کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > يکی دخترش را از ناچاری دو هزار دالر می فروشد!

يکی دخترش را از ناچاری دو هزار دالر می فروشد!

يکی مانند گل آغا شیرزوی هفته ای يک ميليون دالر درآمد دارد!

يكشنبه 25 مه 2008

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

سید علی (نام حقیقی اش نیست) رابعه دختر 11 ساله اش را به دو هزار دالر فروخته تا زن و سه فرزند ديگرش از گرسنگی نمیرند.

او می گوید از بيکاری دست به اين کار زده است.

" صبکی تا ده بجه سر چوک می شستيم کس نمی مد که به يک کار و غریبی برم. ايتر روزا شده که پيسه نیافتم. دَ خانه يک لقمه نان نیست. رفتم در بين جویای مارکت تر فروشی، چيزا رَ جم می کردم، مياوردم دَ خانه. دَ خانه می رفتم می گفتم مَ ای رَ از بازار گرفتم بيايين بخورم. هر چی بود حرام بود حلال بود مجبور می شدم می دادم. بالاخره هموهم قطع شد. هیچ راه یافت نشد مَ پیسه یافت کنم يا کار کنم. مجبور شدم اولاد خو ر بفروشم. اولاد يک جگرگوشه انسان است. کی آدم دلش می شه او رَ از خود جدا کنه؟ مجبور شدم گفتم بيار اگه يکی شه فروختم، ديگاشو خو زنده است. او هم خو زنده است. اولادم است. هر چی هم دور باشه، جانش جور باشه. چی کنم چاره نداشتم."

در حالی که پدر رابعه مجبور شده کودک خود را به دو هزار دالر آمريکايی بفروشد، جنايتکاران و دزدان در دالر غلت می زنند. آنان در پست های مهم دولتی در کابل و ولايات، اموال و دارايی های همگانی را چپاول می کنند، در قاچاق مواد مخدر دست دارند و همچنان در کار نقض حقوق بشر هستند.

در يک مثال از حلقه ی اطراف حامد کرزی گل آغا شيرزوی، با فروش مواد مخدر و دزدی از عوايد گمرکی، هفته ای يک ميليون دالر آمريکايی بدست می آورد. / اينجا را کليک کنيد

گل آغا شيرزوی پس از برکناری از ولايت قندهار به عنوان والی ننگرهار از طرف حامد کرزی انتخاب شد.

به همين شکل اسدالله وفا والی سابق هلمند که پس از سال ها با فشار بين المللی بر کرزی برکنار شد، از تدارک و قاچاق محموله ی بزرگ مواد مخدر سود سرشاری برده است. وفا به يک وظيفه ديگری در دفتر حامد کرزی گمارده شد.

از صادرات و واردات به شمول قاچاق مواد مخدر، مقامات محلی بيست درصد کميشن دريافت کنند. اين به معنای آن است که سالانه صدها ميليون دالر به جيب واليان از اين رهگذر می رود که بالغ بر 800 ميليون دالر می شود. اين در حالی ست که بسياری از خانواده ها درآمدی کمتر از يک دالر در روز دارند.

اگر روی کمپوتر خود فلش پلير داريد، با استفاده از ابزار زير صدای پدر رابعه را بشنويد و اگر فلش پلير نداريد،
برای شنيدن صدای پدر رابعه اينجا را کليک کنید

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.