در همین بخش

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > فیلتر کردن محتویات اینترنت

فیلتر کردن محتویات اینترنت

نويسنده: نارت ويلنوو ، منبع: گزارشگران بدون مرز
جمعه 20 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تکنولوژی فیلتر کردن محتویات اینترنت امکان کنترل دسترسی کاربران به محتویات اینترنت را فراهم می¬آورد. اگر چه تمرکز اولیه این تکنولوژی در سطح فردی بود (مثلا به والدین امکان میداد دسترسی کودکان را به مطالب نامناسب محدود سازند.) این تکنولوژی امروزه به طور گسترده¬ای در سطح سازمانها و کشورها به کار گرفته می¬شود. برای برخی از سازمانها مثل مدارس، کتابخانه¬ها و شرکتها کنترل دسترسی به اینترنت یک اولویت مهم تلقی می¬شود. در سطح ملی نیز به طور فزاینده¬ای از این تکنولوژی استفاده می¬شود. دسترسی به برخی از مطالب بدون توجیه قابل قبولی برای همه افراد یک ملت ناممکن می¬شود.
تکنولوژیهای فیلترینگ محتوا مبتنی بر شیوه انسداد فهرستی از وب¬سایت¬ها است. این شیوه عمدتا در ترکیب با روشهای انسداد مبتنی بر کلیدواژه¬ها قرار می¬گیرد تا به طور پویا و فعال محتوا را سانسور کنند. فهرستی از اسامی سایتها و آدرس آنها بررسی و طبقه¬بندی شده و در اختیار نرم¬افزار فیلترینگ که تنها می¬تواند گروه محدودی از سایتها را فیلتر کند قرار می¬گیرد. زمانی که کاربران تلاش می¬کنند به یک صفحه اینترنتی دسترسی بیابند، نرم¬افزار فیلترینگ بانک اطلاعاتی خود را بررسی کرده و دستیابی به صفحاتی را که در آن فهرست هستند محدود می¬سازد. اگر انسداد با توجه به کلید‌واژه¬ها نیز فعال شده باشد، نرم¬افزار هر صفحه را بررسی کرده و اگر کلمات ممنوعه در آدرس، یا متن صفحه موجود باشد، آن صفحه را مسدود می¬سازد.

سیستمهای فیلترینگ مستعد دو گونه اشکال ذاتی هستند: "انسداد زیاد " و "انسداد کم ". تکنولوژیهای فیلترینگ نه تنها گاهی برخی سایتها را به اشتباه فیلتر میکنند، بلکه گاهی بعضی از سایتها از دست شان در می¬رود. نکته کلیدی محرمانه بودن این فهرست ها است. اگرچه برخی از لیست های همگانی و منتشر شده در این زمینه وجود دارد (معمولا مربوط به سایتهای پورنوگرافيک)، ولی لیست های سياه تجاری و ليست هايي که در سطح ملی مورد استفاده قرار مي گيرند، معمولا سری هستند. لیستهای تجاری طبقه بندی شده معمولا جزو داراییهای معنوی تولیدکنندگان آنها محسوب شده و منتشر نمی¬شوند. اگرچه برخی از تولیدکنندگان لیست ها امکان کنترل کردن آنلاین اسامی را فراهم آورده¬اند، اما در کل می¬توان گفت که لیست های مورد استفاده برای فیلترینگ محرمانه هستند و برای بررسی و تحلیل مستقل در دسترس نیستند.

دول برخی کشورها، به لیستهای تجاری تعدادی از سایتها را افزوده و مورد استفاده قرار می¬دهند. سایت¬های مسدود شده عمدتا مربوط به احزاب سیاسی مخالف يا مطبوعات، سازمانهای حقوق بشر، خبرگزاریهای بین¬المللی و به طور خلاصه هر محتوای حساسیت ¬برانگیزی برای دولت مورد بحث است. بسیاری از کشورها برای فیلترینگ بر روی زبان محلی خود تمرکز می¬کنند و به طور فزاینده¬ای نیز وبلاگها و تالارهای گفتگوی اینترنتی را مورد هدف قرار مي دهند.

واژه های کلیدی

جستجو در کابل پرس