IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > دیدگاه > رسوایی در وزارت خارجه!

رسوایی در وزارت خارجه!

نويسنده: محمد مختار باشنده لندن
يكشنبه 13 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

حکومت حامد کرزی بار ها شعار داده است که اشخاص و تحصیل کرده های مجرب را به ماموریت های مهم درداخل و خارج توظیف می کند.مگر چیزی که در عمل مردم می بینند، خلاف شعار های میان خالی آن هاست .خصوصا داکتر رنگین اسپنتا وزیر جنجالی خارجه که به وسیله وکیلان مردم به خاطر بی کفایتی سیاست خارجی اش در موضوع مهاجرین افغان در ایران مورد انتقاد قرار گرفت و رد صلاحیت گردید، از اول شروع ماموریت مصلحتی خود در وزارت خارجه، دست به کارهایی زد که در تار یخ وزارت خارجه بی سابقه بوده است. سپنتا که خودش حتی یک روز تجربه سیاسی و دپلوماتیک نداشت چه گونه می توان انتظار داشت که درمقرری های این وزارت درداخل ودر نماینده گی های خارج، اصل عدالت و شایسته سالاری را درنظر بگیرد؟ اولین کار سپنتا که همه مردم از آن خبر دارند، تشکیل یک باند مشورتی متشکل از بچه های خورد سال بود که نه انگلیسی می دانند، نه تحصیلات حقوقی دارند و نه یک روز در وزرات خارجه کار کرده اند. اواین افراد را به جاهای مهم فرستاد چه در داخل و چه درخارج. این افراد حالا از دپلوماسی افغانستان نماینده گی می کنند مگر به کار های شخصی خود شان مصروف هستند.

به عنوان نمونه ما که درین جا در لندن هستیم شخصی به اسم حمید حامی که اصلا در پوهنحی طب درس خوانده و الفبای دپلوماسی و زبان انگلیسی را هم نمی داند، به حیث مستشار سیاسی در سفارت لندن مقرر شده وهیچ کاری جز استفاده جویی از امکانات سفارت ندارد. چیزی که بسیار قابل تعجب است این است که حمیدخان حامی به کمک وزیرخارجه، خانم ، مادرش و اولاد هایش رابه حیث ماموران تخنیکی به قونسل گری افغانستان در کانادا روان کرده تا به زودی حق پناهنده گی را برای شان بگیرند. از برای خدا درکجای دنیا این همه مسخره گی وخیانت با این صراحت دیده شده است؟ خانم و مادر حمید حامی شاید از مرگ خود خبر داشته باشند اما هیچ معلوماتی درباره ماموریتی که برای شان از طرف سپنتا داده شده ندارند. چطور می شود که مرد یک فامیل در لندن دپلومات باشد و زنش متخصص تخنیکی دریک کشور دیگر باشد و هر دو هیچ چیزی از ماموریت خود شان نفهمند؟ مامورین این سفارت در بعضی مجالس تعجب می کنند که اسپنتا روی چه علتی یک شخص را که یک روزهم در وزارت خارجه نبوده به طور مستقیم به حیث یکی از ماموران مهم این وزارت آن هم در لندن مقرر کرده است؟ حتما درین کار کاسه زیر نیم کاسه است. باید این راز ها افشا شوند. من کوشش خواهم که درین مورد تحقیق کنم و درآینده به اطلاع مردم شریف ومظلوم افغانستان برسانم.

اشاره: خوانندگان کابل پرس می دانند که اين رسانه ی الکترونيکی با کمال ميل انتقادات شديد و سخت از هر مقام مسول که باشد را نشر می کند. اما متاسفانه برخی از خوانندگان علی رغم تذکر های داده شده، اقدام به شايعه پراکنی کرده و يا وارد حريم خصوصی افراد می شوند. در اينجا ضمن اينکه نسبت به اين موارد تذکر دوباره داده می شود، اعلام می کنم که با متخلفان برخورد سخت خواهد شد. در صورت مشاهده ی چنين مواردی علاوه بر حذف پيام، در صورت تکرار، اجازه ی دسترسی متخلفان به سايت کابل پرس گرفته خواهد شد. / سردبير

loading...
loading...

