صفحه نخست > کارتون > طنز روز > اینجـــا عجـــب شهـــر خـــربوزه است

اینجـــا عجـــب شهـــر خـــربوزه است

رهـــایی طالـــبان انتحـــاری از بنـــد و زندانی کـــردن یک نویســـنده بجـــای او نه انگـــیزه ســـیاسی بلکـــه فقـــط علـــت تخنـــیکی دارد و بس
شمس الحق حقانی
پنج شنبه 7 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

خـــبرنگـــار بی بی چهـــل :
آقای سارنوال آیا این خبرواقعیت دارد که شما آقای پرتو نادری را بخاطر اظهارات پارسالش در مورد آقای داود علی نجفی که گفته بود :
«من حامد کرزی را رییس‌جمهور ساخته ام ورنه داکتر عبدالله رییس جمهور می شد»
در بند کشیده اید ؟

لـــوی ســــــارنوال کـــابل :
این یک دروغ محض و محصول تخیلات ذهنی خبرنگاران غیر مسؤل است که همه چیز را به زعم خود تعبیر می کنند.
درست است که سارنوالی حکم بازداشت آقای نادری را صادر کرده ولی نه به انگیزه های سیاسی طوریکه در مطبوعات به غلط شایع گردیده بلکه فقط به دلایل موجهه تخنیکی.

خـــبرنگـــار بی بی چهـــل :
آقای سارنوال منظورتان را از دلایل موجهه تخنیکی نفهمیدم اگر لطف کرده کمی توضیح دهید !

لـــوی ســــــارنوال کـــابل :
شما میدانید که ما از طرف جامعه جهانی یک بودجه متناسب با تعداد زندانیان برای اعاشه زندانهای کابل داریم که درین اواخر بعلت رهایی صد ها زندانی انفجاری و انتحاری طالب به حکم رئیس جمهور صاحب ما به کسر بودجه و در نتیجه با مشکلات بزرک مالی مواجه گردیده ایم.
حالا ما برای بهبودی بودجه زندان های کابل شدیداً به زندانیان دیگر بجای طالبان نیاز داریم که فقط به همین علت ما آقای نادری را با چند نفر نویسنده ، شاعر و ادیب دیگر باز داشت کرده ایم.

خـــبرنگـــار بی بی چهـــل :
برای من به مشکل این قابل باور است که شما فقط برای پر کردن جای طالبان در زندان های کابل مردم بی گناه را در بند بکشید ولی با آنهم این سوال برایم پیدا می شود که آیا کسی دیگری برای این کار پیدا نمی شد که شما نویسندگان ، شعرا و ادیبان کشور را جانشین طالبان می کنید !؟

لـــوی ســــــارنوال کـــابل :
خبرنگار صاحب کوشش نکنید که هر موضوعی را از عینک سیاست ببینید این اقدام ما هم هیچ انگیزه سیاسی ندارد و فقط روی دلایل تخنیکی صورت گرفته.

خـــبرنگـــار بی بی چهـــل :
سارنوال صاحب متاسفانه من از اسرار تخنیکی چیزی نمی دانم پس لطفاً باز هم مرا یاری کنید !

لـــوی ســــــارنوال کـــابل :
قصه ازین قرار است که ما به زندانی های نیاز داریم که بتوانیم مدت درازی آنها را نزدمان نگهداریم تا در آن مدت بودجه زندان بدون کم و کسر تامین گردد.
ما یک دوره بجای زندانیان طالب قاتلین ، متجاوزین بر زنان ، کودکان و اختطاف گران را محبوس کردیم ولی عمر این اقدام ما خیلی کوتاه بود چون فقط بعد از چند روزی در اثر فشار جنگسالاران ، نمایندگان شوری ملی و سایر ارکان بلند پایه دولتی مجبور به رهایی آنها گردیدیم.
بالاخره به این نتیجه رسیدیم که ما برای پر کردن زندان های مان به زندانی های بیکس و بی واسطه نیاز داریم که بهترین کاندید ها برای این کار همین نویسندگان ، شعرا ، ادیبان ، هنرمندان و فعلان جامعه مدنی هستند.

خـــبرنگـــار بی بی چهـــل :
من با این نظر تان بکلی مخالفم !
نویسندگان ، شعرا ، ادیبان ، هنرمندان و فعلان جامعه مدنی مدافعین واقعی مردم اند که تمام ملت در پشت آنها ایستاده است پس شما چطور ادعا می کنید که آنها بیکس و بی واسطه اند ؟

لـــوی ســــــارنوال کـــابل :
خبرنگار صاحب اینجا افغانستان است بیشتر ازنود در صد مردم حتی از سواد خواندن و نوشتن محرومند و اصلاً نمیدانند که نویسندگان ، شعرا ، ادیبان ، هنرمندان و فعلان جامعه مدنی کی هستند و یا چی هستند !
نزد آنها فقط تیکه داران قومی و منطقوی قابل اعتبار اند که ایشان هم آنها را چون رمه های گوسپند به هر سمتی که خواسته باشند براه می اندازند.

با تقـــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس