کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > فیلتر کردن محتویات اینترنت

فیلتر کردن محتویات اینترنت

نويسنده: نارت ويلنوو ، منبع: گزارشگران بدون مرز

جمعه 20 آوريل 2007

تکنولوژی فیلتر کردن محتویات اینترنت امکان کنترل دسترسی کاربران به محتویات اینترنت را فراهم می¬آورد. اگر چه تمرکز اولیه این تکنولوژی در سطح فردی بود (مثلا به والدین امکان میداد دسترسی کودکان را به مطالب نامناسب محدود سازند.) این تکنولوژی امروزه به طور گسترده¬ای در سطح سازمانها و کشورها به کار گرفته می¬شود. برای برخی از سازمانها مثل مدارس، کتابخانه¬ها و شرکتها کنترل دسترسی به اینترنت یک اولویت مهم تلقی می¬شود. در سطح ملی نیز به طور فزاینده¬ای از این تکنولوژی استفاده می¬شود. دسترسی به برخی از مطالب بدون توجیه قابل قبولی برای همه افراد یک ملت ناممکن می¬شود.
تکنولوژیهای فیلترینگ محتوا مبتنی بر شیوه انسداد فهرستی از وب¬سایت¬ها است. این شیوه عمدتا در ترکیب با روشهای انسداد مبتنی بر کلیدواژه¬ها قرار می¬گیرد تا به طور پویا و فعال محتوا را سانسور کنند. فهرستی از اسامی سایتها و آدرس آنها بررسی و طبقه¬بندی شده و در اختیار نرم¬افزار فیلترینگ که تنها می¬تواند گروه محدودی از سایتها را فیلتر کند قرار می¬گیرد. زمانی که کاربران تلاش می¬کنند به یک صفحه اینترنتی دسترسی بیابند، نرم¬افزار فیلترینگ بانک اطلاعاتی خود را بررسی کرده و دستیابی به صفحاتی را که در آن فهرست هستند محدود می¬سازد. اگر انسداد با توجه به کلید‌واژه¬ها نیز فعال شده باشد، نرم¬افزار هر صفحه را بررسی کرده و اگر کلمات ممنوعه در آدرس، یا متن صفحه موجود باشد، آن صفحه را مسدود می¬سازد.

سیستمهای فیلترینگ مستعد دو گونه اشکال ذاتی هستند: "انسداد زیاد " و "انسداد کم ". تکنولوژیهای فیلترینگ نه تنها گاهی برخی سایتها را به اشتباه فیلتر میکنند، بلکه گاهی بعضی از سایتها از دست شان در می¬رود. نکته کلیدی محرمانه بودن این فهرست ها است. اگرچه برخی از لیست های همگانی و منتشر شده در این زمینه وجود دارد (معمولا مربوط به سایتهای پورنوگرافيک)، ولی لیست های سياه تجاری و ليست هايي که در سطح ملی مورد استفاده قرار مي گيرند، معمولا سری هستند. لیستهای تجاری طبقه بندی شده معمولا جزو داراییهای معنوی تولیدکنندگان آنها محسوب شده و منتشر نمی¬شوند. اگرچه برخی از تولیدکنندگان لیست ها امکان کنترل کردن آنلاین اسامی را فراهم آورده¬اند، اما در کل می¬توان گفت که لیست های مورد استفاده برای فیلترینگ محرمانه هستند و برای بررسی و تحلیل مستقل در دسترس نیستند.

دول برخی کشورها، به لیستهای تجاری تعدادی از سایتها را افزوده و مورد استفاده قرار می¬دهند. سایت¬های مسدود شده عمدتا مربوط به احزاب سیاسی مخالف يا مطبوعات، سازمانهای حقوق بشر، خبرگزاریهای بین¬المللی و به طور خلاصه هر محتوای حساسیت ¬برانگیزی برای دولت مورد بحث است. بسیاری از کشورها برای فیلترینگ بر روی زبان محلی خود تمرکز می¬کنند و به طور فزاینده¬ای نیز وبلاگها و تالارهای گفتگوی اینترنتی را مورد هدف قرار مي دهند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


56 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > حقوق بشر > آزادی بيان > فیلتر کردن محتویات اینترنت

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.