پيام‌ها

 • برادر نهایت عزیز. ای کاش همه مانند شما چشم بینا و ضمیر آګاه داشته باشند. دیدن حقایق و بعد افشا نمودن آن وجیبه هر انسان، مسلمان و افغان وطندوست است. بګذار یک نکته دیګری را به تایید از سخنان شما اضافه کنم:یکی از شعار های سپنتا صوابدید جناب ایشان است در فرستادن به اصطلاح دیپماتها به خارج از کشور. و این صوابدید چیزی نیست مګر معیار های خاص مانند:شخص مورد نظر باید موصوفه باشد(خانم و یا دختر زیبا باشد)، برای جلب صوابدید باید با سپنتا چندین بار بصورت خصوصی دیده باشد و ...، قابل تذکر است نکات فوق الذکر را من در یکی از محافلی که چند تن از کارمندان وزارت خارجه نیز در ان اشتراک داشتند از دهن ایشان شنیدم، شاید ایشان اګر این سطور را میخوانند سر هایشان را به علامت تایید تکان بدهند..

  repondre message

  • چرا مقرري داكتر ها در وزارت خارجه بي سابقه باشد؟ وزير سابق خارجه داكتر عبدالله عبدالله هم داكتر بود و معين وزارت خارجه هم داكتر بود و بسيار هم بجا اقلاً داكتر بود و اين ها كه مقرر شدند هم داكتر استند. از آن بيسواد ها كه در وزارت خارجه دبلومات بودند و مقرر شده بودند بخاطري كه تنها جنگ كرده بودندكسي نمي گويد؟ آفرين وزير خارجه اگر داكتر را مقرر كرده نه بيسواد را و بيسواد ها را بايد برطرف كند.

  • اصلاً دوي حسود خلك دي او د لائقو و بافهمو افرادو سره دشمني لري. زه په همدي لندن كي اوسيژم او قسم خورم چه همدغه سي سفارت چي د خلكو سره رابطه دير نژدي كريده مخكي مونژ نه درلود. زه د خپل پاسپورت د تمديدولو په خاطر تلي وم او دغه خلك دومره زره سواند او پوه و چه زه ورته حيران پاتي شوم. دغه خوان چه دوي بدناموي ما پخپله وليده دي هم په پشتو پوهيده او هم په فارسي او د هر چا سره په مينه سلام و عليك وكر او زما سره دير زيات خبري هم وكر. پوه شوم چه دير لائق او با ايمانه سري دي. زه خو وايم كه داسي نور يو خو كسان هم پيدا شي بايد مقرر شي او خداي د وكري چه هيخ سبق هم ويلي نه وي خو انسانيت لري او پر وطن باندي مين سري شكاري. ما مخكي هم دا سفارت ليدلي و او اوس يي هم وينم. د مخكي او آسمان پوري فرق مي په كي وليده.

  • یک سوال بسیار کوتاه در باره کامنت شما. به نظر شما خان ملیحه ذوالفقار پیر زن شامل اتهامات شما می شود یا نه؟ دوم، بر اساس گفته های آن کارمندان وزارت و این اتهام زنی شما تمام دیپلمات های زن در وزارت فاسد و بی بند و بار هستند. فرض کنیم اگر کسی از خانواده شماو آن کارمندان وزارت خارجه در آن زورات کار کند و بعد به عنوان سفیر و سکرتر در خارج مقرر شود، باز هم شما و آن دوستان محترم و با اخلاق تان این اتهامات رابه وزیر خارجه وارد می دانید؟ همان کارمندان وزارت خارجه چگونه به چشمان همکاران خود نگاه می کنند وقتی شما با اعتماد به نفس تمام به زنان وزارت خارجه اتهام می زنید؟ ما افغانها اگر پیغمبر نیز در افغانستان وزیر باشد به دنبال او یک گپ و تهمت خواهیم بست. منافع و چوکی چشم همه را کور کرده است.

 • مرحبا وزیر صاحب !به دنبال رسوایی های سابقه یکی دیگر هم افزود شد. این موضوع برای وزارت خارجه در حقیقت یک چلنج است .اگر واقعیت دارد وجدان تانرا که خواب است بیدار نموده جواب ارایه کنید واگر واقعیت ندارد پس چرا از خود دفاع نمیکنید ؟

  repondre message

  • من در لندن زندگي مي كنم از 15 سال. چند روز پيش بخاطر وكالت خط سفارت رفته بودم. همين قدر نظم كه حالا ديدم و رويه خوب در 15 سال نديدم. كار شان منظم بود و افتخار هم كردم بوطن خود. اين گپ ها دروغ است و هر كس بآنجا رفته باشد يا برود مي داند كه محمد مختار دروغ مي گويد و شايد محمد مختار داكتر زيوري باشد كه خود اش هم داكتر بود و وقت اش پوره شده و خلاص شده.

  • دزد هاي را كه از سفارت كشيده اند اين كار ها را مي كنند تا ديگران را بدنام كنند. سفارت افغانستان در لندن بهترين سفارت مااست.

   ما از برخورد تمام كارمندان سفارت افغانستان در لندن حالا راضي استيم در سابق وضع بسيار خراب بود و آدم فكر مي كرد كه بخانه شخصي كسي رفته است ولي حالا مي فهمي كه يك اداره است و يك نظم است و گپت را مي شنوند و جوابت را درست مي دهند.

   تنها من ني هر كسي كه رفته است حالا مي فهمد كه وضع بسيار تغير كرده و آدم هاي لايق آمدند.

 • سلام به همه.
  به نوبه خود من هم باید بنویسم که در سفارت افغانستان مقیم مسکو سال گذشته آقای بنام آقای آرزو که از ولایت هرات میباشند منحیث سکرتر دوم مقرر شدند.و جالب تر از همه این که آقای آرزو به مدت 3 ماه در وزارت خارجه اجرای وظیفه نموده اند.

  repondre message

  • khob shoud kai raswaee dow Sacrtar hai mawrid etimad Massoud Zia chera hai kasif khod ra ashkar kardand.

   آنلاين بنگريد : رسوایی در وزارت خارجه!

  • سلام به شما امین جان !

   تقرر دردانه های هراتی از جمله پرویز خان آرزو ( مهاجر در مسکو) و جماعتی دیگر خو جزو ریفورم و اصلاحات استاد سپنتا بود.

   امروزه به لطف شاگرد مکتب فرانکفورت در هر نمایندگی سیاسی افغانستان یک شهروند هراتی مقرر شده است تا از حقوق مردم آنولایت دفاع نمایند.

   ای خو جای گله نیست. اگر شما هم می خواهید دیپلمات شوید لازم نیست که حتماً کارمند وزارت خارجه باشید فقط زحمت سفر به ولایت هرات را بخود داده یک تذکرۀ هراتی تهیه نموده پیش استاد بروید. در آنجا هم چند تا فحش و ناسزا به وزیر فبلی بدهید سکرتر دوم که هیچ یکجائی سفیر روانتان میکنه !!!

  • یک کمی اطلاعات تان را کامل کنید. اقای آرزو یاد من است که در زمان داکتر عبداله به مدت دو سال و بیشتر در سفارت افغانستان در مسکو در زمان حکومت آقای ربانی در تبعید، کار کرده اند. به جای اتهام زدن اطلاعات خود را کامل کنید.

  • خوب شد که گفتید. زیاد کوفت تان کرده که چند هراتی مقرر شده؟ اگر زور تان نمیته نوش جان سپنتا. پنجشیری آمد تمام وزارت خارجه را بازارک و رخه جور کرد. پشتون بیاید از داکتر عبدالله بدتر می کند. باز هم آفرین به سپنتا که از اقوام دیگر هم مقرر می کند. راستی اگر وزیر هراتی آمد باید هیچ هراتی مقرر نشود؟ اگر پشتون آمد هیچ کارمند پشتون مقرر نشود؟ خود را مسخره می کنید یا مردم رابا این اظهار نظر های مضحک تان؟

  • ببخشید آقای آرزو اگر امکان دارد بفرمائید که قبل از تقرر بحیث سکرتر دوم چند سال بحیث کارمند رسمی در وزارت امور خارجه کار کرده اید ؟

   جهت معلومات مزید شما و خوانندگان عزیز عرض میکنم که یک دیپلمات افغانستان باید حداقل سه سال را در شعبات مختلف وزارت امور خارجه سپری نموده و سپس ابتدا بحیث سکرتر سوم و بعد از 6 سال خدمت در چوکات وزارت امور خارجه و بنابر لیاقت و شایستگی در امور محوله در دور دوم خدمت در خارج، بحیث سکرتر دوم تقرر حاصل یابد.

   اما اینکه شما و تعداد زیادی از دیگر همشهریان وزیر، یک شبه به درجات عالیه رسیدید راستی که نوش جانتان، اما سپنتا با این اعمال در واقع چهره واقعی خویش را به نمایش گذاشت.

   پس دیدید که فرقی بین سپنتا و فهیم و یا دیگران وجود ندارد؟ عمل سپنتا عین عملی است که دیگران در دوران وزارتشان انجام دادند.

   گوارای وجودتان

  • lotfan az chand herati nam begeried agar wejdan dared yak bar ba sefarat khana hay afg. sar bezaned ke cheqadar khejalat awar ast aslan spanta na herati balke yak ALMANI mebashad az name herat shayad sharm konad

 • حميد حامي اگر در لندن است بايد بمامور شدن اش افتخار كرد نويسنده خوب است و تحصيل هم دارد و سال ها ماموريت كرده و در چوكي هاي بلند هم كار كرده است. از اين كرده ديگر چه خوب تر؟

  repondre message

  • هارون جان اصل مساله که بیشتر مورد توجه قرار میگیرد این است که استخدام کارمندان محلی از صلاحیت شخص جنرال قونسل و سفیر می باشد. در اواخر یک عده مقرری های بحیث کارمندان محلی در بعضی قونسلگری ها وسفارت ها به حکم مستقیم آقای اسپنتا صورت گرفته که خانم حمید حامی یکی از این مثال ها است. درست است که حامی نویسنده است ما کدر و افراد مسلکی بسیار دارم اما تا زمانیکه خدمت شخصی به اسپنتا نکرده باشد به این امتیاز ها نمی رسد. حقیقت این است که حامی در زمانیکه اسپنتا تلاش رسیدن به مقام وزارت خارجه را داشت آقای حامی سمت دستیار معاون اول بی کفایت را داشت و طوری به اسپنتا وا نمود کرده بود که گویا معاون اول را وادار به حمایت از کاندیدی اسپنتا نموده است و هم جنان با استفاده از موقف دفتر معاون اول بی کفایت توانسته است حمایه وکلای مخالف اسپنتا را به نفع اسپنتابدست آورد. قرار معلوم حمید حامی در این قضیه تحت تاثیر همکارش خانم شکیبا هاشمی قرار داشته و بنآ به این وسیله توانسته اند به پوست های دیپلوماتیک در کشور های مانند فرانسه و لندن مقرر گردند.
   و همچنان گفته شده است که در مقرری و به دور نگاه داشتن فامیل حامی همکار نازدانه اش که نازدانه اسپنتا نیز می باشد نقش کلیدی داشته است.

   کاظم هم بواسته به دفتر معاون اول راه یافته و توانسنه است توجه و اعتماد معاون اول را به وسیله خبر رسانی های شخص این آن جلب نماید.

   سوال مهم دیگر این است که آیا کاظم این رشوت و کمیشن را در تفاهم با احمد ضیامیگیرد یا به تنهای خود.

  • كامران مير هزار كه وعده داده بود گپ هاي بداخلاق ها را نشر نكند و در سايت اجازه ندهد حالا بوعده اش وفا نمي كند. معلوم مي شود كه اين جا فقط آدم هاي هرزه ياداشت مي مانند.

 • دوستان گرامی و آقای میرهزار !

  اگر ممکن است یک سوال تخنیکی ره در مورد مقرری ها از وزیر امور خارجه پرسان کنید. در کدام زمان و تاریخ وزارت امور خارجه سراغ دارید که کارمند محلی و تخنیکی نمایندگی ها ره وزیر امور خارجه از مرکز بدون نظر و درخواست سفیر و یا جنرال قونسل مقرر و روان کند؟

  چندین و چند نفر را از بیرون از وزارت امور خارجه در رتب مختلف دیپلماتیک در نمایندگیها مقرر کرده اید بدون آنکه آنها اقلاً یکسال را در وزارت امور خارجه سپری نموده و با وظایف خود آشنا می شدند.

  سوالهای بیشماری است که باید سپنتا صاحب جوابگوی آن باشند.

  تشکر

  repondre message

  • همی خودت چی ره می فامیدی او بی مغز که بحیث مستشار در اوکراین مقرر شدی. باز پشت دگرا ره گرفتی.

   ای چیزا ره نوشته می کنی به خیالت که سپنتا خو یکسال دیگه وقتش خلاص میشه باز یک وزیر دگه نفامه که تو از چاپلوسی و .... به ای پست و مقام رسیدی !!!

   قصه لنگ حمامه آوردی، عجب آدمی هستی دگه !

 • این واسطه بازی ها و منطقه پرستی ها از طرف آقای سپنتا در وزارت امور خارجه در شرایطی صورت میگیرد که برای افراد بیواسطه شرایط و محدودیتهای گوناگونی را بنام امتحان قرار داده آست شخص بی واسطه باید هفت خوان رستم را بگذراند تا بوزارت خارجه مقرر گردد، اما نورچشمی ها یکشبه همه چیز را فرا گرفته حتی میتوانند بیدون تجربه دانش مسلکی راسا بحیث سفیر مقرر شوند.
  بر اساس گزارشهای مامورین وزارت آقای اسپنتا در پهلوی علاقمندی غیر قابل توصیف به مقام و کرسی وزارت امور خارجه شدیدا در این اواخر به ضعف اخلاقی مبتلا گردیده است.

  repondre message

 • دوستان لطفآ پاسخ ارايه کنيد!

  آيا شما مطمين هستيد که يک داکتر طب ،که اکثر دروس آن لاتينی و يا انگليسی بوده،يک کلمه انگليسی نداند؟

  آيا داکتر وهاب که مدت ده سال بحيث مستشارسفارت درلندن وظيفه داشت داکتر طب نبود؟

  آيا اسپنتا به حيث يک وزير حق تعين يک مستشارمستعيد را ندارد ؟ و آنهم در کشوريکه همه وزارت ها با پست های کليدی آن کاملآ شخصی وقومی است.

  آيا سفرای بی سواد و فرمايشی از صلاحيت اسپنتا است و يا...؟

  آيا از فساديکه دامنگير تمام ادارات افغانستان است در شعبات داخل وزارت خارجه سراغ داريد؟

  آيا می توانيد با وجدان پاک از رسوايی ها،خويش خوری ها،دزدی ها و نارسايی های ديگر وزارات کليدی از قبيل ماليه ،معارف،دفاع ،تجارت وغيره نيز پرده برداريد.

  repondre message

 • مه خو فکر میکنم که کار از رسوائی تیر شده، در جلسه حسابدهی سپنتا گفت که سفیری نداریم که تابعیت کشوری را داشته باشه که در آنجا بحیث سفیر افغانستان خدمت میکنه.

  یک افغان ما پیام مانده بود که پس سفیر افغانستان در امریکا ( آقای جواد ) آیا تابعیت امریکائی ندارد !

  اما صد افسوس که هیچ کس نیست پرسان کند که دروغ چرا آقای وزیر !!!

  repondre message

 • تا جای که من خبر دارم آقای حامی فارغ التحصیل پوهنتون کابل در حدلیسانس است. او از همدوره های ضیا رفعت و دوستانش می باشد. پس چندان بی سواد هم نیست. ثانیا ایشان رییس دفتر معاون اول رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور از کلان های جنگ سالاران افغان است. زور داکتر سپنتا چی که زور کرزی هم به معاون اول نمی رسد. وقتی کریم رحیمی از طرف کرزی مقرر می شود، آقای حامی هم از طرف معاون اول انتخاب می گردد. حالا شیر فهم شدی دوست عزیز. این جا افغانستان است نه امریکا. خود اگر باشی حتا تا بچه خاله گوسفند هایت را هم در سفارت تعیین کنی. سیاست افغانستان را بفهم و بعد تحلیل های ایت را ارایه کن.

  repondre message

  • این مهم نیست که اسپنتا از هرات باشد یا کدام منطقه دیگر افغانستان. حیف عزت وقار و حیثیت آن بزرگ مردان هرات که با نام اسپنتا از این طریق نزدیکی دارند.اسپنتا اگر افتخار یک روز جهاد و مقاومت مردم هرات را میداشت دیگر چه ارمان داشتیم.

   اسپنتا اگر گفته باشد که سفرای دولت کرزی تابعیت دو گانه ندارد دروغ بسیارکلان گفته است. بیش از سی نفر از سفیرا و قونسل های کرزی تابعت دوگانه دارند. تعداد دیگر دیپلمات ها که تابعیت دوگانه دارند که به آسانی در خدمت بیگانه ها قرار میگیردند که اگر ارزیابی درست صورت بگیردی به صد ها تن میرسد.

   داکتر حامی مستحق این پوست دیپلماتیک است اما به واسته احمد ضیا مقرر نگردیده و اشتباه بزرگش این است که فرزندان خودرا رها کرده و نباید چنین میکرد. خانمش به هیچ وجه مستحق نبودکه در چنین شرایطی قرار میگرفت.

   ما افغان به مسایل کوچک و جزی بیشتر می پردازیم تا به مسایل عمده. چرا زمانیکه سه تن از خویشاوندان خلیل زاد یک باره به پوست ها مهم چون سفارت و قونسلگری ها تقرر یافتند هیج فردی صدای خودرا بالا نکرد. آیا حمید حامی از ولی منور، وحید منور و مطیع منور کرده بی سواد است. که این هاسواد خواندن و نوشتن فارسی را هم نداشتند که یک باره در مقام هی بلند دولتی تکه زدند.

   اسپنتا بیچاره کجا انگلیسی می فهمد که حامی بفهمد.

   شاید یکی از کسانیکه که اسپنتا به وی اشاره کرده که تابعیت دوگاده نداردند اوخودش باشد که هنوز مشخص نگردیده و دومی وسومی هم داکتر ظاهر طنین، ولی منور، جاوید لودین، عمر صمد، فرید ذکریا و غیره..... .......باشند.

   اگر شما ازمصارف این سفرا اطلاع دقیق حاصل کنید حیرت خواهید کرد.

   اسپنتا و کرزی به دیپلمات های توطه گر و مخالف به مجاهدین و جاسوس خدمت گزار برای خود نیاز دارد، در این جا مسله حیثیت ملی و منافع ملی کمتر مطرح است تا روابط شخصی.

   یکی از مثال ها حمید حامی و ظاهر طنین است که هردو داکتر طب هستند از طریق چاپلوسی به این مقام ها راه یافته اند. اگر این ها میخواهند واقعآ به افغانستان خدمت کنند باید کلنیک صحی باز کرده از این طریق به مردم خدمت خوب کرده میتوانند. خانم ظاهر طنین هم داکتر است که تا دیروز در خم پرداخت قسط منزل خود در لندن بیچاره مانده بود حالا در نیورک سه نفر خدمه دارد و پردهای منزل رهایش خود را ریموت کنترول دار خریده و قرار معلوم دز زمان کمونیست ها مخبر بود و مردم رابه زندان ها می انداخت.

  • قصه سر لحاف ملا نصر الدین است نه خودش.سوال این جاست که چرا خانم حامی کارمند محلی در کانادا و خودش مستشار در لندن؟ حکمت در کجاست؟

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس