در همین بخش

صفحه نخست > کارتون > طنز روز > یکی مــرد جنــگی به از صــد هــزار

یکی مــرد جنــگی به از صــد هــزار

رو به هــــند آوردن صــــاحبــــدلان بی وجــــه نیست ، روز گــــار آینــــه را محــــتاج خــــاکســــتر کــــند
شمس الحق حقانی
سه شنبه 22 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کرزی بناحق برایش لقب شیر را انتخاب نکرده بلکه اینجا واقعاً زمان سرزمین شیران ژیان بود ، شیران که از صدای غرش آنها کوه هندوکش به لرزه افتاده و جهانگشایان چون اسکندر مقدونی ، چنگیزخان و ملکه انگلستان راه فرار را گم کرده وچون موش خانگی شگاف می پالیدند.

اما چونکه روزگار لعنتی آینه را محتاج خاکستر کند امروز سرزمین شیران محتاج مردان یا بهتر بگویم زنان ریش دار دنیای غرب شده ، زنان ریش زرد یکه از فرط سستی و بی غیرتی با ضعیفه های نیمه برهنه شان شانه به شانه قدم زده و اسم این عمل ننگین را تساوی حقوق زن و مرد میگذارند.

آنها بدین هم اکتفا نکرده بلکه این سنت های ننگین و شرم آور شان را چون مگدونالد و کولا و فانتا بنام دیموکراسی ، جامعه مدنی و حقوق بشر در سرزمین اسلامی ما نیز صادر نموده و مردان نامرد ما را نیز صلب شهامت و مردانگی و غیرت افغانی کرده اند.

حالا کار بجای رسیده که سنت های دیرینه و افتخارات هزار ساله ما بباد تمسخر گرفته شده و لویه جرگه عنعنوی به مجلس نمایندگان تبدیل شده.

لویه جرگه که پیشینه هزاران سال دارد و بزرگان و ریش سفیدان قوم جهت حل و فصل منازع قومی در سایه درختی زیر آسمان خدا گرد هم جمع شده وبه حل معضلات و مشکلات می پرداختند.

اگر حل معضله ای به آسانی ممکن نمی بود ایشان مانند نمایندگان امروز چون زنان شلیته په دشنام گویی و موی کنک و یا چپلق جنگی و بوتل جنگی نمی پرداختند بلکه مردانه و با توصل به سنت افغانی کله جنگی به حل آن پرداخته و در اندک زمان غالب و مغلوب تعین شده و مشکل حل می شد.

حالا که لویه جرگه عنعنوی به مجلس نمایندگان تبدیل شده و زنان از برکت جامعه مدنی دیگ و کاسه را به شوهران یا بهتر بگویم نوکران شان واگذار کرده اند و بدون هیچ شرم و حیایی شانه به شانه در کنار زنان ریش دار نشسته و بجای غیبت ننو و خشو در باره سیاست و جامعه و زمین و آسمان اظهار نظر میکنند.

طبیعیست که در موجودیت این زنان چادرپوش زنان ریش دار هم مجبورند که برای حل معضلات به طریقه های زنانه پرداخته و بجای استفاده از زور بازو و مشت و لگد به چنه زنی ها و جر و بحث های طولانی بپردازند.

اما خدا را شکر گذاریم که در جمع نمایندگان خصی شده عطر زده شیر مرد چون لالی جان هم وجود دارد که خاطرات طلایی دوران لویه جرگه عنعنوی با مردان واقعی را در ذهن آدمی زنده می سازد ، گرچه متاسفانه تعداد شان انگشت شمار است ولی به قول معروف :

سیاهی لشکر نیاید بکار یکی مرد جنگی به از صد هزار

با تقـــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

واژه های کلیدی

پيام‌ها

  • شمس الحلق پقانی!
    نه که اعصابت را از دست دادی! شاید چند وقت بعد به جمع آوری کاغذ شروع کنی این چه حرف های مسخره آمیز است که میزنی؟!

جستجو در کابل پرس