افكني خود را بين مردم و جهاديان افغانستان چطور ايفا نموده است .
  اگر دقت كنيد . ايران در سال چندين بار از اين حربه ي خود عليه دشمن فرضي ( مهاجرين افغاني ) استفاده مي كنند و حتي اين رويه روي ذهن و شخصيت كودكان افغاني تاثير گذار بوده است ، ما مي بينيم كه كودكان ايراني به زور به مكبت مي روند ولي كودكان افغاني در انديشه و تشويش اين است كه آيا امسال دولت ايران با آنها چطور رفتار خواهد كرد،
  به نظر من اين بيشتر از ادعاي خود ايرانيان درخصوص بمباران شيميايي شلمچه است . يك بمباران روحي و ايجاد يك جنگ روحي و رواني كه حتي از كودكان و نسلهاي آتي مهاجرين چشم نمي پوشد ، يك حركت مذمن و دوامدار ،
  به قول ايرانيان ، اين كشور يك بار به نعل مي كوبد يك بار به سم ، اين عادت و روش سياسي اين كشور است بخصوص در خصوص مردم ما
  روشه خواري در بين مامورين دولتي ايران كه در خصوص بازداشت مهاجرين كار مي كنند به حد زيادي شده است كه حتي در برخي از پوسته هاي امنيتي براي آزادي يك مهاجري كه اگر كار گيرش بيايد آنهم سه يا چهار هزار تومان در روز كار مي كند ؛ دوصد هزارتومان مطالبه ميكنند
  اميدوارم كه ايرانيان به ياد داشته باشند كه
  دور گردون گر دو روزي بر مراد ما نرفت ............... دايماً يكسان نباشد حال دوران غم مخور
  و تخم كينه را بعد از به قول خودشان بيست چند سال ميزباني ، در دل ميهمانان خود نكارند

  • فریاد های خفته در گلوی ما سالهاست که فرصت بروز نیافته است. این اولین بار نیست که بی عدالتی ها بر سر ما آوار می گردد. دیری است که ما به آن عادت کرده ایم. اما گله ما از دولت مردان خودمان است که اگر توان مقابله و جلوگیری را ندارند، چرا با سکوت خود مهر تأیید به این مسأله می زنند. شما حتی اگر اخراج اجباری مهاجرین را امضاء کرده باشید، یقیناً تحقیر و توهین، لدوکوب و کشتن آنان را قبول نکرده اید. پس چرا موارد عینی که می شنوید، پیگیری نمی کنید؟ چرا در مجامع بین المللی مطرح نمی کنید؟ چرا نماینده نمی فرستید که در کیفیت اجرای این پروژه ظالمانه نظارت کنند؟ و هزاران جرای دیگر... به نظر می رسد باید گفت به قول معروف:
   گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من
   آنچه به جایی نرسد فریاد است.

  • در آغاز سال نو شمسی از طریق رسانه های جمهوری اسلامی ایران واقف شدیم که رهبری ایران امسال را، سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی نام نهاده است. اما دولت جمهوری اسلامی ایران امسال را سال مقابله و مبارزه با اتباع خارجی بخصوص به اصطلاح خود برادران ایرانی "افاغنه" نام نهاده است تا انسجام اسلامی مورد نظر جامه عمل بپوشد که یکی از فاکتورهای مهم در تحقق این هدف، اخراج اجباری مهاجران افغانی است زیرا بدون آن انسجام اسلامی و همدلی کشورهای مسلمان محقق نمی شود.! در همین روزهای اخیر در سطح شهر قم، سر چهار راهها و میادین و داخل اتوبوس های شهری که مردم را جابجا می کنند، با نوشته های مختلف این عزم شان را به مردم خود نشان می دهد که تا هنوز این پلاکاردها و پارچه نوشته ها به زیبای شهر قم افزوده است و آن را فیشن نموده است.! محل نصب این پلاکاردها جاهای بسیار پرتردد انتخاب شده است تا به مردم شریف قم! نشان دهد که ما حاضریم برای تان هر کاری که بخواهید انجام دهیم. برخی از این نوشته ها و به اصطلاح "پروپاگندا" برای ثبت در تاریخ هجرت غمبار مردم ما نوشته می شود: در تابلوی رنگی و با طرح معنا داری در اتوبوسهای شهری این عبارت خود نمایی می کند: "سال 1386 سال مبارزه و مقابله با ورود، اقامت و اشتغال غیر قانونی اتباغ خارجی". ستاد مبارزه و مقابله با اتباع خارجی. و یا در تابلو پارچه های پنج متری در میادین اصلی شهر چنین نوشته شده است:" عزم دولت خدمتگذار برای مقابله با اقامت و اشتغال اتباع غیر قانونی خارجی جدیست!" ستاد مبارزه و مقابله با اتباع خارجی. و در برخی از تابلوها از مردم همیشه در صحنه قم درخواست کمک برای مبارزه و پیروزی در نبرد با یک مشت آواره افغانی را دارند. یادم نمی رود که یکی از افسران نیروی انتظامی که سهمیه مشخصی روزانه برای دستگیری افغانها را داشت، به گفته ای خودش از شانس بدش هر بار که برای دستگیری می رود افغانهای دارای مدرک به تور او بر می خورد، با عصبانیت می گوید: "من نمی دانم که این مردم (افغانها) تا چند روز قبل مجاهد بود اما یکدفعه شده اشرار و جنایتکار! عراق هشت سال جوانان ما را کشت و زنان و دختران ما را اسیر کرد و شهرهای مارا ویران، امروز در اطراف حرم حضرت معصومه بخاطر کثرت آنان نمی شود سوزن انداخت، بد بخت افغانها ..." راستی گفتی هر چند که جرأت حرف زدن در مقابل مافوق خود را نداری اما حرف دل ماست.

  • ما ایرانی ها یه مثل داریم :
   مهمون مثل نفسه اما وای به اون نفسی که بیاد و نره !

   بهتر نیست به جای این همه توقع از کشور ما که خودش کلی جمعیت و مشکل داره ( انقلاب کرده ، جنگیده و کلی جوان بی کار داره ) به فکر ساختن کشور خودتون و بازگشت آبرومندانه به کشورتون باشید.

   انقدر نمک نشناس و بی چشم و رو نباشید. بیش از یک دهه تو مملکت ما کار کردید و سرمایه جمع کردید و به کشور خودتون بردید البته حقتونم هست چون سخت ترین و پست ترین کارها رو هم انجام دادید.
   به هر حال خودتون باید به فکر خودتون و حل مشکلاتتون باشید

  • سلام دوست ایرانی
   شما که می فرمائید بیش از یک دهه در کشور شما زندگی کرده و سرمایه جمع کرده ایم آیا این سرمایه را شما مجانی به ما داده اید یا ما در قبال آن کار کرده ایم. آیا حقوق یک ایرانی با یک مهاجر برابر است نه هرگز
   خیلی از آبادانیها که شما امروز در آنها آسوده زندگی می کنید توسط همین قشر زحمتکش ساخته شده و تنها اندکی از دستمزدشان را گرفته اند نه همه آنچه که باید به عنون مزد به آنها می دادند
   من برای شما خیلی متأسف هستم که یک جانبه نظر می دهید

 • مهاجرین سرحد جدا دارد. ایران به گفته شما جمهوری اسلامی چنگیزهای را در افغانستان هم وظیفه دادند تا وحدت ملی را در افغانستان صدمه زنند و از پاکستان پس نماند در این عرصه.ولی متاصفانه افغانستانی های فروخته شده انقدر چشم سفید هستند که ایران را بسیار به احترام جمهوری اسلامی می گویند.

 • جای بس تاسف است که در شهر مقدس قم شهر علم و اجتهاد از افغانیها بیشتر از شهرهای دیگر ایران عوارض شهرداری دریافت می کنند. به عنوان نمونه در سایر استانهای همجوار قم مانند تهران، اصفهان، و سایر استانها حداکثر از هر خانوار افغانی 150 هزار تومان بابت عوارض شهرداری میگیرند. اما در این شهر که باید عطوفت بیشتری مشاهده شود متاسفانه می بینیم که به ازای هر نفر 72 هزار تومان بابت عوارض شهردای می گیرند. سوال اینجانب اینست که چرا باید این استان مقدس باسایر استانها متفاوت باشد و چرا دست اندرکاران این برنامه این چنین تبعیض قایل می شوند؟
  واقعا متاسفم که با این کارها خیلی چیزها را زیر سوال می برند.
  مهاجر دربدر........

  • من یک ایرانی هستم وبه عنوان یکی از فرزندان کوروش کبیر همیه سعی در احترام و عزت افغانیهای عزیز که واقعا میدانم چه دردهائی که از سالان دور نمیکشنددارم اما دوستان عزیز افغانی اگر اندکی تفکر کنید میبینید که درد اساسی شما این است که شما بیش از آنکه به فکر سازندگی باشید از خود متنفرید تا ممالک اجنوی - همیشه با هم درگیری دارید سنی با شیعه / پشتو با فارس به هر حال به جای فحش به ما ایرانی ها و گاه به خودتان اندیشه کنید گذشته را فراموش و آینده را خودتان بسازید ما هم به امید اهورا مزدا ( خدا ) این آخونهای به ظاهر مسمان را از کشور برون میکنیم تا به نام اسلام با شما چنین نکنند و در ضمن واقعا هر چه بدبختی داریم از جهل همین اسلام است
   درود بر افغانی درود بر ایرانی درود بر فارسی زبانان و درود بر کوروش کبیر

  • من یک ایرانی هستم وبه عنوان یکی از فرزندان کوروش کبیر همیشه سعی در احترام و عزت افغانیهای عزیز که واقعا میدانم چه دردهائی که از سالهای دور نمیکشنددارم اما دوستان عزیز افغانی اگر اندکی تفکر کنید میبینید که درد اساسی شما این است که شما بیش از آنکه به فکر سازندگی باشید از خود متنفرید تا ممالک اجنوی - همیشه با هم درگیری دارید سنی با شیعه / پشتو با فارس به هر حال به جای فحش به ما ایرانی ها و گاه به خودتان اندیشه کنید گذشته را فراموش و آینده را خودتان بسازید ما هم به امید اهورا مزدا ( خدا ) این آخونهای به ظاهر مسمان را از کشور برون میکنیم تا به نام اسلام با شما چنین نکنند و در ضمن واقعا هر چه بدبختی داریم از جهل همین اسلام است
   درود بر افغانی درود بر ایرانی درود بر فارسی زبانان و درود بر کوروش کبیر

 • فقط می خوام بگم ای مردم افغانی یک کم به خودتون بیاید و ببینید که چه بلایی داره سرتون میاد

  • شما اگر خواهان واقعيت هستيد بدانيد جنگهاي صليبي كه هم اكنون مصيهيان برنده هستند و اين اسلام ساخته آنهاست و آن را بصورت زيركانه و طولاني (بيش از 200 سال) به ما تحميل كردند تا ما به اغوش انها برويم . شخصيتهاي تحميلي و استماري آنها مانند بن لادن صدام حسين خليفه هاي عرب و ..... در واقع هيچ كشوري مسلمان نيست چون كه ساخته رهبران منافق است . بيا ايد با هم به فكر چاره باشيم

  • سروش خان قند وقندولک الهی ازبهشت آسان تیر شوی وده برزخ آرام نگیری ! مه ده فکر قاصرخود نظر شما ره خوب فامیدم . یعنی اینکه تو جونباندی لبه ومه فامیدم گپه !!!! هوش کو کسی دیگه خبرنشه که خدانکده ده مقصد نمی رسیم . چاره کار فقط یک چیزاست ، خوب هوشیته بگیری . بخیر خدا تمام سنی ها ومذهبای دیگه ره ازبین میبریم واسلام ره توسط مذهب شیعه آنهم به رهبری ولی امر الشیعین خامنه ای ده کشورای اسلامی زنده ساخته ووقتیکه امام زمان آمد کد همو سه صدو سیزده نفر لشکر اونا یک ایتلاف بنام ایتلاف بین شمال وجنوب جور کده ده و ده او وقت ده دان کل دشمنای شیعه سرخ تبله میزنیم . قل اعوذ برب الشرق ومن شرکل احمق

 • به نام خدای بخشنده و مهربان
  سلام
  مقاله متأسفانه کاملا واقعی هست حتی در بعضی موارد بخاطر رعایت حال مهاجرین خیلی از موارد ملایمتر از واقعیت بیان شده و یا اصلا بیان نشده تا مبادا که مهاجرین از تبعات این صحبتها مورد شکنجه و آزار قرار بگیرند.
  به هرحال از کشوری که ادعای تشیع دارد و ادعای ولایت فقیه این امر شایسته و بایسته نیست. به هر حال زمانی که نام جمهوری اسلامی را کسی می شنود انتظار رفتار اسلامی که برگرفته از سیره نبوی است به ذهن آدم خطوری می کند نه رفتار نژاد پرستانه و کاملا خصمانه بر علیه عده ای انسان مظلوم که به هر نحوی بر آنها ظلم می شود.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس