صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > باید تمام افراد دخیل دربحران کابل بانک محاکمه شوند

باید تمام افراد دخیل دربحران کابل بانک محاکمه شوند

اسناد سواستفاده محمود کرزی و حصین فهیم از دارایی های عامه
امیر آشنا
چهار شنبه 6 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ازنظر من چهار بازیگر در بحرانی ساختن کابل بانک دست دارند، اول حاجی حسین فهیم، دوم خلیل الله فیروزی، سوم سارنوالی و چهارم خود رییس جمهور کرزی من واضع و بدون ترس می گویم اول حاجی حسین فهیم برادر مارشال محمد قسیم فهیم ۱۷۸ میلیون دالرازبانک گرفته است.

درحدود ۲۰ میلیون دالرازپول های گم شده کابل بانک درپیکارهای انتخاباتی رییس جمهور کرزی به مصرف رسیده است .
ازاین پول ها دولک دالربه زاخیل وال داده شده و هشت لک هم به داوود زی!

اعتراف هایی از سهم داران و مالکان کابل بانک را با خود دارم که می گویند درجریان پیکارهای انتخاباتی به مناسبت های گوناگون به مشاوران نزدیک رییس جمهورکرزی پول پرداخته اند و نیزهفتاد موترگران بها را برای پیکارهای انتخاباتی رییس جمهور خریده اند. آنان تمام پیکارهای انتخاباتی رییس جمهور کرزی را در رسانه ها بازتاب دادند.»

دادگاه ویژه کابل بانک شیرخان فرنود وخلیل فیروزی ، مسُولان پیشین کابل بانک را به 5 سال حبس محکوم کرد. این دادگاه همچنان خلیل الله فیروزی رئیس هیات عامل کابل بانک را به بازپرداخت نزدیک به ۵۳۱ میلیون دلاروشیرخان فرنود رئیس هیات مدیره کابل بانک را به بازپرداخت بیش از ۲۷۸ میلیون دلارمحکوم کرد است.
درکنار این دو فرد 19 نفرازکارمندان سابق این بانک نیز از شش ماه تا پنج سال به زندان محکوم شده اند اما این دادگاه شیرخان فرنود و خلیل فیروزی را مقصران اصلی بحران کابل بانک معرفی کرد.

صدورحکم برای افرادی که دربحران کابل بانک دست دارد کار مثبتی است . اما باید تمام افرادی که دراین بحران دست داشته اند محاکمه شوند. قرار گزارش های نشر شده 200 تن ازمقامات بلند پایه دولتی با گرفتن قرضه درورشکستگی کابل بانک نقش داشته اند. قرار گزارش های خود دولت افغانستان شيرخان فرنود ٥٠٤ ميليون دالر، خليل الله فيروزى ٦٦،٩ ميليون دالر، حسین فهيم ٧٨ ميليون دالر، محمود کرزى ٢٢ ميليون دالر، گلبهار حبيبى ٣٩،٧ ميليون دالر، عبدالغفار داوى ٣٧ ميليون دالر، حاجى محمد ابراهيم رئيس شرکت هيوادوال ٩ ميليون دالر، صوفى نثار ١٤ ميليون دالر و طاهر ظاهر ١١ ميليون دالر امريکايى قرض گرفته اند. درکناراین افراد 103 تن ازاعضای پارلمان و تعدادی از اعضای کابینه نیزازکابل بانک قرضه گرفته اند که تا هنوز اسم شان اعلان نشده است.

سال گذشته رئیس پیشین بانک مرکزی افغانستان خود اقای کرزی را نیز متهم به دست داشتن دربحران کابل بانک کرد. عبدالقدیر فطرت گفت: «اعتراف هایی از سهم داران و مالکان کابل بانک را با خود دارم که می گویند درجریان پیکارهای انتخاباتی به مناسبت های گوناگون به مشاوران نزدیک رییس جمهورکرزی پول پرداخته اند و نیزهفتاد موترگران بها را برای پیکارهای انتخاباتی رییس جمهور خریده اند. آنان تمام پیکارهای انتخاباتی رییس جمهور کرزی را در رسانه ها بازتاب دادند.»

دراگو کاس، رییس کمیته مستقل نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری سال گذشته درمورد دست داشتن مقامات بلند پایه دولتی، حصین فهیم-برادر قسیم فهیم و محمود کرزی به خبرنگاران گفته بود که این افراد بسیار بیشتر ازموارد ذکر شده ازکابل بانک پول برداشته اند. درچهار سال گذشته حدود پنج میلیارد دالر ازکابل‌بانک به خارج ازکشور منتقل شده است.

او تاکید کرد که 900 میلیون دالر آن توسط افراد دخیل در قضیه کابل‌بانک به کشورهای امارات، چین، کوریا، ترکیه، روسیه، بریتانیا، امریکا، قزاقستان و ترکمنستان منتقل شده است. مقدار زیادی از این پولها نیز در دبی انتقال یافته است.

بنیان گذار کابل بانک، شیرخان فرنود در نخستین نشست دادگاه نیزگفته بود که رییس جمهور کرزی، خلیل فیروزی، حسین فهیم و دادستانی کل کشور در بحران کابل بانک مقصر هستند.

آقای شیرخان فرنود درنشست دادگاه ویژه اعلام کرد که درحدود ۲۰ میلیون دالرازپول های گم شده کابل بانک درپیکارهای انتخاباتی رییس جمهور کرزی به مصرف رسیده است و نیز حصین فهیم، برادر مارشال محمد قسیم فهیم در حدود ۱۷۸ میلیون دالر به این بانک بدهکار است.

آقای شیرخان فرنود گفت:« ازنظر من چهار بازیگر در بحرانی ساختن کابل بانک دست دارند، اول حاجی حسین فهیم، دوم خلیل الله فیروزی، سوم سارنوالی و چهارم خود رییس جمهور کرزی من واضع و بدون ترس می گویم اول حاجی حسین فهیم برادر مارشال محمد قسیم فهیم ۱۷۸ میلیون دالرازبانک گرفته است.»

بنیانگذار این بانک، شیرخان فرنودهمچنان گفته است که از این پول های گمشده کابل بانک به وزیر مالیه نیز داده شده است.

آقای شیرخان فرنود گفت:« ازاین پول ها دولک دالربه زاخیل وال دادی که حاضر هستم ثابت کنم و هشت لک هم به داوود زی.

بعد ازاعلان محاکمه این افراد، روز گذشته کمیته مستقل مشترک نظارت و ارزیابی مبارزه با فساد اداری با نشر خبرنامه گفته است که فیصله تازه محکمه قضیه کابل بانک بسنده نبوده و سبب حصول پول های سرقت شده نخواهد شد.

با توجه به دست داشتن افرادی مانند حصین فهیم و برادر کرزی در این بحران، دادگاه روزگذشته کافی و عادلانه نبوده و باید مقصران اصلی و پشت پرده نیز دردادگاه حاضر شده و پاسخ گو باشند.

نگرانی های نیز درمورد امنیت جانی شیرخان فرنود به خاطر افشاگری هایش در دست داشتن برادر کرزی و محمد قسیم فهیم دربحران بانک وجود دارد که باید جدی گرفته شود.

اسناد سو استفاده برادر کرزی و حصین فهیم برادر قسیم فهیم
اسناد سو استفاده محمود کرزی و حصین فهیم از دارایی های عامه
اسناد سو استفاده محمود کرزی و حصین فهیم از دارایی های عامه
اسناد سو استفاده محمود کرزی و حصین فهیم از دارایی های عامه
اسناد سو استفاده محمود کرزی و حصین فهیم از دارایی های عامه
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • جناب اقای میر هزار مرسی از این پیام های که به مردم می رسانی جهان سپساس .عجب ثروتی , عجب حاتم های طایی که همه قدرت و ثروت افغانستان را تحت تسلط خویش در اورده اند , اگر عدالتی و یا قانون در افغانستان وحود داشته باشد که هم چون عدالتی وجود ندارد, باید هم سال در زندان این دزدان بپوسند اب خنک بخورند که بدانند که در کشور بلا کشیده افرادی دیگر هم هستند که باید از ان ثروت باد اورده سهم داشته باشند یا نه ؟ و این دزدان که یک دست شان در کاسه دولت و دست دیگر شان در جیب مردم است باید سال های سال در زندان باشند, گر چه فکر نمی کنم که جیزی اتفاق بفتتد چون خود ریس جهمور در این پول باد اورده دخیل است این یک نمایش است تا مدت روزنامه را سر کار گداشت و بعد از دو یا سه روز اب از اسیاب می افتتد همان اش و همان کاسه داغ. در وطن مردم از مجبوری دزدی می کنند , کار نیست بدبختی و مشکلات دامن گیر مردم شده و ان دزدان قصر های ملیونی در دوبی و امریکا , کانادا, کشور های اروپایی دارند حتی در شاخ افریقا سر مایه پداری نموده اند شرم باد به مسلمانان دزد و دغل انی ها انسان نیستند .اگر مسلمان که می گوید عدالت برابری کجاست ؟

 • chera ba dozd sharik shoden ki hala ghalmaghal daren?k

 • گفتني هاي تو دورست اما نام از مسلمان بردي كمتر از يك مر كب نيستي من خيلي اين ها را ميشناسم نه مسلمان اس. است نه از مسلما ني خبر است اول كي خود جينا ب شهير خان يك ما في بزرگ است تمام كار مند ها ي شهير خان شرا بي است بعد خليل فهيم سك خر ديگر اش ميصلي سك با لا مصلو ق بؤ دنند برا دري كر زي يا بر أدر ي فهيم فا صيقين مر دم است من ديد م در سال ها يي ٩٥ و٩٦ در دبي چي كار ميكر دندن

  آنلاین : http://o

 • من شیر خانرا از وقتیکه در مسکو بود میشناسم، انسان خوب بود و خیرش به همه میرسید ولی از اینکه با دزدان دهن جوال را گرفته جای تاسف است. فکر کنم که قربانی اصلی این پرونده هم شیر خان با شد زیر خانواده های کرزی و فهیم را کسی محاکمه نمیتواند.

 • خوبست
  دوستی با قبایل پشتون - تیشه به ریشه زدن است.
  حبیب الله کلکانی وقتی با قبیله پشتون مقابله نمود و قدرت را از دست قبیله گرفت- و بعدآ توسط هندبرتانوی که مانند امروز طالبان بیفرهنگ -دو باره شکست خورد- اولین کار نادر بچه انگلیس - قول دوستی دادن به حبیب الله کلکانی بود- ولی آن مرد بیسواد که ریشه قبیله را میشناخت به دوستی با او راضی نشد و خود را تسلیمش ننمود-
  بازهم نادر برایش از خویشان نزدیک خود زن داد گفت که بیا حالا خویشاوند شدیم - به تو کاری ندارم- بگذار که جنگ ختم شود-
  بازهم حبیب الله کلکانی حاضر نشد و با او معامله ننمود-
  بار دیگر نادر سوگند خورد که غرضدارت نیستم و بیا از جنگ ومبارزه دست بکش- حبیب الله برایش گفت - پس در قرآن مهر و امضا کن - تا من باور کنم- وقتی بقرآن امضا و مهر نمود - حبیب الله باوجودیکه به سوگند نادر غدار باور مند نبود - نزدش آمد و از جنگ دست کشید- با وجود آنهم نادر بقرآن پشت نمود و حبیب الله را کشت.
  عبدالعلی مزاری نیز جهت مذاکره ومفاهمه با طالبان بیفرهنگ پشتون به چهارآسیاب رفت-اما طالبان بیفرهنگ او را کشتند وبعد گفتند که او میخواست فرار کند و زیر چادری گرفتارش نمودیم-
  همینطور احمدشاه مسعود به گفته اغلب با دسیسه سیاف وهابی پشتون کشته شد.
  پس دوستی و شراکت با پشتون در صورتیکه پشتون قدرت و زور داشته باشد- چنین پیامدی دارد- که امروز شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی به آن گرفتار اند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس